Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cosuri de fum

- - - - -
  • Please log in to reply
2456 replies to this topic

#1099
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postandreilesan, on 25 decembrie 2013 - 10:26, said:

.
Personal nu sustin folosirea dispozitivelor actionate electric doar daca altfel nu se poate. Evitati sa va complicati viata inutil.Posted Image

Un cos de fum min. 6ml. din burlane tabla-decapata cu izolatie la exterior ar modifica tirajul ? E vb. si de bani ... Posted Image

Edited by panoramic66, 26 December 2013 - 18:08.


#1100
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postpanoramic66, on 26 decembrie 2013 - 18:06, said:

Un cos de fum min. 6ml. din burlane tabla-decapata cu izolatie la exterior ar modifica tirajul ? E vb. si de bani ... Posted Image

Posted Image Fii mai explicit, te rog, ca nu inteleg ce vrei sa afli..Posted Image

#1101
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postandreilesan, on 26 decembrie 2013 - 21:59, said:

... nu inteleg ce vrei sa afli.
Sorry, nu a fost salvata re-editarea mesajului.

Spuneam ca as monta un cos de fum min. 6ml. din burlane tabla-decapata, iar peste burlan as prinde o izolatie din vata de sticla catre exterior.
Cred ca nu s-ar modifica tirajul prea mult.
Ca sustinere a burlanelor pe toata inaltime (min. 6m + 1,5) as prinde pe verticala un profil rectangular 60x40x4 de care sa fixez burlanul cu niste cleme de tb. Zn. tip bratara sau colier metalic. Ma gandesc la acesta solutie pentru costuri minime.
Ce parere ai ?

Edited by panoramic66, 26 December 2013 - 22:17.


#1102
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
Cred ca trebuie sa dai mai multe informatii.....la ce foloseste cosul ...ce fel de cos ai acum ...ce te face sa te gandesti la nevoia de tiraj...de vrei sa-l prelungesti sau sai pui exhaustor cum intreba-i ieri...spune D-le mai direct ce vrei...ca sa se inteleaga...

Edited by ciobimar, 26 December 2013 - 22:24.


#1103
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postciobimar, on 26 decembrie 2013 - 22:20, said:

Cred ca trebuie sa dai mai multe informatii...
.

Trebuie sa schimb vechiul cos de fum (total ~7,5m) care este din caramida si prezinta pericol de prabusire. La cos este racordat un cazan din otel de vreo ~30kW (focar 0,4x0,5 x 0,7, cu 2 fumuri), cazan facut de un sudor profesionist.
Bugetul este cam mic si nu sunt bani suficienti pentru un cos zidit nou sau din inox izolat.

Ideea de exhaustor-fum a fost pentru a elimina pe cat posibil construirea unui cos de fum nou.

Edited by panoramic66, 26 December 2013 - 22:46.


#1104
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postpanoramic66, on 26 decembrie 2013 - 22:32, said:

Trebuie sa schimb vechiul cos de fum (total ~7,5m) care este din caramida si prezinta pericol de prabusire. La cos este racordat un cazan din otel de vreo ~30kW (focar 0,4x0,5 x 0,7, cu 2 fumuri), cazan facut de un sudor profesionist.
Bugetul este cam mic si nu sunt bani suficienti pentru un cos zidit nou sau din inox izolat.

Ideea de exhaustor-fum a fost pentru a elimina pe cat posibil construirea unui cos de fum nou.
Aoleu...sudorul am inteles ca o fi profesionist,dar dupa ce proiect sa facut cazanul ....de unde stiti ca e de 30kw..ca doar dupa un calcul elementar al bazei 0,4x05 =...20kw....ce schimbator ati pus a fost calculat  in functie de puterea focarului-cazanului...sau  ce temperatura va iesi din el ..ca sa stiti din ce materiale trebuie construit cosul...

Edited by ciobimar, 26 December 2013 - 22:52.


#1105
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Cat de ieftin e un cos de inox pe care il mai si izolezi, de zici ca e prea scump un cos zidit ?

Uite, eu din asa ceva am cosul de fum facut,....chiar crezi ca e mai scump decat unul din inox ? http://www.utilul.ro...210-mm-ccf.html

#1106
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postciobimar, on 26 decembrie 2013 - 22:49, said:

Aoleu...sudorul am inteles ca o fi profesionist, dar dupa ce proiect sa facut cazanul ....de unde stiti ca e de 30kw.....
.
@ciobimar, cazanul este facut de acum cateva decenii, a incalzit si incalzeste o casa neizolata de ~180mp. plus un boiler de 120L. Pe timpul iernii temperatura in casa ajunge la 24-26*C fara probleme, iar acm la 50-60*C. La autonomie sta ceva mai prost: lemne 2-3 h, carbune 6-8h.

View PostSYL, on 26 decembrie 2013 - 22:50, said:

...
Uite, eu din asa ceva am cosul de fum facut,....chiar crezi ca e mai scump decat unul din inox ? http://www.utilul.ro...210-mm-ccf.html
Ma gandeam la un astfel de cos, ar trebui sa refac si fundatia de la cosul vechi.
Fundatia nu mai rezista mult, trebuie sa fac una nou de cel putin 1mc (beton sau caramida plina).

Caramida ceramica pentru cos de fum 210 mm = 9 ron/buc.
6 buc /ml. X 7,5 ml. = 45 buc x 9 = 405 ron plus piese speciale.

Nu gasesc piesele speciale pentru d=210mm ?

Edited by panoramic66, 26 December 2013 - 23:33.


#1107
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postpanoramic66, on 26 decembrie 2013 - 23:06, said:

@ciobimar, cazanul este facut acum cateva decenii, a incalzit si incalzeste o casa neizolata de ~180mp. plus un boiler de 120L. Pe timpul iernii temperatura in casa ajunge la 24-25*C fara probleme.
Am inteles,atunci D-v trebuie sa stiti mai bine,...scuze..

#1108
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006

View Postpanoramic66, on 26 decembrie 2013 - 23:06, said:

Ma gandeam la un astfel de cos, ar trebui sa refac si fundatia de la cosul vechi.
Fundatia nu mai rezista mult, trebuie sa fac una nou de cel putin 1mc (beton sau caramida plina).

Caramida ceramica pentru cos de fum 210 mm = 9 ron/buc.
6 buc /ml. X 7,5 ml. = 45 buc x 9 = 405 ron plus piese speciale.

Nu gasesc piesele speciale pentru d=210mm ?
Ce intelegi prin piese speciale ?

Vezi ca segasesc si alte diametre de cos (eu am dat exemplu ceea ce am eu), si care sunt mai ieftine: http://www.utilul.ro...aramida-cos-fum

#1109
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View PostSYL, on 26 decembrie 2013 - 23:49, said:

Ce intelegi prin piese speciale ?
.

La caramida ceramica pentru cos de fum 210 mm mai trebuie piesa de racord catre cazan, piesa de capat - de jos/intermediar - cu o ushita de vizitare, palaria ceramica antiploaie.
Ma gandesc sa nu amestec ceramica cu alte materiale (gen tb. neagra sau inox ....)

Multumesc!

Edited by panoramic66, 27 December 2013 - 00:58.


#1110
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
Eee, si tu esti pretentios...Eu de la cazan la cos am racord de inox din acela flexibil de 150mm, am dat gaura si am bagat racordul in cos (evident am tencuit apoi in jurul racordului).
Usita de vizitare e una ordinara de 10 lei, din metal...Intr-adevar nu etanseaza prea bine (am lipit peste powertape, dar nu o folosesc decat o data pe an cand curat cosul Posted Image )
Ca palarie la cos, am una de inox, tip "palarie de vietnamez", pe care am prins-o de fierul beton din cele 4 colturi ale cosului (special le-am lasat mai lungi.)

LE. Uite asta e palaria de cos pe care o am: http://www.utilul.ro...-mm-650981.html

Edited by SYL, 27 December 2013 - 23:01.


#1111
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View PostSYL, on 27 decembrie 2013 - 22:56, said:

Eee, si tu esti pretentios...

LE. Uite asta e palaria de cos pe care o am: http://www.utilul.ro...-mm-650981.html

... nu nu, nu sunt.  
E bine ce zici si tu, oricum in jurul cosului nu am probleme cu materiale inflamabile. Am numai betoane si table.

Merci!

#1112
jfo

jfo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.01.2009
Salutare!am  si eu un cos de inox este dublu, izolat cu vata,problema este ca de anul asta a inceput sa faca mult condes pe exterior ,care este cauza s-a tasat izolatia din el,dauneaza in timp cu ceva?,tiraj are .

#1113
panoramic66

panoramic66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 14.02.2011

View Postjfo, on 02 ianuarie 2014 - 20:57, said:

...
si eu un cos de inox este dublu, izolat cu vata,problema este ca de anul asta a inceput sa faca mult condes pe exterior ...

Curios ... ce firma este cosul de fum? Care este grosimea izolatiei? Ce temperatura au gazele la iesirea din cazan ?

Edited by panoramic66, 02 January 2014 - 22:58.


#1114
michaela_nicolaescu

michaela_nicolaescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.09.2010
buna ziua,
cosul de fum de la centrala termica este din doua bucati. este normal ca o data la cateva zile sa se desprinda cele doua bucati
adica sa fie un gol de 2-3 centimetrii intre ele?
nu le misca nimeni, nu se atinge nimeni de ele.
afecteaza in vreun fel functionarea centralei sau evacuarea gazelor arse?
am vazut ca pe interior cosul de fum, nu este o simpla teava mai are ceva...si ma tem ca tot impingandu le una intr alta sa nu stric ceva din interior.
multumesc frumos.

#1115
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View Postmichaela_nicolaescu, on 03 ianuarie 2014 - 11:35, said:

buna ziua,
cosul de fum de la centrala termica este din doua bucati. este normal ca o data la cateva zile sa se desprinda cele doua bucati
adica sa fie un gol de 2-3 centimetrii intre ele?
nu le misca nimeni, nu se atinge nimeni de ele.
afecteaza in vreun fel functionarea centralei sau evacuarea gazelor arse?
am vazut ca pe interior cosul de fum, nu este o simpla teava mai are ceva...si ma tem ca tot impingandu le una intr alta sa nu stric ceva din interior.
multumesc frumos.

Buna ziua,

Elementele ce compun cosul de fum trebuie sa fie perfect etanse! "gol"de 2,3 cm apare in cazul dilatarii sau a montajului efectuat necorespunzator.
Daca puteti posta niste poze,poate reusim sa ne dam seama de problemele existente.

#1116
DANIELBUZDUGAN

DANIELBUZDUGAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 28.01.2008
Datele problemei:

Cos izolat dublu din inox, interior 200mm, exterior 300mm, inaltime 5m, cu palarie, picurator si tot ce trebuie executat de o firma profesionala.
Centrala gazeificare cu temperatura la cos in functionare intre 80-100c si in repaus intre 40-60c.

A aparut condens pe exterior care se scurge si murdareste cosul, se observa ultimul tronson relativ curat...
Ce e de facut?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate