Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Madrid

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1017 replies to this topic

#775
misspiss

misspiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 31.05.2009
Buna tuturor!  Judas multumesc, am gasit cazare, zic eu ok sau chair mai mult, o sa vad la fata locului, ca ei au case cam inghesuite.
O alta intreb are: site cine a o piata de peste (ca cea din Barcelona -Rambla), alta in afara de San Miguel?  Multumesc :)



View Postvoinescu89, on 19 septembrie 2014 - 19:27, said:

Daca comand pe net Madrid Pass , imi vine acasa acea cartela? sau trebuie sa prezint in Madrid vreun cod ceva de la rezervare?
Si de unde pot cumpara o harta cu traseele autobuzelor din Madrid? ca metrou sunt destule pe net gratuite.
De regula le iei din statiile de autobuz mari - Avenida de America. Si hartile de metro tot din stat.
Drumul de la Barajas la hostal iti recomand sa il faci cu metro. Cel mai simplu si rapid.

Edited by misspiss, 26 October 2014 - 15:49.


#776
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
As vrea sa fac o vacanta de 7-10 zile in Spania in August/Septembrie 2015. Ideea este sa zbor de la Bucuresti la Madrid, sa stau acolo 2-3 zile, apoi sa mergem cu trenul si sa vedem Barcelona, unde sa stam si restul de zile. Am vrea sa prindem si 2-3 zile macar de plaja (aveti idee se poate din Barcelona undeva?)
Ce sfaturi imi dati:
1. Sa zburam la Madrid si la intoarcere sa plecam din Barcelona sau va fi mai rentabil sa am dus-intors pe Madrid sau pe Barcelona?
2. e convenabil sa folosesc trenul in Spania?
3. unde putem face plaja?
4. cam la ce costuri sa ma astept?
Alte sugestii?
Multumesc!

#777
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View PostMirceaDWC, on 28 octombrie 2014 - 12:03, said:

As vrea sa fac o vacanta de 7-10 zile in Spania in August/Septembrie 2015. Ideea este sa zbor de la Bucuresti la Madrid, sa stau acolo 2-3 zile, apoi sa mergem cu trenul si sa vedem Barcelona, unde sa stam si restul de zile. Am vrea sa prindem si 2-3 zile macar de plaja (aveti idee se poate din Barcelona undeva?)
Ce sfaturi imi dati:
1. Sa zburam la Madrid si la intoarcere sa plecam din Barcelona sau va fi mai rentabil sa am dus-intors pe Madrid sau pe Barcelona?
2. e convenabil sa folosesc trenul in Spania?
3. unde putem face plaja?
4. cam la ce costuri sa ma astept?
Alte sugestii?
Multumesc!

1. Da, dpdv costuri e ok fie Bucuresti - Madrid - Barcelona - Bucuresti ori Bucuresti - Barcelona - Madrid - Bucuresti, atata vreme cat nu faci Mad-Bcn-Mad sau invers tur-retur.
2. Da, e convenabil, atata timp cat respecti urmatoarele: http://www.tripadvis...ts.Online.html. O alta optiune ar fi avionul. sunt zeci de zboruri pe zi pe aceasta ruta, incepand de la 30 EUR (Vueling, Iberia, AirEuropa). Verifica si conditiile pentru bagaje.
3. Nu stiu.
4. Depinde de ceea ce-ti doresti. Citeste acest topic sau da-ne mai multe detalii.

#778
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View PostMirceaDWC, on 28 octombrie 2014 - 12:03, said:

As vrea sa fac o vacanta de 7-10 zile in Spania in August/Septembrie 2015. Ideea este sa zbor de la Bucuresti la Madrid, sa stau acolo 2-3 zile, apoi sa mergem cu trenul si sa vedem Barcelona, unde sa stam si restul de zile. Am vrea sa prindem si 2-3 zile macar de plaja (aveti idee se poate din Barcelona undeva?)
Ce sfaturi imi dati:
1. Sa zburam la Madrid si la intoarcere sa plecam din Barcelona sau va fi mai rentabil sa am dus-intors pe Madrid sau pe Barcelona?
2. e convenabil sa folosesc trenul in Spania?
3. unde putem face plaja?
4. cam la ce costuri sa ma astept?
Alte sugestii?
Multumesc!

Pentru ca acum cativa ani am facut o calatorie in Spania incepand de la Madrid – Barajas si terminand-o la Barcelona – El Prat (via Cadiz!), voi adauga mesajului postat de <stedan> o lista de „da“ – uri.

1. Si eu spun „da“. A durat pana am ajuns la aceasta varianta si am ales-o  – in ordine – pentru timpul castigat si economie.
2. Da. Adaug la cele spuse de <stedan> autocarul si masina inchiriata (numai daca veti gasi o varianta fara taxa one-way). Argumente? Zaragoza si Montserrat aflate in drumul/in imediata apropiere a drumului de la Madrid la Barcelona.
3. Plaja la Castelldefels – 20km SE de Barcelona. Noi am stat cateva zile la Castelldefels pentru ca plaja este mult mai frumoasa decat cea din Barcelona.
4. Exceptand parcarea (nu am uitat asocierea facuta de <lik_lights>: „parcare in Barcelona“=„imprumut la C.A.R.“), Spania nu mi s-a parut mai scumpa decat alte tari. Depinde de alegerile pe care le veti face in ceea ce priveste cazarea si masa.

#779
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Nu suntem pretentiosi in ceea ce priveste cazarea si masa. La cazare singurele conditii sunt ca zona sa fie safe, sa fie curat si sa avem baie proprie :) La urma urmei in camera dorm doar noaptea, in rest ne distram/plimbam.
In ceea ce priveste masa suntem genul care mancam chestii locale din localuri traditionale, evitam fast food-urile sau locurile prea fancy. In cateva cuvinte, ne place sa ne simtim bine in pielea noastra, nu sa facem show off.
As prefera sa folosim trenul, avand in vedere ca ar fi mult mai comod (nu tu grija parcarii, a benzinei, a traseului etc). Referitor la ce mi-ati sugerat, dezvolt un pic:
1. Zaragoza merita sa ramanem o noapte sau doua?
2. Merita sa ne cazam in Casteldefels in loc de Barcelona si sa vizitam de acolo Barcelona in 2 sau 3 zile?

multumesc

#780
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View PostMirceaDWC, on 29 octombrie 2014 - 09:53, said:

Nu suntem pretentiosi in ceea ce priveste cazarea si masa. La cazare singurele conditii sunt ca zona sa fie safe, sa fie curat si sa avem baie proprie Posted Image La urma urmei in camera dorm doar noaptea, in rest ne distram/plimbam.
In ceea ce priveste masa suntem genul care mancam chestii locale din localuri traditionale, evitam fast food-urile sau locurile prea fancy. In cateva cuvinte, ne place sa ne simtim bine in pielea noastra, nu sa facem show off.
As prefera sa folosim trenul, avand in vedere ca ar fi mult mai comod (nu tu grija parcarii, a benzinei, a traseului etc). Referitor la ce mi-ati sugerat, dezvolt un pic:
1. Zaragoza merita sa ramanem o noapte sau doua?
2. Merita sa ne cazam in Casteldefels in loc de Barcelona si sa vizitam de acolo Barcelona in 2 sau 3 zile?

multumesc

Sa stati in Castelldefels si sa mergeti zilnic in Barcelona? Numai dumneavoastra stiti cum s-ar potrivi puterilor, dorintelor. Haideti sa facem un „inventar“ (cu rugamintea de a verifica toate aceste detalii):
- distanta este de cca 20km
- noi am vazut o gara, dar m-am uitat acum si am gasit doua gari in Castelldefels; culmea este ca am vazut-o pe cea mai indepartata de plaja (C2)
- durata ar fi de cca 30min, frecventa 10-15min
- costul unui bilet 2.5€ (zona 2), dar exista carnet de 10 drumuri la 14,35€
- ultima cursa din Barcelona-Sants spre Castelldefels este la miezul noptii

Asa ca se pare ca aveti o solutie de luat in seama pentru vacanta daca vreti sa faceti si plaja! Asta numai:
- daca nu va deranjeaza sa mergeti in fiecare zi cu trenul
- daca veti gasi o cazare atragatoare in Castelldefels
- daca nu intentionati sa va plimbati prin Barcelona dupa miezul noptii
- daca ora de prezentare la aeroport se potriveste cu orarul trenurilor din Castelldefels


P.S.: Vorbim la "Madrid" despre "Barcelona"?

Edited by o_dor, 29 October 2014 - 10:56.


#781
RaduMihaMadi

RaduMihaMadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.04.2011
Buna ziua.
Plec la Madrid peste 3 zile. Poate stie cineva cum pot ajunge de la aeroport la hotel Mercure Plaza de Espana calle tutor 1
Multumesc ptr.raspuns

#782
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View PostRaduMihaMadi, on 29 octombrie 2014 - 11:23, said:

Buna ziua.
Plec la Madrid peste 3 zile. Poate stie cineva cum pot ajunge de la aeroport la hotel Mercure Plaza de Espana calle tutor 1
Multumesc ptr.raspuns

Cu metroul.
De la aeroport (linia 8) pana la Nuevos Ministerios, schimbati pe linia 10 pana la Plaza de Espana si apoi o statie pana la Ventura Rodriguez (linia 3).
Ca sa va raspund am folosit http://www.metromadr...aticoingles.pdf
Jucati-va cu ea si veti vedea ca se mai poate construi si un alt traseu: aeroport – Mar de Cristal – Arguelles – Ventura Rodriguez.

#783
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View Posto_dor, on 29 octombrie 2014 - 10:54, said:

P.S.: Vorbim la "Madrid" despre "Barcelona"?
merci de sfaturi. Nu, dar vrei sa vorbim la Barcelona despre Madrid? :)

N-am vrut sa deschid topic nou, cerinta mea e putin mai incurcata, daca ai vazut primul post, este o combinata de Madrid cu Barcelona :)

#784
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007
Cu placere, <MirceaDWC>!
Aveti dreptate: nu intotdeauna dorintele, cerintele noastre se potrivesc in totalitate pe tiparul forumului. Sigur ca am vazut primul dumneavoastra mesaj (chiar v-am raspuns) si sper ca ati gasit ceva util in mesajele mele. Cel putin v-ati convins ca nu sunteti singurii care se gandesc la vacante „incurcate“.

#785
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007

View PostMirceaDWC, on 29 octombrie 2014 - 09:53, said:

Nu suntem pretentiosi in ceea ce priveste cazarea si masa. La cazare singurele conditii sunt ca zona sa fie safe, sa fie curat si sa avem baie proprie Posted Image La urma urmei in camera dorm doar noaptea, in rest ne distram/plimbam.
In ceea ce priveste masa suntem genul care mancam chestii locale din localuri traditionale, evitam fast food-urile sau locurile prea fancy. In cateva cuvinte, ne place sa ne simtim bine in pielea noastra, nu sa facem show off.
As prefera sa folosim trenul, avand in vedere ca ar fi mult mai comod (nu tu grija parcarii, a benzinei, a traseului etc). Referitor la ce mi-ati sugerat, dezvolt un pic:
1. Zaragoza merita sa ramanem o noapte sau doua?
2. Merita sa ne cazam in Casteldefels in loc de Barcelona si sa vizitam de acolo Barcelona in 2 sau 3 zile?

multumesc

Salut, referitor la cele 2 intrebari, desi e putin off-topic..

1. Alege Zaragoza cu incredere, are o multime de obiective interesante. Cred ca o noape e suficienta, cu conditia sa aloci o zi plina pt. vizitare oras. Nu recomand masina inchiriata, din 3 motive: taxa in plus pt predare in alt oras, parcarea peste noapte in Zaragoza, mai ales daca ai hotel central, taxele mari de autostrada intre Zaragoza si Barcelona, pe A2. Cea mai buna optiune de transport, MAdrid-Zaragoza-Barcelona mi se pare tren AVE, daca iti cumperi bilete din timp gasesti la 20-25 euro/segment.
2. Depinde ce vrei sa faci: daca vrei sa vizitezi Barcelona sfatul meu e sa te cazezi in oras, hotelurile din zona de nord - El Poble Nou ar fi o optiune, intrucat plaja nu e atat de aglomerata ca cea centrala. Daca vrei mai mult plaja, te poti orienta catre Castelldefels sau alt oras in afara Barcelonei.

Edited by sorinviz, 11 November 2014 - 01:38.


#786
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Din pacate nu am timp sa citesc nicio pagina fiindca plec maine si abia acum mi-a venit ideea. Saptamana viitoare duminica o sa ne intoarcem din Punta Cana cu escala la Madrid. Zburam cu Wizz inapoi si avem avion la 21.15 de la T1 si vom ajunge acolo spre 12.15. Avand in vedere ca trebuie sa trecem de formalitati, sa recuperam bagaje, apoi sa ne ducem sa le depozitam undeva (sper sa fie aproape), dupa care sa luam un metrou ceva spre centru, merita? Ne incadram in timp? Cam pe la 19.00 cel tarziu ar trebui sa fim inapoi la T1 zic eu. Deci practic ar fi intre 13.30 - 18.30 (cand ar trebui sa plecam cu metroul din Madrid) si in final in Madrid ne-ar ramane vreo 4 ore, ca om face jumatate de ora si pana acolo. Ce se poate lua de la T1? Unde am putea merge sa vedem ceva din centrul istoric? La ce statie de metrou ar trebui sa coboram?

Multumesc mult.

#787
voinescu89

voinescu89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.09.2014
Daca doriti sa ajungeti in Gran Via care este recomandat pentru shopping , luati Express Aeropuerto care opreste in Plaza Cibelles si apoi Gara Atocha , recomand sa luati pana la Plaza Cibeles si apoi luati autobuzul 146 care duce pana la Callao sau luati de la Aeroport autobuzul 151 pana la Cannilejas apoi Metro Linia 5 care de asemenea duce in Gran Via , e mai complicat sa luati metroul  Linia 8 de la Aeroport apoi schimbati la Nuevos Ministerios cu Linia 10 apoi schimbati la Alonso Martinez cu Linia 5 care duce in Gran Via , eu voi sta in Gran via intre 17-24 Februarie  , eu mai rentabil imi e Expres Aeropuerto pana la Cibeles apoi autobuzul 146 si aia e.

#788
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Nu as merge in Gran Via, as vrea sa merg in zona aceea Plaza mayor, sa vad Palatul si partea istorica, mai putin ma intereseaza shopping, sincer.

#789
voinescu89

voinescu89

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.09.2014
Din Gran via este foarte putin de mers , cel mai bine ajungeti la Purta del Sol ( punctul zero) si intrebati acolo , e enorm de putin de mers pe jos bineinteles si v-as mai recomanda Palatul Regal , e mai frumos ca palatal din Plaza Mayor , langa Palat e si Catedrala Almudena si Gradinile Sabatini , aici ajungeti deasemenea usor , luati autobuz , de pe bulevardul Gran Via la Callao se vede o cladire de 25 de etaje , este inalt inaionte cum veniti dispre Gran via spre Callao si de acolo o luati spre stanga si se vede palatal Regal , Gradinile Sabatini si Catedrala Almudena.

Edited by voinescu89, 26 November 2014 - 20:37.


#790
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postraluca2005, on 26 noiembrie 2014 - 17:34, said:

Nu as merge in Gran Via, as vrea sa merg in zona aceea Plaza mayor, sa vad Palatul si partea istorica, mai putin ma intereseaza shopping, sincer.
Pentru 4 ore nu m-as grabi sa vad Palatul Regal pentru ca va fi cam pe fuga. Oricum cel mai bine e sa ajungeti la Puerta del Sol, apoi Plaza Mayor(poate o savurati la o paella si o bere) si eventual Catedrala Almudena. Va puteti bucura in tihna de atmosfera acelei parti din Madrid, lasand vizitarea palatului pe alta data. Asa as face eu.

#791
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Multumesc mult... sa vad ca e asa din scurt si mai aterizez si la Terminalul 1. Nici nu stiu daca de acolo pot lua ceva direct spre centru. La Puerta del Sol e cumva vreo statie de metrou? Sol probabil... As putea gasi undeva o harta a obiectivelor turistice? Pe net le gasesc doar ciuntite...

Edited by raluca2005, 27 November 2014 - 11:38.


#792
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
De fapt acum ca ma gandesc mai bine, ideea este asa: iau expresul pana la Plaza Cibelles, de acolo autobuzul 146 care duce pana la Callao si acolo e Gran Via? Si din Gran Via ajung pe jos usor si la Puerta del Sol si ma invart in zona aceea cu Palatul Regal si gradini si catedrala?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate