Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#5167
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 irina_cojocaru, on 09 octombrie 2013 - 12:25, said:

am un coleg stabilit in Sydney, daca chiar e nevoie pot apela la el.
Ar fi un lucru exceptional care l-ati putea face pt. capritele d-voastra.

Quote

Voi incerca sa intreb de un inlocuitor pe la DSV, Romvac.. sau unde altundeva?

Sa fim seriosi. Ai nostri nu sunt in stare sa cultive germenul, dar sa mai faca si vaccin...

"Four brands
of cheesy gland vaccine are currently available:
Glanvac®, Cydectin Eweguard®, Guardian® and
Websters 6-in-1®."


Attached File  fn2005_cheesy_gland.pdf   432.31K   21 downloads

Quote

De unde apare initial boala asta?

http://www.merckmanu...phadenitis.html

 irina_cojocaru, on 09 octombrie 2013 - 16:50, said:

Nu gasesc momentan nimic despre un vaccin care sa fie disponibil pe la noi.
Multumim "din inima" Bruxelles ! Nu este singura boala ale carei solutii terapeutice ori profilactice ne sunt interzise...

Quote

1. Pot sa imi dau seama daca abcesele caprelor mele sunt CL sau nu daca incerc sa trag cu o seringa groasa puroi de acolo. Daca nu pot, adica daca e gros, inseamna ca e CL.

pai, ce nevoie mai aveti sa incercati cu seringa ? Nu l-ati vazut deja cum arata in abcese ?

Quote

In plus, veterinarul mi-a zis ca la DSV nu-mi zice daca e CL sau altfel de abces, ci poate doar sa faca o antibiograma. Doar asa pot sa fiu sigura ca e CL - daca e rezistent la toate antibioticele, am tras "lozul castigator"?
La DSV judeteana probabil ca nu pot, dar la IDSA (in Bucuresti) ar trebui sa poata. Doar au bagat zeci de milioane de euro in aparatura aia ...

Quote

2. Autorul sugereaza injectarea cu formol (cu mai multe detalii, la momentul potrivit dpdv al "maturarii" abcesului, [...] Ce parere aveti despre ele?
Va simtiti in stare sa puneti degetul pe acel "moment potrivit" ?

#5168
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 horia66, on 09 octombrie 2013 - 19:23, said:

La DSV judeteana probabil ca nu pot, dar la IDSA (in Bucuresti) ar trebui sa poata. Doar au bagat zeci de milioane de euro in aparatura aia ...

Va simtiti in stare sa puneti degetul pe acel "moment potrivit" ?
Am vazut cum arata, e gros, ca o margarina, de culoare galben-verzuie. Ma gandeam ca asta cu seringa e ca o proba, in speranta ca nu e totusi CL....
Multumesc mult pentru link-uri, voi mai citi, desi cred ca stiu ce trebuie sa stiu despre boala, imi trebuie analiza, eu sunt din Iasi si daca se poate face doar la Bucuresti e greu de mine.. si de caprite nu mai zic Posted Image Of of Posted Image

De moment potrivit nu mai zic, deja "am gresit" o incizie, am facut-o prea devreme ca a iesit mult lichid (tot prin link-urile astea am citit ca asta e explicatia).

Edited by irina_cojocaru, 09 October 2013 - 19:32.


#5169
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Faceti un drum pana la facultatea de Med. Veterinara din Iasi, si duceti-va la catedra de Boli Infectioase. E posibil sa va poata ei face confirmarea pe probe de puroi.

#5170
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 horia66, on 09 octombrie 2013 - 19:45, said:

Faceti un drum pana la facultatea de Med. Veterinara din Iasi, si duceti-va la catedra de Boli Infectioase. E posibil sa va poata ei face confirmarea pe probe de puroi.
Acum am cautat la ei pe site - scrie ca fac diagnostic si tratament. Nu-mi vine sa cred ca nu am stiut de posibilitatea asta, ma duceam la ei de la inceput. Va multumesc mult de tot!

#5171
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 irina_cojocaru, on 09 octombrie 2013 - 21:40, said:

Acum am cautat la ei pe site - scrie ca fac diagnostic si tratament. Nu-mi vine sa cred ca nu am stiut de posibilitatea asta, ma duceam la ei de la inceput. Va multumesc mult de tot!
Am fost cu caprita la ei - cu una careia nu i-am facut nici un tratament ca de-abia am descoperit-o, are o umflatura micuta de tot. Au reusit sa ia o proba de acolo cu o seringa cu un ac gros. Au zis ca nu li se pare LC, sa vedem rezultatul analizelor.
In afara de sperietura trasa de biata capra (cu transportul), am dat de lume tare amabila si dornica sa ajute :) Ba chiar au facut poze peste poze, ca poate fac "o lucrare" - deci e vedeta biata mea caprita.

#5172
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 irina_cojocaru, on 10 octombrie 2013 - 14:32, said:

Am fost cu caprita la ei - cu una careia nu i-am facut nici un tratament ca de-abia am descoperit-o, are o umflatura micuta de tot. Au reusit sa ia o proba de acolo cu o seringa cu un ac gros. Au zis ca nu li se pare LC, sa vedem rezultatul analizelor.
Nu pot stabili in urma analizei daca e LC sau o arcanobacterie. Despre cea din urma am citit aici : http://www.tennessee...bacteriump.html , e mai putin grav decat LC si raspunde la penicilina - probabil tratament local, ca stiu ca nu trece antibioticul de "casa" abcesului, ca sa i-l administrez pe cale generala. Urmeaza sa primesc rezultatul antibiogramei. Inca am sperante, scrie si in articol ca se poate trage puroiul cu o seringa, spre deosebire de LC, ceea ce am putut sa fac si eu.
Au eliminat posibilitatea actinobacilozei.

Acum, in speranta ca nu e LC, cum ramane cu vaccinul? Pot sa fac rost de el, insa am citit ca nu se recomanda sa fie facut intr-un efectiv unde nu exista boala, pentru ca e un vaccin viu si o pot aduce fix cu vaccinul. Vaccinul e pentru mai multe boli, despre ele nu am citit mai multe - si asta e una din temeri. Sa il mai comand sau nu? Cred ca se restrange problema la dilema vaccinurilor si pt oameni - greu cu medicina asta :)

ps: ma scuzati de spam, ca ma tot citez si vorbesc singura pe aici, dar sunt tare greu de gasit unele raspunsuri...

#5173
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Un vaccin nu aduce boala chiar daca e o tulpina vie modificata,omorat (inactivat) sau toxoid.

Boala poate nu o vedeti Dv dar nu inseamna ca nu poate fii prezenta la animalele Dv.

Acest vaccin daca puteti face rost de el trebuie facut prima data de doua ori la toate animalele pe care le aveti Dv (adica capre) cu un  interval intre vaccinari cuprins intre 4~6 saptamani si dupa doar odata pe an.

Acest vaccin nu previne 100% aparitia de CL.

Uitati ce scrie pe  caseous D-T Iar cu ce mai vine vaccinul pe langa CL nu face nici un rau animalelor doar bine!

Puteti si Dv sa va dati seama daca e CL sau nu,dupa miros/culoare,zona si textura dar daca nu ati vazut CL niciodata e mai greu pentru ca nu aveti la ce sa faceti referire,mai bine asteptati rezultatul analizei.

Daca aveti posibilitatea de a face rost de vaccin luati cat mai multe.

Edited by ZDNEJ, 11 October 2013 - 16:07.


#5174
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 ZDNEJ, on 11 octombrie 2013 - 16:04, said:

Uitati ce scrie pe  caseous D-T Iar cu ce mai vine vaccinul pe langa CL nu face nici un rau animalelor doar bine!
Am citit atat de multe in ultimele zile ca nu mai stiu udne scria treaba aia - ca sa nu se faca in turme sanatoase. Si tot pe undeva mai scria si ca eficienta la oi este de 80-90% iar la capre de 50-60%, voi cauta din nou.
Cad ca acest Caseous D-T se poate comanda chiar direct in Romania, eu ma uitam la Glanvac pentru ca la ala mentioneaza si caprele.
Mai fac putina cercetare inainte sa decid pe care sa il cumpar.
Va multumesc pentru sfaturi!

#5175
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
In Europa nu exista vaccin pentru CL asa vor conducatori, cine stie de ce nu vor doar se fabrica glanvac in uk,din state in Ro direct comandat nu merge, adica nu e voie sa fie exportate medicamente de uz veterinar chiar asa usor fara aprobari, firma, acreditari etc.

Cine spunea acest lucru, e medic sau doar fermier, asa dupa ureche nu prea merge,unii fermieri sunt sceptici in privinta folosiri unui vaccin bazat pe o tulpina vie modificata,dar nu prezinta riscuri pentru efectiv,iar la capre apar mai multe efecte adverse decat aproba autoritatile pentru a putea fii aprobat sa fie folosit legal si pentru capre.

Procentul pentru capre e chiar si de 50%,adica  nu reactioneaza la vaccin si trebuie ori schimbat vaccinul ori facut un vaccin autogen din cultura de CL prelevata de la animalul infectat.

Acest vaccin e pentru a preveni CL plus restul de bolii care sunt specificate,el trebuie facut  prima data de doua ori iar apoi odata pe an.

Si ceva lectura poate ajuta pe cineva:


PS: Foarte bine ca puneti intrebari,sunt sigur ca sunt foarte multe persoane ca si Dv ce se confrunta cu asemenea probleme ce pot cauta raspunsuri sau soluti pentru aceste probleme.

Attached Files



#5176
atanasie

atanasie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.02.2011
Buna ziua! este bun ovazul la capre si in ce cantitate? dar la oi ?multumesc

#5177
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 ZDNEJ, on 12 octombrie 2013 - 18:08, said:

Si ceva lectura poate ajuta pe cineva:
Am citit ce scrie acolo - abcesele caprelor mele arata exact ca in prima poza :(
De la USAMV Iasi am primit rezultatul antibiogramei: bacteria e sensibila la Enrofloxacin. Medicul de acolo zice ca el totusi crede ca nu e CL pentru ca s-ar inflama mai multi ganglioni, la axila si langa uger, ceea ce eu nu am observat. Insa desi suna logic, eu nu am gasit asta scris pe nicaieri ca simptom. In plus, el nu sugereaza sa le mai fac antibiotic, doar tratament local. Si eu ma gandesc ca antibioticul oricum nu trece de camera abceselor, deci cu mare lucru nu le-as ajuta.
Maine vin 2 medici de acolo pana la mine la ferma sa vada mai multe caprite, poate isi mai dau seama de ceva ce ochiul meu neavizat nu vede.

 atanasie, on 13 octombrie 2013 - 15:25, said:

Buna ziua! este bun ovazul la capre si in ce cantitate? dar la oi ?multumesc
Eu le dau ca tain, jumate-jumate cu grau si le place tare mult, asa, boabe. Macinat stranutau mereu de la praf si mai ramanea in iesle, asa rad tot.

#5178
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Dar ei nu au facut o analiza pentru a determina daca e CL sau nu? E o analiza banala!

Nu e obligatoriu sa apara in mai multe locuri odata poate sa fie 1 sau 5/++ abcese, plus nu se stie daca exista si abcese visceral (interne).

La capre avem zona ganglionilor limfatici unde apare de obicei CL,si zonele sunt urmatoarele:  pe cap (parotid,submandibular),pe gat,in fata la umar (prescapular),lateral (prefemoral),uger (supramamari). Intern plamani,ficat si splina.

Nu are rost daca e CL,trebuie doar sa drenati abcesele si sa bagati in carantina animalele infectate.

[ http://goat-link.com/images/abcesscl.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si abcese ce nu sunt CL/CLA [ http://goat-link.com/images/abcessfacenoncl.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ZDNEJ, 14 October 2013 - 18:42.


#5179
irina_cojocaru

irina_cojocaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 25.04.2012

 ZDNEJ, on 14 octombrie 2013 - 18:40, said:

Dar ei nu au facut o analiza pentru a determina daca e CL sau nu? E o analiza banala!
Pentru ei nu-i banala se pare :( Au facut analiza si nu isi pot da seama daca e CL sau o arcanobacterie. Mi-au zis ca s-a comportat ciudat ca nu a crescut in mediu uscat si ca cele doua sunt foarte greu de deosebit. Maine voi suna si la DSV sa intreb daca pot duce o proba, am inteles ca ei lucreaza de obicei pe cadavre dar poate imi accepta analiza fara sa tai capra. Mai ales ca mai am doar una careia nu i-a spart abcesul..deci curand nici nu o sa mai am ce sa duc daca sparge si aia.

Ma uit la pozele de mai sus: caprele mele au avut doar in zona capului, localizate si ca in prima poza (parotid) dar si ca in a doua (nr 3, nr 6). Una a avut si langa ureche, sus, pe cap, langa crotal. S-a uscat foarte usor dupa ce i-am facut incizie, in 2 zile erau vindecata de tot.

Pana la urma ma consolez singura - fie ca e CL sau altfel de crocobaur, tot trebuie sa sparga abcesele, sa le curat cat mai bine si sa se vindece. Si sa sper ca nu se vor infecta si mai multe....imi este tare greu sa le separ, efectiv nu am unde sa le tin separat pe cele bolnave, suntem inca in constructie, in hala noua nu vreau sa le bag (acum avem un saivan mai mic, in care practic totul e potential infectat - iesle, galeti de apa, chiar si campul pe care pasc) Sa le tai pe toate 5 - daca maine mai face una? Tot le tai pana le termin? Groaznica situatie, sa vad ce mai aduce ziua de maine, am mai vb cu un veterinar sa le vada.

#5180
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013
Buna seara,

Vreau  sa cumpar cateva caprite Alba de Banat. Omul le-a dat la monta la cineva, pe la sfarsitul lunii august si nu stie cu precizie cand au ramas gestante - de gestante, sunt gestante. Ideea e ca le-a intarcat deja, iar ele ar trebui sa fete prin  februarie. Nu-s intarcate cumva prea devreme?  Trei luni si ceva de pauza n-o sa aiba impact negativ pe perioada urmatoare de lactatie?

Animalele sunt frumoase si bine ingrijite.

Multumesc.

Edited by Anton79, 24 October 2013 - 18:54.


#5181
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Anton79, on 24 octombrie 2013 - 18:45, said:

Trei luni si ceva de pauza n-o sa aiba impact negativ pe perioada urmatoare de lactatie?

Nu, dimpotriva.

#5182
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Vin si eu cu o intrebare pentru cunoscatori , la capre dupa cate reincrucisari cu un tap de rasa pura  (saanen spe exemplu ) se poate obtine produsi cat mai apropiati de rasa de baza ?
Apropiat insemnand la toate capitolele , conformatie , culoare , productie de lapte , etc .
Ma intereseaza in mod direct aceasta problema , momentan am doua iedute Alba de Banat  si un tapusor Saanen , la anul daca voi avea noroc de iedute si au trasaturile parintilor le voi tine , in toamna as veni peste ele cu un alt tapusor Saanen pentru a evita consagvinarea .
As dori sa-mi creez un nucleu de caprite foarte valoros ca si productie de lapte , si nu numai  , dupa documentatia mea de pana acuma este  posibil , voi fi foarte riguros la selectie !
A mai incercat cineva sa faca 3-4 incrucisari repetate , sunt rezultate bune ?
Multumesc anticipat !

#5183
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013
Fratilor, saptamana viitoare, undeva pe joi - vineri, aduc primele caprite. Avand in vedere ca n-am mai crescut capre pana acum, sunt putin ingrijorat, fiindca la grajduri m-am bazat pe experienta mea in constructii si m-am ghidat dupa cartile pe care le-am citit si care nu contin totdeauna informatii detaliate legate de dimensiuni.

Grajdul l-am facut din BCA (am pus prin vara o poza), intre timp l-am izolat pe exterior cu polistiren de 3, pe peretii de unde bate crivatul. In pod am bagat baloti de lucerna si-am depozitat o parte din baloti si pe lateralele tarcului din interior, astfel incat sa nu fie curent. Eu am grajdul in camp, e singura constructie de acolo si sufla vantul destul de rau prin zona.

Pana vin cu caprele, mai am de montat jgheaburi pentru graunte si recipiente pentru apa. Daca puteti, va rog sa-mi dati un sfat in legatura cu dimensiunile/forma jgheaburilor pentru graunte si a recipientelor pentru apa.

Nenica cu care m-am consultat pe parcursul constructiei si care a crescut la viata lui tot felul de animale si pasari, mi-a spus ca el le dadea apa la capritele lui "dintr-un cauciuc de tractor, taiat pe jumate". Nu am asa ceva si nici nu mi se pare o idee stralucita. Am crescut in copilarie porci si le dadeam boabe in astfel de chestii - cu timpul, cauciucul respectiv se umple de mizerie si oricat l-ai curata, nu obtii rezultate deosebite. Daca la porci e cat de cat acceptabil sa nu fie trocul luna, la capre nu merge.

Eu m-am gandit asa:

- grauntele sa le pun in niste vase de plastic in jurul carora ma leg cu niste "urechi" facute din sarma de 3. Vasele de plastic, nu foarte adanci, vor fi sprijinite in urechile respective, pe peretii laterali ai ieslelor, din loc in loc, astfel incat capritele sa se serveasca in acelasi mod in care isi iau fanul, adica scotand capul printre gratare. Pot, astfel, sa curat bine fiecare vas in parte, inainte sa le pun grauntele. Pe viitor, cand o fi de muls, le dau tainul pe platforma de muls, in boxa, intr-un vas, dar momentan trebuie sa le dau in tarc.

- pentru apa e cu semnul intrebarii. Am in interiorul tarcului doi stalpi de ciment de 20x20cm, dispusi cam la 5m distanta unul de celalalt, de care pot sa ma leg cu un suport in care sa introduc recipientele pentru apa. In felul asta, iarasi, pot sa curat recipientele pentru apa, inainte sa le umplu. Intrebarea e daca 4 vase cu apa la 15 capre sunt suficiente, sau daca nu cumva se bat si trebuie sa ma gandesc la alt sistem.

Va rog, un mic sfat, daca puteti, sunt pe ultima suta de metri inainte de venirea musafirilor Posted Image

Edited by Anton79, 27 October 2013 - 13:11.


#5184
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cris1981, on 26 octombrie 2013 - 15:54, said:

...dupa cate reincrucisari cu un tap de rasa pura  (saanen spe exemplu ) se poate obtine produsi cat mai apropiati de rasa de baza ?
5-6.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate