Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

daca am ddr imi pot lua placa video cu ddr2

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
nicky_feeble

nicky_feeble

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.10.2007
mobo-ul meu suporta doar ddr.Imi pot lua o placa video cu memorie ddr2 ?!? astept raspunsuri

#2
SSNight

SSNight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,684
  • Înscris: 06.05.2007

 nicky_feeble, on Oct 24 2007, 07:32, said:

mobo-ul meu suporta doar ddr.Imi pot lua o placa video cu memorie ddr2 ?!? astept raspunsuri

Normal.

#3
raul07

raul07

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 15.07.2007
poti si cu ddr3 nui problema

#4
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
nu exista nici o legatura intre tipul memoriei sistemului (RAM), cea instalata pe placa de baza si tipul memoriei placii video

#5
nicky_feeble

nicky_feeble

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.10.2007
multumesc frumos

#6
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007

 marce, on Oct 24 2007, 17:01, said:

nu exista nici o legatura intre tipul memoriei sistemului (RAM), cea instalata pe placa de baza si tipul memoriei placii video

De curiozitate întreb și eu: Dar cele care au hyper memory, cum își iau memorie de la sistem dacă nu-s la fel memoriile ?

#7
twism007

twism007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 14.09.2007
isi iau cu viteza mai mica..doh :)

#8
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007

 Gozmin, on Nov 2 2007, 22:54, said:

De curiozitate întreb și eu: Dar cele care au hyper memory, cum își iau memorie de la sistem dacă nu-s la fel memoriile ?
Nu conteaza, toate lucreaza cu memoria sistemului indiferent ce tip este ddr1,2,3. Plus ca mai folosesc si spatiu din HDD ca memorie virtuala. Atunci cand e putin ddr, sistemul incarca din HDD si de aia merge mai greu.

Alea hypermemory sunt gen onboard ce folosesc memoria sistemului.

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,518
  • Înscris: 17.04.2006

 marce, on Oct 24 2007, 16:01, said:

nu exista nici o legatura intre tipul memoriei sistemului (RAM), cea instalata pe placa de baza si tipul memoriei placii video

Dar conteaza da memoria sistemului e sd si placa video are dd ?

#10
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

 Sef-chenko, on Nov 2 2007, 23:10, said:

Dar conteaza da memoria sistemului e sd si placa video are dd ?
nu are nici o legatura memoria sistemului cu cea a placii video. cum a spus si pruny26 mai sus, placa video ia din memoria sistemului la o viteza cu mult mai mica, iar memoria sistemului ia din hdd, asemeni, la o viteza mai mica. biti sunt tot biti, conteaza doar viteza mediului de stocare.
ipotetic vorbind chiar daca tu ai in sistem ddr2 si placa video are ddr, ddr-ul de pe placa video va functiona mai rapid decat ddr2-ul care il ia prin TurboCache si hyperMemory din sistem.

#11
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
Nu are nici-o legătură una cu alta. Cumpără-ți liniștit.
Hyper Memory e o tâmpenie. Să nu te atingi de așa ceva!

Memoria video lucrează exclusiv cu procesorul grafic. Deși este alocată o parte din memoria RAM a sistemului, nici-un producător de plăci video nu o bagă în seamă.
Toate texturile sunt stocate în memoria plăcii video pe simplul motiv că viteza memoriei RAM, oricât de rapidă ar fi, e limitată de bus-ul AGP sau PCI.
Un alt motiv ar fi distanța mare dintre GPU și RAM.

Edited by Maresalul, 03 November 2007 - 00:36.


#12
XxEddyxX

XxEddyxX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.10.2011
am si eu o intrebare de incepator  :unsure: :unsure:  : Conteaza marca placii? Adica de exemplu eu am ASUS Extreme AX550 si vreau sa imi iauMSI nVidia GeForce 9500GT ... pls raspundeti  :upset:

#13
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

 XxEddyxX, on 31st October 2011, 16:42, said:

am si eu o intrebare de incepator  :unsure: :unsure:  : Conteaza marca placii? Adica de exemplu eu am ASUS Extreme AX550 si vreau sa imi iauMSI nVidia GeForce 9500GT ... pls raspundeti  :upset:
Nu prea conteaza marca, dar mai demult pe vremea cand a fost deschis acest topic se mai auzea de discutii d e genul "daca placa de baza e ASUS sa fie si placa video tot asus, sau daca e MSI sa fie tot MSI". In mod normal nu ar avea ce sa influenteze marca.

Am si eu o intrebare: pt un sistem cu video integrat cat e bine sa aloc din RAM pt o performanta buna? (8,16,32,64,128,256 MB)? Default vine cu 32MB dar se poate seta la celelalte valori.  Am pe sistem 1GB DDR 533 fara fisier de paginare, dar pot pune eventual si pagingul daca e necesar. Recunsosc ca nu am prea inteles unele lucruri dupa ce am citit acest topic. Nu am inteles mesajul Maresalului si nici daca Turbo cache e aceeasi cu Hyper memory. Poate sa ma ajute si pe mine cineva?

#14
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Seteaza 128 mb daca folosesti AERO pe windows 7.
Daca e integrata gen Nvidia 7025 sau mai slaba mai mult de 128 mb nu are rost sa setezi.
Daca e integrata gen  seria HD de la amd (hd3000/3300/4200/4250) atunci e bine sa setezi ceva mai mare deoarece aceste placi video integrate au ceva putere de "gaming" dar nu mai mult de 256 mb eventual 512 mb la 4 gb ram .
Ce e peste e risipa.

Edited by ionutzradu, 31 October 2011 - 17:00.


#15
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
E VIA / S3G Unichrome Pro IGP. Ce mi-ai spus sunt mult mai performante. Deci pt W XP sa pun 128 si pt W 7 cu aero tot atat?

Nu duc lipsa de memorie RAM insa sunt situatii in care ajung pe la 800MB consumati si neavand pagefile nu pot rula unele aplicatii sau se inchid singure. Dar totusi daca am in sistem 992 MB disponibili (1024 -32), atunci de ce nu pot utiliza tot RAM -ul pana la 992MB? De ce peste 870MB nu mai pot folosi restul de inca aproximativ 100 MB? Unde se pierd cei 100MB sau sunt blocati undeva? La vechile PC -uri daca aveai de exemplu 128MB puteai folosi fara pagefile pana la 110MB cel putin.

Mersi mult astept inca un raspuns.

#16
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Mda, Pot sa mai astept aici raspuns mult si bine.

#17
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
hd4200 fara 128mb ram built in, pe default papa 716mb ram.

@popascu lasa-l pe 128mb deoarece ai putin ram si se sufoca calculatorul. win7 necesita 2gb ram pt o functionare decenta.

Edited by victor.andrey, 04 November 2011 - 02:33.


#18
XxEddyxX

XxEddyxX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.10.2011

 popascu, on 31st October 2011, 16:55, said:

Nu prea conteaza marca, dar mai demult pe vremea cand a fost deschis acest topic se mai auzea de discutii d e genul "daca placa de baza e ASUS sa fie si placa video tot asus, sau daca e MSI sa fie tot MSI". In mod normal nu ar avea ce sa influenteze marca.

Am si eu o intrebare: pt un sistem cu video integrat cat e bine sa aloc din RAM pt o performanta buna? (8,16,32,64,128,256 MB)? Default vine cu 32MB dar se poate seta la celelalte valori.  Am pe sistem 1GB DDR 533 fara fisier de paginare, dar pot pune eventual si pagingul daca e necesar. Recunsosc ca nu am prea inteles unele lucruri dupa ce am citit acest topic. Nu am inteles mesajul Maresalului si nici daca Turbo cache e aceeasi cu Hyper memory. Poate sa ma ajute si pe mine cineva?

Te mai intreb ceva :D .Cum pot sa aflu ce tip de placa video imi este buna pentru ca am mai vazut placi care aveau dimensiuni diferite (sau eu is cam prost) ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate