Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#3943
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postadrian80, on 10 aprilie 2014 - 20:30, said:

Poti gasi de munca in maxim 2 saptamani. Cu 5000 euro poti trai chiar si 5 luni aici.
Un job pe care ti-l gasesti fara personnummer, "in maxim 2 saptamani" nu e job  ... e sclavagism.
Cat despre trait "chiar si 5 luni" cu 5K euro ... sa avem pardon dar ala nu e trai ci e supravietuire ...

Merita? Nu stiu ...

Edited by ro_explorer, 11 April 2014 - 10:54.


#3944
gmasterleo2000

gmasterleo2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 27.09.2003

View Postro_explorer, on 11 aprilie 2014 - 10:53, said:


Un job pe care ti-l gasesti fara personnummer, "in maxim 2 saptamani" nu e job  ... e sclavagism.
Cat despre trait "chiar si 5 luni" cu 5K euro ... sa avem pardon dar ala nu e trai ci e supravietuire ...

Merita? Nu stiu ...
chiar nu v-ati prins ca omul cel mai probabil raspunsese mai mult sau mai putin ironic, pe masura intrebarilor puse..;)

#3945
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Sincer .. nu .. dar acum daca zici .... :D
Se pare ca m-a ajuns oboseala de la munca ...

#3946
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Omul simtea putin negativism din partea voastra si avea nevoie si de niste raspunsuri pozitive.
Poate gaseste, poate nu...

@nosferyk - maine sigur, fara nici un "poate"! Sper doar sa nu ma mai deranjeze astia imbracati in negru ca ar vrea sa mai scormoneasca ceva.

#3947
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
Negativism ... nu, nu ... este reality show.

#3948
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004

View Postgmasterleo2000, on 11 aprilie 2014 - 13:53, said:

chiar nu v-ati prins ca omul cel mai probabil raspunsese mai mult sau mai putin ironic, pe masura intrebarilor puse..Posted Image
Ideea era sa-i dau un raspuns initiatorului comentand la postul altcuiva. POATE se prinde ca nu-i roz.

Adi, va asteptam.

Cat despre oamenii in negru, daca trebuie sapata gradina si n-ai chef planteaza ceva metale ici si colo dup-aia 112: BOMBA BOMBA!!!! Pac, apar ninjalaii cu cazmalele.
Am citit in ziar dar nu m-am gandit la tine sa ma bati. Posted Image Dupa ce mi-a zis O. m-am uitat mai atent la poze. Dup-aia m-am albit ca la cativa metri faceam gratarul. Si maimutele sareau prin gradina.
Nu mai calc la tine fara detector de metale. Bag picioarele.

#3949
cosminupt

cosminupt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 13.08.2009
Salutare tuturor,
De curand mi-a venit tax return-ul pe 2013 si as avea dreptul la niste deduceri. Inca ma incadrez la deducerea de 10%, insa locuind in Suedia (o data pe lune merg si stau o saptamana in Norvegia) as putea sa deduc alte cheltuile cum ar fi transport, cazarea, diurna. Cum cele doua deduceri nu se pot lua simultan, intrebarea mea ar fi daca stiti cumva cum se calculeaza sau daca e mai avantajos sa renunt la deducerea standard. Multumesc

#3950
gabrie1

gabrie1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.04.2014
Buna seara.
Am citit tot ce s-a scris aici si multumesc persoanelor care s-au implicat cu informatii utile. Am la acest moment doua intrebari (sper sa nu fi trecut peste raspunsuri): pentru primul salariu sunt impozitat conform tabelului 7100 si, ulterior, inteleg ca situatia asta se va repeta. Trebuie sa astept lunile martie-aprilie ale anului urmator pentru a primi hartia de la fisc si a cere reglementarea situatiei sau cu primele fluturase de salariu trebuie sa merg la ei si sa completez vreun formular in acest scop? Si legat de ce am scris anterior, apare a doua intrebare: unde pot gasi explicitarea conditiilor de indeplinit pentru incadrarea la 7xxx (am inteles de la colegi ca m-as incadra la 7112 sau 7115 - din cauze probabile de "casatorit, copii, sotie in Romania" - dar nimeni nu mi-a putut spune exact de ce).
Va multumesc.

#3951
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View Postgabrie1, on 18 aprilie 2014 - 20:06, said:

Buna seara.
Am citit tot ce s-a scris aici si multumesc persoanelor care s-au implicat cu informatii utile. Am la acest moment doua intrebari (sper sa nu fi trecut peste raspunsuri): pentru primul salariu sunt impozitat conform tabelului 7100 si, ulterior, inteleg ca situatia asta se va repeta. Trebuie sa astept lunile martie-aprilie ale anului urmator pentru a primi hartia de la fisc si a cere reglementarea situatiei sau cu primele fluturase de salariu trebuie sa merg la ei si sa completez vreun formular in acest scop? Si legat de ce am scris anterior, apare a doua intrebare: unde pot gasi explicitarea conditiilor de indeplinit pentru incadrarea la 7xxx (am inteles de la colegi ca m-as incadra la 7112 sau 7115 - din cauze probabile de "casatorit, copii, sotie in Romania" - dar nimeni nu mi-a putut spune exact de ce).
Va multumesc.

"(sper sa nu fi trecut peste raspunsuri)" ... cu siguranta ai facut asta ... :))


- Da, situatia se va repeta pina la sfirsitul anului.
- Da, trebuie sa astepti luna aprilie a anului urmator pentru a primi selvangivelsen pe anul ce a trecut. Citeste aici -   http://www.skatteeta.../Selvangivelse/
- Nu, trebuie sa mergi nicaieri cu lønnslipp-ul, angajatorul comunica cu cei de la skatt nu este treaba ta.
- eu stiu doar de skatteklasse 1 si 2, clasa 1 este cu cei 10% timp de doi ani, clasa 2 - aici trebuie sa indeplinesti niste conditii pentru a beneficia de ea, se returneaza sume "dragute", eu am avut parte de 2 dupa care soarta m-a trecut la 1, sincer ... nu am chef de povestit, dar ... tu te poti delecta aici -http://www.skatteeta.../Skatteklasser/
- despre 7xxx trekktabeller, cu aceeasi placere poti citi aici - http://www.skatteeta...or-lonnssystem/
Lykke til,

Toate informatiile le gasesti de regula aici - https://www.skatteetaten.no - ... ma rog ... aproape toate Posted Image

Edited by nudaunume, 19 April 2014 - 01:00.


#3952
Anthraxs

Anthraxs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 11.04.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3D0e0miMSI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] doamne cum poate canta copila asta Posted Image

#3953
gabrie1

gabrie1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.04.2014

View Postnudaunume, on 19 aprilie 2014 - 00:45, said:

Toate informatiile le gasesti de regula aici - https://www.skatteetaten.no - ... ma rog ... aproape toate Posted Image
Multumesc pentru raspunsuri si-mi asum eventualele lacune de atentie, te asigur ca nu au fost din rea-vointa.
Zile frumoase!

#3954
bubulina_bv

bubulina_bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.07.2011
Ziua buna din nou,oameni buni. :-)
Multumesc intai celor care au raspuns la postarea mea anterioara vis-a-vis de calatoria cu masina in Romania. :-)
Acum as avea nevoie de cateva impresii din partea celor care locuiec in Vestfold (Sandefjord,Larvik,Tønsberg) despre cum este viata acolo,gradinite,scoli,munca,etc.Noi locuim ceva mai la nord si ne gandim sa migram in acea parte,nu inainte de a ne gasi munca,bineinteles :-D

#3955
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Ca mai faceti ''norvegienilor''? :)

Ia uite cum va mai e laudata tara de adoptie:

http://www.capital.ro/tara-unde-toti-locuitorii-sunt-milionari-10000-de-romani-traiesc-deja-acolo.html

#3956
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011
Foarte slabut articolul, aveam alta parere despre revista Capital ...

"Trebuie să ai contract de muncă în scris.", ... un lucru adinc scrijelit in mentalul romanesc, cu alte cuvinte la Romanica se poate si fara "contract de munca in scris", cu ceva ani in urma, nu multi, in anunturile pentru locuri de munca la beneficii scria "contract de munca" ...

Siii ... acum sa citim si reversul despre "ciupengarie"... :)

http://www.reuters.c...EA4703Z20140508

#3957
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
"the work week averages less than 33 hours"
Unde manca-i-as pana lui???
37.5h e cat se poate de standard atat la privat cat si la stat.

33h ore ala o fi cu masa inclusa pt contract de 80%.
Sunt destui cu 80%, nu zic nu...dar pana la a zice ca e average...e cale lunga.

Poate mai corect ar fi 33h average+20-40h overtime. Aia poate cred.

#3958
adeva

adeva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.01.2009
Salut,

Am si eu 2-3 intrebari pentru cei care stau in zona Stavanger.
Peste 2 saptamani ajung prin zona, o noapte am sa dorm in Sandnes si una in Stavanger, si as vrea sa vizitez orasul, Kjerag si Preikestolen. Imi puteti spune cum e cel mai usor sa ajung la Kjerag? Pe mine ma bate gandul sa iau ferry de dimineata si sa ma intorc tot cu ferry seara, dar orarul pare destul de strans, dar avantajul ar fi drumul de 2,5 ore dus-intors pe fiord. Acelasi lucru si pentru Preikestolen, cum ajung cel mai usor si convenabil?
Si o alta intrebare, ce merita cu adevarat vazut in Stavanger, pentru ca prin ghiduri turistice sunt mentionate multe lucruri, dar nu tot ce zboara sa mananca....
Multumesc.

#3959
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Aceasta țară a devenit prima ţară din lume unde toţi locuitorii sunt milionari, în monedă naţională.
...ha...tare. Si eu sunt milionar...dar la mine in cont e cu minus Posted Image din care se scade lunar creditul. Articol de 2 lei scris de niste "gazetari" care nu au calcat niciodata in No si isi dau cu parerea.

Edited by tehnics, 20 May 2014 - 09:43.


#3960
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Tu sa te bucuri ca macar sti pentru ce platesti. Si altii s-ar bucura sa aiba credit. :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate