Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Venetia

- - - - -
  • Please log in to reply
2409 replies to this topic

#1999
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postwesterndigital, on 17 ianuarie 2017 - 16:30, said:

Hello, am si eu o intrebare: nu mai exista zboruri directe OTP - VCE, nici Tarom nici Alitalia, nici macar low cost? Nici macar seasonal? Negasind nimic, asta am dedus. Singura optiune ar fi Bologna? Multumesc si scuze daca s-a mai discutat asta.

Acum niste ani exista: https://www.tarom.ro...ti-venetia.html
Ai la Wizz Buc-Treviso.

#2000
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
Multzam. Am gasit intre timp chiar aici pe SoftPedia raspunsul la intrebare: Tarom a renuntzat la cursa respectiva dupa nici macar un an: https://forum.softpe...70#entry8957390

#2001
rotifo

rotifo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.08.2007

View Postwesterndigital, on 17 ianuarie 2017 - 16:30, said:

Hello, am si eu o intrebare: nu mai exista zboruri directe OTP - VCE, nici Tarom nici Alitalia, nici macar low cost? Nici macar seasonal? Negasind nimic, asta am dedus. Singura optiune ar fi Bologna? Multumesc si scuze daca s-a mai discutat asta.

Acum niste ani exista: https://www.tarom.ro...ti-venetia.html
Ai la Wizz Air aeroport Treviso , la 35 de km distanta de Mestre

#2002
westerndigital

westerndigital

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 31.01.2015
S-a rezolvat multzumesc imi raspunsese si colegul zuv, nitel mai concis e drept.

#2003
rotifo

rotifo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.08.2007
Da, nu inteleg de ce, dar imi aparea ca ultim post intrebarea ta :)

#2004
trandafir1970

trandafir1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.08.2009
In martie voi ajunge si eu in Venetia. Va fi o excursie ce va cuprinde 4 nopti aici, 3 in Florenta si 5 in Roma. Inca sunt la faza de documentare, am citit si downloadat poze . Cu cazarea am rezolvat-o, este un hotel de 3 stele chiar pe malul Grand Canale, langa podul Rialto.Posted Image Am trasat in mare cam ce e de vizitat, top on the list vor fi -gondola si excursia la Murano si Burano(fara Toricelli). Ce ma nelinisteste este ce fel de card sa imi iau- vin cu avionul in Marco Polo si plec cu trenul spre Florenta. Vreau sa am lejeritate, sa iau vaporetto la orice ora...o sa merg si pe jos, doar asta-i farmecul Venetiei, Sa iau cardul de transport pentru 7 zile, tanand cont ca de cand ajung(12.03) pana plec(16.03) sunt mai mult de 72 de ore?Posted Image  Multumesc anticipat si va multumesc tuturor care va rapiti din timpul liber si ne delectati cu amanunte intersante din vacanta voastra! Posted Image
Cu drag, pentru cei dragi!Posted Image

#2005
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttrandafir1970, on 21 ianuarie 2017 - 02:05, said:

... Sa iau cardul de transport pentru 7 zile, tanand cont ca de cand ajung(12.03) pana plec(16.03) sunt mai mult de 72 de ore? ...

Da, poate fi cea mai bună soluţie, avînd în vedere că observ că nu vrei să vizitezi prea multe interioare. Dar mai adaugă cei 6 euro de la aeroport (total 66 euro).
Totuşi, e o mică mare problemă, zic eu, adică mă gândesc că pt. 14 zile o doamnă are bagaj cam mare cu ea, ori pe vaporetto e permis în preţul călătoriei doar un bagaj de 150 cm. Nu ştiu cum o să ajungi la hotel sau la gară cu bagaj mai mare (sau mai multe).
Dacă drumul până la hotel şi până la gară necesită taxi, atunci nu merită luat decât cardul de 72 de ore (adică 40 euro exact pt. cele 3 zile pline - s-ar brodi la fix).
Nu ştiu ce să zic, spune mai întâi ce bagaje vei avea.


Sănătate şi toate cele bune !

#2006
trandafir1970

trandafir1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.08.2009

View PostOvidiuNS, on 21 ianuarie 2017 - 03:04, said:


Da, poate fi cea mai bună soluţie, avînd în vedere că observ că nu vrei să vizitezi prea multe interioare. Dar mai adaugă cei 6 euro de la aeroport (total 66 euro).
Totuşi, e o mică mare problemă, zic eu, adică mă gândesc că pt. 14 zile o doamnă are bagaj cam mare cu ea, ori pe vaporetto e permis în preţul călătoriei doar un bagaj de 150 cm. Nu ştiu cum o să ajungi la hotel sau la gară cu bagaj mai mare (sau mai multe).
Dacă drumul până la hotel şi până la gară necesită taxi, atunci nu merită luat decât cardul de 72 de ore (adică 40 euro exact pt. cele 3 zile pline - s-ar brodi la fix).
Nu ştiu ce să zic, spune mai întâi ce bagaje vei avea.


Sănătate şi toate cele bune !



Un troller de cala, plus unul de avion. Hotelul se numeste  "Antica Locanda Sturion Residenza d'Epoca" si are statia de vaporetto chiar in fataPosted Image . Am vazut cateva filmulete pe you tube cu turisti care trageau pe poduri bagjele dupa ei... ma stiu cum plec in vacante,,, Sper sa ma limitez la ce am scris, fara nici macar un rucsacel... In ce priveste vizitarea obiectivelor turisitce , bineinteles ca lista cuprinde:
- piata San Marco, Basilica San Marco( Loggia dei Cavalli cu plata),  Palatul Dogilor ( are inclus in pret si 2 muzee, parca) si  turnul Campanile
- podul Rialto cu piata cu acelasi nume
- Puntea Suspinelor
- plimbarea pe Grand Canale
- teatrul La Fenice
- Biserica Santa Maria della Salute
- excursia pe Murano si Burano
- o vizita la locul unde se repara gondolele( cartierul Dorsoduro)
- turnul cu ceas
- neaparat plimbare cu Gondola la apus
De evitat:- restaurantele din Piata San Marco( a fost un coleg dupa Revelion si a dat pe 2 capuccino si 2 croisante=27euro!!!. Dar a zis ca merita din plin imaginea cu cafeaua langa porumbei!!!)
- cumpararea de suveniruri din piata mentionata mai sus, ca si produsele de sticla de Murano( mai ieftine pe insula)
Foarte convenabile: - street-food cu celebrele cicchetti sau masa luata "pe butoi", alaturi de un Aperol sau Prosseco...
Daca am uitat ceva, scuze, inca lucrez la plan, mai am de lucru si pentru Florenta si Roma( mutare la celelate pagini).
Pentru toate aceste obiective, sa iau abonament la vaporetto si Venetia Card pentru a avea acces facil la obiective? Nu vreau sa alerg, cum spunea cineva pe aici, Venetia trebuie simtita, gustata...plus ca mai am inca 8 zile pline in fata! Va fi o vacanta obositoare, dar la sfarsit, dupa ce voi derula pozele, satisfactia va fi pe masura. Mi-am ales destinatii "grele" dar fiecare in parte are multe de spus...macar cateva"soapte" sa prind...

#2007
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Ok, oare trollerul de cală depăşeşte cu mult 150 cm ? Adună lungimea + lăţimea + grosimea. Dacă eşti "pe-acolo", atunci nu cred că un eventual controlor va zice ceva, şi în acest caz cred că merge cardul de transport de 7 zile + drumul aeroport - Piazzale Roma (total 66 de euro).
Văzînd obiectivele ce ţi le-ai propus, doar muzeele din Piaţa San Marco + Muzeul Sticlei (Murano) + Muzeul Dantelei ar intra în cele 11 muzee. Cred că nu merită luat Museum Pass, deoarece biletul de la Palatul Dogilor include 4 muzee, iar pe Murano şi Burano nu e coadă la muzee. Iar preţul cardului e cam la fel cu preţurile cumulate, nu câştigi nimic.
Aşadar - cardul de transport şi atât !


Sănătate şi tcb !

#2008
MissDoc

MissDoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.03.2008

View PostOvidiuNS, on 22 ianuarie 2017 - 03:35, said:

Cred că nu merită luat Museum Pass, deoarece biletul de la Palatul Dogilor include 4 muzee, iar pe Murano şi Burano nu e coadă la muzee. Iar preţul cardului e cam la fel cu preţurile cumulate, nu câştigi nimic.


De pe site-urile oficiale am adunat acum 2 zile urmatoarele preturi: Palatul Dogilor 19 euro, Muzeul sticlei 10 euro, Muzeul dantelei 5 euro => 34 euro, in timp ce Museum Pass este doar 24 euro. Pt cine are in plan sa viziteze macar aceste 3 obiective Museum Pass se justifica.



P.S. Stie cineva daca la Palatul Dogilor exista ghid audio in limba romana? Multumesc!

Edited by MissDoc, 26 January 2017 - 18:17.


#2009
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Dacă vizitează şi cele 2 muzee de pe Murano şi Burano, atunci ai perfectă dreptate. Însă dacă face doar o excursie combinată Murano - Burano şi nu-i ajunge timpul şi pt. muzee (sau se nimereşte să fie închise), atunci MuseumPass nu mai merită. Plus că dacă-l cumpără on-line, acesta nu va mai costa 24 de euro, ci 32,40.

Ideea era că diferenţa este aproape nesemnificativă, şi poate e mai relaxant să se ducă fără griji peste tot şi să se orienteze la faţa locului. Bineeee, dacă ar fi plecat hotărâtă să viziteze şi alte muzee (de exemplu Ca' Rezzonico, Palazzo Mocenigo, Ca' Pesaro), atunci evident că ar fi meritat MuseumPass.

Oricum, se pare că semnificativă va fi suma economisită la transport.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 27 January 2017 - 01:41.


#2010
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
In ceea ce priveste suvenirurile, in Burano sunt mai ieftine decat in Murano. :)
Si ... evita inelele cu sticla montata pe ele,  nu tin la spalarea pe maini ...Posted Image

#2011
MissDoc

MissDoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.03.2008

View PostOvidiuNS, on 27 ianuarie 2017 - 01:40, said:

Plus că dacă-l cumpără on-line, acesta nu va mai costa 24 de euro, ci 32,40.

32.40 euro este pretul pe site-ul venice-museum.com, site administrat de TuscanyAll Tour Operator. Este vorba de o companie intermediara care vinde Venice Museum Pass pt un profil de 8 euro/card. Pretul de 24 euro se gaseste pe veneziaunica.it, site-ul oficial de turism al Venetiei. Nu am vrut sa fiu Gigi contra, ci am incercat sa imi aduc contributia la un forum foarte valoros.

Experienta mea venetiana e limitata. Am petrecut acolo doar o zi si jumatate, datorita unui zbor care s-a amanat. Pt ca a fost o vizita neanuntata am ajuns acolo cu "tema " nefacuta. Am vizitat doar Palatul Dogilor si Campanile, am facut o plimbare cu gondola, in rest ne-am plimbat agale prin Venetia, Lido di Venezia si Murano. Am folosit atunci un card de transport pt 24 h si am fost foarte multumiti.

De aceea cred ca pt o persoana cazata in Venetia nu se justifica decat un card pe 24h cu care se poate realiza o plimbare completa cu vaporetto pe Canal Grande si vizita la Burano/Murano/Torcello samd. Altfel, Venetia merita luata la pas. Parerea mea, va rog nu Posted Image

Edited by MissDoc, 27 January 2017 - 17:53.


#2012
trandafir1970

trandafir1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.08.2009

View PostOvidiuNS, on 27 ianuarie 2017 - 01:40, said:

Dacă vizitează şi cele 2 muzee de pe Murano şi Burano, atunci ai perfectă dreptate. Însă dacă face doar o excursie combinată Murano - Burano şi nu-i ajunge timpul şi pt. muzee (sau se nimereşte să fie închise), atunci MuseumPass nu mai merită. Plus că dacă-l cumpără on-line, acesta nu va mai costa 24 de euro, ci 32,40.

Ideea era că diferenţa este aproape nesemnificativă, şi poate e mai relaxant să se ducă fără griji peste tot şi să se orienteze la faţa locului. Bineeee, dacă ar fi plecat hotărâtă să viziteze şi alte muzee (de exemplu Ca' Rezzonico, Palazzo Mocenigo, Ca' Pesaro), atunci evident că ar fi meritat MuseumPass.

Oricum, se pare că semnificativă va fi suma economisită la transport.


Sănătate şi toate cele bune !

Multumesc pentru sfaturi! Oferta este destul de mare, si. chiar daca nu sunt o ignoranta si as vrea sa vad totul, parca nu as vrea sa pierd timp si bani bifand fiecare muzeu. Va ramane "just in case" pentru vreme urata. Am citit in schimb ca sunt multe biserici cu intrare libera...pe astea chiar nu le-as ignora daca sunt in drumul meu...Cum este cu platitul la icoane? Am voie sa fac poze? Apropo, unde este permis fotografiatul in obiectivele turistice-free sau contra cost?
Sunt deschisa oricarei recomandari, lista e deschisa...
Ce puteti recomanda pentru preturi decente, locuri de luat masa in oras, pentru seara mai ales...cineva care isi serbeaza ziua in curand, m-a intebat de un loc intim, romantic, in limita bunului simt, fara costuri suplimentare de ...canal view...daca ati auzitPosted Image

View Postmischaela, on 27 ianuarie 2017 - 07:00, said:

In ceea ce priveste suvenirurile, in Burano sunt mai ieftine decat in Murano. Posted Image
Si ... evita inelele cu sticla montata pe ele,  nu tin la spalarea pe maini ...Posted Image
Ma tot gandesc... imi doresc ceva souvenir, dar mi-e teama de transport, chiar si in avion, apoi, daca se sparge acasa, plang dupa bani...am sa vad la fata locului. Sunt locuri pe insula mai iefinte, adica mai departe de statia de vaporetto unde cred ca toate sunt mai scumpe...Ceva preturi sau poze...grazzie mille

View PostMissDoc, on 27 ianuarie 2017 - 17:50, said:

32.40 euro este pretul pe site-ul venice-museum.com, site administrat de TuscanyAll Tour Operator. Este vorba de o companie intermediara care vinde Venice Museum Pass pt un profil de 8 euro/card. Pretul de 24 euro se gaseste pe veneziaunica.it, site-ul oficial de turism al Venetiei. Nu am vrut sa fiu Gigi contra, ci am incercat sa imi aduc contributia la un forum foarte valoros.

Experienta mea venetiana e limitata. Am petrecut acolo doar o zi si jumatate, datorita unui zbor care s-a amanat. Pt ca a fost o vizita neanuntata am ajuns acolo cu "tema " nefacuta. Am vizitat doar Palatul Dogilor si Campanile, am facut o plimbare cu gondola, in rest ne-am plimbat agale prin Venetia, Lido di Venezia si Murano. Am folosit atunci un card de transport pt 24 h si am fost foarte multumiti.

De aceea cred ca pt o persoana cazata in Venetia nu se justifica decat un card pe 24h cu care se poate realiza o plimbare completa cu vaporetto pe Canal Grande si vizita la Burano/Murano/Torcello samd. Altfel, Venetia merita luata la pas. Parerea mea, va rog nu Posted Image
Asa ma gandesc si eu, mi-e teama ca dau banii pentru 3 zile pentru intrarea la muzee si pierd din farmecul Venetiei!  Daca staream numai aici, mai treaca-mearga, dar apoi merg in Florenta si Roma...este prima mea vacanta in care "fug" dintr-un oras in altul, unul mai frumos si interesant decat altul din toate punctele de vedere...mi-e teama ca, la sfarsitul vacantei voi amesteca Caii de la Colosseum cu statuia lui Michelangelo din Piata San Marco si voi astepta degeaba gondola pe raul Arno...glumesc, desigur Posted ImagePosted Image Posted Image

Edited by trandafir1970, 28 January 2017 - 03:17.


#2013
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttrandafir1970, on 28 ianuarie 2017 - 03:15, said:

... Am citit in schimb ca sunt multe biserici cu intrare libera...pe astea chiar nu le-as ignora daca sunt in drumul meu...Cum este cu platitul la icoane? Am voie sa fac poze? Apropo, unde este permis fotografiatul in obiectivele turistice-free sau contra cost? ...

În toată Italia, începînd cu iulie 2014 funcţionează "Legea Francesco", adică în toate muzeele de stat turiştii au voie să facă poze cu condiţia să nu afecteze exponatele (în cazul picturilor ai voie fără blitz). Asta te va ajuta mai mult în celelalte două oraşe dacă vizitezi interioare (de exemplu, la Roma fotografiatul fără flash e free în Galleria Borghese, în Galleria Colonna etc.). În Veneţia probabil te va ajuta în Palazzo Ducale.
În ce priveşte bisericile, fotografiatul e clar interzis în cele 16 biserici incluse în Chorus Pass. Totuşi, nu cred că acest pass merită luat, o intrare costa în 2011 3 euro şi cred că şi în prezent tot pe-acolo se învârte. Dacă îţi iese în cale o astfel de biserică, nu te seacă la buzunar să intri în ea, şi cu pozele te descurci aşaaa, mai pe şest. În rest, e chiar recomandabil să intri în orice biserică deschisă pe lângă care treci. În Veneţia acolo e arta, distribuită în biserici, şi ce e bine e că la intrarea în orice biserică e o tăbliţă pe care scrie ce maeştri au exponate în biserica respectivă (în special tablouri). Cel mai des vei întâlni numele lui Palma Giovane. Cu fotografiatul e mai uşor, de obicei vei fi singură - cuc (era să scriu "singură - pupăză" Posted Image ) în biserici ce nu intră în Chorus Pass, şi deşi fotografiatul e tot interzis, nu va fi nimeni care să te admonesteze. Plătitul se referă la acele tablouri care sunt cam în umbră, şi în astfel de cazuri există o instalaţie în care introduci o monedă (de 50 eurocenţi sau de 1 euro - după caz) şi se aprind nişte proiectoare ce luminează pictura respectivă pt. un timp rezonabil ca s-o poţi fotografia fără blitz (un exemplu care-mi vine-n cap este pictura lui Giovanni Bellini din biserica San Francesco della Vigna).


View Posttrandafir1970, on 28 ianuarie 2017 - 03:15, said:

... Ce puteti recomanda pentru preturi decente, locuri de luat masa in oras, pentru seara mai ales...cineva care isi serbeaza ziua in curand, m-a intebat de un loc intim, romantic, in limita bunului simt, fara costuri suplimentare de ...canal view ...

Am mai scris (chiar în ultimele pagini) despre Campo Santa Margherita, care-i zonă studenţească şi există meniuri turistice acceptabile la preţuri rezonabile (am mâncat aşa în 2010 şi a costat parcă 13 euro de persoană cu vin cu tot). Iar lângă Campo San Zaccaria decent e restaurantul Da Roberto, şi despre el am scris tot în ultimele pagini, ba am pus şi 2 poze, dar nu găsesc acuma.
În rest ... felii de pizza "la varice" (aka pe la 4 - 5 euro felia şi mănânci apoi din mers).


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 28 January 2017 - 10:20.


#2014
trandafir1970

trandafir1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 21.08.2009
A ramas mai putin de o luna pana la intalnirea cu VenetiaPosted Image ...nu mai am rabdarePosted Image ...intre timp s-au schimbat datele problemei, vacanta va fi putin mai scurta, fara RomaPosted Image ...next time...Voi veni din Florenta cu trenul.
- Ce recomandati: tren sau autobuz via Firenze-Venetia?
- Sa cumpar biletele online sau la fata locului?
- Pentru Venetia Card,la fel: sa il cumpar online sau cand ajung in gara (poate fi coada?Posted Image )
Mai este cineva cu dor de duca in perioada 12-16 martie in Venetia?

#2015
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Posttrandafir1970, on 20 februarie 2017 - 01:29, said:

... Pentru Venetia Card, la fel: sa il cumpar online sau cand ajung in gara (poate fi coada?Posted Image ) ...

Eu aş opta pentru cumpărarea la faţa locului. Cine ştie, poate apare vreo ofertă nouă, mai avantajoasă, şi dacă deja l-ai cumpărat on-line nu mai poţi profita.
Plus că e mai sigur când plăteşti tu acolo, când ai ajuns.
Câââââtă coadă să fie ? Stai liniştită în privinţa cozii.


Sănătate şi tcb !

#2016
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Posttrandafir1970, on 20 februarie 2017 - 01:29, said:

- Ce recomandati: tren sau autobuz via Firenze-Venetia?
Uite cateva link-uri utile,alegi tu ce crezi ca e mai convenabil,functie de pret/durata calatoriei/confort.
Personal,am calatorit mult in Italia,insa doar cu trenul.
Tren ,Baltour ,Buscenter ,Flixbus

View Posttrandafir1970, on 20 februarie 2017 - 01:29, said:

- Sa cumpar biletele online sau la fata locului?
Daca te referi la cele de transport,as zice ca da...
Cu cava ani in urma,am petrecut un concediu in nord(Bergamo,Como,Milano,Genova+Monaco bonus).Am calatorit doar cu trenul intre orase.Am luat bilete on-line pentru toate rutele(inclusiv Genova-Ventimiglia si retur,pentru Monaco),mai putin pentru Milano-Genova(nu mai retin exact ce m-a determinat sa fac asta,parca nu mi-a convenit pretul...).Ajuns in gara...surpriza.Si nu una placuta!N-am gasit bilete,nici macar in piciore,la primele 2 trenuri.Am pierdut cateva ore bune stand in Milano Centrale si regretand alegerea facuta...

Edited by zuv, 20 February 2017 - 19:35.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate