Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Radiatoare/Calorifere Aluminiu, oţel, fontă, electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3985 replies to this topic

#2323
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am pus ferolli , tabla de 1.2 , comparativ cu cele vechi se incalzesc repede si mai tin un pic caldura fata de cele vechi (niste turcisme)

#2324
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 BlackAngel, on 02 octombrie 2015 - 09:50, said:

1. tevile este o idee buna sa le montez sub parchet intr-un canal taiat in sapa 4 CM adancime, montate in cleme si izolate? (nu vreau sa le ingrop in sapa si acel canal, sa ramana sub parchet)

Cred ca este mai bine un sant prin perete decit sub parchet. In timp mai poti avea surprize cu lipiturile si peretele va fi mai usor de spart (si reparat) ca sa ajungi la "canalul termic" si sa-ti repari defectiunea.

Mai exista si alte variante de realizat instalatia (mult mai bune decit cea pe care vrei sa o faci):
Se monteaza un distribuitor la fiecare nivel si din distribuitor de duci prin sapa la fiecare radiator in parte cu 2 tevi "subtiri". Se poate merge si cu plastic, dar daca vrei neaparat cupru exista de cumparat teava de cupru moale colac preizolata. Astfel scapi de lipituri in sapa si nu-ti mai trebuie nici "canal termic"

#2325
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
da, dar vezi tu ca lumea se zgirceste exact la capitolul asta, ca sa nu mai zic ca asculta orbeste de cite un instalator ce ieri era cofetar si apoi cauta solutii salvatoare.

eu vad zilnic cazuri de genul asta si tot nu incetez a ma minuna.. :)

 4di, on 02 octombrie 2015 - 11:16, said:

Eu am pus ferolli , tabla de 1.2 , comparativ cu cele vechi se incalzesc repede si mai tin un pic caldura fata de cele vechi (niste turcisme)
Sa nu zici ca e Ferolli de la mama lui..... :))

#2326
jaxwins

jaxwins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 07.08.2012

 4di, on 02 octombrie 2015 - 11:16, said:

Eu am pus ferolli , tabla de 1.2 , comparativ cu cele vechi se incalzesc repede si mai tin un pic caldura fata de cele vechi (niste turcisme)
Cred ca te inseli amarnic, ce se incalzeste repede, se si raceste la fel de repede. Legile termodinamicii nu pot fi incalcate.

#2327
4di

4di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 981
  • Înscris: 05.04.2006

 Evergreen, on 02 octombrie 2015 - 11:31, said:

Sa nu zici ca e Ferolli de la mama lui..... Posted Image)

Ferolli de la mama "Dede**n"
.... comparativ cu vechile caloriferele no-name chinezarii probabil , aceste ferolli se incalzesc mult mai bine , si dureaza mai mult, deci pot spune ca e o diferenta . NU am testat si altceva pentru ca m-am oprit aici ...

 jaxwins, on 02 octombrie 2015 - 11:41, said:

Cred ca te inseli amarnic, ce se incalzeste repede, se si raceste la fel de repede. Legile termodinamicii nu pot fi incalcate.
Nu pot face comparatie cu altceva decat cu ce am avut , am pastrat in dormitorul mic un calorifer vechi si diferenta e fantastica ... asa ca nu inteleg de ce zici ca ma insel ... logic ca termodinamica nu poate fi inselata .

#2328
BlackAngel

BlackAngel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.05.2005

 florin71_skoda, on 02 octombrie 2015 - 11:26, said:

Cred ca este mai bine un sant prin perete decit sub parchet. In timp mai poti avea surprize cu lipiturile si peretele va fi mai usor de spart (si reparat) ca sa ajungi la "canalul termic" si sa-ti repari defectiunea.

Mai exista si alte variante de realizat instalatia (mult mai bune decit cea pe care vrei sa o faci):
Se monteaza un distribuitor la fiecare nivel si din distribuitor de duci prin sapa la fiecare radiator in parte cu 2 tevi "subtiri". Se poate merge si cu plastic, dar daca vrei neaparat cupru exista de cumparat teava de cupru moale colac preizolata. Astfel scapi de lipituri in sapa si nu-ti mai trebuie nici "canal termic"

Multumesc de idei
Imi este mai usor sa sparg sapa si sa NU le ingrop decat sa sparg pereti si sa ii repar, iar in caz de defectiune sa sparg iarasi.
Distribuitor nu mai pot pune fiindca sapa este deja turnata si as avea mult mai mult de spart si costuri mai mari pe tevi + ca trebuie ingropate si ajung la ideia principala de a avea acces usor la ele in caz de ceva.

Am optat la radiatoare de la Kermi din otel cu tehnologia X2, nu stiu cat ajuta dar mancar nu sunt turcisme.
Mentionez ca imi fac instalatia eu si nu m-am luat dupa nici un mester, nu sustin ca varianta mea e cea mai buna dar e cea ce am gandit eu consultand vro 2 saptamani "the world wide web"

#2329
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Salut,

M-a mancat in c.. sa umblu la surubul de retur al unui calorifer si tot desfacand la el presiunea din calorifer (cu robinetul tur inchis!) mi-a aruncat surubul ala cat colo, plus toata apa improscata pe jos ! Noroc ca eram in baie si vorbim de un portprosop cu un volum relativ mic de apa :(

Deci o alta injuratura la adresa instalatorilor care nu m-au sfatuit ce fel de robineti de retur sa cumpar. De fapt, cred ca le-am lasat bani sa cumpere ei

As cam vrea sa echilibrez caloriferele, dar in atari conditii imi e frica sa ating retururile celorlalte calorifere, in special cele din zone cu parchet. Cu siguranta ati mai intalnit astfel de "robineti", voi cum va "purtati" cu ei? M-am uitat la filet si am numarat vreo 4 spirale complete. Asta inseamna ca daca  inchid surubul complet si apoi il desfac 4 ture, deschid returul la maxim? As vrea ca acele calorifere aflate mai la distanta de centrala sa le deschid cat mai mult posibil.

Din cazuistica voastra, cate ture desfaceti voi returul pentru a fi deschis la maxim? Vorbim de calorifere normale, din tabla, in cazul meu produse de Purmo. Robinetii de retur cred ca sunt de 0,5' (sper sa nu ma fac de ras)

#2330
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 23.12.2007
1.La mine toti robineti de retur sint la fel.
2.Daca desfac un robinet la maxim , se opeste . Poate doar daca il fortez sa iasa afara de tot.
3.Robinetii au capac cu garnitura ; pentru a umbla la ei , trebuie sa desfac capacul ; daca vrunul scapa , nu curge nimic din cauza capacului.
4.Robineti au niste garnituri care ii fac sa nu scape ; daca insa se depune calcar , cind misti robineti este posibil sa inceapa sa curga ; garnitura de cauciuc nu poate rade calcarul depus ; mai rau , daca trece peste calcar garnitura de cauciuc , se taie si apoi curge.
5.Pe un robinet , am masurat cite ture face de la inchis/deschis ; ai mei au 6.5 ture .
6.Am lasat total deschis robinetul la caloriferul care era cel mai rece ; pe ceilalti i-am reglat din 0.5 in 0.5 ture ;

Sper sa iti fie de folos informatiile .

#2331
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
si la mine exista capac, dar ala nu are garnitura. "robinetul" este de fapt un surub cu cap inbus, cu filet si o garnitura. Daca il desfaci prea mult presiunea din instalatie il arunca afara cu tot cu apa din calorifer/retea. NU INTELEG de ce se comercializeaza astfel de produse !
Pb. mea este ca nu stiu cat anume sa rotesc de surubul ala ca sa deschid returul la maxim fara sa inund incaperea :(

#2332
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
Poate ca nu ai cumparat niste robineti de calitate.

M-am jucat acum cu cel mai ieftin si se intepeneste cind e deschis la maxim. (5-6 ture, nu am numarat exact)
Capacul lui nu are nici o garnitura, e decorativ.

#2333
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Evident ca nu sunt de calitate. Ideea era daca ma poti ajuta cu un sfat practic: cate ture sa deschid surubul ala fara sa provoc inundatie!

ACUM vad si eu ca mi-au cumparat niste porcarii. Unde am dat mii de euro pe instalatii crezi ca ma zgarceam la cateva zeci!?

#2334
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
daca nu stiu ce robineti ai cum crezi ca te poate ajuta cineva?!?!?
da jos robinetul, si apoi inchizi maxim si te uiti pe partea care vine legatura de la radiator cit inseamna deschis la maxim.
alta varianta mai empirica nu exista.
sau mergi de unde i-ai luat si faci acolo testul.

Nu stiu cit si cum te zgirceai, vad aproape zilnic persoane care "sparg" bani pe orice altceva la o casa si pun chestii ieftine la instalatiile de incalzire si apa rece. Dar instalatorul (ce ieri a fost cofetar) e prietenul lor iar eu dusmanul care vrea sa il lase-n curu' gol :)

#2335
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Fitingaraia chiar nu am decis-o eu. Au fost sute, poate mii de repere in casa asta si nu am putut ca pe fiecare sa il discern si sa decid care e mai bun. In multe cazuri mergeam cu meseriasii, iar ei decideau ce le trebuie. In anumite cazuri le dadeam banii iar ei imi aduceau bonul. Asa a fost si in cazul asta. In ceea ce priveste caloriferele eu am decis doar brandul si dimensiunile. Restul a fost "decis"de meseriasi, pe care ulterior i-am si dat afara.

In fine, ma gandeam si eu sa repet experienta "traumatizanta" si sa numar turele dupa care sare surubul, cu tot cu apa. Trageam un pic de nadejde ca exista o cazuistica in acest domeniu, un numar de ture care se considera a fi maxim.

Ok, nu exista, am inteles. Suflecam manecile, nadragii, luam 2 galeti si un mop si mai incercam odata :)

Edited by godaro, 07 October 2015 - 14:36.


#2336
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
nu poti sa izolezi circuitul respectiv?
daca nu poti, macar sa fii cu surubelnita pe el sa il insurubezi la o tura dupa ce incepe sa isi faca aparitia apa si de acolo sa numeri turele pe stringere.

acum eu zic ca nu are sens sa scoti surubul mai mult de cit e fata corpului in care se infileteaza, basca faptul ca si capacul ala trebuie pus peste el ca sa dea bine in peisaj.

M-am jucat la unul cu inbus si asta iese afara pina la un punct in care merge in gol.

#2337
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 godaro, on 07 octombrie 2015 - 14:34, said:

Ok, nu exista, am inteles. Suflecam manecile, nadragii, luam 2 galeti si un mop si mai incercam odata Posted Image

Oricit de prost ar fi robinetul, el are o "bercuila" cu rolul de a nu permite "surubului" sa iasa afara. Acum ca la tine a cedat acea "bercuiala' ar fi din 2 motive:
- fie la tine sa nimerit sa ajunga cel mai prost robinet posibil din tot lotul.
- Fie ai fortat tu prea mult.

------
Fa niste poze la robineti respectivi.
Eu nu cred ca ai robineti fara "bercuiala" in toata casa.

Edited by florin71_skoda, 08 October 2015 - 00:09.


#2338
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
De fortzat nu am fortzat nimic. Eu am vrut sa deschid la maxim, dar nu mi s-a opus nicio rezistenta. Si tot invartind eu ca berbecele ... mi-a zburat surubul ala cat colo !
Intr-adevar, surubul nu ar trebui scos mai mult de fatza robinetului, ca altfel nu ar mai intra capacul. Ala ar trebui sa fie maximul

#2339
Satelitt

Satelitt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 31.05.2007
Buna ziua,

Caut si eu doi tarozi de 1 1/4 toli, unul pe stanga, celalalt pe dreapta.
Am nevoie la un calorifer de fonta, din acest motiv am postat aici.
Daca nu am postat unde trebuie, rog un moderator sa mute postul.

Va multumesc !

#2340
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,922
  • Înscris: 09.12.2004
tarozi sau reductii de la 1 1/4 la 1/2? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate