Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7062 replies to this topic

#307
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postdorel232004, on 14th June 2010, 23:23, said:

Dar pt cei cu 2 picioare nu exista ceva, ca am probleme mai mari cu aia!?
Mai in gluma mai in serios :tu cand nu ai probleme,sau cu ce nu ai probleme?
Cu toti avem probleme ,dar parca la tine sunt de zeci de ori mai multe.
Nu am rezolvare la cei cu doua picioare.

Stai putin... sa ma lamuresc... tu ai cumparat 12 fiole de 1,8 ml pentru o stropire? Ti-ai facut un calcul cat te-a costat doar insecticidul? Treaba ta daca vrei sa imbogatesti pe cineva! Ar trebui sa-ti faci o socoteala la orice produs cat te costa daca cumperi la fiola/plic si cat te-ar costa sa cumperi la un ambalaj mai mare acelasi produs avand in vedere ca ai putea sa faci cu el 2-3 tratamente in anul respectiv si eventual si anul urmator in cazul unor locuri de depozitare adecvate.Pentru fiecare produs in parte trebuie facuta socoteala asta.Atentie ,nu spun doar 2-3 tratamente pe an ci doar 2-3 tratamente cu ACELASI produs.De ex : tratamentul 1 Calypso ,tratamentul 2 Karate, tratamentul 3 Sinoratox, tratamentul 4 Actara, tratamentul 5 Mospilan, tratamentul 6 Calypso ,tratamentul 7 Karate, tratamentul 8 Sinoratox, tratamentul 9 Actara, tratamentul 10 Mospilan.Produsele pot fi altele si schema poate fi diferita, a fost doar un exemplu .Si pentru fungicide sau acaricide se vine cu alternarea substantelor.Si ca sa revin ,pretul la ambalaj mai mare este mai mic per unitatea de masura (gram sau mililitru)fata de pretul aceluias produs la plic tot pe aceasi unitate de masura(gram sau mililitru).
Fa o socoteala daca ai fi cumparat sa zicem un flacon de 100 ml cu 90 de lei care este pretul actual de la Glissando,cate tratamente ai fi putut sa faci si la ce costuri per tratament.Probabil ca nu ai doar pomi si unele pesticide le mai poti folosi si la cartofi,rosii,etc.

#308
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Am luat la fiole ca sa nu gresesc dozajul. Nu urmaresc acum rentabilitatea la maxim si nici nu vreau sa stropesc cu atat de multe substante si de atatea ori. Am stropit in toamna cu bordeleza, in primavara cu ulei si bordeleza si acum cu Calypso. Sper, pana la toamna sa scap!


Si mai am 18 fiole cumparate ca nu stiam cate intra! Dar am avut grija sa fie valabile inca 2 ani!


View Postmircea11s, on 15th June 2010, 00:16, said:

Mai in gluma mai in serios :tu cand nu ai probleme,sau cu ce nu ai probleme?
Cu toti avem probleme ,dar parca la tine sunt de zeci de ori mai multe.
Par multe ca le expun aici! Dacat sa le tin in mine si sa fac cancer sau mai stiu eu ce alta boala, mai bine caut sa le rezolv, eventual cu ajutorul vostru! Nu asta e si rostul forumului? Tot mai in gluma!

#309
adrian0077

adrian0077

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.01.2010
este ciudat foarte tare deoarece la cel de 3 ani patesc al doilea an lucrul asta.in primavara, cand s-au efectuat taierile de rigoare nu am observat sa fie lemnul inchis la culoare.in plus, cei trei gutui nu sunt unul langa altul, doi dintre ei sunt cam la 100metri unul de celalalt, iar al treilea este intr-o curte la vreo 3-4 case departare.in jurul gutuiului mai batran este plin de alti pomi, inclusiv meri si peri, care nu au nimic.

#310
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postadrian0077, on 14th June 2010, 13:00, said:

scriu si eu aici cu o problema.am 3 gutui, din care 1 are 3 ani, iar restul 2 ani.in fiecare rpimavara infloresc foarte frumos, iar apoi toate ramurile cu fructe pe ele se usuca, iar din aceeasi ramura, undeva la cativa centimetri sub fruct, se formeaza o alta ramura, care pare a fi ok. are idee cinvea care este motivul?
mentionez ca pomii sunt stropiti an de an cu ulei mineral, zeama bordeleza, fungicid si insecticid la mugur, la scuturatul florilor si la formatul fructelor.
Doua prime ipoteze ar fi :monilioza si focul bacterian.In ambele cazuri se practica masuri de igiena culturala.Taierea si distrugerea ramurilor atacate sau chiar scoaterea si distrugerea pomilor.Taierea se face cu mult mai jos decat sunt prezente simptomele.Urmareste daca ai paducel in zona si daca si el are ramuri uscate.Monitorizarea pentru carantina fitosanitara impotriva focului bacterian se face pe o raza de 1 km.


Pentru cei care se incapataneaza sa ceara ajutorul inspectorilor de la Directia Fitosanitara (desi este GRATUIT ) si vor sa-si "identifice " ei singuri bolile pomilor :
1."Bolile si daunatorii speciilor samburoase" -Nicolae Minoiu,Gheorghe Lefter -editura Ceres 1987 ;
2."Bolile si daunatorii speciilor semintoase" - Nicolae Minoiu,Gheorghe Lefter.

View Postdorel232004, on 15th June 2010, 01:26, said:

Par multe ca le expun aici! Dacat sa le tin in mine si sa fac cancer sau mai stiu eu ce alta boala, mai bine caut sa le rezolv, eventual cu ajutorul vostru! Nu asta e si rostul forumului? Tot mai in gluma!
Acum serios !
"Cine nu-i mancat de rele
Nu stie canta de jele
Sa ma lase sa cant eu
C-am la inima bai greu"

Doina cantata de un om din sat.

Edited by mircea11s, 15 June 2010 - 20:03.


#311
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
[quote name='dorel232004' date='15th June 2010, 01:26' post='8343880']
Am stropit in toamna cu bordeleza, in primavara cu ulei si bordeleza si acum cu Calypso. Sper, pana la toamna sa scap!


Sper ca te referi ca stropirea de toamna la cea pentru pastrarea fructelor care se face inainte de recoltat. Altfel este posibil sa mananci fructe de la altii (hipermarket sau piata).Mai ales in cazul problemelor din livada ta! Dar omul pana nu o ia odata rau de tot in "freza " nu invata.

La o adica ai putea fi chiar amendat de catre Unitatea Fitosanitara,daca constata ca neglijezi tratamentele si tu ai boli sau daunatori.

Din cauza unor batrani care nu au mijloace financiare si nici putere de munca pentru a se ingriji ei de livada lor,ceilalti vecini au de tras pentru a produce fructe.Presiune mare de infectie in livada netratata care evident ca raspandeste boli si daunatori in zonele invecinate.Si uite asa an de an mai apare unul care se satura sa-si mai stropeasca pomii considerand ca baga prea multi bani si fara sa reuseasca sa aiba fructe de calitate.Neavand fructe de calitate nici pretul nu poate fi mare.Producerea grea ,vanzarea dificila,rentabilitate mica sau chiar zero.In cazu  asta se lasa de pomi si mai apare o parcela nelucrata .Producatorii mici incep sa se imputineze,dar ce mai conteaza?Banii nostri se duc la fermierul polonez,ungur,turc sau olandez via hipermarketuri.

Stropirile se fac de regula in functie de ciclul biologic, prezenta infectiei sau daunatorilor intr-un anumit numar sau procent.Pragul economic de daunare.Asta este valabil pentru cunoscatori,pentru ceilalti... mai greu.

#312
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmircea11s, on 16th June 2010, 20:53, said:

La o adica ai putea fi chiar amendat de catre Unitatea Fitosanitara,daca constata ca neglijezi tratamentele si tu ai boli sau daunatori.

ai simtul umorului  :)

in rest, sunt de acord cu tine .

#313
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmircea11s, on 16th June 2010, 21:53, said:

La o adica ai putea fi chiar amendat de catre Unitatea Fitosanitara,daca constata ca neglijezi tratamentele si tu ai boli sau daunatori.
Ma faci sa rad! Ia citeste aici:
http://forum.softped...t...amp;st=36

View Postmircea11s, on 16th June 2010, 21:53, said:

Sper ca te referi ca stropirea de toamna la cea pentru pastrarea fructelor care se face inainte de recoltat. Altfel este posibil sa mananci fructe de la altii (hipermarket sau piata).Mai ales in cazul problemelor din livada ta! Dar omul pana nu o ia odata rau de tot in "freza " nu invata.
De ce fructe vorbesti? Alunele se stropesc inainte de recoltat? Alooo! Ai ceva cu mine?

#314
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View PostDDuras, on 16th June 2010, 21:57, said:

ai simtul umorului  :)

in rest, sunt de acord cu tine .
Nu crezi ca pot fi amendat ca eu imi neglijez pomii? Suna la Unitatea Fitosanitara si reclama faptul ca eu nu fac tratamente si pomii mei sunt bolnavi si de la mine iti vin tie boli.Sa mai dai si de un inspector mai "regulamentar",atunci imi aplica amenda de nu ma vad.Amenda chiar daca este modica,tot amenda ramane.Scap doar daca nu le permit accesul,dar daca isi prind mintea cu mine vin cu politia si am pus-o.Sau reclama ca tu ai pruni si pana eu nu am plantat pruni in zona tu nu ai avut plum pox si vei vedea cum ma vor obliga sa-mi scot prunii daca nu este o alta sursa a virusului in zona.

#315
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
mira-m-as !

#316
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDDuras, on 16th June 2010, 22:28, said:

mira-m-as !
Bine ai revenit! Ti-am simtit lipsa! Ce ai mai facut?

#317
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postdorel232004, on 16th June 2010, 22:15, said:

Ma faci sa rad! Ia citeste aici:
http://forum.softped...t...amp;st=36


De ce fructe vorbesti? Alunele se stropesc inainte de recoltat? Alooo! Ai ceva cu mine?
Insemna ca am un dar.Acela de a fi comic.Dar cine are dreptate?Poate tu?!

PARCA imi  aduc aminte ca am vazut  o poza cu un mar la care aveai probleme.Asa mi-a ramas in minte ca ai si meri.Daca am gresit imi asum vina.Si da am ceva cu tine!Incerci sa faci prea multe dintr-o data.Si-mi este ciuda oarecum pentru ca eu nu pot acelasi lucru si nici nu am tragere de inima spre altceva.Adica te invidiez pana la un punct.Pasi mici sunt mai siguri.Azi ceva,maine ceva.In rest ... nu tin sa postez de dragul de a-mi spune parerea,o fac in timpul serviciului cand am ragaz.In timpul -asa  zis- liber am cu totul alte activitati decat navigatul pe net.Ma pot lipsi cu usurinta de postari daca deranjez cu raspunsurile mele.

#318
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postmircea11s, on 16th June 2010, 22:43, said:

PARCA imi  aduc aminte ca am vazut  o poza cu un mar la care aveai probleme.Asa mi-a ramas in minte ca ai si meri.Daca am gresit imi asum vina.Si da am ceva cu tine!Incerci sa faci prea multe dintr-o data.Si-mi este ciuda oarecum pentru ca eu nu pot acelasi lucru si nici nu am tragere de inima spre altceva.Adica te invidiez pana la un punct.Pasi mici sunt mai siguri.Azi ceva,maine ceva.In rest ... nu tin sa postez de dragul de a-mi spune parerea,o fac in timpul serviciului cand am ragaz.In timpul -asa  zis- liber am cu totul alte activitati decat navigatul pe net.Ma pot lipsi cu usurinta de postari daca deranjez cu raspunsurile mele.
Am 10 meri, dar de hobby, nu e ceva serios!
Cultura de baza e Alunul!
Nu inteleg de ce zici tu ca eu incerc sa fac multe? Care sunt astea multe?
Nu cumva sa ne parasesti! Din contraziceri au aparat marile realizari!

#319
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdorel232004, on 16th June 2010, 21:30, said:

Bine ai revenit! Ti-am simtit lipsa! Ce ai mai facut?
Bine v-am gasit ! Ce sa fac, plec la 6 vin la 22, am mai avut si niste probleme personale, una-alta :) .  Adevarul ca si eu va duceam dorul. E intr-adevar ceva timp de cand n-am mai intrat ...

#320
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View Postdorel232004, on 16th June 2010, 22:50, said:

Am 10 meri, dar de hobby, nu e ceva serios!
Cultura de baza e Alunul!
Nu inteleg de ce zici tu ca eu incerc sa fac multe? Care sunt astea multe?
Nu cumva sa ne parasesti! Din contraziceri au aparat marile realizari!
Nu cred ca voi pleca ,dar ma voi gandi de cel putin 10 ori inainte sa postez ceva.Oricum nu tin sa ma contrazic cu nimeni,imi spun doar parerea.

#321
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdorel232004, on 16th June 2010, 21:50, said:

Cultura de baza e Alunul!

Atunci poate imi zici si mie care-i treaba de li se usuca frunzele ? Incepe de pe margini pana se usuca toata. M-au exasperat. E adevarat ca e f.cald, dar apa le dau, deci nu e vorba de seceta.



View Postmircea11s, on 16th June 2010, 21:58, said:

Nu cred ca voi pleca ,dar ma voi gandi de cel putin 10 ori inainte sa postez ceva.Oricum nu tin sa ma contrazic cu nimeni,imi spun doar parerea.

Stai linistit si nu pune la inima. noi ne injuram , ne pupam ,asa-i pacilea ;).    Oricum , pe langa ce discutii am avut noi, tu cu Dorel doar v-ati gadilat :))

#322
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDDuras, on 16th June 2010, 23:04, said:

Atunci poate imi zici si mie care-i treaba de li se usuca frunzele ? Incepe de pe margini pana se usuca toata. M-au exasperat. E adevarat ca e f.cald, dar apa le dau, deci nu e vorba de seceta.
La capitolul boli stau prost de tot! La mine se usuca cu totul si tot nu stiu ce au! Am pus si poze (la boli), dar nu mi-a raspuns nimeni Mi-am luat si microscop si tot nu am gasit ceva! Chiar nu pot sa-ti spun ceva! Acum, de cand am inceput cu stropirile, vad ca arata mai bine, dar nu pot trage o concluzie!

#323
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pai daca tot esti axat pe aluni si ai ravagii prin ei, de ce nu iei niste mostre si sa le duci la Protectia plantelor  ?

Edited by DDuras, 16 June 2010 - 22:47.


#324
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostDDuras, on 16th June 2010, 23:46, said:

pai daca tot esti axat pe aluni si ai ravagii prin ei, de ce nu iei niste mostre si sa le duci la Protectia plantelor  ?
I-am facut lui Mircea o trimitere mai devreme! Acolo povesteam cum i-am si chemat, au venit 3 persoane, au luat mostre si nu mi-au mai raspuns nici pana azi!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate