Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3061
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Și deja nu cred ca le mai trebe bec...decât dacă stai la munte.

#3062
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postrodanny, on 26 iunie 2015 - 23:03, said:

Avram niČ™te cărČ›i pdf..
. Un tratat aviar etc..


Pai incarca-le frate pe topicul de care ti-am spus! :)

#3063
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Ok...așteptăm de la un administrator...

#3064
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
@parinte, reciteam pe forum, cautand o reteta pentru puri....
Asa cum stii am lautniste pui...pe care vreau sa ii pastrez pentru inlocuit gainile din curte....
Dejau au aproape doua luni...sunt de pe 8 mai.....
Vroiam sa incerca sa le fac un faraj in curte.....si a vad ce materiale imi trebuie sa iau....
De asemenea as fi cautat si o reteta pentru puii de carne...

Recitind postul tau:
  http://forum.softped...4#entry16947836
Ziceai ca : "floarea are proteina dar are coaja, care e contraindicata la.pasare, olus ulei, care e mult.prea mult fata de.proteina"
Ce este Olus ?
Am inteles ca prin unele zone ale tarii sa gaseste deseu de la semintele de floare..adica...inainte sa fie insilozata floarea se separa de cojile de seminte si mai ale de semintele decorticate....
Rezulta o pleva....care e vanduta la pret mic....pentru ca nu poate fi insilozata pe perioada mare....
Aceasta contine 80 coji si 20 % seminte sparutri etc...

De asemenea ma poti indruma.....in curte am in prinipiu porumb si grau.....
Pot face rost de triticale....( o amestecatura intre grau si secara... dar cu multe proteine...)
Pot face rost de calciu, minerale...si orice e nevoie..dar am nevoie de sfaturi....
Am gaist pe langa Ploiesti niste srot de soia..ciaca cu 46% proteina...revin cu intrebarea...cum pot afla concentrtia de proteina? Cum pot sti ca nu se srtoul de soia amestecat cu alte mizeri...fainuri etc....

Astept sfaturi de la oricine se pricepe...
CU stima,
Danny

#3065
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Ar merge un amestec din porumb, griu, srot soia, si un premix, la virsta asta le e deajuns.Porumb cam 65%, griu 25%, srot 10 si vezi de unde mai scazi un pic, poate din porumb sa bagi si un premix, scazi in functie de ce premix gasesti, cu ce rata de incorporare.

#3066
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
premixurile contin 80 % soia...vreu sa nu mai iau premixuri....
vreu sa iau doar aminoacizi, minerale etc....si soia independent...
Sa nu dau 4 lei pe kg de premix.....care de fapt e soia...
Am gaist soia la 2,9 lei/kg

#3067
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Premixurile nu sint numai soia, ca au si soia, da, dar asta pt ca nu au cu ce amesteca acele minerale si vitamine.
Soia sau srot de soia la 2,9lei kg?
Aminoacizii sint tocmai in srotul de soia.

#3068
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
srot de soia la 2,9.....
Mi se pare cam scump...desi se lauda ca are 46% proteina....
Revin cum pot sa nu o iau pe cocoasa....cu concentratia..si cu calitatea srotului.....cum trebuie sa arate.....se poate testa loco nu la laborator?

#3069
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
"Gainatatele" mele au ajuns aproape la 3 luni si sunt gaini in toata regula. Am taiat pana acum un cocs si 2 curci. Ale mele mananca in draci uruiala si mancare viva bio faza 3 in proportie de 50-50%.
Nu stiu daca sa mai luam la anul....Tare greu mi-a fost cand le-am taiat....

Attached Files



#3070
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Foarte frumoase,

update si la ale mele:


1. Metis 2.5 luni:
[ http://s1.postimg.org/48fmrav3z/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. Curcani 1 luna jumatate:
[ http://s11.postimg.org/a8amtnodv/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

3. Rate 1 luna (astea au ciugulit din mancarea curcanilor):
[ http://s7.postimg.org/9iu8nkz2z/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

4. Batalion ratzuste 2 saptamani:
[ http://s30.postimg.org/6vvugsfy9/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

5. "Tentativa" de plymouth barat 1 luna:

[ http://s21.postimg.org/ttjfrj1lz/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si mai am o serie de 42 de pui de 3 saptamani dar la aia nu am poza :) Pana acum suntem incantati, pierderile sunt sub 5%, din care cativa i-a luat uliul :(

#3071
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Parintele...si altii astept si eu sfaturi...multumesc....

#3072
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Imi plac ratele de mor! Pe alea chiar nu cred ca as putea sa le tai...
Nici eu nu am avut pierderi. Un singur pui mort in prima zi cand i-am cumparat. In rest...au rezistat toti.
Parinte, nu le-am mai dat coccistop. Se gainateaza cam moale, insa cred ca de la dude (e covor de dude pe jos). I-am lasat in pace.

#3073
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
ciccistopul are treaba maxim pana.pe la 6, hai 8 saptamani daca e frig, primavara devreme, stau inghesuiti samd...daca stau liberi si e ca acuma, puii de 4 saptamani hraniti cat de cat ok nu ar trebui sa aiba probleme.
danny, srotul de floare ...acolo voia sa scrie plus nu olus,.scuze, de pe telefon mai apar balbe, drept ca la mine cam multe.

asadar, srotul cam 20-25% e om in regim gospodaresc. cat e de bun sau neamestecat...pai dracu stie, de aia eu iau din surse cat de cat sigure.
porumb 60-65%, grau restul pana.la 100%.
sau porumb 60, grau 25 si 15% srot de floare, sau floare daca e intreaga 10%... faci si tu o combinatie de bun simt, porumbul sa fie cam 60%macar, restul putina.floare, daca e intreaga mai putina, daca e srot, adica stoarsa de ulei merge putin mai multa...plus grau pana.la 100%

amestecul asta il faci uruiala.
pui cam 3 kg de uruiala si unul.de srot de soia.
cu cat puii ma mici, poti pune mai multa soia, 2 la 1.....la gaini mai mari 3 la 1 sau chiar 4 la 1 daca e mancare de intretinere, pasaril au termina cresterea, au naparlit samd...

peste asta adaugi premixul de vitamine si minerale, aminoacizi samd...la 100 de kg de amestec uruiala plus soia adaugi cat zice in prospect, poate sa.fie 1 kg, poae sa.fie 2, poate sa.fie 0.5kg...

si cam asa, reteta stricta nu ai cum sa faci...performanta nu ai cum si nu asta vrei deci relaxat..
a, inca ceva, la suta aia de kile peste care pui premixul baga si calciu....e ieftin si ajuta.

restul mai reglezi din cum vezi  ca merg pasarile.


definitie. premix vitamino-mineral - PVM contine vitaminele si.mineralele, poate si ceva alti aditivi gen aminoacizi, de regula nu.prea...
concentrat proteino-vitamino-mineral CPVM contine componenta proteica, adica 98-99% srot de soia, floare si eventual peste, de regula doar soia cu floare, sau fara floare, PLUS PVM-ul, adica vitamine si minerale...si in plus aminoacizi, sepaati de.PVM sau cuprinsi in PVM, functie de.cum isi face fiecare producator amestecurile, unii baga amino, altii ii vand separat de vitamine si minerale sau calciu...

furaj- amestec de uruiala de cereale cu concentrat cpvm...

cam astia sunt termenii...
atentie, unii vand PVM care cuprinde si ceva proteina, ala nu e concentrat...e doar un amestec de vitamine, minerale, etc...care are si putin srot de.soia sau ceva aminoacizi care sa faca amestecul stabil, utilizabil, mai greu la cantar samd....dar ala n e concentrat, ala nu asigura proteina necesara animalului.. proteina in furaj trebuie sa fie 10-15-25-35%, functie de vatsta, specie, etc...srotul de soia avand el 40%, iti dai seama ca aaugand cereale, cu zero proteina, sau foarte mic procent(ata e alta discutie, proteina are si graul sau porumbul dar e vax acea proteina ), procentul scade...
ca sa obtii furaj cu 20-22% proteina din cereale si srot de.soia care are 40% tu practic ar trebui sa pui cam 3 parti cereale la 2 parti soia...


cam.asta e, incropesti un furaj din ce ai, cum iti convine, ideea e sa.stii cat de cat ce e aia proteina, cat de valoroasa e proteina functie de.sursa, adica de compozitia acesteia, etc...




#3074
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
@Parinte a de obicei lururi interesante invatam de la tine...
Multuim si felicitari.....
Acum intrebare toate sroturile de soia au 40 % minim proteina?
Cum pot sti daca srotul de soia e curat si nu amestecat cu alte fainuri?

Nu mi-ai zis cum ti se pare samanta decorticate si cojile mutle de la seminte....
Asa cum ti-am zis mai devreme, pot face rost de asemena deseuri ...d.ar nu stiu daca sunt sau nu bune..
acum as dori sa fac si performanta....nu as tine degeava pasarile in curte...atat oua catmai multe cat si carne....

Prefer sa le cresc 3 luni dupa care zdup la congelator...nu sa le tine 4-5 luni pana carnea devine atoasa....si tare....

Anul asta cand voi lua grau...ce e mai bine sa iau ...grau sau triticale? In iulie augist priemsc pentru terenul dat in arenda,,,,ceva garau...dar pot lua si triticale...ce e mai bun?
Cat despre minerale...sunt la Farmavet sau Romvac...pungute de 100 grame pulbere ce se ameteca cu 100 kg de furaj....
Calciu cam cat sa pun...astia pe pungile de 1 kg spun sa il adaugi cam la 40 kg de uruiala....
Tu cam ce recomanzi?
BTW....calciu se paote dizolva si in apa...oare e mai bine sa il pun in apa...ca sa nu se separe?
Si vitaminele am vazut ca se pot dizolva...in apaa...oare e mai bine asa? ca sa nu se separe?
Eu am o betoniera de 125l pentru a amesteca....dar.....mi se pare ca tot parca nu se uniformizeaza...foarte tare.....

Stima,
dany

#3075
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Revin...
Sunt consternat....
Nu vreau sa fac reclama nimaniu..ceea ce e in tabbel...ca furaj concentrate paote fi si de la IBNA (BLOTESTI) acolo pretul e 3,2 parca pe kg...deci mai ieftin decat la VivaBio de la Agroland...
Dupa calculele mele iese ca daca as face furajul meu ....ies mai sucmp decat daca amestec uruiala cu Concentrat de la oricare....
Atasez o captura din excel....
Poate ma corectezi @parinte sau altcineva.....
Stima,
danny

Attached Files



#3076
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Mai revin cu o intrebare...dece oare pe eticheta dela VIVABIO spun ca pauza de asteptare 5 zile/nap ?
Ce e aia NAP ?
Stima,
danny

#3077
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
srotul e "tot la fel", boabele se soia se storc de ulei si ramane srotul...cum tu nu ai experienta t baezi.pe ce iti spune ala care il vinde, deci iei din.surse sigure.
comerciantii nu baga altceva DAR sa nu fie soia cruda macinata.
srotul.de.floare e bun...daca e din semintedecorticate e foarte bun dar nu stiu de ce ar decortica cineca pt ca apoi sa stoarca.beleaua cu floarea e ca are multa coaja..daca e decorticata si atat, nestoarsa, are prea mult ulei...de aia se pune putina.
la balotesti e 3.3 starterul concentrat, 2.9 cresterea..ce rost are sa te complici cu srot la 3 lei?

#3078
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Mda..interesant era dacă am găsi sa lum șrot de soia pe la 1-1,5 lei...
Poate dacă am lua mau multi... Ca se da la 5-6 t

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate