Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cresterea vacilor de lapte

- - - - -
  • Please log in to reply
978 replies to this topic

#613
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Astazi ministrul agriculturii spunea ca vor creste subventiile la vaci de lapte . Incurajeaza acest sector

#614
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 special_murinio, on 24 august 2014 - 15:32, said:

Astazi ministrul agriculturii spunea ca vor creste subventiile la vaci de lapte . Incurajeaza acest sector
crezi ? in fiecare an promite cresterea suventiilor si in cont i-ti intra ce a mai intrat .... .au luat ceva mai mult astia cu cotele de lapte care le-au avut ca nici nu au zis nimic atunci cu data cand s-a facut cotele si nimeni nu a stiut .

#615
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Buna seara. Fiind in necunostinta de cauza tot la voi apelez. Am ramas numai cu 2 vaci, 2 le-am vandut...erau destul de batrane, dadeau putin lapte si am zis ca daca vreau sa castig ca sa ma dezvolt nu sunt rentabile pentru mine. Cu cele 2 cu care am ramas am avut, sa zic asa, mici probleme (sper eu ca-s mici).
Vaca 1: nenea de la care am luat-o mi-a zis ca e data la taur pe data de 7 iulie...totul bine si frumos. Nici un fel de calduri pana ieri. Se urca si pe cealalta vaca, a dat si mai putintel lapte, nici nu prea a mancat..am si sunat doctorul si a venit spre seara si i-a facut IA.
Vaca 2: tot asa..nenea de la care am luat-o mi-a zis ca e data la taur pe 10 iulie. A fost totul in regula pana pe 13 august cand avea calduri. Am sunat doctorul, a venit si dupa ce a incercat sa ii faca IA a zis ca nu prea ii place cum arata vacuta si ce sa-mi zica...vaca avea o infectie uterina sau ceva de genul. I-a facut un tratament injectabil timp de 6 zile...primele 5 zile era o solutie galbuie, asa mai tulbure, apoi in a 6-a zi i-a injectat o solutie asa mai transparenta. Nu ma intrebati cum se cheama ca daca stiam ziceam..

Ce intrebari am eu:
1. Cat timp e necesar sa treaca sa pot verifica in mod sigur daca vaca a ramas gestanta? Cum pot verifica? Am mai citit cateva dintre posturile anterioare si domnu Horia zicea ceva de un examen rectal. In ce consta? Pot vedea in mod cert daca a ramas gestanta?
2. Problema la vaca 2 e grava? Poate afecta fatarea cu ceva?
3. Timpul dintre perioadele de calduri nu a fost cam mare?
4. Doctoru' a zis ca vaca 2, cea cu infectia va avea calduri abia dupa 3 saptamani de la terminarea tratamentului. E adevarat? Tratamentul l-a terminat pe 20 august.

Va multumesc!

Edited by narcisbucatariu, 25 August 2014 - 20:39.


#616
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 narcisbucatariu, on 25 august 2014 - 20:25, said:

Ce intrebari am eu:
1. Cat timp e necesar sa treaca sa pot verifica in mod sigur daca vaca a ramas gestanta? Cum pot verifica? Am mai citit cateva dintre posturile anterioare si domnu Horia zicea ceva de un examen rectal. In ce consta? Pot vedea in mod cert daca a ramas gestanta?
Da, se poate afla in mod sigur, prin examen transrectal la peste 45-60 de zile, dar nu-l poti face matale. Trebuie sa chemi doctorul sa-l faca. Poti sa-l chemi pe cel care face si IA.

Quote

2. Problema la vaca 2 e grava? Poate afecta fatarea cu ceva?
Mhmmm, destul de grava. Poate afecta, in sensul ca poate face sa nu mai fie vorba de fatare, intrucat e posibil sa nu mai ramana gestanta. Sunt foarte multe sanse ca infectia uterina sa fi fost luata de la taur ....

Quote

3. Timpul dintre perioadele de calduri nu a fost cam mare?
Ba da, a fost cam mare, doar daca n-o fi fost vorba de calduri linistite, pe care matale nu le-ai observat.

Quote

4. Doctoru' a zis ca vaca 2, cea cu infectia va avea calduri abia dupa 3 saptamani de la terminarea tratamentului. E adevarat? Tratamentul l-a terminat pe 20 august.
E posibil sa aiba calduri si mai devreme, dar nu poate fi insamantata, din cauza infectiei. Cam cel mai devreme la 3 saptamani dupa terminarea tratamentului. Dar e foarte posibil sa nu prinda .... Depinde de cum a evoluat infectia si daca se va fi vindecat complet.

#617
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
IA= insamantare artificiala? Ca sa inteleg si eu ce se discuta! :D

Edited by Badea-Gheo, 25 August 2014 - 21:52.


#618
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Da, se poate afla in mod sigur, prin examen transrectal la peste 45-60 de zile, dar nu-l poti face matale. Trebuie sa chemi doctorul sa-l faca. Poti sa-l chemi pe cel care face si IA.
Asta inseamna ca cele 60 de zile sunt zile pierdute?

Quote

Mhmmm, destul de grava. Poate afecta, in sensul ca poate face sa nu mai fie vorba de fatare, intrucat e posibil sa nu mai ramana gestanta. Sunt foarte multe sanse ca infectia uterina sa fi fost luata de la taur ....
Pai sincer eu nu stiu la ce taur a fost data ... E posibil sa nu mai ramana gestanta niciodata? Doctorul mi-a zis ca dupa cele 3 saptamani totul va fi in regula, mi-a si zis ca imi va aduce o insamantare cu Holstein.


Quote

E posibil sa aiba calduri si mai devreme, dar nu poate fi insamantata, din cauza infectiei. Cam cel mai devreme la 3 saptamani dupa terminarea tratamentului. Dar e foarte posibil sa nu prinda .... Depinde de cum a evoluat infectia si daca se va fi vindecat complet.
Si altceva ce as putea face? Un alt tratament sa poate ramane gestanta sau....ramane la voia sortii? Depind doar de aceste 2 vacute, daca mi-ar ramane gestante ar fi super ok.

Edited by narcisbucatariu, 25 August 2014 - 22:23.


#619
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Si inca ceva important ce am uitat sa intreb: daca le-as da la taur pe cale naturala ar fi mai bine? Ar fi sanse mai mari sa ramana gestante?

Edited by narcisbucatariu, 26 August 2014 - 10:23.


#620
Ddan21

Ddan21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.06.2014
Am o vaca si nu mananca, are niste crescaturi ciudate la gura, precum niste zambre(asa cred eu) cum pot fi tratate, sau imi puteti arata o poza sa vad daca sunt sigur zambre...un sfat ceva va rog

Edited by Ddan21, 27 August 2014 - 17:11.


#621
xIonut

xIonut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.03.2014

 Ddan21, on 27 august 2014 - 17:10, said:

Am o vaca si nu mananca, are niste crescaturi ciudate la gura, precum niste zambre(asa cred eu) cum pot fi tratate, sau imi puteti arata o poza sa vad daca sunt sigur zambre...un sfat ceva va rog


Are cumva pete albastre pe limba  ?

#622
vali855

vali855

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2014
Va salut...sunt nou pe acest forum..mi-am facut cont aici in speranta ca voi gasi ajutor la diverse probleme!
Prima problema:
Parintii mei au 2 vaci gestante in 7 luni, care de cateva zile se deplaseaza foarte greu si mananca mai putin fata de cum o faceau inainte.Au mers cu ele pe drum de piatra si mi-a zis cineva ca e posibil sa aiva lipsa de calciu si s-au batut la unghi si din cauza asta se deplaseaza greu! Le-am facut 2 zile calciu(injectabil)..dar vad ca acum se vorbeste despre o boala aparuta la noi "boala limba albastra"..din ce am citit pe net vacile care au aceasta boala se deplaseaza greu,nu mananca,nu bea apa,slabesc si au ceva pe limba.Ale mele bea apa,mananca(dar nu ca inainte) dar se deplaseaza greu,parca ar avea picioarele intepenite,la limba nu pot sa verific pt ca sunt foarte rele..un tratament ar fi administrarea de antibiotice(din ce scrie pe net)...am Penstrep acasa..pot sa-l administrez la vaci daca sunt gestante??
Multumesc..sper sa ma ajute cineva!!

#623
xIonut

xIonut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.03.2014

 vali855, on 28 august 2014 - 15:35, said:

Va salut...sunt nou pe acest forum..mi-am facut cont aici in speranta ca voi gasi ajutor la diverse probleme!
Prima problema:
Parintii mei au 2 vaci gestante in 7 luni, care de cateva zile se deplaseaza foarte greu si mananca mai putin fata de cum o faceau inainte.Au mers cu ele pe drum de piatra si mi-a zis cineva ca e posibil sa aiva lipsa de calciu si s-au batut la unghi si din cauza asta se deplaseaza greu! Le-am facut 2 zile calciu(injectabil)..dar vad ca acum se vorbeste despre o boala aparuta la noi "boala limba albastra"..din ce am citit pe net vacile care au aceasta boala se deplaseaza greu,nu mananca,nu bea apa,slabesc si au ceva pe limba.Ale mele bea apa,mananca(dar nu ca inainte) dar se deplaseaza greu,parca ar avea picioarele intepenite,la limba nu pot sa verific pt ca sunt foarte rele..un tratament ar fi administrarea de antibiotice(din ce scrie pe net)...am Penstrep acasa..pot sa-l administrez la vaci daca sunt gestante??
Multumesc..sper sa ma ajute cineva!!


Eu din cate stiu boala asta noua nu se poate trata sau vindeca .

Ca sa iti dai seama daca e vorba despre boala limba albastra uita-te la limba vacilor si daca au pete albastre e clar ca sunt bolnave .

#624
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Badea-Gheo, on 25 august 2014 - 21:50, said:

IA= insamantare artificiala? Ca sa inteleg si eu ce se discuta! Posted Image
mda.

 narcisbucatariu, on 25 august 2014 - 22:11, said:

Asta inseamna ca cele 60 de zile sunt zile pierdute?
Nu-i musai. Se pot observa semne de calduri intre timp, si se repeta IA.


Quote

Pai sincer eu nu stiu la ce taur a fost data ...
[...]
Depind doar de aceste 2 vacute, daca mi-ar ramane gestante ar fi super ok.
Adica depinzi de ele, dar nu stii cu ce taur au fost montate ? Si daca taurul acela ar avea o boala infectioasa transmisibila genital, care ar determina sacrificarea vacutelor ? Nu zic ca exact asa o fi, intreb doar ....

Ar trebui sa afli mai repede ce fel de infectie uterina este, si ce sanse de vindecare i se atribuie.

 narcisbucatariu, on 26 august 2014 - 10:23, said:

Si inca ceva important ce am uitat sa intreb: daca le-as da la taur pe cale naturala ar fi mai bine? Ar fi sanse mai mari sa ramana gestante?
Daca taurul e 100% sanatos, ar fi o sansa in plus. Dar sa stea vreo 2 zile cu taurul acela 100% potent si sanatos, din momentul in care s-au observat caldurile....

 Ddan21, on 27 august 2014 - 17:10, said:

Am o vaca si nu mananca, are niste crescaturi ciudate la gura, precum niste zambre(asa cred eu) cum pot fi tratate, sau imi puteti arata o poza sa vad daca sunt sigur zambre...un sfat ceva va rog
Acele "zambre" sunt formatiuni normale ale boltii palatine. Daca sunt inflamate, este vorba de o simpla stomatita, care se rezolva cu ceaiuri de fan, AD3E si eventual o glicerina boraxata pe mucoasa bucala.

 vali855, on 28 august 2014 - 15:35, said:

...un tratament ar fi administrarea de antibiotice(din ce scrie pe net)...am Penstrep acasa..pot sa-l administrez la vaci daca sunt gestante??
Multumesc..sper sa ma ajute cineva!!
Nu administra inca antibiotice pana nu chemi un vet sa le vada !

#625
vali855

vali855

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.08.2014

 horia66, on 02 septembrie 2014 - 14:23, said:



Nu administra inca antibiotice pana nu chemi un vet sa le vada !
Prima data asta am facut..am chemat medicul veterinar..iar el mi-a zis ca daca ii platesc deplasarea si benzina vine sa le vada :( .. apoi am apelat la un tip care are scoala de medic veterinar...le-am facut calciu si la cateva zile Penstrep..vad ca au inceput sa manance normal acum si se deplaseaza mai bine!  Merci pt sfaturi

#626
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Se vor despagubi cei care au animale cu boala limbi albastre, daca da cat ar fi pe cap ?

Stie cineva ?

#627
gabrielleonard

gabrielleonard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.01.2012

 vali855, on 02 septembrie 2014 - 16:41, said:

Prima data asta am facut..am chemat medicul veterinar..iar el mi-a zis ca daca ii platesc deplasarea si benzina vine sa le vada Posted Image .. apoi am apelat la un tip care are scoala de medic veterinar...le-am facut calciu si la cateva zile Penstrep..vad ca au inceput sa manance normal acum si se deplaseaza mai bine!  Merci pt sfaturi
Păi așa le zice la cei care au școala de medici veterinari      ^medic veterinar^
Cred (eu) că este un gest normal să plătești deplasarea,sau ai putea să duci bolnavul la el.

#628
xIonut

xIonut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.03.2014

 gabrielleonard, on 03 septembrie 2014 - 18:28, said:

Păi așa le zice la cei care au școala de medici veterinari   ^medic veterinar^
Cred (eu) că este un gest normal să plătești deplasarea,sau ai putea să duci bolnavul la el.

Medicu veterinar trebuie sa se duca unde e chemat fara sa ceara bani pentru deplasare .

La mine in sat daca ai nevoie vine imediat nu sta  sa cerseasca bani .

D-aia au salarii de pe urma noastra sa vina cand sunt chemati .

#629
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012
Am si eu o noua problemă.Am avut pînă acum o săptămînă vacile la grajd unde au mîncat fîn și le-am mai scos la pășunat,le-am dat și iarbă verde cosită.De cînd le-am scos la pășunat cu rîndul de vaci au făcut deearie,ce am observato la majoritatea vacilor din rînd.Azi le-am dat soluție Douvistone și aș dori să știu de am procedat bine și dacă se repetă și la ce interval?

#630
narcisbucatariu

narcisbucatariu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2014
Care ar fi cauza pentru care saptamana trecuta, la analiza de lapte mi-a iesit 3,7 si 3,8 % grasime si ieri mi-au facut din nou analiza si a iesit 2,7 la amandoua vaci. Tin sa precizez ca de vreo 4 zile mananca doar lucerna verde si dimineata si seara le dau portie (uruiala de porumb+grau si tarate). Au nevoie si de fan uscat sau...???

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate