Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Plita vitroceramica vs. plita cu inductie

- - - - -
  • Please log in to reply
532 replies to this topic

#343
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Eu pe faza ramasa am legat cuptorul si astfel am echilibrat oarecum. Echilibrul se obtine insa doar cand totul (4 "ochiuri" si 2 rezistente cuptor) e in functiune ceea ce e destul de rar in utilizare normala.

Edited by camsonat, 10 February 2015 - 13:00.


#344
shana_bts

shana_bts

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.09.2010
salutare, un proprietar de Samsung CTN464KC01, gasesc pe aici?

#345
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005

 kpk1, on 10 februarie 2015 - 12:35, said:

Numai motoarele se leaga pe doua faze. Posted Image

Nu stiu de ce nu permit conectarea pe 3 faze si un nul. Ar fi un echilibru mai bun.

S-ar putea sa tina de electronica din interior. Asa au oarecum 2 circuite, altfel ar avea 3. Alt motiv nu vad.
In uz casnic nu stiu cat conteaza echilibrul.

#346
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 1970diana, on 26 ianuarie 2015 - 22:22, said:

Si referitor la vasele pentru gatit,eu stiu ca sunt bune cele din inox,pe care nu se lipeste magnetul.
Eu stiam invers ca la inductie trebuie sa se lipeasca magnetul.
Deci cine are dreptate eu sau diana?

#347
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Daca sunt din inox atunci se lipeste magnetul. Inox inseamna otel noxidabil, iar otelul este atras de magnet. Diana le are cu medicina si efectele nefaste ale inductiei, la fizica nu a fost atenta :)

#348
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
sper că nu deranjez.
eu posed o plită hibrid: 1/2 vitroceramică, 1/2 inducție.
Experiența de 3 luni de utilizare:
- toate vasele funcționează pe vitroceramică
- pe inducție, vasele în funcție de material dau randamente diferite
- atât inducția cât și vitroceramică au sisteme de alimentare astfel încât păstrează temperatura (treapta) setată (periodic se opresc)
- pe inducție, parcă totul se gătește mai repede și mai bine
- poate sunt subiectiv, dar mâncarea parcă are alt gust față de gătitul pe gaz
- sticla din zona cu inducție se răcește mai repede decât cea din zona cu vitroceramică (mai sigură pentru copii).

Nu pot recomanda vitroceramică sau inducția, deoarece eu le văd ca fiind complementare și incomparabile cu vechiul gătit la gaz.

referitor la câmpul magnetic, căutați cu laptopul sau telefonul rețelele wireless și vedeți câte găsiți....

Edited by bobalex18, 21 February 2015 - 23:18.


#349
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
In curand va trebui sa achizitionez o plita cu inductie la o locatie noua. Din multitudinea de alegeri din ultimul timp m-am decis pe Gorenje, recunosc atras de cei 5 ani garantie oferiti.
Modelul ce ma tenteaza e http://www.gorenje.r.../plite?c=465889 IS656SC.
As avea cateva intrebari pe care manualele rasfoite nu prea mi-au adus si raspunsuri:
Pot folosi oale de diametru mai mare decat cel specificat in dimensiunea "ochiurilor"?

Alimentarea am prevazut-o in regim monofazat cu cabluri de 4 pe circuit independent. (3 fire). Daca montam 4 fire ar fi mers varianta de alimentare pe 2 faze, dar oricum o faza e alocata cuptorului si cea de a 3-a pentru restu'.
Cuptorul va fi tot G, dae asta-i alta sectiune.

Pareri pro sau contra?

#350
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Păreri? Pro :)

Am un Gorenje  deasemenea, nu știu ce tip acum ca sunt pe telefon, funcționează de ~3 ani fără probleme. Tot monofazat legat.  

Referitor la oale, diametrul nu trebuie sa fie mai mic, atunci exista șansă să nu funcționeze, dacă e mai mare nu sunt probleme.

#351
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Is inca nehotarat. Imi tot face cu ochiu si HK764400FB de la AEG http://www.aeg.ro/Pr...ĹŁie/HK764400FB
Dezavantajul ca are doar 2 ani garantie dar "pare" mai faina... Posted Image

#352
cromy

cromy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.11.2006
Eu am asa ceva: http://www.aeg.ro/Pr...Łie/HK693320XG, dar abia am instalat-o si am folosit-o doar cat s-o testez, adica am fiert apa de 2 ori Posted Image.
Cand am cercetat eu piata pentru achizitie, am ajuns la concluzia ca este indicat sa aiba margine/rama din inox. Se plangeau multi ca s-au spart/ciobit colturile si marginile.

Dupa prima utilizare pot spune ca incalzeste foarte repede, dar de saptamana viitoare o s-o folosesc normal, cand ma mut in apartament.
O sa-i fac si niste teste mai intensive, sa vad cat curent trage si cand sare siguranta (daca sare), si revin. Reteaua electrica nu este chiar dupa cerintele de manual ale plitei. Am conectat-o pe circuitul pe care am si centrala, monofazic, siguranta de 25A, cablu de cupru 3x2.5. Puterea instalata a plitei este de 7.4 KW, dar nu cred ca va aborbi niciodata in utilizare aceasta putere. Eu estimez maxim 3-4KW, cu 2-3 ochiuri pe mediu. A mea are power boost pe toate ochiurile, dar se poate folosi un singur boost la un moment dat. Trebuie sa mai studiez manualul, dar cred ca are si niste moduri de limitare electronica a puterii absorbite, pe care le pot seta.

Nu am un motiv clar pt care am ales AEG, asa am considerat eu la momentul respectiv. La preturi AEG este pozitionat aproximativ ca Bosch, poate chiar putin mai jos.

Edited by cromy, 18 March 2015 - 10:03.


#353
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Eu inca nu am auzit de plita pe inductie stricata, poate au aparut prea de curand. Asa ca garantia nu stiu daca e asa importanta. Prea ne e frica ca se strica toate.

Eu nu am margine de inox la plita si inca nu s-a ciobit, nu stiu daca chiar e sensibila. Accidente se pot intampla, dar cred ca mai mult are rol decorativ.

#354
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Oricum sotia o sa o foloseasca si ea NU vrea cu margine de inox. Eu aleg dupa criteriile tehnice, ea dupa cele estetice... Posted Image

#355
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Estetice si practice. Intre sticla si rama se aduna diverse zemuri varsate accidental si sa vezi marmelada. Renunta la rama.

Edited by camsonat, 18 March 2015 - 22:13.


#356
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
asta-i motivul pentru care nu vrea rama de inox. Oricum si AEG-ul are rama sanfrenata,

#357
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
La Gorenje cum se controleaza puterea pe zone, ca vad doar un "slider". daca trebuie sa apesi un buton inainte si apoi puterea, e cam aiurea.
La Aeg ai control separat pentru fiecare zona.

#358
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Din punctul asta de vedere aeg-ul e clar mai fain. Oricum pe Aeg o sa merg,
Multumesc

#359
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Trebuie sa amenajez bucataria unei case si m-am blocat la incorporabile. Sunt acum diverse oferte pentru plite cu inductie, dar nu ma descurc ce sa iau.
Citeva intrebari:
- ce inseamna "Plită vitroceramică cu inducţie" , este cu inductie sau vitroceramica de fapt - exemplu: Bosh sau Gorenje
- sunt ok plitele Zanussi? - exemplu asta?

#360
abru

abru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 12.11.2005
Vitroceramica se refera doar la sticla de deasupra. Daca scrie inductie inseamna ca e cu inductie.

La cele puse de tine nu imi plac comenzile. Le prefer pe cele cu "slider" pentru fiecare zona, unde poti alege direct putere dorita, nu tot dai ++++ si - - - - - - -
cum are asta
Am ales-o la intamplare, doar demonstrativ.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate