Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7103 replies to this topic

#271
WEDGGBJH

WEDGGBJH

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.02.2010
Buna ziua sii ajutor.Am un piersic si un nectarin ,anul trecut au rodit prima data,dar din toamna am observat ca au aparut pe unele crengute  ca un clei.Nu am stropit cu nimic si acum in primavara  dezastru ,decit citeva crengute au inverzit ,aproape tot e plin de clei .cu ce sa-i stropesc ? Multumesc.

#272
cristal1

cristal1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.12.2006

 valyb, on 9th May 2010, 09:24, said:

Acum mai faci stropiri la avertizare.
La piersic te uiti dupa taphrina (basicarea). Daca este stai cu tratamente pe el la 7-10 zile, 2 maxim 3 tratamente cu Bravo 500 (Canyon 500) Score 250 sau Rias 300, Ridomil Gold 68 MZ, etc.
La cires, visin si cais te uiti de monilioza. Daca este sau incepe faci 2 tratamente tot la 7-10 zile cu tebuconazol sau mancozeb sau amandoua (Ridomil Gold 68 MZ, Tebucur, Orius 25 FS, Folicur Solo 250, etc.)
La meri te uiti dupa fainare. Acelasi tratament ca la monilioza cu tebuconazol sau mancozeb.
La  gutui mare atentie la focul bacterian sau arsura bacteriana. Daca e foc bacterian (erwinia amylovora) il scoti si il arzi. Daca e arsura bacteriana (pseudomonas spp.) tratamente pe baza de cupru (Alcupral, Champion 50 WP, etc) 2-3 la 7 zile.
In rest atentie la daunatori. Intri prin gradina si mai te uiti. Succes.


Salutare,

Am aranjat cat de cat o gradina noua - de abia m-am mutat si sunt la capitolul alei si gazon -  , am pus in toamna cativa mesteceni , tei , platani si un cires japonez. In primavara am pus mai multi pomi fructiferi diferiti. Nu ma pricep , drept pentru care nu am stropit cu nimic pomii asteptand cu infrigurare sa se prinda ; am avut norocul ca din aprox 30 de copaci/pomi sa nu se prinda decat doi. Problema este ca vad la multi dintre ei frunzulitele cu mici gauri. Ce dumnezeu mai este si asta si ce as mai putea sa fac acum?

Multumesc anticipat pentru ajutor!!

#273
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Pune si tu niste poze!

#274
cristal1

cristal1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.12.2006

 dorel232004, on 10th May 2010, 08:37, said:

Pune si tu niste poze!

Iata poza.
Sus cires japonez
La mijloc visin
Jos tei.
Unele frunzulite mici au inceput sa se usuce.
Cred ca toti pomii din curte sunt asa , mai putin bradutii.

Urata treaba , imi este tare mila de ei.

Attached Files



#275
cristal1

cristal1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.12.2006
cineva , ma ajuta , pls...

#276
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Fii atent. Te uiti aici. www.grs-tamasiaron.ro si te documentezi. Au explicatii, poze si tratamente. E bun site-ul.
La cires si visin aia e ciuruirea frunzelor. La tei nu imi dau seama. Ma mai documentez sau poate o sa fie cineva mai destept sa stie direct.

#277
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Din ce zici tu acolo s-ar putea sa fie asta :

Molia orientală a fructelor
Denumire științifică: Grapholitha molesta
Descriere: Iernează ca larvă matură, într-un cocon de mătase, în coroana pomilor sau sub resturile de frunze, pe sol. În cursul lunii aprilie are loc transformarea larvelor în pupă, adulții apărând la începutul lunii mai. După depunerea pontei, larvele primei generații apar către sfârșitul lunii mai, hrănindu-se cu țesutul medular al lăstarilor, săpând galerii în interiorul acestora. Ciclul biologic este asemănător moliei vărgate a piersicului. Are trei generații pe an.
Plante atacate și mod de dăunare: insecta atacă frunzele de cias, piersic, precum și pe cele de măr, păr și gutui dacă aceste specii sunt amplasate în apropierea livezilor de cais sau piersic. Daunele sunt produse de larve, galeriile săpate de acestea provocând veștejirea și uscarea lăstarilor, încetarea dezvoltării și putrezirea fructelor.
Prevenire: a)măsuri culturale și agrothenice care constau în tăierea și arderea lăstarilor atacați pe toată perioada de vegetație; b)lucrări ale solului, prin care se distrug o mare parte din coconi; c)adunarea și distrugerea fructelor infestate.
Combatere chimică: *tratament în vegetație cu: a)ALPHAGUARD 10 EC (alfa-cipermetrin 100g/l) 0,015%; b)CIDIAL 50 EC (fentoat 50%) 0,08%; c)CYPERGUARD 25 EC (cipermetrin 25%) 0,02%; d)CYPERMETRIN 10 CE (alfa-cipermetrin 100g/l) 0,015%; e)CYPERTRIN 10 EC (alfa-cipermetrin 100g/l) 0,015%; f)CYPERSAN 200 EC (alfa-cipermetrin 200g/l) 0,02%; g)FASTAC 10 EC (alfa-cipermetrin 100g/l) 0,015%; h)FORAY (BIOBIT XL) (bacillus thuringiensis 10.000 u.i./ml) 0,05%; i)POLYTRIN 200 EC (cipermetrin 200g/l) 0,01%; j)SINORATOX 35 CE (dimetoat 35%) 0,1%; k)SONET 100 EC (hexaflumuron 100g/l) 0,05%; l)TALSTAR 10 EC (bifentrin 100g/l) 0,04%.

Incearca sa pui niste poze calumea sa vedem. Este posibil sa fie si taphrina deformans (basicarea frunzelor).

Edited by valyb, 11 May 2010 - 08:39.


#278
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
@valyb din pacate link-ul nu merge. cel putin la mine...

#279
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 pupu_depadure, on 11th May 2010, 14:18, said:

@valyb din pacate link-ul nu merge. cel putin la mine...
Acum nu merge! Mai devreme si zilele trecute mergea!
Incearca mai tarziu!

#280
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Repede, ca acum merge!

#281
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
ATENTIE INCEPATOR! :)

Se da o curte normala vreo 10 pomi fructiferi, cateva vitze, flori de gradina etc.
Tuns pomi, speram sa mancam niste fructe la toamna.
Daca tot i-am tuns am zis sa ii stropesc preventiv si am fost la o fitofarmacie unde am cerut "ceva preventiv" care sa aiba spectru cat mai larg pentru toate cele enumerate mai sus. Mi-au dat 4 fungicide si 3 insecticide care s-ar combina in aceiasi solutie... pentru vreo 10 litri in cazul meu.
Le enumar aici odata pentru incepatori care nu stiu unde sa faca primul pas si a doua oara poate vreun initiat observa vreo incompatibilitate. Din cate am citit nu prea e bine sa amesteci aiurea:

FUNGICIDE:
Topsin (tiofanatmetil)
Dithane M45 (mancozeb)
Bravo 500 (clorotalonil)
Rovral 500 (iprodion)

INSECTICIDE:
Demitan (fenazaquin)
Mospilan (acetamiprid)
Karate Zeon (lambda-chialotrin)

#282
cristal1

cristal1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 06.12.2006

 cristeamax, on 12th May 2010, 09:51, said:

ATENTIE INCEPATOR! :)

Se da o curte normala vreo 10 pomi fructiferi, cateva vitze, flori de gradina etc.
Tuns pomi, speram sa mancam niste fructe la toamna.
Daca tot i-am tuns am zis sa ii stropesc preventiv si am fost la o fitofarmacie unde am cerut "ceva preventiv" care sa aiba spectru cat mai larg pentru toate cele enumerate mai sus. Mi-au dat 4 fungicide si 3 insecticide care s-ar combina in aceiasi solutie... pentru vreo 10 litri in cazul meu.
Le enumar aici odata pentru incepatori care nu stiu unde sa faca primul pas si a doua oara poate vreun initiat observa vreo incompatibilitate. Din cate am citit nu prea e bine sa amesteci aiurea:

FUNGICIDE:
Topsin (tiofanatmetil)
Dithane M45 (mancozeb)
Bravo 500 (clorotalonil)
Rovral 500 (iprodion)

INSECTICIDE:
Demitan (fenazaquin)
Mospilan (acetamiprid)
Karate Zeon (lambda-chialotrin)


Am fost si eu la cocoana de la Unisem d pe Mosilor si mi-a dat doar Mospilan si Dithane
Sa caut pe cineva mai destupat?

Merci

#283
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006

 cristeamax, on 12th May 2010, 10:51, said:

ATENTIE INCEPATOR! :)

Se da o curte normala vreo 10 pomi fructiferi, cateva vitze, flori de gradina etc.
Tuns pomi, speram sa mancam niste fructe la toamna.
Daca tot i-am tuns am zis sa ii stropesc preventiv si am fost la o fitofarmacie unde am cerut "ceva preventiv" care sa aiba spectru cat mai larg pentru toate cele enumerate mai sus. Mi-au dat 4 fungicide si 3 insecticide care s-ar combina in aceiasi solutie... pentru vreo 10 litri in cazul meu.
Le enumar aici odata pentru incepatori care nu stiu unde sa faca primul pas si a doua oara poate vreun initiat observa vreo incompatibilitate. Din cate am citit nu prea e bine sa amesteci aiurea:

FUNGICIDE:
Topsin (tiofanatmetil)
Dithane M45 (mancozeb)
Bravo 500 (clorotalonil)
Rovral 500 (iprodion)

INSECTICIDE:
Demitan (fenazaquin)
Mospilan (acetamiprid)
Karate Zeon (lambda-chialotrin)


Cucoana aia ti-a dat cam ce trebuie, dar alea nu se combina toate la fiecare pompa care o dai. Cauti si tu pe aici pe forum, si o sa gasesti intr-un topic de stropit pomii o schema cu substantele folosite si perioade. In plus ar fi de folos sa ne spui si ce pomi ai si, foarte important cauta niste  carti de profil si mai trage cu ochiu'. Succes.

#284
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

 valyb, on 12th May 2010, 19:29, said:

Cucoana aia ti-a dat cam ce trebuie, dar alea nu se combina toate la fiecare pompa care o dai. Cauti si tu pe aici pe forum, si o sa gasesti intr-un topic de stropit pomii o schema cu substantele folosite si perioade. In plus ar fi de folos sa ne spui si ce pomi ai si, foarte important cauta niste  carti de profil si mai trage cu ochiu'. Succes.


Da, am vaut la un moment dat un tabel scanat. Am sa il caut si sper sa se potriveasca numele substantelor. Daca nu ma lamuresc de acolo mi-e total imposibil sa separ substantele dupa niste criterii ochiometrice.

#285
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006

 cristeamax, on 13th May 2010, 16:13, said:

Da, am vaut la un moment dat un tabel scanat. Am sa il caut si sper sa se potriveasca numele substantelor. Daca nu ma lamuresc de acolo mi-e total imposibil sa separ substantele dupa niste criterii ochiometrice.

Cine a zis ochiometric? Iei o siringa. Deja vad ca stii care sunt fungicide si care sunt insecticide. Inveti repede :P

#286
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
A stropit cineva cu insecticidul Calypso 480 SC? Cum e?

#287
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006

 dorel232004, on 26th May 2010, 22:20, said:

A stropit cineva cu insecticidul Calypso 480 SC? Cum e?

Am stropit eu aseara. E alb. :P . Zi si tu la ce vrei sa stropesti?

#288
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 valyb, on 27th May 2010, 08:20, said:

Am stropit eu aseara. E alb. :P . Zi si tu la ce vrei sa stropesti?
Pt. asta (alege ce nume vrei):
Balaninus nucum
Curculio nucum
Nut Weevil
Balanin des noisettes
Din partea mea putea sa fie si negru!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate