Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum sa am curent electric ''pe gratis'' ...

- - - - -
  • Please log in to reply
352 replies to this topic

#1
eternity

eternity

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.01.2005
Cred ca obtinerea  curentului electric  pe gratis poate fi o solutie incepanda de la turbinele eoliene ....
Turbine eoliene

Voi ce ziceti ?
<_<

#2
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Cat costa o dracie de-aia. Cat zgomot face? De ce aprobari ai nevoie ca sa o instalezi? Este Romania destul de ... vantoasa ... ca sa te poti baza exclusiv pe asa ceva?

Edited by evilone, 06 May 2005 - 12:36.


#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Din cate stiu eu , o turbina din aia costa de la 1500 la 15000 $ sau poate chiar mai mult . Curentul generat este direct proportional cu pretul , asa ca trebuie sa dai o gramada de bani daca vrei sa te bazezi numai pe morisca .

      Dupa mine , RO nu este tocmai o locatie propice pentru asemenea aplicatii . ASemenea statii se folosesc in zonele de coasta unde briza bate  constant aproape tot timpul anului .

     La noi vantul bate mai rar sau deloc , iar cand bate directia si viteza nu sunt constante .

#4
marcus33

marcus33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2005

cspot, on May 6 2005, 13:20, said:

Din cate stiu eu , o turbina din aia costa de la 1500 la 15000 $ sau poate chiar mai mult . Curentul generat este direct proportional cu pretul , asa ca trebuie sa dai o gramada de bani daca vrei sa te bazezi numai pe morisca .

      Dupa mine , RO nu este tocmai o locatie propice pentru asemenea aplicatii . ASemenea statii se folosesc in zonele de coasta unde briza bate  constant aproape tot timpul anului .

     La noi vantul bate mai rar sau deloc , iar cand bate directia si viteza nu sunt constante .

<{POST_SNAPBACK}>



-_-  Nu e adevarat ! Am un vecin care  are o cabana cam la 1 km de cabana mea si are asa ceva .. ! Nu-i trebuie decat 3-4 ore de vant pe zi si are curent toata ziua !! e beton ! :coolspeak:

Edited by marcus33, 06 May 2005 - 21:10.


#5
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Eu ma gandesc la o varianta mai ieftina cu alternator + acumulatori auto + sursa neintreruptibila. Problema e realizarea  eliciei si a pilonului , si nu sunt sigur in ce priveste mersul continuu al sursei neintreruptibile.

#6
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
la nemti si austrieci e plin de moristi din-astea. Si, zic ei, cam in 20-25 de ani de invarteala se amortizeaza...Si cam atuncea o sa inceapa problemele mondiale cu bezina...tot ei zic, motiv pt care au investit banii!

Deci tot la ei, abia dupa 20 de ani s-o secunda incepe sa fie gratis
:death:

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

Sir_Vaska, on May 6 2005, 21:38, said:

Eu ma gandesc la o varianta mai ieftina cu alternator + acumulatori auto + sursa neintreruptibila. Problema e realizarea  eliciei si a pilonului , si nu sunt sigur in ce priveste mersul continuu al sursei neintreruptibile.

<{POST_SNAPBACK}>




         Un acumulator iti da cam 700 W timp de o ora . Totusi , cred ca o sa se uzeze extrem de rapid la un asemenea regim de functionare . De asemenea , puterea asta nu este suficienta si pentru un frigider sau o masina de spalat , in afara de iluminat .
      De altfel , nu stiu cum se comporta un motor electric legat la o sursa din asta .
      Un alternator la turatie maxima cred ca poate sa scoata 5 A adica 60-80 W .
Deci ai nevoie de mai multe .

      Daca vine vorba de elice , eu as incerca una orizontala . Nu necesita orientare pe directia vantului deci este mult mai simplu de facut . Turatia este mai mica , dar forta dezvoltata este mult mai mare chiar si pe vant slab .

#8
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004

cspot, on May 7 2005, 11:17, said:

...........
      Un alternator la turatie maxima cred ca poate sa scoata 5 A adica 60-80 W .
Deci ai nevoie de mai multe .

........

un alternator la turatie maxima poate scoate cam de 10ori cat ai scris mai sus. Si nu ma gandeam sa alimentez tot ce exista in casa , pt ca nu stiu daca se poate gasi atat vant . M-am uitat prin link-urile date mai sus si am observat ca pt o asemenea putere ar trebui cateva mii de euro.

#9
cristianduru

cristianduru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 07.05.2005
Salut,

Chestia cu luatul fazei din priza si in loc de nul impamantarea, functioneaza la mine la tara, dar numai pentru ca imbecilii care au montat contorul, vechi de prin 60, au trecut nulul prin contor si nu faza.

In ceea ce priveste turbinele eoliene, ideea nu e rea si ar fi ideal sa fie "home made". Insa din pacate, datorita faptului ca vant la noi nu prea e ... poate fi instalat eventual suplimentar pentru a realiza economii, ceea ce nu e rau deloc :).

E pe undeva printr-un numar al revistei Tehnium, un rotor eolian, Savonius parca, si se pare ca da randament destul de bun. Detalii insa, nu va pot da, pt ca nu imi mai amintesc acum.

Oricum, daca cineva realizeaza ceva, cred ca e bine sa fim tinuti la curent :)

Bafta !

#10
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
La ce firma se va face reclama in topicul asta? :nonobad:

Stimata eternity (sau poate preferi sa iti spun marcus33), daca ar fi produse romanesti nu m-ar deranja  ;)

Edited by TOPCATBV, 07 May 2005 - 22:05.


#11
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
avertisment pentru cei care posteaza ca sa se afle in treaba : daca nu puteti sa postati ceva util ...nu mai postati!

on topic:
momentam solutiile de genul asta sunt un pic (a se citi muuuult) prea scumpe..de la generatoarele eoliene pana la panourile solare.

speram intr-o ieftinere a produselor de acest gen.

#12
marcus33

marcus33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2005

Sir_Vaska, on May 7 2005, 19:55, said:

un alternator la turatie maxima poate scoate cam de 10ori cat ai scris mai sus. Si nu ma gandeam sa alimentez tot ce exista in casa , pt ca nu stiu daca se poate gasi atat vant . M-am uitat prin link-urile date mai sus si am observat ca pt o asemenea putere ar trebui cateva mii de euro.

<{POST_SNAPBACK}>



1. In primul rand .. sunt doar 6 producatori in lume care fac asa ceva de mult timp incat sa fie solutii garantate si fiabile.

2. In romania se vor produce asemenea echipamente doar cand unul din astia 6 isi vor muta fabricile aici ...dar si atunci vor avea eticheta "Made in UE"

3. La renel .. dac le ceri curent de la 1 Km ..iti raspund simplu .. " Sigur ca da ... 30.000 Euro ! " ....apoi .. va trebui sa-l si platiti !

:coolspeak:

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Se fac turbine si generatoare eoliene si in Ro . Numai ca nu se vand in RO , pentru ca piata este aproape inexistenta .
        La noi , cred ca ar fi rentabile generatoarele alea mobile pentru incarcarea telefonului mobil cu puteri de 5 Wh .

#14
Tic1

Tic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.03.2005

cspot, on May 13 2005, 16:06, said:

Se fac turbine si generatoare eoliene si in Ro . Numai ca nu se vand in RO , pentru ca piata este aproape inexistenta .
        La noi , cred ca ar fi rentabile generatoarele alea mobile pentru incarcarea telefonului mobil cu puteri de 5 Wh .

<{POST_SNAPBACK}>


La mine in zona prin anii 1980-1986 s-a experimentat aceste gen de instalatii. Au fost cheltuite sume imense cu asa ceva (peste 80-100 mil. lei...de cei vechi :D )
Din start acestea trebuiau sa debiteze energia direct in sistemul national.
Rezultate:
Primul proiect cu diametrul palelor de 10 m a zburat efectiv la 30 m la prima furtuna adevarata. Celelalte 3-4 proiecte de dimensiuni mai mici au functionat efectiv pina in 1991 dupa care au fost jefuite si demolate de localnici. Oricum energia obtinuta avea un pret de cost astronomic raportat la investitiile facute.
Ar fi interesant daca ar fi "aduse" la zi, cu tehnologia de astazi aceste proiecte.
Cum era moda atunci toata aparatura era Made in Romania. Ar fi pacat sa se piarda acesta experienta. Dar cine stie, s-o gasi cineva sa scoata un ban din treaba asta. :D

#15
Florin19

Florin19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 19.05.2005
Postez si eu aici in amintirea vremurilor demult apuse pe cand mai aveam si eu tnagente cu electronica. Stiu ca am gasit odata intr-o revista o schema relativ simpla care se chema parca inversor de tensiune sau nu mai stiu. Oricum Principuil era urmatorul: montajul se alimenta de la o baterie de masina 12v si cuprindea un transormator 220->12v si niste piese (nu foarte complicata) la iesirea de 12 v a traf-ului se conecta bateria si la captul celalat al schemei aveai 220 v. Nu stiu alte detalii despre montaj cum ar fi durata de fct sau puterea la iesire. Sper sa fie de ajutor post-ul meu.

#16
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Convertizorul ala de la 12V la 220V am incercat si eu sa-l fac...Dar din pacate nu dadea mai mult de 25-30W. Am reusit sa alimentez monitorul de la comp cu el :) Am vazut pe net convertizoare profesionale care aveau la iesire o putere dde 1200W, dar stau si ma intreb...cat poate tine o baterie de masina la un asemenea consum? Cand eram mai mic ma vedeam mare fizician...si vroiam sa fac ceva sa functioneze la infinit..."perpetuum mobile" cum ar fii k o parte din energia debitata la iesire sa fie folosita pt incarcarea acumulatorului. Ce idei aveam...

#17
plop

plop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 16.04.2005
http://www.flynnrese...t/magnetics.htm

#18
marcus33

marcus33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2005

D.J. B.K.LY, on May 19 2005, 10:42, said:

Convertizorul ala de la 12V la 220V am incercat si eu sa-l fac...Dar din pacate nu dadea mai mult de 25-30W. Am reusit sa alimentez monitorul de la comp cu el :) Am vazut pe net convertizoare profesionale care aveau la iesire o putere dde 1200W, dar stau si ma intreb...cat poate tine o baterie de masina la un asemenea consum? Cand eram mai mic ma vedeam mare fizician...si vroiam sa fac ceva sa functioneze la infinit..."perpetuum mobile" cum ar fii k o parte din energia debitata la iesire sa fie folosita pt incarcarea acumulatorului. Ce idei aveam...

<{POST_SNAPBACK}>



Uite astea sunt profesionale !!

Invertoare pentru auto !! :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate