Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Scotia...

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#37
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009
..continuare.
Dupa Whiskey am coborat pe Royal Mile spre Palace of Holyroodhouse - resedinta regala din Scotia. Nu am mai intrat pentru ca era destul de scump si am preferat sa o luam la pas catre Calton Hill de unde ai o panorama foarte misto peste oras si peste Firth of Forth (golful de la Marea Nordului).
Pe Royal Mile mai puteti vedea St. Giles Cathedral (stil Normand construita pe la 1100 si ceva).
Apoi a urmat Cramond Village care este la jumatate de ora de centrul Edinburgh. Accesibil cu autobuzul. Trebuie avut grija la orarul de intoarcere al autobuzelor sa nu ramaneti pe acolo. Se zice ca este cel mai pitoresc loc din Edinburgh. Pot sa confirm. Pe langa o biserica din sec. 17 , va puteti plimba pe malul raului Almond sau pe malul marii.
Nu mai stiu exact pe zile ce am facut in Edinburgh dar o sa va zic de locuri.
Am mai fost in Leith unde voiam sa vedem Royal Yacht Britannia dar am ajuns prea tarziu. Este fostul vas al familiei regale retras prin 97. Aveti autobuz pana la docuri din centru.
In Edinburgh sunt foarte faine Princess Street Gardens. Sunt la poalele castelului si sunt accesibile din Princess Street (strada principala din partea noua a orasului).La intrare aveti Scott Monument (in cinstea lui sir Walter Scott).
Pe Royal Mile mai aveti Parlamentul (l-am vazut doar din exterior) si Real Mary King's Close. In Edinburgh sunt o gramada de tururi in cimitire si locuri mai spooky (cica bantuite). Cele mai bune recenzii le-am citit despre Real Mary King's Close. Nu este foarte infricosator dar este foooarte interesant. Este un labirint subteran care te introduce in atmosfera din sec 16 din Edinburgh. Ai ghizi imbracati in costumele vremii. Din cate am inteles este partea cea mai veche a orasului peste care s-a construit orasul "nou". E bine sa rezervati din timp.
In una din zile am fost la Craigmillar Castle. Un castel din sec 15 foarte fain pastrat. Cica Mary Queen of Scots a stat si ea o perioada pe acolo. Este accesibil cu autobuzul si apoi 5 minute de mers pe jos.
Aproape de Castel aveti si un muzeu al Kilt-ului foarte interesant. Din cate tin minte este gratuit. E vis a vis de Whiskey Heritage. Daca vreti sa mergeti in excursii organizate tot de acolo se pot cumpara.
In rest am bantuit pe strazi, gang-uri, pub-uri si magazine de suveniruri.
Mai sunt ceva obiective care are merita vizitate dar noi nu am apucat (Rosslyn Chapel- din Codul lui Da vinci, Portobello - plaja, ceva castele si muzee).
Pub-urile sunt la fel de scumpe ca in Londra, mancarea la fel de...cum vreti voi (fish and chips, hamburgeri si haggis - mancarea lor traditionala din carne de oaie- nu e rea). Ma rog ideea e ca o sa va fie dor de o salata de vinete ..mama mama.
Berea e buna daca va place Ale si whiskey scump. Daca aveti bani sa cumparati single malt din Whiskey Heritage do it sau din ceva distilerii sau in duty free. Preturile sunt de la 25 EUR in sus. Dupa whiskey heritage o sa stiti ce va place.
Vremea in mai a fost in felul urmator: te uiti pe geam soare, iesi pe strada incepe sa ploua, iti iei geaca pe tine si restul de straturi (bate un vant ...) iese soarele, te dezbraci incepe ploaia sau se face frig. Probabil vara e mai ok. Oricum te obisnuiesti cu vremea si pentru iubitorii de Marea Britanie nu e o surpriza.
Pentru cei care nu au mai fost in Anglia sau Scotia aveti grija de pe ce parte luati autobuzul. Biletele se iau din autobuz sau de la automate si trebuie bani ficsi. Nu se primeste rest. Eu am platit 5 EUR pe un drum pentru ca am avut doar 1,48 in loc de 1,50 pentru bilet. Autobuzul o sa il folositi mai mult cand iesiti din centru. Restul obiectivelor sunt accesibile pe jos. La autobuz se sta la coada si nu poti sa cobori sau sa urci pana nu ajunge in statie (chiar daca are usile deschise).
Pentru vizitarea castelelor exista un abonament parca il gasiti pe Visit Scotland.com dar il puteti lua si din Edinburgh. Merita daca vizitati ceva mai multe castele. Vedeti pe site care sunt conditiile.
Revin cu ceva povesti outside of Edinburgh.

#38
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007
@iced_earth - foarte utile informatiile
eu as vrea sa stau 2 zile pline in edinburgh si 3 zile road-trip (cu masina inchiriata)
in aceste conditii, ce anume as putea sa vizitez in scotia in 3 zile? nu ma intereseaza glasgow.
as prefera sa vad castele, peisaje, lacuri, 1-2 distilerii. cazarea voi incerca sa o gasesc la fata locului pentru cele 3 zile, in zonele rurale.

Pentru edinburgh, daca aveti ceva recomandari, eventual sa imi dati un pm. ma intereseaza ceva pentru 2 persoane
multam,
radu

#39
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009
Revin cu o corectura despre pass-ul pentru castele. Gasiti info despre el pe Historic Scotland.

Asa..
Am avut 3 zile in afara Edinburgh si au decurs dupa cum urmeaza.
Ziua 1
Masina inchiriata de niste prieteni din Franta si nu mai stiu cat am platit. Nu foarte mult.
Traseul a fost Edinburgh - Doune (Doune Castle). Este castelul din Monty Python and the Holy Grail. Nu o sa mai zic nimic la castele (epitete) dar toate pe care o sa le mentionez sunt bestiale.
Doune Castle-Loch Katrine. Am prins o vreme destul de cainoasa. Se fac mici plimbari pe lac dar mi s-au parut scumpe asa ca ne-am intors la drumul principal si am luat-o spre Nord. Zona se numeste Loch Lomond and the Trossachs National Park. Munti in stanga, munti in dreapta(nu foarte inalti dar spectaculosi) si lacuri peste tot.
Directia a fost Dalmally este un satuc unde am vrut neaparat sa vad Kilchurn Castle. In poze arata sepctaculos desi e o ruina. In realitate e si mai fain. Este pe malul Loch Awe. E un pic complicat de ajuns dar cu o intrebare am rezolvat problema.
De aici directia a fost Inveraray. Nu am avut timp si de Oban (am inteles ca nu trebuie ratat). Si Inveraray este un orasel dragut (aici am mancat niste dulciuri facute in casa fantastice).
Apoi am coborat spre Glasgow pe malul Loch Lomond (cel mai mare din Scotia parca). Merita o oprire in Luss (a conservation village zice pe net) un satuc fooarte fain.
A urmat o oprire la Dumbarton Castle dar la ora la care am ajuns era inchis si apoi Glasgow.
Despre Galsgow nu ma obosesc sa scriu. Nu pot sa zic ca m-a impresionat cu nimic. Am stat doar 3 sau 4 ore.
Revin cu ziua 2

#40
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008

View Posticed_earth, on 10th May 2011, 13:50, said:

Revin cu ziua 2

poate si cu ceva poze  :thumbup:

#41
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009
vin si pozele dar trebuie sa invat sa le catar.

Ziua 2
A fost Stirling Castle -wow. Asta e tot. Este la jumatate de ora de Edinburgh. Este cel mai important din istoria Scotiei..William Walace. Aproape de castel este si William Wallace monument dar nu am ajuns acolo. Se vede de peste tot nu ai cum sa il ratezi.
Vizita dureaza cam 3 -4 ore (doar castelul).
De aici am incercat sa ajungem la Linlithgow Castle dar am preferat sa ne indreptam catre Glenkinchie Distillery pentru ca se apropia ora inchiderii. Cam greu am descoperit-o, am si intrat in ultima tura de vizitare dar a fost misto. Iar istoria whisky-ului dar de data asta vezi intreg procesul de fabricatie si la sfarsit..mmm degustare. ai voie sa iti algei ce vrei sa bei . Norocul meu a fost ca soferul si jumatatea lui nu au consumat asa ca m-am delectat eu. O fericire.
Distileria este cam la jumatate de ora de Edinburgh. Cred ca este si cea mai apropiata. Este destul de greu de ajuns cu mijloace de transport in comun asa ca sugerez masina si o harta sau GPS si ceva intrebari la cetateni binevoitori.
Dupa distilerie am purces spre North Berwick (una din zonele mele preferate). In drum am vrut sa ne oprim la Tantallon Castle dar deja era inchis.
North Berwick e la 25 de km de Edinburgh pe malul marii. E un orasel micut cochet cu o locatie fantastica (faleza, terenuri de golf pe malul marii, vedere catre Tantallon Castle).
O chestie faina este cataratul pe North Berwick Law care este un fel de Tampa (eu mi-s in BV) mai accesibila (190m). In varf au o arcada facuta dintr-un maxilar de balena. Urcatul pana sus dureaza cam 30 de min. Noi am reusit in 15 ca sa prindem apusul. Daca reusesc sa pun pozele o sa va convingeti ca merita. Privelistea este...speechless.

Ziua 3
In ziua 3 nu am mai avut masina inchiriata asa ca am luat un day trip la Loch Ness. Ghidul/soferul era imbracat in kilt si i-a turuit gura tot drumul. Foarte bine documentat.
Drumul a fost foarte fain ales. Am trecut prin Glen Coe. Se zice ca este unul din cele mai spectaculoase locuri din Scotia. Desi a plouat si a fost ceata ...nu se zice degeaba. Ne-am oprit in Fort William pentru haleala si pentru admirat cel mai inalt munte din Scotia, Ben Nevis.
Drumul de aici a fost tot pe mal de lacuri pana la Loch Ness. Aici am avut intrarea la Urquhart Castle (pe malul lacului). Nu am mai avut ghid dar nu a fost nevoie. Dupa o ora am avut un vaporas (inclus in tur) care a traversat lacul dintr-o parte in alta. Bine inteles toti scotienii au vazut-o pe Nessie si se mandresc cu asta:-). Majoritatea dupa o sticla de whiskey.
La intoarcerea de la lac am venit pe alt drum prin Inverness (dar nu am oprit), Blair Atholl (si aici e o distilerie dar nu am oprit). Am avut o pauza de jumatate de ora in Pitlochry care este un satuc foaarte dragut.
Excursia a fost cam 70 EUR parca dar a meritat. Daca nu ai masina e cam greu de ajuns si intors de la Loch Ness intr-o zi.

Ultima zi de Edinburgh am folosit-o pentru cumparat Single Malt-uri si plimbat pe Royal Mile. Kilt-urile originle sunt fooarte scumpe. Costumul intreg poate sa ajunga la 1000 EUR. Doar fusta in sine sare de 100 EUR (originala).

"Pe scurt" cam asta este. Imi pare rau ca nu am apucat sa ajung in Insule, ca nu am stat mai mult in Glen Coe sau la Oban, ca nu am vazut mai multe distilerii (da sunt un betiv :-) sau ca am ratat anumite castele. 7 zile sunt prea putin.
Ma rog ..un motiv in plus sa ma intorc.
Daca mai sunt intrebari ...
O sa incerca sa catar si ceva poze. Cam greu de selectat dintr-o 1000 dar o sa incerc.
Sugestie: Incercati sa ajungeti in timpul festivalului international de la Edinburgh. Am auzit ca e foarte misto. De obicei este in August. S-ar putea sa fie mai aglomerat dar cred ca merita.
Baftutza.

Edited by iced_earth, 10 May 2011 - 15:53.


#42
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007
@iced_earth - wow! foarte detaliata si utila prezentarea
o sa incerc sa imi fac un traseu si o sa il pun aici, sa va spuneti parerea.

PS asteptam si pozele  :cheers:

#43
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007
ok, dupa ce am rasfoit mai multe forumuri, am facut o lista cu posibile obiective de vizitat in scotia. am exclus glasgow si imprejurimi.

a iesit cam asa ceva

Edinburgh, Edinburgh City, United Kingdom
Perth, Perth and Kinross, United Kingdom
Dundee, Dundee City, United Kingdom
St. Andrews, Fife, United Kingdom
Pittenweem, Fife, United Kingdom
Stonehaven, Aberdeenshire, United Kingdom
Dunnottar Castle, Stonehaven, Kincardineshire AB39 2TL
Banchory, Aberdeenshire, United Kingdom
Aberdeen, Aberdeen City, United Kingdom
Huntly, Aberdeenshire, United Kingdom
Keith, Moray, United Kingdom
Elgin, Moray, United Kingdom
Inverness, Highland, United Kingdom
Urquhart Castle + Loch Ness, United Kingdom
Eilean Donan Castle + Loch Duich, United Kingdom
Glen Sligachan, Isle of Skye, United Kingdom
Portree, Isle of Skye, United Kingdom
Dunvegan Castle, Isle of Skye, United Kingdom
Mallaig, Highland, United Kingdom
Castle Tioram + Loch Moidart, United Kingdom
Loch Eilt, United Kingdom
Fort William, Highland, United Kingdom
Ballachulish Bridge + Loch Leven, United Kingdom
Castle Stalker + Loch Linnhe + vf. Ben Nevis, United Kingdom
Glen Coe, United Kingdom
Oban, Argyll and Bute, United Kingdom
Kilchurn Castle, United Kingdom
Inveraray, Argyll and Bute + Loch Lomond (în drum cãtre Loch Katrine), United Kingdom
Glengoyne Distillery, United Kingdom
Loch Katrine + Trossachs National Park, United Kingdom
Doune Castle, United Kingdom
Stirling, Stirling, United Kingdom
Linlithgow Palace, United Kingdom
Rosslyn Chapel, United Kingdom
Glenkinchie Distillery, Pencaitland, Tranent, East Lothian
Tantallon Castle, United Kingdom
North Berwick, East Lothian, United Kingdom
Edinburgh, Edinburgh City, United Kingdom


eu as avea cam 3-4 zile pentru scotia cu o masina inchiriata + 2 pt edinburgh. in aceste conditii, cam ce obiective din lista as putea vizita. de asemenea, in ce orase/zone m-as putea caza.

pentru cei care au fost, daca se poate sa imi spuneti si ce obiective ar fi de vizitat in oraselele/zonele pe care le-ati recomandat (spre ex, in perth, dundee etc. etc.)

multumesc

Edited by radurfg, 15 May 2011 - 00:43.


#44
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007
salut,
am refacut traseul si am planificat 4 zile:

DAY 1 (overnight at Pitlochry)
Edinburgh, Edinburgh City
Lauriston Castle, Edinburgh City
Pittenweem, Fife
St. Andrews, Fife
Falkland Palace
Scone Palace
Dunkeld, Perth and Kinross
Pitlochry, Perth and Kinross

DAY 2 (cazare Glen Coe)
Pitlochry, Perth and Kinross
Blair Castle & Bells Blair distilleries
Spean Bridge, Highland
Fort William, Highland ???
Glenfinnan Monument
Castle Tioram + Loch Moidart
Ballachulish Bridge + Loch Leven + Loch Leven Castle
Glen Coe

DAY 3 (cazare Stirling)
Glen Coe
Castle Stalker + Loch Linnhe + vf. Ben Nevis
Oban, Argyll and Bute
Kilchurn Castle
Loch Katrine
Loch Lomond/Trossachs National Park
Doune Castle, ???
Stirling, Stirling
Monumentul Wallace, Stirling

DAY 4 (cazare Edinburgh)
Stirling, Stirling
Linlithgow Palace + St. Michael’s Parish Church
Rosslyn Chapel
Glenkinchie, United Kingdom ???
Tantallon Castle
North Berwick, East Lothian
Gullane, East Lothian
Craigmillar Castle Road, Edinburgh
Edinburgh, Edinburgh City

opinii/pareri?

multumesc

#45
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

View Postradurfg, on 21st May 2011, 22:27, said:

salut,
am refacut traseul si am planificat 4 zile:

DAY 1 (overnight at Pitlochry)
Edinburgh, Edinburgh City
Lauriston Castle, Edinburgh City
Pittenweem, Fife
St. Andrews, Fife
Falkland Palace
Scone Palace
Dunkeld, Perth and Kinross
Pitlochry, Perth and Kinross

DAY 2 (cazare Glen Coe)
Pitlochry, Perth and Kinross
Blair Castle & Bells Blair distilleries
Spean Bridge, Highland
Fort William, Highland ???
Glenfinnan Monument
Castle Tioram + Loch Moidart
Ballachulish Bridge + Loch Leven + Loch Leven Castle
Glen Coe

DAY 3 (cazare Stirling)
Glen Coe
Castle Stalker + Loch Linnhe + vf. Ben Nevis
Oban, Argyll and Bute
Kilchurn Castle
Loch Katrine
Loch Lomond/Trossachs National Park
Doune Castle, ???
Stirling, Stirling
Monumentul Wallace, Stirling

DAY 4 (cazare Edinburgh)
Stirling, Stirling
Linlithgow Palace + St. Michael’s Parish Church
Rosslyn Chapel
Glenkinchie, United Kingdom ???
Tantallon Castle
North Berwick, East Lothian
Gullane, East Lothian
Craigmillar Castle Road, Edinburgh
Edinburgh, Edinburgh City

opinii/pareri?

multumesc
Zilele 3 si 4 mi se par foarte aglomerate avand in vedere ca doar la Stirling o sa stai 4-5 ore cu tot cu monumentul Wallace. As scoate loch Katrine. Te abati de la drum si nu e foarte spectaculos. Nu stiu cum e cu vaporasul ca nu m-am plimbat dar mai bine Doune Castle si Loch Lomond.
In ziua 4 s-ar putea sa nu mai ai timp pentru Craigmillar.
O sa fie alergatura si cu trezit devreme ca sa poti sa faci tot ce ti-ai propus dar o sa merite.
Drum bun

#46
radurfg

radurfg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 30.06.2007

View Posticed_earth, on 23rd May 2011, 09:41, said:

Zilele 3 si 4 mi se par foarte aglomerate avand in vedere ca doar la Stirling o sa stai 4-5 ore cu tot cu monumentul Wallace. As scoate loch Katrine. Te abati de la drum si nu e foarte spectaculos. Nu stiu cum e cu vaporasul ca nu m-am plimbat dar mai bine Doune Castle si Loch Lomond.
In ziua 4 s-ar putea sa nu mai ai timp pentru Craigmillar.
O sa fie alergatura si cu trezit devreme ca sa poti sa faci tot ce ti-ai propus dar o sa merite.
Drum bun

@iced-earth - multumesc pentru sugestii.
stiu ca programul este aglomerat. o sa il modific putin si o sa incarc noul traseu aici
am pus unele locatii ca si variante de rezerva / daca o sa am timp

#47
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

View Postmihaelasv, on 16th September 2009, 00:10, said:

In afara de vantul ala nebun clima mi s-a parut ok, suportabila..

Wow, acolo e de mine. La cat imi plac mie vantul si ploaia numai bani imi mai trebuie (vantul l-am experimentat in Belgia, dar banuiesc ca e un pic mai molcom decat in insulele britanice).

#48
mcnamara

mcnamara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 07.02.2009

View Posticed_earth, on 10th May 2011, 12:50, said:

Despre Galsgow nu ma obosesc sa scriu. Nu pot sa zic ca m-a impresionat cu nimic. Am stat doar 3 sau 4 ore.
Revin cu ziua 2


Chiar nu merita Glasgow asta ?
La sfarsitul lunii asteia trag o fuga cateva zile  cu masina prin scotia , cautand cazare in Edinburgh am gasit preturi foarte mari , in Glasgow insa cazare mult mai buna la juma de pret  :unsure:

Ce mai pot vedea pe langa Loch Ness , in afara de lac si castelu Urquhart ?  :photo:

#49
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

View Postmcnamara, on 9th July 2011, 17:42, said:

Chiar nu merita Glasgow asta ?
La sfarsitul lunii asteia trag o fuga cateva zile  cu masina prin scotia , cautand cazare in Edinburgh am gasit preturi foarte mari , in Glasgow insa cazare mult mai buna la juma de pret  :unsure:

Ce mai pot vedea pe langa Loch Ness , in afara de lac si castelu Urquhart ?  :photo:

Mie nu mi-a placut dar stii cum e cu gusturile omului. Dupa Edinburgh mie mi s-a parut anost.
Eu cred ca ar trebui sa mai cauti in Edinburgh. Gasesti o gramada de hosteluri care nu sunt foarte scumpe.
Pe langa Loch Ness am stat doar o zi. Poti sa vizitezi Inverness in nordul lacului sau Fort Augustus in sud.

#50
mcnamara

mcnamara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 07.02.2009

View Posticed_earth, on 12th July 2011, 08:33, said:

Mie nu mi-a placut dar stii cum e cu gusturile omului. Dupa Edinburgh mie mi s-a parut anost.
Eu cred ca ar trebui sa mai cauti in Edinburgh. Gasesti o gramada de hosteluri care nu sunt foarte scumpe.
Pe langa Loch Ness am stat doar o zi. Poti sa vizitezi Inverness in nordul lacului sau Fort Augustus in sud.

:yes:  dap , am fost si m am intors !

insula e diferita de europa continentala , mai ales nordu scotiei ... highlands .. glencoe .. lochness

Attached Files


Edited by mcnamara, 29 August 2011 - 22:03.


#51
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postmcnamara, on 29th August 2011, 23:01, said:

:yes:  dap , am fost si m am intors !

insula e diferita de europa continentala , mai ales nordu scotiei ... highlands .. glencoe .. lochness

vai, m-ai omorat cu pozele astea....am fost si eu fix pe acolo si mi s-a facut dor acum ! a fost frumos, nu?

#52
mcnamara

mcnamara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 07.02.2009

View Postentity22, on 2nd September 2011, 11:44, said:

vai, m-ai omorat cu pozele astea....am fost si eu fix pe acolo si mi s-a facut dor acum ! a fost frumos, nu?


o fost misto ! asta ca sa ma exprim mai putin academic :)
day tripu catre nord a facut toti banii , peisajele s cu totu diferite ,  imagini apocaliptice  , chiar te simti ca la loch ness  , vremea
capricioasa , soare - ploaie - soare , nori de se rupe ceru , dupa 10 min iar soare , si tot asa ... nu degeaba duncan mcleod din clanu mcleod era din highlands :boxing: il

in schimb glasgow - oribil , unu dintre cele mai urate orase de mi a  fost dat sa vad   :thumbdown:
goian daca citeste forumu asta poa sa mi dea dreptate : ia le banii si fugi !

#53
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
da, la Glasgow nu am mers si daca zici ca nu e cine stie ce atunci nici nu-mi pare rau . Eu cand am fost la Loch Ness am prins soare toata ziua desi initial imi faceam griji pentru ca in Edinburgh era nor dimineata. De fapt toata saptamana cat am stat in Scotia am avut vreme buna, am avut noroc la capitolul asta. Mi-a placut foarte mult drumul spre Loch Ness, prin Glen Coe, foarte frumos peisajul si lacurile. Acum mi-as dori sa merg in Hebride.

#54
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Posticed_earth, on 10th May 2011, 16:51, said:

vin si pozele dar trebuie sa invat sa le catar.

Ziua 2
A fost Stirling Castle -wow. Asta e tot. Este la jumatate de ora de Edinburgh. Este cel mai important din istoria Scotiei..William Walace. Aproape de castel este si William Wallace monument dar nu am ajuns acolo. Se vede de peste tot nu ai cum sa il ratezi.
Vizita dureaza cam 3 -4 ore (doar castelul).
De aici am incercat sa ajungem la Linlithgow Castle dar am preferat sa ne indreptam catre Glenkinchie Distillery pentru ca se apropia ora inchiderii. Cam greu am descoperit-o, am si intrat in ultima tura de vizitare dar a fost misto. Iar istoria whisky-ului dar de data asta vezi intreg procesul de fabricatie si la sfarsit..mmm degustare. ai voie sa iti algei ce vrei sa bei . Norocul meu a fost ca soferul si jumatatea lui nu au consumat asa ca m-am delectat eu. O fericire.
Distileria este cam la jumatate de ora de Edinburgh. Cred ca este si cea mai apropiata. Este destul de greu de ajuns cu mijloace de transport in comun asa ca sugerez masina si o harta sau GPS si ceva intrebari la cetateni binevoitori.
Dupa distilerie am purces spre North Berwick (una din zonele mele preferate). In drum am vrut sa ne oprim la Tantallon Castle dar deja era inchis.
North Berwick e la 25 de km de Edinburgh pe malul marii. E un orasel micut cochet cu o locatie fantastica (faleza, terenuri de golf pe malul marii, vedere catre Tantallon Castle).
O chestie faina este cataratul pe North Berwick Law care este un fel de Tampa (eu mi-s in BV) mai accesibila (190m). In varf au o arcada facuta dintr-un maxilar de balena. Urcatul pana sus dureaza cam 30 de min. Noi am reusit in 15 ca sa prindem apusul. Daca reusesc sa pun pozele o sa va convingeti ca merita. Privelistea este...speechless.

Ziua 3
In ziua 3 nu am mai avut masina inchiriata asa ca am luat un day trip la Loch Ness. Ghidul/soferul era imbracat in kilt si i-a turuit gura tot drumul. Foarte bine documentat.
Drumul a fost foarte fain ales. Am trecut prin Glen Coe. Se zice ca este unul din cele mai spectaculoase locuri din Scotia. Desi a plouat si a fost ceata ...nu se zice degeaba. Ne-am oprit in Fort William pentru haleala si pentru admirat cel mai inalt munte din Scotia, Ben Nevis.
Drumul de aici a fost tot pe mal de lacuri pana la Loch Ness. Aici am avut intrarea la Urquhart Castle (pe malul lacului). Nu am mai avut ghid dar nu a fost nevoie. Dupa o ora am avut un vaporas (inclus in tur) care a traversat lacul dintr-o parte in alta. Bine inteles toti scotienii au vazut-o pe Nessie si se mandresc cu asta:-). Majoritatea dupa o sticla de whiskey.
La intoarcerea de la lac am venit pe alt drum prin Inverness (dar nu am oprit), Blair Atholl (si aici e o distilerie dar nu am oprit). Am avut o pauza de jumatate de ora in Pitlochry care este un satuc foaarte dragut.
Excursia a fost cam 70 EUR parca dar a meritat. Daca nu ai masina e cam greu de ajuns si intors de la Loch Ness intr-o zi.

Ultima zi de Edinburgh am folosit-o pentru cumparat Single Malt-uri si plimbat pe Royal Mile. Kilt-urile originle sunt fooarte scumpe. Costumul intreg poate sa ajunga la 1000 EUR. Doar fusta in sine sare de 100 EUR (originala).

"Pe scurt" cam asta este. Imi pare rau ca nu am apucat sa ajung in Insule, ca nu am stat mai mult in Glen Coe sau la Oban, ca nu am vazut mai multe distilerii (da sunt un betiv :-) sau ca am ratat anumite castele. 7 zile sunt prea putin.
Ma rog ..un motiv in plus sa ma intorc.
Daca mai sunt intrebari ...
O sa incerca sa catar si ceva poze. Cam greu de selectat dintr-o 1000 dar o sa incerc.
Sugestie: Incercati sa ajungeti in timpul festivalului international de la Edinburgh. Am auzit ca e foarte misto. De obicei este in August. S-ar putea sa fie mai aglomerat dar cred ca merita.
Baftutza.
Salut, ce single malt-uri ai luat si cam la ce preturi? Ai gustat din ele, ce recomanzi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate