Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2410 replies to this topic

#1963
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postaissa, on 16 iulie 2016 - 14:26, said:

Nu imi place sa fiu intr-un fluviu de oameni....mai ales in vremurile astea iar caldura si apa mirositoare nu prea fac o atmosfera placuta. Momentan, cu riscul de a supara pe multi, prefer Brugge-ul (pe care l-am vizitat in februarie pe ploaie), decat Venetia vara.
Iti inteleg neplacerile insa cred ca asteptarile au fost setate prea sus. In 4-5 ore de caldura in plin sezon nu ai cum sa te bucuri de Venetia.
Incearca un sezon intermedioar sau chiar low-season si o sa descoperi si farmecul Venetiei. Am fost de 3 ori apr si sept dar in anii 90' cand nu era asa puhoi de turisti, iar anul asta in apr. Destul de aglomerat mi-a parut si mie, insa la 20 gr afara a fost suportabil.
Brugge l-am vizitat anul trecut si mi-a placut enorm. Conjuncturile si circumstantele in care vizitezi un oras sunt diferite, insa cred ca ambele aduc momente superbe si produc amintiri de povestit copiilor/nepotilor.
Oricum macar 3 zile de Venetia e nevoie ca sa te plimbi in tihna si sa te lasi patruns de spiritul venetian.

#1964
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnniki, on 16 iulie 2016 - 16:39, said:

... anul asta in apr ...

Pfffff, şi nu pui şi tu măcar câteva poze ? Nu mă mai joc cu tine Posted Image .

Nu de alta, dar ne e dor ...


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 17 July 2016 - 00:40.


#1965
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostOvidiuNS, on 17 iulie 2016 - 00:36, said:

Pfffff, şi nu pui şi tu măcar câteva poze ? Nu mă mai joc cu tine Posted Image .

Pozele sunt aici http://forum.softped...a/page__st__522, postarea 529, impreuna cu pozele din Bologna si Ravenna. Cred ca eram grabit la momentul ala de le-am pus la un loc. Posted Image
Dar exista, deci te mai poti juca cu mine.Posted Image

#1966
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Scuze, le văzusem, dar e mai greu cu ţinerea de minte când depăşeşti 50 de ani.
Oricum, e şi o parte bună, ai pus link către ele de pe acest topic Posted Image .


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 17 July 2016 - 20:32.


#1967
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
HelloPosted Image ! As vrea sa plec la Venetia pentru cateva zile primavara viitoare si am mai citit una alta, dar mai e pana sa ma apuc de documentare serioasa:thumbup:. Am o nelamurire mare, totusi: parca am citit ca nu prea ar fi supermarketuri in Venetia. Asa e? Nu ma refer la Mestre, ci la Venetia cea cu Piata San Marco (acolo caut cazare). Ideea e ca nu pot manca zilnic in oras si mai ales intr-un oras atat de scump ca Venetia.

#1968
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007
Cum sa nu existe! Am dat de vreo doua dintre ele, e drept ca nu chiar in Piazza San Marco.

Unul langa Campo Santa Margherita, inainte de a intra in piata dinspre Accademia (stiu atat de bine pentru ca am cumparat o sticla de apa), un altul in Piazzale Roma in zona garii Santa Lucia. Si asa ati rezolvat prima problema legata de Venetia!

Trebuie sa mai fie, nu se poate ca acestea sa fie singurele din Venetia.

#1969
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
evident ca exista, iar ambele amintite de o_dor sunt coop. da o cautare pe google si vei gasi locatiile exacte, caci sunt mai multe magazine ce apartin acestui lant . sunt si cateva conad. insa mai pot fi si altele, nu stiu!

#1970
rotifo

rotifo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.08.2007
Magazine sunt in Venezia mai multe ca in alte parti ale Italiei unde trebuie sa te plimbi ceva pentru a gasi unul, o treaba mai putin obisnuita pentru noi care suntem obisnuiti sa gasim la orice colt cate 3. Totusi Coop-urile acelea nu sunt chiar ieftine si ar putea reprezenta o alternativa servirea mesei in oras, la o oferta de pranz (cam 10 euro). Daca te departezi de centru gasesti ceva optim. Daca bugetul este foarte stramtorat, te poti gandi sa cauti in Mestre un Euro Spin (cel mai ieftin hypermarket), Lidl sau un magazin mai de cartier, eventual de imigranti si sa-ti iei de acolo cele necesare.
M-am uitat pe harta si ai un Lidl aproape de gara din Mestre si un EuroSpin putin mai departe. Daca stati cateva zile, va faceti un "pachet" frumos in drumul spre Venezia si il tineti la frigider fara probleme

Edited by rotifo, 19 July 2016 - 15:15.


#1971
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Multumesc pentru sugestiiPosted Image ! Sper sa reusesc sa plec la sf. lui martie-inceputul lui aprilie (nu vreau sa fie prea cald si trag speranta ca n-o sa fie prea aglomeratPosted Image ). A stat cineva la hotelurile Corte dei Greci sau Campiello? Studiez niste oferte de city break si hotelurile astea mi se par cele mai ok (sunt pe insula, arata ok si sunt aproape de San Marco).

#1972
mihaelagt

mihaelagt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.08.2013
Ne-am intors de cateva zile din prima noastra vizita la Venetia si pentru ca am fost beneficiari directi ai contributiilor altora pe acest forum, vreau sa povestesc cate ceva pentru viitorii vizitatori care vor cauta informatii aici.

Despre durata vizitei: luni-vineri inclusiv cu plecare sambata dimineata, adica 5 zile pline si ne-a parut rau ca n-am luat o zi in plus; ne-a placut atat de mult incat pe drumul de intoarcere faceam planuri pentru o noua vizita!

Cazare: am inchiriat un apartament in Venetia, sestiere Castello de aici http://www.sweethome...partamento-uno/ si a fost o alegere excelenta. Recomand tuturor cazare in Venetia si nu in Mestre (chiar daca este mai scump) pentru ca nimic nu se compara cu ratacitul pe stradute la orice ora din zi sau din noapte, gustand farmecul orasului . Apartamentul arata ca in poze, proprietarul este foarte amabil, gradina este extrem de utila pentru fumatori (cunoascatorii stiu ca dimineata cafeaua n-are gust fara o tigara), totul este functional si mai ieftin ca la hotel. Am platit 592 e cu totul: cazare, taxa impusa de primarie si taxa de curatenie. Recomand cu caldura aceasta locatie. Nu aveti nevoie de cazare aproape de San Marco sau in centru sau orice altceva va trece prin minte: oriunde stai in Venezia esti la aproximativ 20-30 min de mers pe jos de orice.

Transport: autobuz Treviso-Venetia cu bilet dus-intors luat la aterizare, 22 euro. Am folosit 2 bilete la vaporetto (unul la sosire si unul la plecare) si un abonament de 1 zi (20 euro) pe care l-am folosit ca sa vizitam insulele (am fost pe Torcello, Burano, Murano si Lido). In rest, am mers numai pe jos. Venetia este mica si din punctul meu de vedere abonamentul la vaporetto (foarte scump) sunt bani aruncati pe fereastra. Biletele se valideaza inainte de a urca in vaporetto.

Vizite: am luat pass-ul de 6 zile de pe Venezia Unica si am avut incluse toate muzeele din piata San Marco, Palazzo Mocenigo, Ca` Rezzonico, Muzeul de istorie naturala si muzeele de pe insule (Murano, Burano) si cateva biserici din Chorus Pass. Nu le-am vizitat pe toate fireste pentru ca Venetia insasi este un muzeu in aer liber si am fost asa de fascinati de oras in sine incat am preferat sa ratacim pe strazi si sa vizitam la intamplare ce ne iesea in cale.

Ne-am plimbat cu gondola, fireste, 80 euro 30 minute; era si o varianta de 120 euro 45 min si ne pare rau ca n-am luat-o pe aceea. Din punctul meu de vedere, plimbarea cu gondola este un must-see, pur si simplu ai alta perspectiva asupra canalelor si cladirilor din gondola. Gondolierii sunt super simpatici, vorbesc engleza foarte bine si daca turistul este vorbaret si interesat (cazul nostru) povestesc o multime de chestii interesante despre viata de zi cu zi a venetienilor ( cat costa o gondola, care este durata ei de exploatare, cat costa autorizatia de gondolier, cat castiga, cum se sting incendiile in Venetia, de ce se muta venetienii in Mestre, etc).

Langa apartament aveam un magazin Coop de unde ne-am facut aprovizionarea pentru micul dejun, in rest am mancat la intamplare la restaurantele din oras, numai paste si lasagna. Am descoperit spritz-ul venezian Aperol, vi-l recomand cu caldura. Cred ca zilnic se beau cisterne de Aperol  in Venezia, costa intre 3.5 si 5 euro paharul, este absolut delicios.

Intr-o dupa-amiaza am fost la Verona, cu trenul, unde am vizitat Forul Roman (nu-i cine stie ce, transformat in sala de concerte in aer liber, probabil concertele sunt interesante) si casa Julietei (aglomeratie de nedescris, nu ne-a dat pe spate). A fost o experienta dar atat.

Basilica San Marco se viziteaza gratuit dar este o coada kilometrica. De la biroul de informare turistica de vis-a-vis de bazilica (in celalalt capat al pietei, in stanga muzeului Correr) se pot cumpara niste bilete skip the line care costa 2 euro; te scutesc de 3-4 ore de stat la coada. Este intezisa hranirea porumbeilor din piata San Marco; pare ca toata lumea ignora interdictia dar trebuie sa fiti atenti la politisti, pe noi ne-a admonestat unul de 2 ori, a doua oara chiar l-am crezut ca ne amendeaza (500 euro!). Zona Rialto este foarte aglomerata si foarte comerciala, m-am simtit ca la noi in satul de vacanta din Mamaia.

Murano: la coborarea din vaporetto sunt o gramada de personaje care te invita la ateliere cu demonstratii dar ii puteti ignora. La 20-30 m de la debarcader, pe stanga, este un magazin de sticlarie (Casa dei Dogi, sau asa ceva) unde se asista (gratuit) la demonstratiile sticlarilor. A fost foarte frumos, omul ala facea practic in continuu pahare si caluti de mare. N-am mai fost la muzeul sticlei.

Burano: de neratat; absolut fabulos, am petrecut acolo jumatate de zi si nu ne-am saturat de admirat case, culori, canale, sarme cu rufe atarnate la uscat, iar case si iar culori. Si Aperol, fireste.

Torcello: am citit despre ea ca ar fi cea mai frumoasa dar noua nu ni s-a parut chiar asa ( Burano e cea mai frumoasa); este o insulita mica si linistita, are un muzeu si o biserica ( cea mai veche din laguna Venetiei, secolul VI parca).

Despre mersul pe jos: in Venetia sunt foarte putine indicatoare si nu exista decat 4 indicatii de directie (marea majoritate cartoane scrise cu carioca); verso San Marco, verso Rialto, verso Ferrovia (gara) si verso Ospedale (aici stateam noi). Hartile nici ele nu sunt foarte precise pentru ca nu marcheaza numele tuturor canalelor si stradutelor; este o adevarata aventura sa ajungi din punctul A in punctul B urmand indicatoarele sau harta, asta-i motivul pentru care "ratacitul" pe strazi la Venetia este un termen propriu si nu figurat, dar in felul acesta noi am descoperit de exemplu libraria Aqua Alta care este un obiectiv turistic in sine.

Mi s-a parut un oras sigur: n-am vazut decat vreo 3-4 cersetori ( femei, romance probabil), vanzatorii ambulanti nu te agaseaza ca la Paris de exemplu (nici nu prea sunt, de altfel) si n-am avut nicio problema sa umblam la 11 noaptea pe strazi (cautand drumul catre casa!) intr-un labirint de stradute de 2 m latime.
Daca cineva vrea detalii suplimentare, raspund cu placere.

#1973
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Ce aţi vizitat pe interior ? Aţi fost şi la Museo storico navale ? I-a plăcut copilului ?

Şi ceva poze, dacă se poate, în special din interioare, pls ...


Sănătate şi felicitări !

#1974
mihaelagt

mihaelagt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.08.2013

View PostOvidiuNS, on 21 august 2016 - 13:00, said:

Ce ați vizitat pe interior ? Ați fost și la Museo storico navale ? I-a plăcut copilului ?

Și ceva poze, dacă se poate, în special din interioare, pls ...


Sănătate și felicitări !

Copilului i-a placut mai mult decat la Paris!
Am vizitat Basilica San Marco, Palatul Dogilor, Museo Correr, am urcat in Campanile, Palazzo Mocenigo, Ca` Rezzonico si toate bisericile pe care le-am gasit in drum ( Basilica dei Frari ne-a placut la toti 3, ne-a placut si Santa Maria dei Miracoli). N-am intrat la Museo dell`Academia si nici la Scuola Grande di San Rocco desi am trecut pe langa ele pentru ca copilul era complet dezinteresat (asta-i si motivul pentru care presimt ca la anul mai merg o data).  Am vrut si la muzeul de istorie naturala, am trecut pe langa el intr-o zi dar n-am intrat si apoi nu l-am mai gasit (desi l-am cautat de-am innebunit). N-am fost la Museo Storico Navale pentru ca impreuna cu mama copilului am hotarat sa fim egoiste si sa facem ce ne place noua (asa de fascinate am fost de oras!) si am pus copilul sa aleaga: plaja la Lido sau Muzeul, in niciun caz amandoua si el a ales plaja. (oricum muzeul este in renovare, este deschis doar pavilionul barcilor).

Poze cu interioare zici? Pe noi exterioarele ne-au lasat cu gura cascata! (ultima poza este gradina apartamentului nostru)

Attached Files



#1975
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmihaelagt, on 21 august 2016 - 13:54, said:

... Poze cu interioare zici? Pe noi exterioarele ne-au lasat cu gura cascata ...

Bune şi pozele cu exterioarele, se observă că s-a terminat recondiţionarea Punţii suspinelor, uite cum era în ultimii ani (pozele sunt din 13 mai 2011):
Attached File  LTS2011_1 308.jpg   211.03K   44 downloads Attached File  LTS2011_1 312.jpg   212.18K   42 downloads.

M-ar fi interesat dacă se respectă Legea Francesco (din 2014), adică dacă ai voie să faci poze în muzeele de stat.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 21 August 2016 - 15:23.


#1976
mihaelagt

mihaelagt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 30.08.2013
Nu cred ca se aplica ceva in sensul asta pentru ca noi am facut poze in toate muzeele si nu ne-a atras nimeni atentia; am fotografiat o multime de exponate, am facut self-iuri, etc Este intezis in biserici (am profitat de aglomeratie si "furat" cateva poze in Basilica San Marco dar la Frari n-am indraznit)

#1977
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Păi tocmai, că legea Francesco dă dreptul să faci poze. Înainte era nasol, în Palatul Dogilor nu era vioe să pozezi. Bine că se respectă şi la Veneţia.
Bisericile au alt "regim", acolo se ştie că nu e voie. Am povestit cum în 13 mai 2011 am ajuns la biserica Gesuati chiar înainte de deschiderea programului turistic (10 - 17). Biserica era deschisă, tocmai se terminase slujba, iar eu am intrat şi am făcut câteva poze înainte să vină un nene care a dat turiştii afară, urmînd ca aceştia să-şi cumpere bilet (3 euro) sau să folosească Chorus Pass, şi evident - fotografiatul devenea interzis.
Aşa că dacă e posibil, doritorii ar fi bine să ajungă la bisericile pe care le au în plan să le viziteze înaintea deschiderii pentru turişti.


Sănătate şi tcb !

#1978
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Scala Contarini del Bovolo
http://www.scalacont...idelbovolo.com/

Teatrul La Fenice
http://www.teatrolaf...=497&lingua=eng

Attached Files



#1979
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postnickro, on 22 august 2016 - 14:50, said:

Scala Contarini del Bovolo
http://www.scalacont...idelbovolo.com/
Interesant!In 2010 a trebuit sa fac poze prin gard...

#1980
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
S-a renovat si s-a introdus in turismul de masa, 7 Euroi de caciula turistica. Eu nu am intrat, i-am trimis pe copii, cel mare are 19 ani. Copiii sub 12 ani au gratuitate insotiti de un adult (maximum doi copii). E si o sala cu o pictura de Tintoretto.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate