Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#4159
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
unde merge chandlerul merge si franquette-ul si nu peste tot  unde merge franquette-ul  merge si chandlerul.

#4160
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
In momentul in care eu voi vedea cu ochii mei o livada de nuci Frantuzesti in Jud Suceava sau Botosani ,care sa aiba macar 4-5 ani si sa dea ceva rod,atunci promit ca nu mai spun nimic negativ de aceste soiuri.Pina atunci,tot ce am vazut si am aflat pina acuma este exact contrariul unei reusite.Eu ma retrag de pe aici pt ca sincer nu prea am ce invata,plus ca am observat ca sint tot felul de interese care nu au nimic cu in comun cu acest minunat copac care este Nucul.Spor la productii si nu uitati ca succesul unei plantatii depinde in mare masura de noi ,dar depinde si de materialul saditor .

#4161
amarand

amarand

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.08.2011
Iarna -32 *C

#4162
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
N-ai dreptul sa faci afirmatii negative si nici pozitive despre ceva ce nu cunosti si daca nu poti demonstra prin propria ta experienta  ceea ce sustii despre un soi sau altul, indiferent de unde provine acesta. Ori pana acum tu ai demonstrat un singur lucru, despre care vei da explicatii oficiale , pentru ca daca nu stii inca, te manifesti intr-un spatiu public.

amarand: solicitati aceasta informatie de la furnizor.

Edited by iosif73, 05 March 2015 - 21:43.


#4163
dorinB87

dorinB87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.08.2014
Zozo

Pana acum nu am zis nimic, doar v-am citit cu amuzament,  dar dupa o vreme parca am inteles ce crezi despre nucii francezi, nu e nevoie sa ne repeti zilnic.

Nu am nimic nici cu tine ca nu iti plac francezii, nici cu iosif ca ii promoveaza, fiecare crede ce vrea si actioneaza in baza cunostinelor pe care le are, dar repetand tot acelasi lucru de multe ori, dupa un timp devine obositor daca nu chiar deranjant.

In caz ca mai este careva pe topicul asta care nu a inteles ii explic eu ca sa putem incheia subiectul si sa ne ocupam de treburi mai serioase.

ZOZO NU AGREAZA NUCII FRANCEZI PT CA NU A VAZUT O LIVADA LA MATURITATE, IAR IOSIF II IUBESTE PT CA I-A VAZUT, STUDIAT, EXPERIMENTAT, ETC... punct



#4164
petzah

petzah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 10.04.2014
@CONCERTO

Attached Files

  • Attached File  002.JPG   216.63K   111 downloads
  • Attached File  003.JPG   186.27K   107 downloads
  • Attached File  004.JPG   149.94K   78 downloads


#4165
CONCERTO

CONCERTO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2015
MERSI MULT @petzah

#4166
suiramlmc

suiramlmc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.01.2015

View Postpetzah, on 05 martie 2015 - 22:18, said:

@CONCERTO
Salut,
Spune-mi daca vrei de unde ai luat acest ghid si cum de numeste?
As fi interesat sa-l achizitionez si eu.
Multumesc

#4167
petzah

petzah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 10.04.2014
Nu e ghid. Sunt poze facute din cartea Nucul , Alunul si Migdalul de V.Cociu ...

Poti gasi si pe net cartea in format pdf si chiar pe forum , am postat eu niste linkuri cu vreo luna in urma.

Attached File  nucul-alunul-si-migdalul.jpg   18.67K   9 downloads


Am adăugat link-ul postului.

Edited by scaiba, 06 March 2015 - 14:35.
Am adăugat link rapid spre postul la care se făcea referire.


#4168
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Astăzi am profitat de vremea buna de afara si am vizitat livada. Am facut si cateceva daca tot am ajuns acolo. Le-am dat complex si mi-am montat un IBC de 1000litri in cel mai înalt punct al
Livezii pentru zilele toride de vara. Attached File  ImageUploadedByTapatalk1425753719.065345.jpg   316.71K   80 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1425753733.948991.jpg   334.8K   81 downloads
Sa speram ca l-am fixat destul de bine si nu o va lua la sănătoasa. :-D

#4169
shadow_m

shadow_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.11.2010
Salut, de unde ai luat bazinul asta si cat te-a costat?

#4170
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006
Pe net sunt o grămada. Olx, tocmai si cauti ibc. Eu l-am luat de la o cunoștința. 280lei am dat pe el

#4171
sna

sna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 12.06.2014
Ce subventii se pot lua pentru o livada de nuc?

#4172
zozo36

zozo36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 24.10.2013
Ca sa fie putin mai sigur montat,fa la baza o fundatie cu niste calaburi din beton ,apoi aseaza pe el niste europaleti,dupa care pui rezervorul.

#4173
petzah

petzah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 10.04.2014
Tot ce se poate afla despre purinul de urzici :

https://cartidintei....negru-print.pdf

#4174
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014
Iosif,  bine ai revenit, ai mentionat productia de puieti in vitro cu vreo doua pagini in urma,cum bine stii, exista cineva pe piata romaneasca care propune acest tip de nuci.   Ne spui cate ceva?

#4175
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
Mai important decat inmultirea in vitro e  sa ai analizele facute si sa intelegi solul si cum va interactiona planta cu el. Nu degeaba imi tot bat gura pe tema analizelor de sol facute ca la carte. Uite.. chiar am un caz acum  f interesant: analizele legate de continutul agrochimic sunt relativ ok, dar  continutul in carbonat de calciu activ  da batai de cap. Mari de tot. Ar fi fost tare  bine daca inainte de a comanda pomii  omul ar fi inteles cat e de mare problema asta si ca practic  indicele de putere clorozanta este extrem de mare, iar asta va avea repercursiuni asupra sintezei clorofilei din frunze.  Adica, daca nu ai clorofila= nu ai sinteza de produsi= zero cresteri si zero acumulari de substante de rezerva. Eu unul as fi comandat pomii numai dupa ce aveam o solutie  legata de combaterea acestei probleme. Acum  e tardiv , dar ceea ce  se poate face e sa fie neutralizat carbonatul de calciu activ,  astfel incat sa rezolvam doua probleme  simultane: aducerea indicelui de putere clorozanta la niste valori rezonabile si sa aducem ph-ul din domeniu bazic in domeniu usor acid ( sau cel putin neutru).  Un exces de carbonat de calciu activ va micsora solubilizarea si absorbtia compusilor minerali ai fierului, manganului si ai  magneziului. Si daca mai punem la socoteala ca  din punct de vedere fiziologic  calciul este antagonic  cu ionii de potasiu, natriu si magneziu, se poate intelege de ce acestea vor fi mai greu accesibile pentru planta. Si atunci musai sa se actioneze pe doua fronturi distincte: fertilizari foliare- pt a reduce stressul plantei cauzat de reducerea  absorbtiei radiculare si... reducerea carbonatului de calciu activ din sol, astfel incat sa modificam si Ph-ul solului si sa usuram transportul fierului.
Si ca sa inchei cu cazul asta, ar fi fost mult mai simplu daca s-ar fi comandat  de la bun inceput  ca materialul saditor sa fi fost comandat sa fie altoit pe un portaltoi tolerant la solurile bazice. Oricum...voi fi cu ochii cat cepele pt ca  orice greseala la un Ph de peste 8,4 poate fi fatala. De asta am recomandat ca anul acesta sa fie facute fertilizari foliare , astfel incat sa aduc in frunza tot ce e necesar fara sa ma bazez in mod express pe absorbtia radiculara. Si simultan sa iau masuri pentru reducerea ph-ului  intr-un domeniu "respirabil" si sigur pentru planta.
Si legat de ce m-ai intrebat,  pomii inmultiti in vitro- nealtoiti, vor fi pe radacini proprii si nu vor avea nicio influenta- nici pozitiva si nici negativa- asupra productivitatii ca in cazul pomilor altoiti. Atunci de ce i-as prefera in locul celor altoiti? Dar, la fel de important este sa inteleg si relatia dintre portaltoi si altoi, astfel incat sa am cel putin o idee despre cum se va comporta pomul in acele conditii concrete.

Edited by iosif73, 09 March 2015 - 16:43.


#4176
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 17.08.2007
Pai , sunt oameni kamikaze, eu i-am atras atentia in studiu, din care pun mai jos un fragment:
Stabilirea puterii de clorozare a solului
  Este strict legata de continutul in Fe si CaCO3 activ din compozitia solului. Dupa cum se stie insuficienta fierului produce cloroza ferica, care se observa in primul rand pe frunzele tinere ale plantei care capata o nuanta de verde deschis intre nervuri, sau in stadiu avansat de insufienta au culoarea galbena intre nervuri, ca o consecinta a disparitia clorofilei. Daca exista multi ioni de Ca 2+ in solutia solului atunci preferential va inlocui ionii de Fe 2+ , afectand grav metabolismul si scaderea clorofilei.
Indicele de putere clorozanta a solului se stabileste dupa relatia:
IPC=  (CaCO3)/〖(Fe)〗^2  〖10〗^4
Pentru 50-75 cm avem:
CaCO3 activ(%) – 8.75
Fe – ppm 18,75
Inlocuind valorile de mai sus in formula avem:
IPC  = 248,88- extrem de mare
Sol excesiv  clorozat
Probleme sunt si la IPC = 20-30, daramite la peste 200!

Ce mai poate folosi ar fi: Kelkat Fe EDTA 75-150 gr/pom, Microfert Fer –fertilizari foliare, folosit preventiv la intrarea pe vegatetie in concentratie de 0.2-0.3%, prin 3-5 tratamente esalonat, inainte si dupa inflorire la intervale de 7-15 zile. Se mai poate folosi si Myr clorose 2-4 l /ha, sau pentru aplicarea in sol foarte recomandat este Sequestrene 330.

Edited by vibeo, 09 March 2015 - 17:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate