Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#5041
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Mai putin? Nu cred ... caci si i-ar vedea in fiecare zi.

#5042
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

 ro_explorer, on 09 februarie 2016 - 12:15, said:

Cu tot respectul dar e ce mai mare tampenie pe care ai debitat-o de cand scrii pe forumul asta. Asta dovedeste ca nu stii nimic despre ce inseamna sa fii parinte si ce inseamna sa ai o familie a ta.
Eh..tine de gusturi...I guess.Daca ar fi sa ma nasc de inca 5000 de ori as prefera sa fiu crescut in primii ani de-o femeie,daca se poate sa fie si in varsta.Altfel le au cu rabdarea,altfel cu experienta,altfel cu copiii,e ceva matern.Opinia mea.
Sunt oameni care-s facuti pt antreprenoriat si oameni care mai bine se tin de-oparte.Daca nu prea le ai cu deciziile in situatiile critice,cu riscul,te pierzi usor,etc mai bine nu te bagi acolo ...

#5043
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Omul are clar alte motive pe care nu le-a facut publice...
Totusi e o persoana care are niste responsibiliti, conduce niste institutii publice, poate nu era cazul sa dezbata la televiziunile toate motivele.

#5044
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
In cazul asta poate ca nu era cazul sa dezbata public nimic. Asa, cu jumatatile de masura nu arata decat ipocrizie (exact ce am spus mai devreme).

 doruirimescu, on 09 februarie 2016 - 12:22, said:

Eh..tine de gusturi...I guess
Ghicesti gresit. Nu are treaba cu gusturile.
Facutul copiilor e mai mult decat orgasm(e) iar crescutul lor e mai mult decat o dorinta. E o chestie de responsabilitate. In clipa cand ai decis sa faci copii trebuie sa fii acolo PENTRU EI, LANGA EI ... trebuie sa ii iubesti, sa ii stergi la cur cand trebuie, sa ii ajuti sa stea in fund cand de abia asta stiu sa faca, sa ii ajuti sa mearga, sa te trezesti la 3 dimineata doar ca sa te uiti cum urla ... sa stai sa stergi borala de pe jos si de pe haine, sa faci ca toate animalele, sa ii inveti sa zica TATA si MAMA, sa ii inveti sa faca primii pasi ... si multe altele.
Sa fii tata nu inseamna sa ejaculezi o data si apoi sa mai treci din cand in cand sa vezi ce mai face rezultatul procreerii si sa mai arunci niste bani pe masa ...

Scuze de monolog dar ai deschis cutia pandorei.

La primul copil eram tanar si eram gata sa rastorn lumea ... cam asa cum esti tu acum ... Acum, la al doilea, realizez cate greseli am facut cu primul. Din pacate, oricate carti s-ar scrie, "meseria" de parinte nu se invata decat ca "on job training" ... greselile sunt omniprezente ... dar macar poti avea o idee despre ce te asteapta, asta daca vrei, bineinteles.

Edited by ro_explorer, 09 February 2016 - 12:48.


#5045
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 ro_explorer, on 09 februarie 2016 - 12:35, said:

In cazul asta poate ca nu era cazul sa dezbata public nimic. Asa, cu jumatatile de masura nu arata decat ipocrizie (exact ce am spus mai devreme).


Ghicesti gresit. Nu are treaba cu gusturile.
Facutul copiilor e mai mult decat orgasm(e) iar crescutul lor e mai mult decat o dorinta. E o chestie de responsabilitate. In clipa cand ai decis sa faci copii trebuie sa fii acolo PENTRU EI, LANGA EI ... trebuie sa ii iubesti, sa ii stergi la cur cand trebuie, sa ii ajuti sa stea in fund cand de abia asta stiu sa faca, sa ii ajuti sa mearga, sa te trezesti la 3 dimineata doar ca sa te uiti cum urla ... sa stai sa stergi borala de pe jos si de pe haine, sa faci ca toate animalele, sa ii inveti sa zica TATA si MAMA, sa ii inveti sa faca primii pasi ... si multe altele.
Sa fii tata nu inseamna sa ejaculezi o data si apoi sa mai treci din cand in cand sa vezi ce mai face rezultatul procreerii si sa mai arunci niste bani pe masa ...

Scuze de monolog dar ai deschis cutia pandorei.

La primul copil eram tanar si eram gata sa rastorn lumea ... cam asa cum esti tu acum ... Acum, la al doilea, realizez cate greseli am facut cu primul. Din pacate, oricate carti s-ar scrie, "meseria" de parinte nu se invata decat ca "on job training" ... greselile sunt omniprezente ... dar macar poti avea o idee despre ce te asteapta, asta daca vrei, bineinteles.

Jos palaria si TOT respectul.
You made my day.

#5046
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
Ce ironie, in Romania multi se lamenteaza cum ca avem un sistem de invatamant de rahat, invechit, ineficient etc. Ok, ajungem in tari super extra mega civilizate Posted Image  si ce constatam ?!?! fix contrariul.

#5047
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

 nudaunume, on 10 februarie 2016 - 11:49, said:

Ce ironie, in Romania multi se lamenteaza cum ca avem un sistem de invatamant de rahat, invechit, ineficient etc. Ok, ajungem in tari super extra mega civilizate Posted Image  si ce constatam ?!?! fix contrariul.
Normal ca atunci cand ai de invatat sa zicem 30 de capitole complicate o sa ti se para de cacao si greu sistemul,iar cand ai de invatat 3 e sistemul perfect.Cand ajungi insa sa trebuiasca sa aplici alea 30 de capitole complicate,o sa-ti schimbi viziunea oleaca Posted Image) Nush acolo,dar aici toti finejii cu care am vorbit au recunoscut ca au un sistem de invatamant de cacao,care incurajeaza lenea si nu te invata mai nimic,o mare pierdere de timp(astia stau de la 8 la 4 la scoala si in 12 ani invata te miri ce si mai nimic).In clasa a 10-a cand am fost eu exchange student,de exemplu,invatau sa reduca fractii si sa faca impartiri de mana si ecuatia de gradul 2..

Edited by doruirimescu, 10 February 2016 - 14:53.


#5048
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Facutul copiilor e mai mult decat orgasm(e) iar crescutul lor e mai mult decat o dorinta. E o chestie de responsabilitate. In clipa cand ai decis sa faci copii trebuie sa fii acolo PENTRU EI, LANGA EI ... trebuie sa ii iubesti, sa ii stergi la cur cand trebuie, sa ii ajuti sa stea in fund cand de abia asta stiu sa faca, sa ii ajuti sa mearga, sa te trezesti la 3 dimineata doar ca sa te uiti cum urla ... sa stai sa stergi borala de pe jos si de pe haine, sa faci ca toate animalele, sa ii inveti sa zica TATA si MAMA, sa ii inveti sa faca primii pasi ... si multe altele.
In alt post spuneai ca tu esti modelul de parinte care vrea sa isi lase copii independenti si fara sa depinda de parinti. Ti-ai schimbat parerea intre timp ? Sau faci asta doar cand sunt mici si cand s-au facut mari le spui: Puiule zboara din cuib ?
Eu tind sa cred ca meseria de parinte ti-o faci de cand s-a nascut copilul pana tu sau el inchide ochii. Independenta de care vorbeai tu pe alt post e doar faptul ca vrei sa te debarasezi de problemele lui ca sa ai tu timp ami mult pentru tine. Ai sa realizezi ca nu vei putea.

Quote

La primul copil eram tanar si eram gata sa rastorn lumea
..si acum ?

Edited by tehnics, 10 February 2016 - 15:49.


#5049
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

 tehnics, on 10 februarie 2016 - 15:48, said:

..si acum ?
acum e gata sa-si ia lumea-n cap jk

#5050
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 tehnics, on 10 februarie 2016 - 15:48, said:

Sau faci asta doar cand sunt mici si cand s-au facut mari le spui: Puiule zboara din cuib?
Ceva de genul.
Totusi, voi fi mereu acolo PENTRU EI, LANGA EI, indiferent de varsta. Dar mereu o sa ii imping spre independenta. Nimic nu m-ar face mai fericit decat sa imi vad copiii 100% independenti, fara sa trebuiasca sa apeleze la ajutorul nimanui, nici chiar la al meu. Atunci as fi multumit cu mine insumi si m-as felicita pentru rezultatul avut in viata, ca parinte.

 tehnics, on 10 februarie 2016 - 15:48, said:

..si acum ?
Acum doar o sprijin ca sa nu pateasca ceva din cauza altora care vor sa o rastoarne Posted Image.

Edited by ro_explorer, 10 February 2016 - 16:35.


#5051
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Dar mereu o sa ii imping spre independenta.
Atunci trebuie sa lucrezi de cand sunt mici. Totusi problema e cu doua taisuri. Daca ii indrumi spre independenta de prea mici atunci posibil sa ii scapi si mai tarziu vor da numai de probleme...si atunci timpul tau liber s-a dus naibi.

#5052
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu a spus nimeni ca asta e o stiinta exacta.

#5053
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
http://e24.no/makro-...rosent/23614297

http://e24.no/naerin...epunkt/23614359

Cam asta e realitatea din punctul meu de vedere, oricat le-ar arata lor statisticile de somaj sau alte statistici social-economice.

Site-urile le-am primit de la un norvegian care imi spunea ca usor, usor incep sa isi cam faca griji ce naiba vor face daca guvernantii nu vor face nimic in a scoate Norvegia din amorteala.
Dupa parerea mea, si-au facut-o cu mana lor.

Edited by tehnics, 12 February 2016 - 10:14.


#5054
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 doruirimescu, on 10 februarie 2016 - 14:51, said:

In clasa a 10-a cand am fost eu exchange student,de exemplu,invatau sa reduca fractii si sa faca impartiri de mana si ecuatia de gradul 2..
Este suficient pentru a te descurca in viata.

#5055
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
In piata, nu in viata.
Pentru unii e suficient numai sa se uite la o carte, tre s-o si deschida?
"Viata te vrea prost", noul slogan european.

#5056
syndrome13

syndrome13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 27.09.2013

 wattu, on 12 februarie 2016 - 10:42, said:


Este suficient pentru a te descurca in viata.
Gigi Becali approved.

@tehnics daca acolo e rau ce mai zici de
Eu sunt convins ca la lene finejii ii intrec pe greci :)))
http://www.telegraph...ng-economy.html

Edited by doruirimescu, 12 February 2016 - 11:41.


#5057
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

 Ayami, on 12 februarie 2016 - 11:19, said:

In piata, nu in viata.
Pentru unii e suficient numai sa se uite la o carte, tre s-o si deschida?
"Viata te vrea prost", noul slogan european.
Ai o salata de idei in cele trei randuri scrise. Stau si ma intreb cand o sa inteleaga romanii cultura vestica ..

Hai sa incerc sa va spun un pic cum vad eu lucrurile (nu spun ca as detine adevarul suprem, dar parerea mea e clar diferita de a voastra). Dupa cum am mai spus si cu alte ocazii, nu sunt de acord cu sistemul de invatamnt romanesc care impinge materii si cunostinte cu forta in oricine. Poate ca unii nu pot, poate ca unii nu vor asta. Societatea vestica in general se orienteaza pe a canaliza resursele acolo unde sunt necesare, asadar, daca X vrea sa devina cercetator in fizica cuantica sau mai stiu eu ce, are posibilitatea sa faca asta. Nu toti insa vor sa se faca cercetatori, de unde si specializarile si extra-specializarile care vin DUPA scoala obligatorie, de 12 clase. Scoala trebuie sa predea un set de cunostinte de baza si trebuie sa se asigure ca acestea au fost intelese de toata lumea, atat, Cine vrea (si numai cine vrea) poate sa ajunga savant recunoscut international.

Va rog, atunci cand vreti sa aruncati cu cacat in alte culturi, inainte de a arunca, incercati macar sa intelegeti DE CE este asa cum este in partea cealalta. Altfel, imi pare rau sa o spun, nu faceti decat sa aratati inutilitatea cunostintelor impinse cu forta in voi. Este clar ca acea educatie fortata a lasat sechele.

Edited by ro_explorer, 12 February 2016 - 12:19.


#5058
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

@tehnics daca acolo e rau
Deocamdata inca mai misca ceva ceva. Dar nimeni nu stie cat.
Totusi din ce observ eu, posibil sa ma insel posibil nu, dar majoritatea norvegienilor asteapta salvarea de la politicieni. Din pacate ei nu au invatat ca politicienii sunt doar pentru a da din gura si a da legi nu de a crea locuri de munca, asa ca schimbarea tot la nivelul de jos va trebui sa vina.
Adica daca norvegianul nu se rezuma doar la a ponta intrarea la lucru, a sta cu cafeaua in mana, a sta la taclale, a citi presa, a se face ca munceste, a ponta de iesire dupa fix 7,5 ore muncite ( 8 cu pauza de masa ) si daca nu s-ar baza pe straini care sa le faca munca, atunci posibil nu isi vor face griji.

Spre norocul lor, politicienii lor nu au vandut resursele precum politicienii nostri.

Quote

Dupa cum am mai spus si cu alte ocazii, nu sunt de acord cu sistemul de invatamnt romanesc care impinge materii si cunostinte cu forta in oricine.
Corect. Asa gandeam si eu in facultate cand trebuia sa dau examenele. Injuram sistemul asta de imi venea sa il ia naibii. Acum cam 60-70% din materiile alea care nu le consideram valide, pe aplic...si imi prind bine ( de exemplu in facultatea de nave, faceam programare, C++. Pur si simplu scriam niste algoritmi dupa o foaie. Dictare pe scurt. Acum am ajuns sa programez mici macrouri si programele customizate pentru firma si locul de munca care scuteste mult timp de lucru - deci acum stand si gandind la rece: mi-a fost sau nu informatica de ajutor in facultate  ).

Quote

Societatea vestica in general se orienteaza pe a canaliza resursele acolo unde sunt necesare, asadarm daca X vrea sa devina cercetator in fizica cuantica sau mai stiu eu ce, are posibilitatea sa faca asta.
Da, dar lucruile astea pot sa inceapa de mic, nicidecum dupa clasa a 12-a cand, si eu, aveam in cap numai gagici, distractii si chiar ma bucuram ca am scapat de scoala. Pana odata cand m-a cules mama de pe strada si mi-a zis: Baiatule, ori la munca, ori la facultate. Si uite ca totusi nu am intrat la facultatea care mi-am dorit-o de-o viata ( daca tot vorbim de societatea vestica si canalizarea resurselor ) dar totusi, aruncat intr-o lume noua am inteles ca de acolo trebuie sa fac ceva, sa dau din coate, sa ma zbat, sa ma adaptez daca vreau sa fac ceva. Si am facut. In societatea aia vestica de care vorbesti tu, nu cred ca se intampla asa.

Oricum ar fi: Daca vrei sa inveti, inveti.Indiferent de sistemul de invatamant.

Quote

Va rog, atunci cand vreti sa aruncati cu cacat in alte culturi, inainte de a arunca, incercati macar sa intelegeti DE CE este asa cum este in partea cealalta.
Nu a aruncat nimeni cu cacat, DAR am mai spus-o si ma faci sa ma repet: Nu ai cum sa compari doua sisteme ( invatamant, economic, politic, etc. ) daca nu se afla in interiorul aceleasi granite. Iar de inteles, nici cei care traiesc in acel sistem nu le inteleg pana la ultimul detaliu.Sunt sigur ca nici tu nu intelegi un sistem de la cap la coada....

Aici doar ne dam cu parerea si ne spunem punctele de vedere, chiar daca nu este identic cu al tau, nu trebuie sa te superi. Nicaieri nimic nu este abstract.

Quote

Nu toti insa vor sa se faca cercetatori, de unde si specializarile si extra-specializarile care vin DUPA scoala obligatorie, de 12 clase.
O sa caut un video in care cineva spune ceva de chestia asta cu specializarile si extra specializarile...si sa mor de nu ii dau dreptate. Il voi cauta ca l-am vazut pe FB

LE. https://www.facebook...63001893754545/

Edited by tehnics, 12 February 2016 - 12:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate