Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

A incercat cineva sa isi puna mainile pe bolnavi si sai faca sanatosi ? (Marcu 16:18)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
132 replies to this topic

#1
neo1234

neo1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 19.06.2006
Marcu 16:18
Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși.  

Relatati aici experientele voastre

Edited by neo1234, 22 May 2009 - 00:52.


#2
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Am pus mana pe fruntea copilului meu cand era bolnav si s-a vindecat cam intr-o saptamana [e drept ca a luat si un tratament prescris de medicul de familie in acelasi timp dar sint sigur ca nu de asta s-a insanatosit, eu sunt credincios si stiu ca pot sa fac semne si minuni, doar scrie la Marcu 16:18]
Experienta mea senzationala ma gandesc sa o repet si cu un sarpe iar in final o sa incerc sa beau un kil de clor.
Revin cu amanunte dupa ce fac minunile[daca vezi ca nu mai postez un timp indelungat  inseamna ca mi-a taiat netul, sa nu te gandesti la prostii].
Normal ar fi sa ne spui si experientele tale, tu nu esti credincios?  :scratchchin:  :heart: :heart: :heart:

#3
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008
A incercat cineva sa isi puna mainile pe bolnavi si sai faca sanatosi ? (Marcu 16:18)

Da! Iisus Hristos, Sfintii Apostoli si Sfintii de mai tarziu...
Vrei exemple? Cauta-le in Vietile Sfintilor, Pateric si alte scrieri religioase ortodoxe...
Bafta!

#4
arpisz

arpisz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 25.04.2008

View PostParintele777, on May 22 2009, 15:43, said:

A incercat cineva sa isi puna mainile pe bolnavi si sai faca sanatosi ? (Marcu 16:18)

Da! Iisus Hristos, Sfintii Apostoli si Sfintii de mai tarziu...
Vrei exemple? Cauta-le in Vietile Sfintilor, Pateric si alte scrieri religioase ortodoxe...
Bafta!
stai asa am o idee .... nu te mai du la medic si foloseste credinta sa te insanatosesti iti recomand acest tratament pentru urmatoarele boli: cred ca parintele curant o sa fie de acord cu mine
* Candidoza genitala
* Gonoreea
* Granulomul inghinal
* Herpesul genital
* HIV
* Infectia cu citomegalovirus
* Leucoreea
* Limfogranulomatoza inghinala
* Molluscum contagiosum
* Pediculoza pubiana
* Sdr. Reiter
* Sifilis
* Trichomoniaza uro-genitala
* Uretrita negonococica
* Vegetatiile veneriene

Have fun

#5
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

View Postneo1234, on May 22 2009, 01:43, said:

Marcu 16:18
Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși.  

Relatati aici experientele voastre
atunci cand o sa vina careva cu ozn-ul sau cand o sa avem acces la tehnologia avansata a tatalui nostru din ceruri poate ca o sa reusim si noi sa vindecam asemeni vindecatorilor din Biblie ...... o sa putem sa mergem si pe ape, sa despicam oceanele in doua, sa readucem la viata persoane moarte de o luna sau chiar mai mult, etc

Edited by spyderman, 22 May 2009 - 21:43.


#6
neo1234

neo1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 19.06.2006

View PostParintele777, on May 22 2009, 15:43, said:

A incercat cineva sa isi puna mainile pe bolnavi si sai faca sanatosi ? (Marcu 16:18)

Da! Iisus Hristos, Sfintii Apostoli si Sfintii de mai tarziu...
Vrei exemple? Cauta-le in Vietile Sfintilor, Pateric si alte scrieri religioase ortodoxe...
Bafta!


parinte, ma asteptam la mai multe de la tine, pai nu a zis El ca pe cei care cred ii urmeaza semnele astea ?

Marcu 16: 17.  Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
18. Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși.  

ce sa inteleg de aici, ca nu mai sunt credinciosi ?

#7
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Postarpisz, on May 22 2009, 16:52, said:

stai asa am o idee .... nu te mai du la medic si foloseste credinta sa te insanatosesti iti recomand acest tratament pentru urmatoarele boli: cred ca parintele curant o sa fie de acord cu mine
* Candidoza genitala
* Gonoreea
* Granulomul inghinal
* Herpesul genital
* HIV
* Infectia cu citomegalovirus
* Leucoreea
* Limfogranulomatoza inghinala
* Molluscum contagiosum
* Pediculoza pubiana
* Sdr. Reiter
* Sifilis
* Trichomoniaza uro-genitala
* Uretrita negonococica
* Vegetatiile veneriene
Nu intelege gresit!
Bolile sunt trupesti si sufletesti...
Vindecarile se fac si prin doctori (caci si ei sunt lasati de Dumnezeu cu un scop) dar si prin biserica.
In general acolo unde nu mai reusesc doctorii... singura speranta: credinta in Iisus Hristos si rugaciunea catre El.

#8
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

View PostParintele777, on May 22 2009, 22:44, said:

In general acolo unde nu mai reusesc doctorii... singura speranta: credinta in Iisus Hristos si rugaciunea catre El.
Si ceea ce am subliniat eu, ce mai rezolva ?
Daca nu rezolva nimic, sunt inutile. Daca rezolva ceva, care mai e rostul medicilor "lasati de zeu" ?

#9
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Postneo1234, on May 22 2009, 22:43, said:

parinte, ma asteptam la mai multe de la tine, pai nu a zis El ca pe cei care cred ii urmeaza semnele astea ?

Marcu 16: 17.  Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
18. Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși.  

ce sa inteleg de aici, ca nu mai sunt credinciosi ?
Daca ai avea credinta cat un bob de mustar ai fi de acord sa iti dai viata pentru Hristos...
Aaa! Nu ai face asta? Pai vezi? Pentru ca nu ai credinta... si atunci cum vrei sa mai faci si minuni?  :confused:

Edited by Parintele777, 22 May 2009 - 21:46.


#10
neo1234

neo1234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 19.06.2006

View Postarpisz, on May 22 2009, 16:52, said:

stai asa am o idee .... nu te mai du la medic si foloseste credinta sa te insanatosesti iti recomand acest tratament pentru urmatoarele boli: cred ca parintele curant o sa fie de acord cu mine
* Candidoza genitala
* Gonoreea
* Granulomul inghinal
* Herpesul genital
* HIV
* Infectia cu citomegalovirus
* Leucoreea
* Limfogranulomatoza inghinala
* Molluscum contagiosum
* Pediculoza pubiana
* Sdr. Reiter
* Sifilis
* Trichomoniaza uro-genitala
* Uretrita negonococica
* Vegetatiile veneriene

Have fun
tu ne spui din proprie expeienta despre bolile alea ? :lol:

si apropo, nu a zis nimeni sa nu te duci la doctor. da daca poti sa te vindeci mai repede, instant de fapt, de ce nu ai faceo ? nu mai zic ca sunt bolnavi de canceer, etc.

#11
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View PostBaphomet, on May 22 2009, 22:46, said:

Si ceea ce am subliniat eu, ce mai rezolva ?
Daca nu rezolva nimic, sunt inutile. Daca rezolva ceva, care mai e rostul medicilor "lasati de zeu" ?
Logica inversa! Atunci cand nu meritam sa fim vindecati de Dumnezeu, datorita pacatelor, mai avem o sansa: doctorii.

#12
Baphomet

Baphomet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 15.06.2008

View Postneo1234, on May 22 2009, 22:48, said:

si apropo, nu a zis nimeni sa nu te duci la doctor.
Cu alte cuvinte ajutorul divin e la mana a doua ? Prima fiind medicul ?

View PostParintele777, on May 22 2009, 22:49, said:

Atunci cand nu meritam sa fim vindecati de Dumnezeu, datorita pacatelor, mai avem o sansa: doctorii.
1. N-ai raspuns la intrebare.
2. Ce merite i-au lipsit unui bebelus nascut cu malformatii sau boli incurabile ?

Edited by caroline_hi, 23 May 2009 - 06:59.


#13
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007

View Postneo1234, on May 22 2009, 01:43, said:

Marcu 16:18
Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși.  

Relatati aici experientele voastre

"sa-i faca sanatosi..."

Nu cred ca aceste minuni sunt reale, poate in unele cazuri (foarte putine) pacientii se vindeca pentru ca au crezut cu desavarsire in zeul x, dar asta nu inseamna ca a intervenit zeul x!

View PostBaphomet, on May 22 2009, 22:56, said:

1. N-ai raspuns la intrebare.
2. Ce merite i-au lipsit unui bebelus nascut cu malformatii sau boli incurabile ?


Chiar sunt curios cum iti raspunde la 2..

Edited by klwdyu, 22 May 2009 - 22:02.


#14
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View PostBaphomet, on May 22 2009, 22:49, said:

Cu alte cuvinte ajutorul divin e la mana a doua ? Prima fiind medicul ?
Nu am zis asta! Am zis ca pot merge in paralel atat pentru bolile trupesti cat si pentru cele sufletesti...
Dar si pe rand... ori... ori... si acum depinde si cat de vrednic esti pentru vindecare.


View PostBaphomet, on May 22 2009, 22:56, said:

1. N-ai raspuns la intrebare.
2. Ce merite i-au lipsit unui bebelus nascut cu malformatii sau boli incurabile ?
Ti-am raspuns mai tarziu la intrebare indirect si bebelesul poate suferi datorita antecedentelor parintilor in viata spirituala care au gresit fata de Dumnezeu...
Si Dumnezeu, ca un Creator ce este, poate proceda cum doreste si dupa logica Lui divina in lumea materiala si poate pedepsi cate neamuri vrea asa cum si poate binecuvanta cate neamuri doreste.

Edited by Parintele777, 22 May 2009 - 22:14.


#15
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Parinte, daca ai ave credinta cat un bob de mustar ai muta muntii conform demizeului, pardon zeului tau. Ori, pana acum nu am vazut mutate nici macar dealuri. Trag concluzia ca ori Gizas facea misto ori pana acum nu a trait nici un om cu destula credinta.

Oare de ce am impresia ca vindecarile prin harul Domnului sunt in aceeas categorie cu scosul argintului viu si dezlegari de cununii? sarlatanie pe fondul efectului placebo!

#16
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postneo1234, on May 22 2009, 01:43, said:

Marcu 16:18
Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși.  

Relatati aici experientele voastre

De ce esti rau si vrei sa le iei jucaria copiilor?!

Poate unora de aici li se pare o gluma ceea ce fac si li se pare ca sunt eroi daca "deschid mintea" celor care "sunt cu creierul spalat". Ei bine, nu este o gluma si nu sunt eroi! Stiti voi ce inseamna sa il cauti cu disperare pe Dumnezeu, sa il gasesti sau sa crezi ca il gasesti si cand in sfarsit ai capatat linistea sufleteasca ca ti s-a terminat cautarea sa iti pui credinta la incercare si sa o iei de la capat?! Nu cred ca stiti!
Eu am facut deja de cateva ori asta, dar pretul platit a fost enorm, de fiecare data. Si ceea ce am castigat pe urma a fost la fel de pretios, dar un lucru mi-a ramas definitiv si nu l-am mai putut indrepta nicicum: o sabie in inima! Puteti considera ca este doar la figurat, dar va asigur ca durerea este cam la fel. Merg fiind zi de zi pe marginea haului, gata sa ma prabusesc. Si totusi nu ma prabusesc! Ma mir si eu cum de mai rezist si am momente cand clipa de clipa mi-as dori sa ma opresc si sa ma odihnesc, indiferent de ce sunt in momentul respectiv: credincios fervent sau ateu! Dar merg inainte si numai dracu stie cum de mai pot merge inainte, ca eu nu mai stiu! Iar actualmente, cand tocmai imi gasisem putina liniste, iarasi m-am suparat pe Dumnezeu si nu voi sa mai cred in El decat daca reusesc sa trec peste aceasta noua proba: PUTERILE! Da, puterile reale! Am reusit sa vorbesc cu Dumnezeu, am reusit sa ajung la o comunicare PERMANENTA  cu El, dar eu sunt tot nemultumit! De ce? Pentru ca nu pot accepta nici o umbra de neincredere! Pentru ca nu pot accepta sa ma indoiesc si de nu stiu cate ori pe zi sa ma intreb daca nu cumva vocea din capul meu este doar vocea propriei constiinte! Asa ca Il pun si ma pun la incercare! A capata puteri reale, inseamna a fi eu insumi asemeni lui Hristos, si atunci nu numai ca credinta mea va creste, dar prea putin va mai conta a cui este vocea din capul meu, daca prin intermediul ei voi ajunge sa fiu un fel de semizeu. Ce se va intampla insa daca dau gres? Ce se va intampla daca se dovedeste ca vocea din capul meu este doar o voce a subconstientului si fara nici un fel de putere si fara nici o legatura cu Dumnezeu? Voi ce ziceti?
Va spun eu: daca supravietuiesc cu mintea intreaga socului, voi ramane oricum cu sechele pe viata. Dar am toate sansele sa imi petrec restul zilelor urland de durere, pentru ca am ajuns sa il iubesc pe acest Dumnezeu, existent sau inexistent!
De ce va spun toate astea? Pentru ca sunt om si este normal sa simt ca un om. Pentru ca durerea pe care o voi resimti eu si pe care am simtit-o de atatea ori, de fiecare data mai puternic, o va simti oricare va face ca mine si oricare isi va pune la incercare credinta si dumnezeul! Si va asigur eu ca durerea e cumplita!
Asta le cereti voi crestinilor!!! Nu pot sa spun decat ca sunteti niste copii inconstienti si rautaciosi, rautaciosi tocmai datorita inconstientei voastre!
Da, eu voi merge mai departe, dar inca nu am mai intalnit un om care sa scape din nebunia din care am scapat eu! Sa fiti iubiti!

Edited by tudorel666, 22 May 2009 - 22:47.


#17
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Total patetica aceasta incercare de a pune in mainile lui Dumnezeu fapte concrete, fapte care ar rasturna sub orice forma ideea de Dumnezeu intr-un sens mai abstract, mai logic.

#18
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostReVaNgEr, on May 22 2009, 23:56, said:

Total patetica aceasta incercare de a pune in mainile lui Dumnezeu fapte concrete, fapte care ar rasturna sub orice forma ideea de Dumnezeu intr-un sens mai abstract, mai logic.

Adica e patetic faptul ca eu, ca credincios, imi pun la incercare credinta si Dumnezeul? In sensul "ori existi, ori te dau dracului"? In sensul "ori credinta ta imi da puteri reale, ori esti un Dumnezeu de kkt?"
Oare nu asta vor ateii? Probe? Pai uite ca eu, ca teist, accept provocarea si ma pun la incercare! Nu cred insa ca se asteapta cineva sa obtin rezultate in cinci minute!
Vi se pare gluma?! NU ESTE O GLUMA! Am capatat destula credinta cat sa am incredere in Dumnezeu si sa-l pun la incercare si sa dau cu flit batjocoritorilor!
Credeti ca ma tem de blesteme? Da, ma tem! Dar, daca Dumnezeu ma iubeste si este atotputernic sau destul de "atotputernic", va fi el destul de destept incat sa dezlege si miliardele mele de blesteme! M-am saturat sa il batjocoriti si sa ma batjocoriti! Da, IL PUN LA INCERCARE! Sa ma ajute sa pun capat batjocurii voastre! Daca nu face asta, IMI BAG PIXUL IN EL! Poate ca ma port ca un nebun si un inconstient, dar va dau dreptate si este timpul ca cineva sa faca ceea ce fac eu: sa-l dea pe Dumnezeu in mana oamenilor! Poate voi reusi, poate nu, si voi pierde singura mangaiere ce mi-a mai ramas in viata: glasul ce m-a ajutat sa trec peste cea mai neagra perioada din viata mea! De ce fac asta? In primul rand pentru mine, pentru ca niciodata nu mi-a placut sa traiesc in minciuna, chiar si poleita cu aur!
Dar ati obtinut ce ati vrut! Nu asta voiati? Sa-i faceti pe crestini sa recunoasca ca sunt de kkt si nu au nici o putere? Nu?
Dar cum sa aflu daca am sau nu puteri, DACA NU MA PUN LA INCERCARE?!
Mai aveti ceva de zis?
Sper ca nu!
Mai aveti acum doar de asteptat! Sa vedeti ce se va intampla! Daca nu se va intampla nimic, VETI CASTIGA! Daca se va intampla ceva, atunci VETI DA DE DRACU! De ce? Ca vi se va confirma ca ati fost caposi si prosti! Si orgoliul vostru va suferi! Dar nu-mi pare rau! O meritati!

Edited by tudorel666, 22 May 2009 - 23:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate