Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7105 replies to this topic

#325
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Din punctul meu de vedere solutia este simpla.Cand nu stiu intreb pe cineva care chiar stie.Cate statiuni de cercetari produc alun?Suni acolo si ceri la telefon o persoana care sa te informeze cu privire la o boala.Sunt mult mai priceputi decat Protectia Plantelor.Incidenta lor cu bolile specifice unei culturi este mult mai mare.Dupa cum am mai spus si alt post nu am intalnit om in pomicultura care sa nu vrea sa te ajute.Totul este sa sti ce sa intrebi si cum .

Inspectorii nu sunt obligati sa te sune ei.Interesul era al tau.Ei sunt bugetari nu prea au fonduri nici pentru hartie de xerox,de apeluri pe mobil nici pomeneala.Poate au uitat.Daca te duci cu proba la sediu lor te trec intr-un registru cu un numar de inregistrare.Sunt obligati sa faca analiza si sa puna un diagnostic.Raspunsul s-ar putea sa mai fie inca acolo sau la arhiva.

#326
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Deci le-am dat si mail-lul meu si asta nu costa! La RmValcea le-am dat o mostra si mi-au raspuns! Dar nu ai citit unde te-am trimis, ca acolo am povestit si asta!

#327
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Are dreptate Mircea - mergi si intereseaza-te ! (daca or fi mai pastrat raspunsul pt. tine pana acuma)

Tu astepti sa te contacteze ei ? Al cui este interesul ?

#328
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDDuras, on 17th June 2010, 22:46, said:

Are dreptate Mircea - mergi si intereseaza-te ! (daca or fi mai pastrat raspunsul pt. tine pana acuma)

Tu astepti sa te contacteze ei ? Al cui este interesul ?
Cand i-am sunat prima data, s-au uitat si ei pe net unde au dat pe SP de primul meu topic (care e la diorama) unde intrebam de boala asta! Daca sunt si ei mai afoni ca mine si imi spun vreo prostie de mai baga "boala in mine"? Stiu oameni care au facut cancer, doar datorita faptului ca doctorul a gresit analizele si le-au comunicat aiurea! Dar mai vad!

#329
megatron-celular

megatron-celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.06.2010

View Posthaplea82, on 1st February 2008, 14:20, said:

cu amindoua!zeama bordeleza se foloseste in concentratie mai mare decit vare si anume 2-3%!daca nu sti cum se prepara intreaba!se stropeste prin imbaiere(se urmareste sa fie ud tot pomul de la tulpina si pina la virf (fara a avea pe cit posibil curgeri de substanta) in zile fara vint (sau ma rog) si cu temp exterioara peste 0 celsius!are rol in combaterea bolilor!impotriva daunatorilor(musculite,paduchi si a oualelor acestora etc) se foloseste un ulei special; pt pomicultura(de ex US-1 produs de oltchim  care este insecticid-acaricid) care il gasesti la magazinele ce comercializeaza substante de protectie fitosanitara!se prepara conform instructiunilor de pe ambalaj(bidon 1 lt de obicei,poti sa-l foloseati mai multe ierni) si la fel se stropeste pina cind intreg pomul este imbaiat insistind unde sint crapaturi in scoarta si la imbinarea crengilor(deci efectiv trebuie ca pomul sa fie ud ,incercind sa nu faci risipa de substanta care sa curga pe scoarta)!momentul este optim pt aceste stropiri!pot fi urmate de altele inainte de inmugurire dar concentratiile  sint mai mici!in timpul perioadei de vegetatie se fac alte tratamente daca vrei sa ai productie de calitate si pomi care sa vegeteze si sa arate bine!nu stiu daca cele doua substante specificate de mine sint compatibile(zeama bordeleza si uleiul) deci este recomandat sa stropesti separat ,intr-o zi cu una si in alta zi cu alta de preferat intii cu zeama bordeleza1spor la treaba!
eu de cind shtiu lumea stropeshte cel mai des cu piatra vinata shi var vara cind e sorele puternic ca sa se lipeasca bine solutzia

#330
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postmegatron-celular, on 20th June 2010, 19:22, said:

eu de cind shtiu lumea stropeshte cel mai des cu piatra vinata shi var vara cind e sorele puternic ca sa se lipeasca bine solutzia


Shhiii iahr thu dhin nhou ??!!! :naughty:

#331
sidana

sidana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.06.2008
Anul trecut am plantat cativa meri ornamentali, dar care, zice-se, rodesc. Trei dintre ei, au si inflorit, dar nu au rodit.
Trebuie sa fie stropiti cu substante specifice varstei si speciei lor?

Multumesc.

#332
Gogonicaa

Gogonicaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.07.2010
Am si eu o intrebare,poate ma ajuta cineva...am vreo 3-4 pruni care au in jur de 6 ani ,iar de vreo doi ani mau bagat in sperieti niste puricei verzi care apar pe lastarii tineri si pe trunchi...acelas lucru patesc si la trandafiri...Imi poate recomanda cineva cu ce sa-i stropesc si cand ,dupa ce sau scuturat florile sau inainte...Astept un raspuns daca se poate  :rolleyes:

#333
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View PostGogonicaa, on 4th March 2011, 15:30, said:

Am si eu o intrebare,poate ma ajuta cineva...am vreo 3-4 pruni care au in jur de 6 ani ,iar de vreo doi ani mau bagat in sperieti niste puricei verzi care apar pe lastarii tineri si pe trunchi...acelas lucru patesc si la trandafiri...Imi poate recomanda cineva cu ce sa-i stropesc si cand ,dupa ce sau scuturat florile sau inainte...Astept un raspuns daca se poate  :rolleyes:
Ia legatura cu Unitatea Fitosanitara din zona ta si discuta cu ei cum poti primi avertizarile care le emit ei.
Lista Unitatilor Fitosanitare aici.

Attached Files



#334
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Pe scoarta pomilor din curte au aparut niste pete verzi. Trebuiesc stropiti cu ceva pomii ?

Attached Files



#335
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Cred ca sunt licheni.
Pomii "au pupat" ceva stropiri pana acum?

#336
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Pomi nu au fost stropiti niciodata.

#337
ciuchi67

ciuchi67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.02.2011

View Postpufarin, on 10th March 2011, 22:53, said:

Pomi nu au fost stropiti niciodata.

Sunt licheni.nu produc stricaciuni,probabil ca daca dai cu var nu mai apar .
Oricum ,acum stii unde e Nordul  !!!!!
:peacefingers:

o zi buna

#338
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Multumesc mult.

#339
nedelea91

nedelea91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 24.06.2008

View Postpufarin, on 11th March 2011, 10:16, said:

Multumesc mult.

Sau ii poti curata cu o perie de sarma. :thumbup:

#340
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004
Buna seara,

Am tot citit pe forum despre diverse tratamente ce trebuiesc aplicate pomilor fructiferi dar marturisesc ca nu am inteles foarte bine (spre deloc) cum sta treaba - asta nu inseamna ca o sa ma dau batut si o sa-mi las "livada" de izbeliste  :thumbup: .

Am atasat o poza cu cei cativa pomi pe care i-am plantat anul trecut (2010) - unul singur (ciresul VAN) a fost plantat acum 2 zile in locul altui pom care s-a uscat.

Pomii sunt asezati in zig-zag, la 3 metri unul de altul

Astazi am fost cu cineva si i-am curatat (in vederea formarii coroanei - practic mare lucru nu a avut ce curata... operatiunea mai importanta o sa fie in 2012) si as vrea sa stiu concret daca anul asta trebuie sa-i stropesc sau nu.. si cu ce anume (in ce perioada).

Va multumesc frumos.

Attached Files


Edited by Buzzy, 26 March 2011 - 22:11.


#341
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
Ehee...tre sa citesti mult.
In principiu eu nu i-am stropit deloc si am avut pb doar la un par si un piersic. Anul asta o sa dau acum in primavara preventiv o zeama bordeleza 1-2% si un ulei special dar astept o recomandare pentru acest tip de ulei de la altii care l-au folosit cu succes.

#342
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postgry2000, on 29th March 2011, 23:07, said:

Ehee...tre sa citesti mult.
In principiu eu nu i-am stropit deloc si am avut pb doar la un par si un piersic. Anul asta o sa dau acum in primavara preventiv o zeama bordeleza 1-2% si un ulei special dar astept o recomandare pentru acest tip de ulei de la altii care l-au folosit cu succes.
Si eu sunt invatacel in pomicultura,dar am retinut ca uleiul se da toamna-iarna,asa ca trebuia sa-l fi dat pana acum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate