Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Scotia...

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007

View Postmihaelagt, on 18 decembrie 2016 - 11:35, said:

Popovicias, ai ajuns pana la urma in Scotia? Cate zile, ce traseu ai facut, unde ai innoptat? Planuiesc si eu a vacanta pentru la anul si mi-ar prinde bine sa ma inspir din experientele altora.
Salut,

M-am intors din Scotia unde in 10 zile am colindat cat am putut.
Am inchiriat o masina pentru 3 zile ( Hyundai Tucson, 177 lire , asigurare inclusa ) din Edinburgh, si am facut cam 400 km / zi.
In Edinburgh am inchiriat un apartament prin airbnb, iar pentru deplasare in nord, am inchiriat ( 2 nopti ) o pensiune pe langa Loch Ness.
Am fost 4 persoane, iar calatoria cu masina a cuprins :
- ziua 1 : Edinburgh, Falkirk Wheel, apoi din A84 am facut stanga pe A821 spre Loch Katrine la Trossachs Pier, revenind pe A84 am intrat la Rob Roy`s Grave , am traversat regiunea Glencoe, Fort William si am innoptat la Dalchreichart.
- ziua 2 : de la pensiune am luat-o pe A887 si A87 spre Insula Skye, vizitand Eilean Donan Castle, traversand Skye Bridge pe insula si vizitand Dunvegan Castle & Gardens  pe A863( de aici am luat si barca cateva mile spre insule populate cu foci ), apoi din Portree luand-o spre nord pe A855 am vazut Old Man of Storr, Kilt Rock, Quiraing, Duntulm Castle, Skye Museum of Island Life.
-ziua 3 : pe A82 am vizitat Urquhart Castle, apoi din Fort William facand dreapta pe A830, am mers la Glenfinnan sa vedem celebrul viaduct traversat zilnic de The Jacobite Train, apoi am trecut din nou Glencoe, iar la Crianlarich am facut dreapta ( tot pe A82 ) de-a lungul Loch Lomond, cu oprire la Luss, apoi Glasgow si pe autostrada M8 spre Edinburgh.

Din Edinburgh, intr-o zi am mers cu trenul la North Berwick ( 45 km - 19 lire grup de 4 persoane ). In alta zi am vizitat Rosslyn Chapel ( e cam la 20 km inafara orasului, se ajunge cu 37 sau 15 ). In oras sunt o multime de atractii, daca e cazul pot dezvolta.

Edited by dana&ovi, 27 July 2017 - 15:30.


#74
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
Buna ziua,

S-au scris lucruri frumoase in paginile astea, lucruri care m-au inspirat in calatoria tocmai incheiata in Edinburgh. As putea sugera o locatie frumoasa unde sa va cazati, undeva la tara, in Easthouses (defapt la intersectia dintre drumurile care duc catre Easthouses si Mayfield) - puteti da o cautare pe airbnb. O casuta curata, noua, cu doi tineri draguri, Hans si sotia, lui Mildred. Pentru a ajunge acolo am luat autobuzul 33 din Edinburgh care ne-a adus la 2 pasi de casa. Edinburgh - un oras superb, o zona plina de istorie care merita explorata la pas. Vremea n-a fost chiar prietena noastra, dar nu ne-a impiedicat catusi de putin sa aflam, sa cautam, sa ne bucuram de locurile acelea.

#75
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postnehotarata, on 12 aprilie 2018 - 16:44, said:

Buna ziua,

S-au scris lucruri frumoase in paginile astea, lucruri care m-au inspirat in calatoria tocmai incheiata in Edinburgh. As putea sugera o locatie frumoasa unde sa va cazati, undeva la tara, in Easthouses (defapt la intersectia dintre drumurile care duc catre Easthouses si Mayfield) - puteti da o cautare pe airbnb. O casuta curata, noua, cu doi tineri draguri, Hans si sotia, lui Mildred. Pentru a ajunge acolo am luat autobuzul 33 din Edinburgh care ne-a adus la 2 pasi de casa. Edinburgh - un oras superb, o zona plina de istorie care merita explorata la pas. Vremea n-a fost chiar prietena noastra, dar nu ne-a impiedicat catusi de putin sa aflam, sa cautam, sa ne bucuram de locurile acelea.
Cat e cu autobuzul pana la cazare? Cum se numeste locatia? Cat a costat cazarea?
Ce e de vizitat in Edinburgh? Cum sunt preturile? Atmosfera?
Cu ce companie aviatica ai zburat, ce legaturi sunt?

#76
nehotarata

nehotarata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 11.04.2007
"Cat e cu autobuzul pana la cazare?" - ca timp, in jur de 45 de minute; ca pret - 1.70 lire adult si 0.8 lire copil;
"Cum se numeste locatia?" - am gasit-o prin airbnb, https://www.airbnb.c...30-9722f1f20c07
"Cat a costat cazarea?" - 86 lire/noapte pt 2 camere
"Ce e de vizitat in Edinburgh?" - castele, muzee, marea, o multime de cladiri deosebit de frumoase - s-au spus aici despre ele. Noua ne-a placut foarte, foarte mult. Acuma n-as vrea sa aveti asteptari la fel de mari cum ar fi picturi celebre, obiecte de arta deosebite cum e la Luvru.. nu, nimic din toate astea. Chiar daca la castelul din Edinburgh ne-am inghesuit sa vedem coroana reginei Mary si niste figurine care exemplificau viata curtenilor in timpul acelei regine, noua tot ne-a placut. E ceva ce te impinge sa cauti, sa vezi, sa citesti despre istoria lor. La capitolul muzee am bifat muzeul iluziilor - au intrat copiii si au iesit foarte entuziasmati. De la muzeul the scotch whisky experience am iesit bine dispusi si informati :). Am hoinarit pe strazi, prin pub-uri...o multime de turisti, dar cred ca mai putin ca pe timp de vara. The Royal Mile - strada lor principal era plina de lume, de comedianti care inveseleau atmosfera.
"Cum sunt preturile?" - aici as putea sa fiu subiectiva, de aceea ma abtin. Intrarile la muzee - un picut cam mari, mai ales ca noi eram 4 si se strangeau de fiecare data in jur de 70 de lire. Mancarea - daca mai iei si un sandwich dintr-un magazin, nu doar mancare gatita de la restaurant, e ok. Cel mai mult am platit in prima zi, cand ne-am cam facut de cap, un pranz cu ceva bauturi pentru toti 4 la restaurant din zona turistica, in jur de 60 de lire. Dar apoi ne-am desteptat, luam sandwich-uri din magazinul de la tara, de unde am locuit; erau mult mai ieftine ca la oras. Puteam sa si gatim acolo unde am stat, dar n-am avut vreme si de asta.
"Cu ce companie aviatica ai zburat, ce legaturi sunt?" - am zburat cu Wizz, dar am avut alta destinatie - noi trebuia sa ajungem intai la copilul nostru care studiaza in Manchester, de aceea nu pot recomanda nimic. Am fi putut merge cu Blue air la Glasgow si de acolo cu National Express pana in Edinburgh (30 de minute de mers cu autobuzul).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate