Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Madrid

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1017 replies to this topic

#721
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Asa-i: mai taie ceva din "coada pisicii" - fiindca, de pilda, numai pana iesi afara din gara Atocha si iti ia 20 de minute sau mai mult (daca nu nimeresti din prima iesirea care trebuie, ceea ce nu-i deloc exclus).
- Daca ramane in plan Toledo, plimba-te doar pe strazi, n-o sa ai timp de muzee, ba nici de catedrala (si nu merita sa dai 8 euro ca sa tragi un raid prin ea de 15-20 minute). Totusi, fiind gratuit, nu mare, cu mult El Greco, poti intra la Muz. Santa Cruz, mai ales ca e chiar in piata centrala.
- Eu nu prea inteleg de ce vrei sa "aprofundezi" atat Palacio Real, e frumos, dar nu chiar sa cazi lat - dar asta e problema ta (nu mai pierde din timpul tau de cercetari si planuri ca sa-mi explici).
- La L. Galdiano neaparat sa folosesti liftul intre etaje, ai sa vezi acolo de ce zic asta. Posted Image

LE. Cocogeo, abia acum am citit mesajul tau initial. Vei sta la Puerta del Toledo! Uau, pai cand ai efectiv la nas bazilica San Francisco El Grande, cu acea cupolă de pici pe spate (plus restul, prezentarea fiecarei capele, cu lumina si ghid - chiar daca in spaniola), pai, draga mea, ce-ti mai trebuie atatea tururi prin Palatul Regal? Serios acum: ar fi mare-mare pacat s-o ratezi, crede-ma! (chiar daca am cu vreo 5 ani mai putin decat tine, he-he...)

Edited by nadis, 28 November 2013 - 00:33.


#722
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postcocogeo, on 27 noiembrie 2013 - 20:35, said:

... de la gara Atocha la Thyssen Bornemisza ar merita sa o fac cu un taxi pentru rapiditate si menajat picioare. Sunt 3 km ...

Sunt doar 1200 de metri, conform google.maps, adică cca. 15 minute pe jos, exact cum spune @iogamac.
Nu are rost să iei taxiul.
Oricum, felicitări !


View Postiogamac, on 28 noiembrie 2013 - 00:05, said:

... Lunea sunt cam inchise muzeele ...

Pe site zice că Muzeul Lazaro Galdiano e deschis lunea de la 10 la 16.30, aşa că e ok. Doar că după un tur prin palat nu prea mai rămâne timp fizic pentru muzeu decât vreo oră jumate', ceea ce e cam puţin, zic eu.


LE: @nadis: he, heeee, să înţeleg că suntem leat ?


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 28 November 2013 - 01:28.


#723
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostOvidiuNS, on 28 noiembrie 2013 - 01:24, said:

Sunt doar 1200 de metri, conform google.maps, adică cca. 15 minute pe jos, exact cum spune @iogamac.
Nu are rost să iei taxiul.
Oricum, felicitări !




Pe site zice că Muzeul Lazaro Galdiano e deschis lunea de la 10 la 16.30, aşa că e ok. Doar că după un tur prin palat nu prea mai rămâne timp fizic pentru muzeu decât vreo oră jumate', ceea ce e cam puţin, zic eu.


LE: @nadis: he, heeee, să înţeleg că suntem leat ?


Sănătate şi toate cele bune !
Va salut in calitate de junior printre iubitorii de Madrid. Eu credeam ca stric media in sus, cand colo sunt o cruditate(ma alint cu cei 10 ani mai putin). Posted Image  
@Cocogeo
Mie Palacio Real mi-a placut, dar poti sa bagi un pas mai rapid daca e nevoie. Prado nu?
Sa-ti faci timp de savurat hamon(sunt destule variante si cald/semi-prajit si rece) si o San Miguel/Estrella Damm de la mama lor. Hai ca-mi ploua in gura. Posted Image
Vreme frumoasa si picioare rezistente!

Edited by nniki, 28 November 2013 - 01:59.


#724
cocogeo

cocogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.03.2006
-

View Postnadis, on 28 noiembrie 2013 - 00:12, said:

Asa-i: mai taie ceva din "coada pisicii" - fiindca, de pilda, numai pana iesi afara din gara Atocha si iti ia 20 de minute sau mai mult (daca nu nimeresti din prima iesirea care trebuie, ceea ce nu-i deloc exclus).
- Daca ramane in plan Toledo, plimba-te doar pe strazi, n-o sa ai timp de muzee, ba nici de catedrala (si nu merita sa dai 8 euro ca sa tragi un raid prin ea de 15-20 minute). Totusi, fiind gratuit, nu mare, cu mult El Greco, poti intra la Muz. Santa Cruz, mai ales ca e chiar in piata centrala.
- Eu nu prea inteleg de ce vrei sa "aprofundezi" atat Palacio Real, e frumos, dar nu chiar sa cazi lat - dar asta e problema ta (nu mai pierde din timpul tau de cercetari si planuri ca sa-mi explici).
- La L. Galdiano neaparat sa folosesti liftul intre etaje, ai sa vezi acolo de ce zic asta. Posted Image

LE. Cocogeo, abia acum am citit mesajul tau initial. Vei sta la Puerta del Toledo! Uau, pai cand ai efectiv la nas bazilica San Francisco El Grande, cu acea cupolă de pici pe spate (plus restul, prezentarea fiecarei capele, cu lumina si ghid - chiar daca in spaniola), pai, draga mea, ce-ti mai trebuie atatea tururi prin Palatul Regal? Serios acum: ar fi mare-mare pacat s-o ratezi, crede-ma! (chiar daca am cu vreo 5 ani mai putin decat tine, he-he...)
- M-am hotarat sa iau bus-ul (linia 10 sau 14) pana la muzeul Thyssen.
- La Toledo in 5 ore zici tu ca nici catedrala nu am timp sa o vad ? Pai mai bine nu ma mai duc in cazul asta Posted Image
- Pentru palat am alocat 2 ore (15-17). Este mult ? Dureaza mai putin sa vad palatul ?
- Basilica Francisco El Grande are un program cu care ma intersectez doar sambata cand e deschisa de la 16 la 18 ceea ce ma incurca foarte mult. Ar insemna sa renunt la palat si undeva de pe la 14 la 16 sa am timp pentru altceva (ceea ce in zona nu stiu ce ar fi) iar la basilica sa stau doar 1 ora pentru ca dupa aceea vreau sa fac turul Acela cu ghid la care nu vreau sa renunt. Asa ca am taiat-o de pe lista cu mari regret asa cum am taiat si Monasterio de Las Descalzes si Ermita San Antonio de la Florida pentru ca fiind asezaminte religioase au acelasi orar de vizitare cu basilica adica pentru mine doar sambata 16-18. Asta este, nu poti sa le ai pe toate....Posted Image

#725
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 05.11.2009
@nniki...esti copil Posted Image ca ai sub 50!

Palacio Real si mie mi-a placut. La Prado este de stat, cu toate ca fiind bine organizat te poti duce la punct ochit punct lovit. Asa ca fiecare cu ce-l intereseaza. Eu de exemplu am fost fascinata de Muzeul Naval, care este langa Prado, de muzeul tehnicii si de Muzeul Cailor ferate...., dar nu m-a tentat Muzeul stiintelor naturale. In schimb plimbarea in parcul Prado m-a teminat, desi ploua am stat minute in sir privind palatul de cristal.
Am ramas cu multe "nevazute" si sper sa mai ajung acolo macar pentru cateva zile.

#726
cocogeo

cocogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.03.2006

View PostOvidiuNS, on 28 noiembrie 2013 - 01:24, said:

Sunt doar 1200 de metri, conform google.maps, adică cca. 15 minute pe jos, exact cum spune @iogamac.
Nu are rost să iei taxiul.
Oricum, felicitări !

Multumesc


Pe site zice că Muzeul Lazaro Galdiano e deschis lunea de la 10 la 16.30, aşa că e ok. Doar că după un tur prin palat nu prea mai rămâne timp fizic pentru muzeu decât vreo oră jumate', ceea ce e cam puţin, zic eu.

Luni am si programat L. Galdiano intre cele doua walking tours si voi avea cam 2 ore pentru el.. Palatul il fac sambata.

LE: @nadis: he, heeee, să înţeleg că suntem leat ?


Sănătate şi toate cele bune !

View Postnniki, on 28 noiembrie 2013 - 01:57, said:

Va salut in calitate de junior printre iubitorii de Madrid. Eu credeam ca stric media in sus, cand colo sunt o cruditate(ma alint cu cei 10 ani mai putin). Posted Image  
@Cocogeo
Mie Palacio Real mi-a placut, dar poti sa bagi un pas mai rapid daca e nevoie. Prado nu?

Prado, nu, pentru ca nu sunt o buna cunoscatoare de pictura si ce voi vedea cred ca va fi suficient. Decizia am luat-o si din experientele trecute cu alte muzee celebre doar de picture. Prefer muzeele de tipul Thyssen Bornemisza sau Galeria Borghese din Roma. Sunt mai pe stilul si cunostintele mele.
Sa-ti faci timp de savurat hamon(sunt destule variante si cald/semi-prajit si rece) si o San Miguel/Estrella Damm de la mama lor. Hai ca-mi ploua in gura.  Posted Image

Ce este San Miguel/Estrella Damm ? LE: am vazut pe Google. Posted Image  dar cred ca nu ai sesizat faptul ca merg singura. Nu cred ca ma voi duce sa beau de una singura nici macar o bere.

Vreme frumoasa si picioare rezistente!

Multumesc mult.

Edited by cocogeo, 28 November 2013 - 09:16.


#727
cocogeo

cocogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.03.2006

View Postnadis, on 28 noiembrie 2013 - 00:12, said:

Asa-i: mai taie ceva din "coada pisicii" - fiindca, de pilda, numai pana iesi afara din gara Atocha si iti ia 20 de minute sau mai mult (daca nu nimeresti din prima iesirea care trebuie, ceea ce nu-i deloc exclus).
- Daca ramane in plan Toledo, plimba-te doar pe strazi, n-o sa ai timp de muzee, ba nici de catedrala (si nu merita sa dai 8 euro ca sa tragi un raid prin ea de 15-20 minute). Totusi, fiind gratuit, nu mare, cu mult El Greco, poti intra la Muz. Santa Cruz, mai ales ca e chiar in piata centrala.

@nadis, am vorbit serios. Chiar crezi ca nu am timp sa vad nici macar catedrala in interior ? Sunt totusi 5 ore in Toledo. Eu ma gandisem ca si daca vad 2 obiective (catedrasla + inca ceva nu stiu care) si in rest ma plimb pe stradute, sunt mai castigata decat daca nu as merge deloc. Dar sa nu apuc sa vad nimic in interior, atunci mai, mai ca as renunta la Toledo. Ce zici ? Daca renunt la Toledo. atunci isi fac loc in programul de Madrid, Ermita de San Antonio, Monasterio de la Encarnacion, Monasterio de Las Descalzes, Basilica San Francisco El Grande, Museo de romanticisimo. Ma rog, nu toate pot fi facute in 4-5 ore, dar toate sunt deschise duminica cam intre 10-14 si as putea alege din ele. Ma ajutati cu o parere ?

Edited by cocogeo, 29 November 2013 - 01:29.


#728
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Scuze, Cocogeo, abia acum am gasit mesajele. Trebuia sa ne intrebi si tu mai din timp...
POTI vedea cate ceva din Toledo si in 5 ore, departe de mine gandul de a te descuraja, dimpotriva! - dar trebuie sa ai o strategie bine pusa la punct, iar aici ma refer in special la modul cum ajungi de la gara in oras: stii exact ce autobuz iei, de unde il iei (si la dus, si la intors)? Daca stii, e perfect. La dus e mai usor; noi ne-am incurcat la intoarcere; in fine, intr-un caz disperat bagi un taxi (noua ne-a luat unul vreo 4 euro si un pic ca sa ne duca din extrema estica, din Zocodover, pana in extrema vestica, la Monasterio S. Juan de Los Reyes - drum pe care aveam sa-l facem inapoi pe jos, cu mama abia tarandu-se, in vreo 2 ore). Apoi, sa ai clar in minte cum ajungi la INTRAREA in catedrala, ca ea are multe porti, insa printr-un singur loc e intrarea. Normal ca nu trebuie sa purici fiecare obiect din Catedrala; din nava ei (de vazut El Transparente, in capatul opus intrarii), dau mai multe incaperi: Sacristia, care-i un mic muzeu de pictura, mai e si sala cu Tezaurul, mai e si Sala Capitular - poti sa sari peste astea eventual. Mie, ca iubitoare de arta florentina, mi-ar fi parut rau sa ratez Capela Saint Blas, la care se ajunge iesind din catedrala in claustrul ei (curtea interioara), mai ales ca au refacut-o, nu e intr-o stare jalnica, asa cum scrie in unele locuri pe net.
Nu mai stiu ce-ai intrebat... Da, Palacio Real il faci in 2 ore, iar Lazaro Galdiano poate fi "mantuit" chiar si mai repede de atat (daca nu stai sa faci poze fiecarui tablou, ca mine).
Despre obiectivele despre care vorbesti ca "inlocuitoare" (in Madrid) nu stiu nimic in plus; atat ca la Descalzas iti iei bilet dimineata si revii mai tarziu, e un soi de programare - eu am renuntat numai afland treaba asta.
Despre Thyssen sper ca te-ai documentat pe net, au un site excelent. Muzeul nu e deloc mic, cum s-ar putea crede, fiindca e si aripa "Carmen", asa ca e bine sa stii ce te intereseaza de acolo si sa te duci "tzintit" la locurile de interes personal - sau la "high-light"-uri. Daca vrei sa o iei cronologic, incepi cu ultimul etaj (pictura cea mai veche, italiana, flamanda); pe masura ce cobori te apropii de zilele noastre, la moderni si contemporani dai mai rasol. Din nefericire - pentru mama, ca eu i-am bunghit pe toti stand ore in sir in vreo doua zile -, impresionistii (francezi) sunt imprastiati prin mai multe locuri din muzeu.
Nu mai stiu ce era... Ma mai uit maine spre seara, promit sa ma uit special aici si sa mai zic daca ai vreo intrebare si ma pricep sa raspund.

@ Ovidiu, da' greu te-ai prins! :) Nu ma mai tii minte din Armata? :)

#729
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View Postiogamac, on 28 noiembrie 2013 - 09:01, said:

In schimb plimbarea in parcul Prado m-a teminat, desi ploua am stat minute in sir privind palatul de cristal.

Cred ca te referi la parcul Retiro....
Sau exista si un parc Prado ??

#730
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 05.11.2009

View Postjudas, on 29 noiembrie 2013 - 07:56, said:


Cred ca te referi la parcul Retiro....
Sau exista si un parc Prado ??

Scuze Retiro...ai dreptate. Tot cu gandul la muzeu, m-am zapacit.
@cocogeo, la Toledo, dupa ce iti iei o harta, cum iesi din gara, la dreapta ai statia de autobuz care te duce pana in centru si cobori la Zocodover. Din curtea garii sunt niste autobuze care fac tur de oras si costa in jur parca 3 euro, nu mai stiu ca noi am luat autobuzul. Bilet de autobuz iei de la sofer. Nu mai tin minte ce numar era bus-ul, dar afli in gara.

#731
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Iogamac, iar de intos din oras in gara cum face? (In afara de turul cu autobuzul turistic; ala e bun si frumos, dar dureaza vreo ora...)

#732
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 05.11.2009

View Postnadis, on 29 noiembrie 2013 - 11:48, said:

Iogamac, iar de intos din oras in gara cum face? (In afara de turul cu autobuzul turistic; ala e bun si frumos, dar dureaza vreo ora...)
Cu bus-ul care merge la gara...de la Zocodover. Pe harta din gara sunt semnalate statiile si traseele.

#733
cocogeo

cocogeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 31.03.2006
Multumesc mult tuturor pentru sfaturi si promit sa vin cu informatii proaspete. Sper sa prind luminile de Craciun pentru ca am inteles ca oricum Madridul este frumos luminat noaptea dar asa ar fi si mai frumos. Si poate piata de craciun cu produse traditionale ca asa mi-ar fi mai usor sa le incerc decat in restaurant unde de una singura nu prea imi vine sa intru. Dar voi vedea pentru ca vorba lui nniki, un hamon la mama lui sau o sangria.....ar merge. Posted Image

#734
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Salut!
mi-am luat bilete de avion pentru data de 29.12.2013 respectiv 06.01.2014...
Am cateva zile bune de alergat prin Madrid si imprejurimi, abia astept sa o tai intr-acolo. Inca nu mi-am facut un plan de atac, insa cred ca voi incepe de maine sa-mi fac itinerarul. Abia astept sa citesc topicul sa vad ce secrete ati lasat aici.

Multumesc anticipat tuturor celor care au scris aici...!

#735
Demyx29

Demyx29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2014
Am plecat din otopeni catre madrid cu blue air,am facut check in online la plecare.la intoarcere din madrid catre bucuresti,se mai face check in online sau aeroport?

#736
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 05.11.2009

View PostDemyx29, on 10 februarie 2014 - 23:22, said:

Am plecat din otopeni catre madrid cu blue air,am facut check in online la plecare.la intoarcere din madrid catre bucuresti,se mai face check in online sau aeroport?

cand ai facut rezervarea, daca check-in-ul nu era avtiv (adica nu puteai sa optezi la cel on-line) pe ruta de intoarcere, inseamna ca nu au la Madrid si vei merge la ghiseu, fara a plati nimic

#737
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View PostDemyx29, on 10 februarie 2014 - 23:22, said:

Am plecat din otopeni catre madrid cu blue air,am facut check in online la plecare.la intoarcere din madrid catre bucuresti,se mai face check in online sau aeroport?


Salut,
Check-in la Madrid-Barajas se face numai la Aeroport si e gratis. Daca ai numai bagajul de mana, mergi direct la controlul de securitate si de acolo la portile de imbarcare(sa ai biletul printat la tine).
Distractie placuta.

#738
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Abia intors din capitala Spaniei dupa un sejur de 4 zile in Madrid + 1 Toledo + 2 Valencia cu bilete ieftine la Tarom.

Am inchiriat masina si am facut 1370km .. am vazut cat am putut de mult. Vremea a fost si buna si proasta. Am prins o zi in Madrid doar cu ploaie marunta dar cu ploaie in care mai mult am vizitat sub umbrela. Am fost la cele mai importante 3 muzee din Madrid cand a fost gratis, am platit intrare la Cathedrala din Toledo + intrare la oceanograf`ul din Valencia. A fost o experienta foarte frumoasa. Recomand Madrid-ul .. este plin de viata, curat si renovat. Frumos.

Ca puncte minus pe primul loc situez pretul parcarilor.. f f f mare pentru noi si pe locul doi vanturile puternice din aceasta perioada. Am prins chiar in drumul spre Segovia/Valencia ninsori foarte puternice si un strat de cel putin 5cm de zapada pe autostrada, dar ne-am descurcat.

Ca si cazari am stat la 3-4 stele pe care le recomand daca aveti masina: Hotel Dinastia in Getafe (max 20min de centru), Hotel Best Western 4* in Valencia (15min de centru), Eurostar 4* in Toledo (10 minute de centru).. total pret pentru hoteluri sub 250euro pentru 7 nopti cu tot cu mic dejun.

Recomand Madrid`ul celor plini de viata moderni care nu cauta neaparat istoria din fiecare cladire.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate