Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#6895
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Cretulesti-Samurcasi?
Ramai pe ratia uzuala de tain. Iada este in crestere si va creste si puiul in burta. Umbli la tain doar daca da semne de ingrasare. Vitamine.... Daca ai fan bun, tain bun, mare smecherie nu ai ce sa suplimentezi. Mai degraba mineralele: cauta brichete de sare cu minerale. Au toti la preturi rezonabile.

#6896
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Fanul ,zic eu, e bun. Sare cu minerale , le dau. Tainul contine tarate grau-40% porumb-30% srot -15% mazare-15%.

Ce-i aia? "Cretulesti-Samurcasi?"

Care ar fi ratia uzuala de tain?

Edited by Badea-Gheo, 18 November 2014 - 18:40.


#6897
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Eu nu l-as scoate: ai energie putina acolo, nu are ce sa iti faca probleme.
Faptul ca nu sti nu-i o problema. Ma gandeam ca ar fi culmea sa fi in lista de fb si sa povestim pe forum.

#6898
angolanu

angolanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.11.2011

View Postonitaolguta, on 16 noiembrie 2014 - 17:48, said:

multumesc frumos domnule angolanu ...sper sa fie deja gestante ca se mai bat oarecum in joaca cu tapul Posted Image

si o intrebare despre cam cat ar costa un tap din aprilie, ciut si cam slab? as vrea sa am idee ca as face o oferta proprietarului ca imi e tare drag(tapucul nu proprietarul Posted Image)
Un tapisor din Aprilie cred ca va referiti la tapisor de rasa Saanen sau Alpin ,ar putea sa coste intre 200-400 euro, ca e cam slab se poate rezolva la inceput cu o deparazitare si cu hrana buna si tain iar faptul ca e ciut face sa creasca pretul ,personal am observat ca majoritatea cauta iedite si tapisori fara coarne

#6899
jenidinica

jenidinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 11.03.2011

View Post13rbk, on 16 noiembrie 2014 - 11:56, said:

Am o curiozitate si anume ,comportamentul violent al caprelor se transmite genetic? Caci cred ca eu am cele mai violente capre din cate am vazut pana acum.Formeaza o turma de 3 ani ,deci  ierarhia este formata ,dar am una care nu suporta capre pe linga ea numai la 2 m,alta isi bate si propriul ied . Am ajuns sa-i invidiez pe aceea care ies cu caprele la pascut in liniste ,cu treaba buna,fiindca ale mele  cand le dau drumul afara se iau la batae si apoi la fuga de ma lasa in urma lor la 500 de m.Am incercat sa nu le dau de mancare ,sa fie flamande cand le dau drumul afara dar in zadar ,cu toate ca au mancare si pe miristi si tufe ele numai pe holde ar sta si de aici pana la cearta si rusine cu oameni nu mai este decat un pas ,pe care deja l-am facut,deci nu le mai pot scoate afara decat in tarc , unde tre' sa stau inntre ele cat timp mananca ,fiindca cele doua amintite mai sus nu lasa nici pe una sa se apropie de cele doua iesle, puse la distanta intre ele.Sunt depasit de situatie !!!!!!
Nu neapărat se transmite genetic violenţa, pentru că eu am avut o căpriţă asemănătoare cu luptătoarele dvs, iar iada de la ea este foarte blândă şi înţeleaptă (când era ieduţa mică, încerca să o despartă pe mama ei de altă capră şi intra ca din întâmplare între ele). Eu am avut aceeaşi problemă, şi până la urmă am renunţat la acea capră pentru că iarna le teroriza pe celelalte, adică ea mânca pe toată partea ei de iesle. Vara aveau unde fugi, dar nu am vrut ca în continuare toate celelalte să tremure când o văd aproape. Mi-a părut rău de ea, dar  ce linişte e când este foarte puţină violenţă.

#6900
sorinvn

sorinvn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 20.04.2014
ale mele sunt gestante in 2 luni.le mai pot pune la dispozitie blocuri minerale sau le las pt dupa parturitie?

#6901
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014
domnul angolanu din pacate vorbesc despre un tapuc rasa ...carpatina ...:) indicatii?

#6902
angolanu

angolanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.11.2011

View Postonitaolguta, on 20 noiembrie 2014 - 18:11, said:

domnul angolanu din pacate vorbesc despre un tapuc rasa ...carpatina ...Posted Image indicatii?
Daca va referiti la acel tap ciut si cam slab Carpatin cred poate sa fie cca 150-250 ron.

#6903
Constantin_L

Constantin_L

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.01.2014
Salutare! Sunt incepator in cresterea caprelor si am o intrebare pentru cei mai experimentati in acest domeniu,as dori sa sacrific un tap tanar,fatat in primavara,nu este intors dar nici dupa caprite nu mai alearga,s-a incheiat monta de ceva timp.Il pot sacrifica,o sa aiba carnea un miros sau gust neplacut intrucat nu a fost intors sau este destul de tanar si nu o sa am astfel de neplaceri? Astept un sfat cat mai urgent,e planificat pentru weekend...

#6904
angolanu

angolanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 14.11.2011

View PostConstantin_L, on 20 noiembrie 2014 - 19:46, said:

Salutare! Sunt incepator in cresterea caprelor si am o intrebare pentru cei mai experimentati in acest domeniu,as dori sa sacrific un tap tanar,fatat in primavara,nu este intors dar nici dupa caprite nu mai alearga,s-a incheiat monta de ceva timp.Il pot sacrifica,o sa aiba carnea un miros sau gust neplacut intrucat nu a fost intors sau este destul de tanar si nu o sa am astfel de neplaceri? Astept un sfat cat mai urgent,e planificat pentru weekend...
Din pacate in perioada asta cred ca va avea miros carnea.

#6905
Cnbn83

Cnbn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.12.2012

View PostConstantin_L, on 20 noiembrie 2014 - 19:46, said:

Salutare! Sunt incepator in cresterea caprelor si am o intrebare pentru cei mai experimentati in acest domeniu,as dori sa sacrific un tap tanar,fatat in primavara,nu este intors dar nici dupa caprite nu mai alearga,s-a incheiat monta de ceva timp.Il pot sacrifica,o sa aiba carnea un miros sau gust neplacut intrucat nu a fost intors sau este destul de tanar si nu o sa am astfel de neplaceri? Astept un sfat cat mai urgent,e planificat pentru weekend...
eu am taiat tap matur de 2 ani si cand i
am taiat beregata i am luat si traista si n am avut probleme cu carnea dar ca sa fii mai sigur o pui in bait 2 -3 zile ( 2 litri de vin , unu de lapte  ,condimente : ciisoare ,ienibahar ,fio dafin ,piper negru si altele  si apa cat cuprinde ) tai carcasa in 4_6 bucati si o scufunzi in bait> si apoi pofta la bun!

#6906
Cnbn83

Cnbn83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.12.2012
o intrebare pun si eu . am ajuns si eu la 55 capre fatatoare plus 15 iedite si nu vreau sa mai dau caprele la munte dupa ce am pierdut anul asta una din cele mai bune . stiti un achizitor de lapte de capra in raza de 70 km de la vatra dornei spre  suceava sau  bistrita ? care este un pret orientativ per litru la cei ce au predat lapte?>  eu am doar capre albe de banat , carpatine si metise cu alpin francez si murciana granadina .    astept raspuns >      multumesc                      m am hotarat sau fac si neu bani nu numai stanasul !

#6907
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011

View PostConstantin_L, on 20 noiembrie 2014 - 19:46, said:

Salutare! Sunt incepator in cresterea caprelor si am o intrebare pentru cei mai experimentati in acest domeniu,as dori sa sacrific un tap tanar,fatat in primavara,nu este intors dar nici dupa caprite nu mai alearga,s-a incheiat monta de ceva timp.Il pot sacrifica,o sa aiba carnea un miros sau gust neplacut intrucat nu a fost intors sau este destul de tanar si nu o sa am astfel de neplaceri? Astept un sfat cat mai urgent,e planificat pentru weekend...

Sincer eu nu m-as risca ....   nu am nici experienta si nici nu am taiat , dar mi-au spus altii , au taiat niste prieteni un tap de 1 an , in luna Februarie anul acesta .
Deci nu se pune problema sa fi fost batran , in sezonul de monta , smd .
Nu au simtit nimic pana cand a inceput sa se prajeasca carnea , erau si trincheliti , ca deh , deaia s-au apucat sa traga chef , oamenii erau pusi pe fapte mari Posted Image .
Din 4 cati au mancat din el , 3 n-au avut nici pe naiba , dar al patrulea care imi este si vecin era sa dea in hepatita , toata noaptea a vomitat de scarba Posted Image .
Ceilalti radeau si mancau de mama focului , parca sa-i faca in ciuda , depinde mult de cat de tare esti de "caracter" , eu ma zbarlesc la randul meu numai cand va scriu astea Posted Image .
Bunicul sotiei a fost in tinerete cioban , a taiat la randu-i un tap adult si l-a facut pastrama , l-au mancat cainii pana la urma ca el nu a reusit ...
Atunci mi-a mai spus cineva de la care am cumparat o iada anul trecut , ca el sa nu aiba emotii il castreaza inainte de sacrificare cu 2-3 luni , atunci cica-i beton !
Altcineva de la care am cumparat doua iede procedeaza altfel , isi tine tap din proprii iezi , il lasa doar un sezon si apoi il sacrifica in Decembrie cand sacrifica si porcii , zice ca il baga tot la carnati , mi-a spus ca nu miroase nimic ...
Sincer n-as baga mana in foc ... desi este un om serios si in varsta , nu prea ar avea dupa ce sa ma fi trombonit .... dar daca o fi si el si familia dumnealui mai nepretentios la gusturi Posted Image .

Edited by cris1981, 21 November 2014 - 17:03.


#6908
alinstroe

alinstroe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 10.12.2013
asta seara la stirile de la ora 18,la radio accent,am auzit ca in jud. gorj au amendat mai multe farmacii vet.deoarece eliberau medicamente "dupa ureche" in special antibiotice.problema era ca cica nu prea se mai apeleaza la medicii vet.dar ei {cei care au dat amenzile}nu stiu  ca med.vet. sunt cam reticenti in a se deplasa la tine atunci cand ai nevoie.daca o sa fie asa la nivel de tara o sa fie nasol.cred ca va trebui sa protestam cumva,avand  in vedere ca majoritaea forumistilor isi fac singuri tratamentele.o sara buna.

#6909
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Ehhh... legea in vigoare este buna dpmdv. Iar un protest fata de ea nu va rezolva nimic. Daca medicul nu se deplaseaza pt tratament, puteti sa va faceti in continuare tratamentele cumparand medicamentele de la farmacie cu o adnotare: trebuie totusi sa gasiti un vet care sa va faca o reteta  pt medicamentele necesare.
Discutand strict despre lege: eu sunt vet si ati putea crede ca imi apar pielea sau punga. In parte e real: daca clientii mei isi cumpara singuri medicamentele si le administreaza, eu nu mai castig nimic. Privit dinspre client pare ca este vorba despre economie. Insa nu e mereu asa. Am un client care are fix problema mentionata de voi: nu are medic care sa raspunda prompt solicitarilor. Omul are bani, are animale de rasa de mare valoare, are firma cu activitate oarecum conexa medicinei veterinare, are chiar medici angajati si, mai mult, nu are nici un stres la o intramusculara. Povestea are totusi o intorsatura: la un moment dat a plecat in concediu si la intoarcere a gasit una din caprele importate pe multi multi bani de la cel mai mare crescator european a inceput sa dea semne de boala. Au facut ei tratament dupa cum li s-a parut. M-au chemat la un moment dat: am schimbat tratamentul, am insistat pt un anume protocol... ma rog, pana la urma capra a murit. Am deschis-o si nu le-a venit sa creada ce au gasit inauntru. Nu stiu daca ar fi scapat daca ma chemau din prima si daca faceam eu zilnic tratamentul, dar cu siguranta tratamentul initial a fost eronat , stiu sigur ca antibioticele folosite au fost subdozate si , in timp ce ei se chinuiau sa trateze o indigestie animalul dezvolta o pleuropneumonie si o pericardita care au dus la inchistarea cordului in depozite de fibrina, insuficienta cardiaca congestiva si exitus. Morala este: ca proprietar ai uneori senzatia ca stii tu mai bine si ca ai mai facut odata demult tratamentul ala si totul a fost k. Dar, de cele mai multe ori nu ai nici o idee despre cum "lucreaza" o boala sau un leac, si, pe langa ca poti pierde animalul in cauza, poti contribui la fenomene ca rezistenta microbiana, diseminare de molime, contaminare cu produse pericuoase, etc. Si de aceea cred ca asistenta unui medic, chiar si unul mai slab, este importanta. In plus, meseria asta se dezvolta , medicii de circumscriptie sunt, intr-un fel ca medicii de familie: daca nu iti place, nu esti obligat sa lucrezi cu el. El isi trimite tehnicienii pentru actiunile obligatorii (vaccinari, recoltari de probe biologice, identificare) , dar puteti sa folositi serviciile acelui medic ce va satisface exigentele atunci cand vine vorba de maladii. Sigur, acel medic costa: dar eu cred ca acel cost este regasit cu varf si indesat in rezultatele acelui serviciu.

#6910
onitaolguta

onitaolguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.05.2014

View Postangolanu, on 20 noiembrie 2014 - 19:20, said:


Daca va referiti la acel tap ciut si cam slab Carpatin cred poate sa fie cca 150-250 ron.

va multumesc frumos!

#6911
Constantin_L

Constantin_L

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.01.2014
Va multumesc pentru raspunsuri!Observ ca parerile sunt impartite,de aceea am hotarat sa risc si sa-l tai zilele urmatoare.

#6912
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Sunt foarte curios , desi nu-i bine , vorba aia :)
Sa ne tineti la curent si sa ne spuneti cum a iesit friptura .
Pana atunci va urez pe dinainte pofta mare !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate