Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10761 replies to this topic

#1405
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@ mosu456
Multumesc pentru postare. Solarul nostru are 6m. x 22m. Am ingropat folia pentru sezonul care vine, respectiv, iarna. Am inteles ca iarna nu este necesara aerisirea solarului. Voi face asa cum de altfel am mentionat, aerisirea, in momentul cand primavara isi intra in drepturi in totalitate. Oricum sunt convins de modul imperios de aerisire, incepand din luna martie, sau aprilie, depinde cum va fii vremea. In acele zile. Te rog sa ma crezi, ca acum in octombrie, intre orele 13,00 - 14.00, am avut temperatura interioara de circa 36 -37 grade celsius. La primavara si nu mai vorbesc de vara, daca le tin pe plantute, o singura ora la temperaturile de atunci din solar, sigur pot sa-mi iau adio de la toata munca noastra.
Off topic- Locuiesc la marginea unui drum national, prin luna august, in urma discutiei cu un client, eu am afirmat ca daca sparg un ou pe asfalt in trei minute este gata prajit. Stii cat a durat pana oul era prajit, tocmai bun de mancat ? - doua minute si 10 secunde. Cam asa ceva se intampla si in solar vara, daca nu este aerisit !!!
Iti doresc toate cele bune si te mai astept cu sfaturi si impresii referitoare la acest subiect.

Iubiti natura. Merita !!!

#1406
ionutz1981

ionutz1981

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 18.03.2012
Buna, in dorinta de a construi un solar am inceput sa citesc acest topic pt a-mi da seama ce am de facut si care dintre modelele prezentate este mai accesibil ca pret (din metal sau din lemn). Solarul pe care vreau sa-l construiesc ar fi de 40m lungime si 9m latime (360m2). Citind ca ar fi mai ieftin cel din lemn (stejar si brad), am inceput sa-mi fac niste calcule matematice si am ajuns undeva la peste  8000 ron (grinzi, folie acoperire, folie mulcire, banda picurare, sa nu mai zic ca pe masura ce construiesti iti dai seama ca mai ai nevoie si de altele... In aceste conditii ma intreb si va intreb dc nu cumva e mai rentabil sa achizitionez un solar gata facut, ca cel cumparat de userul nicoretro ( am gasit acum unul pe net la 7200 ron de 360 m2 cu sistem de picurare si folie de mulcire incluse in pret). Ce parere aveti, ce sa fac? Oare  am garantia ca cel din metal la 7200 ron merita banul sau ma voi trezi ca am aruncat banii pe fereastra! Astept  sugestiile voastre.

PS. Pt. Nicoretro - astept cu nerabdare sa aflu de la dvs pareri, impresii si sugestii in legatura cu solarul de Oradea pe care l-ati achizitionat si poze cu acesta in starea finala cat si cu productia obtinuta.

#1407
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@Ionutz1981
Fa tot posibilul si vino la targul ,,indagra 2012''. Este si un topic cu acest nume. Are loc intre 31 10 2012 - 04 11 2012. Gasesti multe, multe modele, le vezi la fata locului cum arata, si te va costa sigur, mai putin decat ne-a costa pe noi! oferta este foarte, foarte variata, Baga combustibil si vino sa-ti alegi viitorul solar. Nu fac nici un fel de publicitate, cred ca ti-ai dat seama de asta din postarile mele. Si un ultim amanunt: poti negocia pretul la sange. Bafta la achizitionare. Asteptam sa vedem ce decizie ai luat. Acum 3 ore am venit de acolo.

Iubiti natura. Meruta !!!

#1408
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Post1orgu, on 31 octombrie 2012 - 19:45, said:

@Ionutz1981
Fa tot posibilul si vino la targul ,,indagra 2012''. Este si un topic cu acest nume. Are loc intre 31 10 2012 - 04 11 2012. Gasesti multe, multe modele, le vezi la fata locului cum arata, si te va costa sigur, mai putin decat ne-a costa pe noi! oferta este foarte, foarte variata, Baga combustibil si vino sa-ti alegi viitorul solar. Nu fac nici un fel de publicitate, cred ca ti-ai dat seama de asta din postarile mele. Si un ultim amanunt: poti negocia pretul la sange. Bafta la achizitionare. Asteptam sa vedem ce decizie ai luat. Acum 3 ore am venit de acolo.

Iubiti natura. Meruta !!!

In urma ce 2-3 saptamani (cred) ti-am zis ca poti profita de "ceva" oferte speciale!
Tu ai raspuns:
“Domeniul meu de activitate este prestari servicii auto. Eu ma feresc de ofertele promotionale. Sunt (ofertele) ca un cal troian. Ce nu se vinde bagam la promo si omul se calca in picioare pentru produsele care nu aveau desfacere. E doar parerea mea. Vreau sa fiu combatut cu argumente reale si civilizate.”
Cred ca "te-ai auto-combatut"!

Eu zic ca merita o vizita la acest targ!
Numai bine!

Danut-un om care va rata acest targ

#1409
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postionutz1981, on 31 octombrie 2012 - 10:58, said:

PS. Pt. Nicoretro - astept cu nerabdare sa aflu de la dvs pareri, impresii si sugestii in legatura cu solarul de Oradea pe care l-ati achizitionat si poze cu acesta in starea finala cat si cu productia obtinuta.
Salutari tuturor,
Trec direct la subiect. Acum dupa 8 luni de folosinta al solarului sunt multumit, avand in vedere ca am luat cea mai ieftina varianta pe care am gasit-o pe piata. La imbunatatiri ma gandesc in continuu bineinteles. Ceea ce as schimba eu la modelul asta pe care l-am luat, ar fi usile de la capete. Si cred ca o sa ii fac altele din alte profile care sa poata sa se inchida etans. Eu l-am etansat in primavara cand am pus rasadurile lipind inca un strat de folie peste usi si lipind folia de deasupra peste capatul solarului cu banda adeziva normala(a tinut f bine si oricum in 2 luni am dat-o jos ca nu a mai fost nevoie). In concluzie daca ar fi sa mai iau unul de la Oradea as cere oferta pret per arcada si as lua doar alea(daca as primi o oferta buna). In felul asta iei ce folie vrei, ce contrafise vrei....etc. De fapt arcadele si usile sunt singurele piese "prelucrate", restul materialelor sunt materiale brute(bare patrate 6m, folie solar, suruburi, cleme etc....le gasesti si la altii...totul depinde de pret)
Problema etansarii de la capete mi-a distrus azinoapte toate rosiile pe care le mai aveam in solar. le-am gasit congelate de dimineata. Nu apucasem ieri sa lipesc folia de etansare decat la un capat. Poate ma insel, poate chiar daca ar fi fost etansat perfect la ambele capete tot ar fi scazut temperatura sub zero, n-am de unde sa stiu. Oricum, solutia pe care am adoptat-o e doar temporara, trebuie neaparat sa schimb usile pentru ca acum este prea complicat cand trebuie sa aerisesc.

In ultima perioada analizez modelul de solar cu 2 folii si incerc sa fac niste calcule cat mai exacte la cat s-ar ridica costul de productie in regie proprie.

Despre poze...cred ca am mai postat odata linkul catre blog, unde sunt postate cateva poze si cateva cuvinte despre costructie, sau poate am uitat. Oricum postez acum http://www.bunatatid...01_archive.html . O sa revin cu poze si din perioada de cultura si mai multe lamuriri daca e nevoie la eventualele intrebari.

View Post1orgu, on 31 octombrie 2012 - 19:45, said:

@Ionutz1981
Fa tot posibilul si vino la targul ,,indagra 2012''. Este si un topic cu acest nume. Are loc intre 31 10 2012 - 04 11 2012. Gasesti multe, multe modele, le vezi la fata locului cum arata, si te va costa sigur, mai putin decat ne-a costa pe noi! oferta este foarte, foarte variata, Baga combustibil si vino sa-ti alegi viitorul solar. Nu fac nici un fel de publicitate, cred ca ti-ai dat seama de asta din postarile mele. Si un ultim amanunt: poti negocia pretul la sange. Bafta la achizitionare. Asteptam sa vedem ce decizie ai luat. Acum 3 ore am venit de acolo.

Iubiti natura. Meruta !!!

Cam ce preturi au solariile? Sunt tare curios daca sunt oferte bune. Chiar m-as duce daca zici ca avem ce vedea....si asa nu am mai fost la un Indagra de cativa ani. Astept sa imi zici prima data care sunt preturile si apoi ma decid....nu vreau sa fac 500 km degeaba. :)

Edited by nicoretro, 31 October 2012 - 21:50.


#1410
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@danutz_2009
@nicoretro
Cititi postarea din topicul ,,indagra 2012''. Azi am fost acolo. Merita vazut. Preturile la solarii, sunt im functie de diametrul tevii folosite, de sistemul de aerisire (lateral, capete, pe sus prin trapa mobila), de climatizarea interioara pe diferite sezoane. De faptul ca au folie dubla sau simpla, pana la automatizarea complecta in ceea ce priveste temperatura ambientala, indiferent de sezon si pana la sistemul automat de irigare si control al umiditatii in sol. S-a ajuns pana la atentionarea prin mail sau telefon al proprietarului ca ceva este in neregula, fata de ce a programat acesta! In cativa ani cred ca noi vom merge doar sa culegem legumele, sau poate le vom gasii in ladite langa usa solarului. Dar aici isi va spune cuvantul ,,forta financiara a proprietarului''.

Iubiti natura. Merita !!!



Va doresc numai si numai bine.

#1411
mosu456

mosu456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.05.2012
@1orgu

ce faci nene?nu mai scrii foile-toane?

#1412
crysty_hann

crysty_hann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.11.2012
salut..as avea nevoie de putin ajutor..la licenta am de facut un proiect despre incalzirea unei sere  si nu prea gasesc documentatie..daca ma puteti ajuta careva cu ceva bibliografie ar fi super :)

#1413
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postmosu456, on 11 noiembrie 2012 - 11:12, said:

@1orgu

ce faci nene?nu mai scrii foile-toane?

Buna, mosulica. sunt putin cam suparat. Am pus spanac, are cam 7-8 cm. Au dat si frunzele cele multe. ridichiile, ok., marar, leustean, loboda, patrunjel, ceapa, usturoi, toate ok. Dar, trebuie sa existe si un dar. Salata a mers bine pana acum vreo 5-6 zile. A inceput dupa aceea sa dispara !!! Era inverzita pe toata portiune semanata. Avea cam 2-3 cm. Si apoi se rareste. Nu vad nici un indiciu de limaxi, coropisnite, sau alte gangani. Pur si simplu, de la o zi la alta dispare. Nu stiu si rog sa aflu care pot fii cauzele.Am deschis un topic ,,cultura salatei'', dar nu prea se inghesuie nimeni sa posteze pe el. Poate imi dai ceva sfaturi, tu , sau prietenii nostri de pe site. Multumesc anticipat si va doresc sa nu aveti griji de nici un fel

Iubiti natura. Merita !!!

View Postcrysty_hann, on 11 noiembrie 2012 - 20:00, said:

salut..as avea nevoie de putin ajutor..la licenta am de facut un proiect despre incalzirea unei sere  si nu prea gasesc documentatie..daca ma puteti ajuta careva cu ceva bibliografie ar fi super Posted Image

Buna crysty. Daca vei lectura cele 78 de pagini din aceasta sectiune, te asigur ca 80% din licenta ta, este deja realizata. Aici au postat profesionisti, care au trecut prin toate etapele in ceea ce te intereseaza. Mai pertinente impresii, pareri, sugestii, deziluzii, realizari, care sa-ti formeze o parere reala in ce te priveste, cred ca e putin mai greu sa gasesti in alta parte. Dar asta comporta cateva ore, daca vrei doar sa sintetizezi ,,eu am citit vreo 3 zile'', si am ,,furat'' tot ce s-a postat. Marturisesc ca am devenit mult mai imformat si pentru asta multumesc inca odata si inca de 1000 de ori, celor care au dus mai departe, de la prima postare (vezi cine a facut topicul, e tare de tot, userul), pana in momentul actual. Iti doresc, sincer bafta la licenta si citeste, citeste,citeste. Toate cele bune.

Iubiti natura. Merita !!!

#1414
crysty_hann

crysty_hann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.11.2012
deci sa ma apuc sa citesc toate paginile? o sa citesc daca asa zici...dar inca imi mai caut documentatie,harti,desene schite care m-ar ajuta fff mult  ms de ajutor

#1415
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009
solar aici:http://maraskinos.sunphoto.ro/

#1416
mosu456

mosu456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.05.2012
am eu ceva materiale dar nu imi merge scheneruPosted Image

#1417
crysty_hann

crysty_hann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.11.2012
pffff.era f bine daca mergea :) m-ar fi ajutat :)

#1418
mosu456

mosu456

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.05.2012
cu salata cred ca o mananca tanti coropisnita
vezi daca mai raman varfuri de frunze pe acolo

View Postcrysty_hann, on 12 noiembrie 2012 - 20:36, said:

pffff.era f bine daca mergea Posted Image m-ar fi ajutat Posted Image

incerc maine niste fotografii,poate descifrezi ceva

#1419
crysty_hann

crysty_hann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.11.2012
multumesc mult :)

#1420
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
mosulica, nu este, tati ,coropisnita, nu am balegar si nu vad nici un fel de urme. Am gasit acum vreo trei zile, doi limaxi pe folie, la un metru inaltime. Cred ca astia sunt inamici mei , in ale solarului.Cum scap de ei? Ma consum si ma tot gandesc. dar daca nu le am raman un prost, care munceste degeaba. Pana la urma din cenusa voi renaste si voi fii mai pregatit cu aceasta ocupatie, in care m-am implicat. Pana nu ai deceptii multe, nu poti sa te consideri realizat. Multumesc de raspuns. Toate cele bune sa fie la tine.



Iubiti natura. Merita !!!

#1421
janete

janete

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.05.2009
Eu am scapat de limax-ii care devorau salata cu Optimol -ieftin si bun!-

#1422
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
maraskinos : felicitari !!! lucrati tare ingrijit si meticulos.
as fi curios cum prindeti coropisnitele ? si ce soi de rosii folositi ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate