Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Florenta & Bologna

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
756 replies to this topic

#37
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View PostAnaLee, on 12th March 2010, 09:54, said:

A mers cineva la Bologna cu Ryanair? Avionul aterizeaza la o ora cam nashpa (23:30) la Bologna si ma intreb daca voi gasi vreun shutlle bus pentru transfer... Si as mai avea o rugaminte: pe ce site-uri ati facut voi rezervari pt cazare, ca Booking.com si Venere afiseaza niste preturi de-mi taie respiratia (de la 120 euro camera dubla, o noapte, pt. 18 aprilie). Ceva sfaturi, idei pentru cazare la pret decent si, daca s-ar putea, cit mai aproape de aeroport? Multumesc!
incearca pe www.yeego.com  sint seriosi

#38
camym

camym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.05.2009

View Postrespected, on 4th March 2010, 20:45, said:

Merci de raspuns.
Aveau parcare pentru masina? :)
5 min de mers pe jos pana-n centru ? nu are cum pt ca oriunde ma uit sau calculez eu, mai putin de 15-20 nu ai cum sa faci.


In Florenta strazile sunt inguste si foarte pitoresti.Italienii se deplaseaza in general cu biciclete si motociclete.De aceea sunt foarte multe parcari pentru acest tip de mijloace de transport.Si am vazut niste masinute tare haioase pe care le-am si pozat si o postez aici sa vedeti ce caricaturi de masini. Dar sunt foarte utile pentru strazile lor.Asta nu inseamna ca nu au si tramvai si troleibuze dar pe arterele principale. Nu se merita sa mergi prin centrul istoric cu masina.Noi am mers numai pe jos ca este ceva de vis. Romani intalnesti la tot pasul prin Florenta in hoteluri, restaurante, in bazar, dar si cersetori. Acolo unde intalnesti cate un conational, esti bine primit si ti se explica pe larg care e treaba cu cazarea, cu masa. Intr-un bistro-restaurant ne-am asezat fara sa stim la mesele pt. restaurant. Iar picolitza ne-a spus in italiana ca acolo sunt mesele pt. cei care comanda la restaurant. Dar apoi cand a vazut ca vorbim romaneste ne-a spus: '" a sunteti romance, stati linistite acolo". Iar in bazar -piata de pielarie si souveniruri sunt romani la tot pasul.Acolo te poti tocmi si la pret cu comerciantii.

Attached Files


Edited by camym, 12 March 2010 - 13:03.


#39
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
prima si ultima  masinuta sint  complet electrice

Edited by haplea82, 12 March 2010 - 15:03.


#40
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postcamym, on 12th March 2010, 09:32, said:

Se plateste doar pentru fotografiat. La Uffizi si la Palazzo Vechio masurile de securitate sunt stricte.Se trece prin usa de scanare corporala la fel ca la aeroport. Nu este voie cu apa.
Interesant! Pe unde se mai poate poza - si pe unde nu? Cam cat o costa fotografiatul?
La muzee era coada mare?

#41
ladyblack

ladyblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 08.07.2008

View Postnadis, on 13th March 2010, 01:31, said:

Interesant! Pe unde se mai poate poza - si pe unde nu? Cam cat o costa fotografiatul?
La muzee era coada mare?

Eu am fost in ianuarie si nu era coada deloc. La Uffizi a filmat sotul meu putin la intrare apoi o tanti l/a oprit si nu am mai continuat. nici aici si nic la Pitti nu am facut fotografii decat in exterior.

#42
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

View Postladyblack, on 13th March 2010, 11:24, said:

Eu am fost in ianuarie si nu era coada deloc. La Uffizi a filmat sotul meu putin la intrare apoi o tanti l/a oprit si nu am mai continuat. nici aici si nic la Pitti nu am facut fotografii decat in exterior.


Eu am fost in februarie si era coada mare la Uffizi, sute de japonezi ( cum sunt mici si stateau tot grupe grupe nu pot sa aproximez cati ) dar multi!

#43
camym

camym

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.05.2009

View Postnadis, on 12th March 2010, 23:31, said:

Interesant! Pe unde se mai poate poza - si pe unde nu? Cam cat o costa fotografiatul?
La muzee era coada mare?


La Uffizi nu se pot face fotografii decat pe holul cu statui, la Pitti se fac dar asa.. pe blat ca sa zic, oficial doar in gradinile Boboli si in muzeul de portelan este voie,iar la Palazo Vechio se platea 5 euro daca voiai sa pozezi si nu plateai nimic pt. vizitat numai.La Ufiizi e coada mare, ne-am dus dimineta la 9 sa intram printre primii.La celelalte obiective se intra lejer.

Edited by camym, 14 March 2010 - 19:02.


#44
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
O chestiune mai rara prin Italia: multe muzee gratis !
In Bologna, vad ca sunt multe muzee cu intrare gratuita. Probabil ca nu sunt deosebite, dar totusi vorbim de Italia - au construit 1/2 din Europa.
O sa va spun daca au meritat, vreau sa incer 2-3 buc., mai mult timp nu am de alocat.

O lista completa cu muzeele din Bologna

Pentru Florenta, confirm ce a spus mai sus @camym. Nu prea e rost de pozat - dar am bagat pe sest.
La Uffizi - se poate cumpara un dvd, care pe langa prezentarea muzeului, are si un capitol filmat ( neprofesional - dar merita ) cu tot culoarul secret, construit de catre Giorgio Vasari pentru Cosimo I de' Medici.

#45
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

View Postnadis, on 13th March 2010, 01:31, said:

Interesant! Pe unde se mai poate poza - si pe unde nu? Cam cat o costa fotografiatul?
La muzee era coada mare?


In general in biserici poti face poze, fara blit,  dar e o chestie interesanta... bisericile in general sunt intunecate (in afara de Dom si Santa Croce), picturile se vad pe poze doar daca  sunt luminate, sunt niste automate langa picturi, bagi fisa  (cred ca 1 euro), si se aprinde becul. Sau ai noroc si prinzi turisti care tocmai au platit, profiti de ocazie ( :thumbup:  ).
Coada la muzee... la Uffizi daca mergi dimineata pe 8 sau dupamasa pe la 5, nu e coada, dimineata avantaj: nu sunt multi nici in muzeu, te poti plimba in voie. Sambata pe la 3 coada era uriasa (aproape pana la Arno). La Pitti am fost luni dimineata pe la 9, fara coada (atentie, prima si ultima zi de luni din luna e inchisa). La Dom si Santa Croce este coada dar se avanseaza repede.

#46
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
La Uffizi si la Accademia (David) se pot face rezervari si implicit sari aproape orice fel de cozi  :naughty:

#47
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmonny_75, on 17th March 2010, 11:14, said:

La Dom  este coada dar se avanseaza repede.
Asta pot confirma si eu.
Nici la Palazzo Vecchio nu era coada(in octombrie).

Edited by zuv, 17 March 2010 - 23:58.


#48
dfstana

dfstana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 08.07.2008
Imi cer scuze daca nu am remarcat eu, dar ceva detalii despre transferul de la aeroportul din bologna si cum se ajunge la gara. pret, orar, companii.
Biletul de tren pana la florenta cat este? si daca stie cineva si orar si cam cat dureaza calatoria?

Merci

#49
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postdfstana, on 11th April 2010, 22:58, said:

Imi cer scuze daca nu am remarcat eu, dar ceva detalii despre transferul de la aeroportul din bologna si cum se ajunge la gara. pret, orar, companii.
Biletul de tren pana la florenta cat este? si daca stie cineva si orar si cam cat dureaza calatoria?

Merci
http://www.atc.bo.it...sp?p=0661684224 - pt aeroport Marconi.Pt Forli: http://www.forliairp....php?id_pag=110
Pt tren: www.trenitalia.it

Edited by zuv, 12 April 2010 - 09:30.


#50
catalinescu

catalinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.11.2004
A fost cineva la Florenta cu Blue Air? Eram curios cum e zborul cu SAAB-ul.:)

#51
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postcatalinescu, on 12th April 2010, 19:38, said:

A fost cineva la Florenta cu Blue Air? Eram curios cum e zborul cu SAAB-ul.:)

Chiar n-a zburat nimeni-nimeni pana acum la Florenta cu BlueAir?!?

#52
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Da ce mare smecherie zborul cu BA la Florenta ?
Zborul nu conteaza, conteaza Florenta si Toscana. Dementiala zona !

#53
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
:lol: :lol: :lol:  
Pai ca sa apuci sa vezi cat de dementiala este, trebe mai intai sa ajungi acolo - iar sa ma duc pe jos nu mi-am pus problema.

(Off-topic: dupa ce zise adineauri Base, cred ca trebuie sa ma gandesc serios la alternativa asta.)

#54
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postnadis, on 6th May 2010, 15:27, said:

Chiar n-a zburat nimeni-nimeni pana acum la Florenta cu BlueAir?!?
Varianta  Constanta-Pisa cu Ryanair nu o iei in calcul?Din Pisa,intr-o ora esti la Firenze...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate