Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7132 replies to this topic

#289
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010

 dorel232004, on 26th May 2010, 22:20, said:

A stropit cineva cu insecticidul Calypso 480 SC? Cum e?
La cartof pt. combaterea gandacului de colorado...f.f. eficient timp indelungat((minim 3 sapt. raman curati)...de presupus ca inscticidul ramane in planta cam tot atata timp,deci atentie la timpul de pauza pana la consum/recoltare

#290
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

 dorel232004, on 26th May 2010, 21:20, said:

A stropit cineva cu insecticidul Calypso 480 SC? Cum e?

Eu il folosesc de vre-o doi ani ... bag la curte la Bucale vre-o doua stropiri pe sezon cu un amestec de clypso si fastac ... fereste trandafirii si alte alea de orice ganganie ... zburatoare sau taratoare. La Valeni il bag tot in amestec ... el este sistemic si il bag in amestec cu un insecticid de contact ... o singura data pe sezon ... primavara ... dupa trecerea florilor la pomi.
Pana acum doar cuvinte de lauda ... ai grija si spala bine fiola ca e vascos si 1/3 ramane in fiola.

#291
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
dorele tu ti-ai dat seama sper ca eu sunt intr-o continua caterinca cu tine? Da? Bun, deci sa reluam.

Uite ce zic copii de pe grs-tamasiarion.ro

Prevenire: a)utilizarea de puieți sănătoși pentru a realiza o plantație viguroasă; b)sortarea fructelor și eliminarea celor infestate care, cufundate în apă se ridică la suprafață; c)fructele infestate se ard pentru distrugerea larvelor diapauzante.
Combatere chimică: a)KARATE 2,5 EC concentrație: 0,02%; b)DECIS 2,5 CE concentrație: 0,03%.

Dupa parerea mea personala cred ca merge si Calypso. Decisul nu ma mai incanta de mult pe mine. Ai putea sa incerci Karate Zeon, nu karate simplu, sau orice alt insecticid cu lamda cihalotrin 50gr/l sau 5%. Sau ai putea sa combini Calypso cu Karate Zeon, fiind unul sistemic si al doilea de contact. Your choice. Succes.

Edited by valyb, 30 May 2010 - 09:00.


#292
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 valyb, on 30th May 2010, 09:59, said:

dorele tu ti-ai dat seama sper ca eu sunt intr-o continua caterinca cu tine?
Si care ar fi motivul? Probleme interioare?

Calypso merge amestecat cu Topsin?

#293
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
de la Alcedo...

Attached Files



#294
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Multumiri nenea eur.

#295
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Deci Calypso e bun! Am dat cu el si a disparut tot ce misca!

#296
adrian0077

adrian0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.01.2010
scriu si eu aici cu o problema.am 3 gutui, din care 1 are 3 ani, iar restul 2 ani.in fiecare rpimavara infloresc foarte frumos, iar apoi toate ramurile cu fructe pe ele se usuca, iar din aceeasi ramura, undeva la cativa centimetri sub fruct, se formeaza o alta ramura, care pare a fi ok. are idee cinvea care este motivul?
mentionez ca pomii sunt stropiti an de an cu ulei mineral, zeama bordeleza, fungicid si insecticid la mugur, la scuturatul florilor si la formatul fructelor.

#297
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
si ce da nou nu se usuca dupa un timp ?

intai se pleostesc si apoi se usuca ?

tinand cont ca e gutui, e f.posibil sa fie foc bacterian, ceea ce inseamna ca e naspa rau. taie tot ce e uscat sau pleostit si stropeste cu Aliette sau Champion. stropeste si perii si merii daca ai; se poate extinde usor.

#298
adrian0077

adrian0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.01.2010
nu, alea nu se usuca.prima data am observat ca se ususca fructul, dar nu pica, iar dupa un timp incep sa se paleasca frunzele si se usuca.am taiat toate crengile uscate.am inteles ca la foc bacterian ar trebui sa fie si interiorul rosu, adica lemnul copacului mai rosiatic. m-am uitat atent la interiorul cracilor taiate, si nu erau deloc rosii, erau alb spre verde. toti pomii sunt stropiti. la cel de 3 ani se repeta figura a doua oara. anul asta vad ca au scapat si doua fructe. ce este ff ciudat ca pomul s-a dezvoltat foarte bine pana acuma.

#299
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
nu se face rosiatic lemnul la foc bacterian.  se innegreste. dar asta in faza mai avansata, intai incep frunzele, iar fructele se stafidesc si se usuca.
stai cu stropiri repetate pe ei, caci asta e singura sansa.  daca nu e prea tarziu ...

#300
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 dorel232004, on 13th June 2010, 21:23, said:

Deci Calypso e bun! Am dat cu el si a disparut tot ce misca!
:nonobad:
Nu fi asa de sigur!
Ca insecticid Calypso este foarte bun.Priveste sub frunza sa vezi daca nu ai paianjeni.Si lor le place umbra ca si noua.Cu ochiul liber ii poti vedea doar daca ai vederea foarte buna.

#301
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 mircea11s, on 14th June 2010, 20:21, said:

:nonobad:
Nu fi asa de sigur!
Ca insecticid Calypso este foarte bun.Priveste sub frunza sa vezi daca nu ai paianjeni.Si lor le place umbra ca si noua.Cu ochiul liber ii poti vedea doar daca ai vederea foarte buna.
Eu zic mersi ca am scapat de gandaci! Cu paianjanii nu am avut probleme pana acum, decat cu cei cu 2 picioare!

#302
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Din punctul meu de vedere Calypso este cel mai bun insecticid, dar si foarte scump. Eu dau cu el doar cand e pericol de infectie puternica si rade tot. Pentru paianjenul rosu se foloseste un acaricid (mitac, demitan, ortus etc) care sunt si ele foarte scumpe.

#303
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 sacos, on 14th June 2010, 22:36, said:

Din punctul meu de vedere Calypso este cel mai bun insecticid, dar si foarte scump. Eu dau cu el doar cand e pericol de infectie puternica si rade tot. Pentru paianjenul rosu se foloseste un acaricid (mitac, demitan, ortus etc) care sunt si ele foarte scumpe.
Mie mi-au intrat 12 fiole a 4 ron/buc la 1,7 ha! Dar tu stropesti cu aspersorul si se face risipa!

#304
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 dorel232004, on 14th June 2010, 22:22, said:

Eu zic mersi ca am scapat de gandaci! Cu paianjanii nu am avut probleme pana acum, decat cu cei cu 2 picioare!
Nu te culca pe ureche! Paienjenii sunt foarte dificil de combatut!Ai nevoie de mai multe conditii pentru o combatere eficienta :substanta folosita,perioada de aplicare a tratamentului,modul de aplicare a tratamentului(si aici ma refer la dimensiunea picaturilor,densitatea lor pe unitatea de suprafata,orientarea jetului de solutie).

Dintre insecticide cu rezultate foarte bune (dar nu impotriva acarienilor!)poti folosi Calypso,Actara,Mospilan,Sinoratox.Evita Decisul sau orice alt piretroid.

#305
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Dar pt cei cu 2 picioare nu exista ceva, ca am probleme mai mari cu aia!?

#306
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 sacos, on 14th June 2010, 22:36, said:

Din punctul meu de vedere Calypso este cel mai bun insecticid, dar si foarte scump. Eu dau cu el doar cand e pericol de infectie puternica si rade tot. Pentru paianjenul rosu se foloseste un acaricid (mitac, demitan, ortus etc) care sunt si ele foarte scumpe.
La suprafete mari te "rupe" ,dar cei mai multi de pe aici nu au suprafete mari si vor ca culturile lor sa fie protejate cat mai bine.Cred ca diferenta de pret nu este mare intre o fiola de Calypso si un alt insecticid tot la fiola sau la plic .Repet cred doar ,nu stiu sigur.Si decat sa stropesti cu Decis ,sa spunem ,si sa vezi ca nu ai rezultate si apoi sa repeti tratamentul vazand ca nu are efect... atunci mai bine folosesti un insecticid "sigur".Nu mai pierzi timp,nu mai depui inca odata efort,nu mai pierzi niste bani.Decis am ajuns de am dat in doza TRIPLA si tot nu a avut efect asupra afidelor si m-am lamurit de mai multe insecticide date chiar la doar 20 grade celsius si inca cu termen de valabilitate.

Am uitat in postul anterior sa adaug Karate-le la insecticide eficiente.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate