Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#7417
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Te invidiez! Te misti repede. Mult prea repede :) La ritmul in care ma misc eu presimt ca anul asta tot in Pampers ma joc intre rosii si ardei incercand sa inventez apa de ploaie si codita la cireasa :(

#7418
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
Las ca te faci si tu mare ... Nu vei realiza cand ai crescut ! Noi sa fim sanatosi ca "restul" vine singur si sigur !

#7419
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postmaru_29, on 05 mai 2016 - 15:22, said:

Hehehe ....as vrea eu Posted Image e in curtea din spatele casei , e nefolosit garantat de vreo 11 ani .... Daca as mai vrea si d.ala sigur ma impusca al meu sot Posted Image

Imi place sincer solarelul tau. Sa va duca rod bogat!
Cat sunt eu de carcotas nu prea am gasit nimic necorespunzator. Doar..daca mai avea o usa in partea cealalta era perfect. Cred ca la vara sau la toamna vei pune o usa si acolo.

Referitor la acel bazin eu as proceda in felul urmator:
- buna dimineta vecine
- buna dimineata
-am o propunere avantajoasa pentru amandoi
- da vecina, te ascult
- lasa-ne sa folosim noi rezervorul si te asiguram cu legume proaspete. Niste rosii, ardei, vinete si ce mai ounem noi prin solar
- vecina este perfect. Sa vb. si eu cu jumatatea mea. Macar sa considere ca-i cer parerea. Din partea mea este ok.
- bine vecine, asteptam un raspuns pozitiv.
Cred ca este imposibil sa refuze.
Referitor la timpul liber, sunt sigur ca de acum inainte vei devenii foarte zgarcita cu gestionarea lui. Solarul isi va cere tributul in privinta lui Cronos.
O buna organizare face cat inca doua persoane la fata locului.
Toate cele bune si spor la treaba!

#7420
robi69

robi69

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 86
  • Înscris: 22.07.2008
Bun sfat  1orgu,si eu tot asa as face,ca doar nu te doare gura sa intrebi

#7421
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
N.am pe cine sa intreb(intrebam de mult) butoiul este la vreo 50 m de mine in curtea fostei fabrici de acetilena , unde pe acolo mai au unii altii gradini , fac o poza pe neve cand ajung acasa ....aseara deja ma gandeam de unde as putea face rost de o macara sa il car ( vise) e la vreo 20 m inaltime pus pe o platforma cu suport , daca ar fi fost mai aproape de curtea mea ar fi fost o chestie dar e cam departe .
Nea Iorgule usa pe spate n.am cum sa o fac e chiar la vreo 50cm de gard .
Multumesc pt aprecieri ma simt ca in clasa a 10 a cand am luat 10 in teza la fizica :lol: ! Iar pt un profil real cu o profa scrantita care de la inceputul clasei a9a a spus ca in afara de 8 si 9 eu nu a mai dat 10 de vreo 20 ani ....ca sa va dati seama cum ma simt acum! Cu timpul si gestionarea lui stau bine , pt o pers putin obsesiv compulsiva in cam tot ce face :D

Edited by maru_29, 06 May 2016 - 11:42.


#7422
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
Poza promisa....Attached File  IMG_20160506_132335.jpg   390.25K   169 downloads

#7423
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postmaru_29, on 06 mai 2016 - 11:41, said:

Nea Iorgule usa pe spate n.am cum sa o fac e chiar la vreo 50cm de gard .
Se poate face usa si pe spate cu deschidere spre lateral, in interiorul solarului, cu role. Eu asa am, fata si spate, nu ocupa spatiu.

#7424
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Sau mai simplu o usa din doua parti. Fiecare de 50 cm. cu deschidere spre exterior. Practic si eficient.
Cu puterea ta de convingere, este imposibil ca sotul sa nu-ti indeplineasca dorinta. Mai ales daca-i sugerezi subtil in cateva randuri acest lucru.

#7425
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
@1orgu, cu scuzele de rigoare: colega noastra a mentionat ca are ''doar'' 50 cm pana la gard, asadar raman la ideea mea, poate nu am fost inteles prea bine, asa ca vin cu poze:

Attached Files



#7426
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
sefu, pai ce ne arati dumneata e opera de artă !!!
Vreau si eu !
Apropo ,ce e scris pe  hartiile de se vad in ultima poza ?

Edited by gigi72, 06 May 2016 - 20:22.


#7427
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postgigi72, on 06 mai 2016 - 20:17, said:

Apropo ,ce e scris pe  hartiile de se vad in ultima poza ?
Nr. randului, numele hibridului, producator, nr. de plante, data semanarii, data plantarii, etc...
Chestii, socoteli...

#7428
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Mai are importanta in momentul plantarii, data semanarii ?
Oricum ti-am vazut aproape toate pozele si postarile nu cred ca am mai vazut pe cineva atat de perfecționist !!!
Probabil ca si la celalalt hobby (pescuitul) , poti sa stai o zi intreaga fara sa traga pestele si nu te enervezi.
Eu am la activ doua lansete parasite pe fundul barajului de la Teslui , de pe Olt, dupa doar 4-5 ore fara actiune !!!



#7429
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postgigi72, on 06 mai 2016 - 20:48, said:

Mai are importanta in momentul plantarii, data semanarii ?
Oricum ti-am vazut aproape toate pozele si postarile nu cred ca am mai vazut pe cineva atat de perfecționist !!!
Pentru mine are importanta orice detaliu.
Imi pare rau sa te contrazic, am si eu minusurile mele si din pacate nu sunt putine. Asta e, mergem inainte, respect opinia colegilor mei si ii inteleg perfect!

#7430
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
Văd că mulți dintre voi preferați acele bazine din care să udați plantele din solarii.
Întrebarea mea, vara, când apa se încălzește destul de mult, mai ales în bazinele din plastic, nu cauzează plantelor?
Eu am o automatizare și ud cu apă direct de la rețea, apă rece.

Edited by ammazon, 06 May 2016 - 21:26.


#7431
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

View Postammazon, on 06 mai 2016 - 21:25, said:

Întrebarea mea, vara, când apa se încălzește destul de mult, mai ales în bazinele din plastic, nu cauzează plantelor?
Eu am o automatizare și ud cu apă direct de la rețea, apă rece.
Dimpotriva, ajuta foarte mult, atat la tomate pe care le uzi dimineata cat si la ardei la care udarea o faci seara. Apa are aproape temperatura solului respectiv.
Poate ne prezinti si noua automatizarea sistemului tau de irigare, pe topicul de irigare sau de automatizare.

#7432
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
În cazul acesta eu le fac rău udându-le cu apă rece?

#7433
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Nu le faci rau, important este sa uzi plantele exact atunci cand au ele nevoie de apa, eu prefer sa ud zilnic si putin (mai putin atunci cand ploua), altii uda la cateva zile si mai mult.

#7434
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006

View Postcorsica, on 06 mai 2016 - 21:37, said:

Dimpotriva, ajuta foarte mult, atat la tomate pe care le uzi dimineata cat si la ardei la care udarea o faci seara. Apa are aproape temperatura solului respectiv.
Poate ne prezinti si noua automatizarea sistemului tau de irigare, pe topicul de irigare sau de automatizare.
Hai ca am intrat in ceata.
Adica rosiile dimineata si ardeii seara?
Eu le bag la toate, seara, o ratie de jumatate de ora la doua zile. Intre timp pamanul este ud dar m-a zapacit stirul. Cum are o portiune umeda, cum germineaza semintele. In cateva ore deja are 2 frunzulite. (va pun maine poze).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate