Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Țuica de prune

  • Please log in to reply
2250 replies to this topic

#127
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
Încearcă cu o cantitate mica, vezi ce se întâmplă, în domeniu ăsta teoria are foarte puțină treabă cu practica, de multe ori mi s-a întâmplat să fac totul ca la carte și să nu obțin nimic, sau sa fac total haotic și neținând cont de vreo regulă și să am surpriza să fermenteze violent de la început.

Totuși în măsura în care făina albă fermentează și dospește nu văd de ce amidonul tău nu ar face lafel căci este vorba de aceeași reacție în urma căreia rezultă alcool + CO2, numai scopurile sunt diferite, la noi interesul este pentru etanol, în panificație interesul este pentru CO2 care formează baloane și face să crească coca. Deși și acolo au ei secretele lor, n-ați văzut că pâinea homemade nu arată niciodată ca cea de la brutărie? se folosesc și acolo malțuri, plus de asta contează și densitatea făinii.

Bine-nțeles că nimănui nu-i convine să risipească materii prime pentru obținerea de alcool, însă putem experimenta cu cantități mici și în caz de eșec pierdem mult mai puțin, dar tragem niște concluzii valoroase. Pentru documentație recomand site-ul http://homedistiller.org e genial, eu am citit aproape tot de acolo iar unele pagini de nenumărate ori.

În bara galbenă de sus e meniul cu paginile... la "Preparin Wash" e capitol mare "Grains" cu indicații pas cu pas cum să faci. Anumite ingrediente le poți găsi probabil pe la fitofarmacii, întretinere plante, naturiste/plafar, băcănii, noi nu avem nici un homebrew shop că nu suntem în Noua Zeelandă. Defapt la noi e ilegal chiar și deținerea de alambic.

#128
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007

 eureur, on 15th February 2010, 13:20, said:

Inca ceva: am observat ca la tuica proasta, daca iau o gura si trag un fum din tigara dupa, mi se indulceste gura ca de la indulcitori. Am repetat experienta si cu frunte de la mine si am constatat acelasi fenomen. Acuma nu stiu daca reactia respectiva e de la metilic sau de la alti compusi.
Poate explica cineva fenomenul? Cu ocazia asta am avea un test rapid pentru calitatea bauturii...

acest "fenomen" eu l-am simtit cand beau tescovina = tuica facuta din boasca de la struguri, daca beau tuica de prune nu mai apare

#129
strava

strava

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2010
Dragilor, ziua buna sa aveti,precum va fie si inima.
Imi pare rau ca n-am mai ajuns la povesti cu voi, sincer, dar pe la noi au fost frigul si nametii mari...si nu-i ca si la domniile voastre din capitala, sa curete drumurile firme pe bani publici...La noi daca nu ne miscam dosurile de la caldura, afara, sa deschidem drumurile, ramanem izolati de lume...unde mai pui ca nici curent electric nu exista in cateva sate padurenesti de p-aici...In rest e liniste, foc in soba, mai o dusca de tuica, un pastrav afumat...
[quote]la tuica proasta, daca iau o gura si trag un fum din tigara dupa, mi se indulceste gura ca de la indulcitori. Am repetat experienta si cu frunte de la mine[quote/]
Mai intai te sfatui sa nu mai repeti nici un fel de experienta cu fruntea... Vreau sa va spun ca toti cei care se ocupa, profesional vorbesc, cu distilarea bauturilor alcoolice sufera de ciroza, in domeniu fiind considerata boala profesionala... si nu pun picatura-n gura. De ce? Datorita fractiunii de cap care este inspirata odata cu aerul, aceast fiind usor volatila...Am vorbit doar ca acolo-i baiu', nu? De vina sunt metanolul, acetona si alti compusi...Treba cu gustul dulceag este o reactie fireasca a papilelor gustative, si apare cu orice vei baga in gura dupa tarie... nu numai fumul de tigareta, ci si alimentele, sau orice altceva - incerca cu o lingura de lemn si ai sa vezi ca-i dulce ...NU ESTE O REGULA in a detecta o bautura proasta, desi ceea ce spui tu circula in popor. Cu cat bautura-i mai tare cu atata fenomenul e mai pregnant...Iar fruntea, ori instantaneu la chiuveta ori in sticla ermetic inchisa si o folosesti sa-ti aprinzi carbunii la gratar cand iesiti la iarba verde...De baut iti iei in alta sticla, ce colectezi de la cap in colo...Cat despre aspartam...cantitatile sunt minore, nedetectabile ca si gust...
Lucrul cel mai periculos in detectarea gustului dulceag ar fi prezenta anticongelantilor, insa acestia sunt adaugati intentionat de unii asazisi negustori... sarlatani! nenorociti Daca nu ai densimetru sa verifici concentratia lichidului de racire la masina, ia cateva picaturi pe limba si daca simti gust dulceag poti sa fii linistit ca nu va igheata...dar nu inghiti, si spala gura bine dupa aceea, ca-i otravitor!
[quote]M-am hotărât să fac votcă dublu rafinată din dextroză și am nevoie de nutrienți[quote/]
Dragul meu,ceea ce tu vrei sa obtii este alcool dublu rafinat, nicidecum vodca. Hai sa te cred si cu dextroza...(sunt totusi curios cum ai obtinut presiunea necesara...si daca ai obtinut-o cum ai mentinut-o) Germinarea cerealelor poate fi obținută și în condiții casnice, iar cereale germinate sau încolțite în cantitate mică, fără conotație comercială de consum, nu poartă denumirea de malț. În boabele de cereale supuse germinării se formează enzime (amilaze) care descompun amidonul în oligoglucide. Cel mai important dizaharid rezultat în urma acestui proces este maltoza despre care sustii ca o detii, si care este o bază energetică ideală pentru fermentația anaerobă din care rezultă alcoolul etilic. Maltoza este de fapt amidonul care-i trecut intr-o forma mai simpla. Transformarea amidonului in maltoza este de asemenea o reactie enzimatica. Ea este produsa de diastaza sau amilaza, care se gaseste in malt ( bobul de orz incoltit ). Maltoza, la randul ei, este transformata in glucoza sub influenta enzimei maltaza, care se gaseste in drojdia de bere. Despre substantele de adaos de care zici ca ai nevoie...de fapt nu prea ai nevoie, dar in fine, hai sa te lamuresc. Cred ca am mai spus aterior, daca nu cumva ma insel, la cereale, malt si fructe, nutrientii nu sunt necesari...insa este bine de stiut ca sarurile si substantele nutritive, se folosesc de obicei intr-o cantitate aproximativa de 3 grame la fiecare litru de apa in care se va dizolva o anumita cantitate de zahar.La zaharul ala de la magazin care-l bagi in ceai sau cafea... Substantele nutritive folosite frecvent sunt in general fosfatii de calciu si potasiu,sulfatii de amoniu,magneziu,cupru,zinc,fier si mangan,clorura si iodura de potasiu,acidul boric,vitaminele,si multe altele. Ca sa-ti spun mai concret, la vin, am intalnit o combinatie simpla de nutrienti cu randament satisfacator. Se amesteca in proportii egale sulfat sau fosfat de amoniu cu sulfat sau fosfat de potasiu, amestec recomandat intr-o cantitate de doua grame (o jumatate de lingurita de cafea) la fiecare 4,5 litri de vin. Pentru ca nu ia gasit nutrienti este am sa-ti spun despre un aditiv care este vitamina B1 si nu constituie o problema in a fi procurata, ca de altfel majoritatea substantelor ce se folosesc in acest scop. Vitamina B1 se recomanda a se folosi intr-o cantitate de 3 miligrame (de regula o pastila) la fiecare 4,5 litri de vin. Cea mai usoara varianta ar fi procurarea amestecului gata preparat, stiu...dar... De aceea adaugati cereale in stare naturala, faina sau sucuri ale acestora, melasa sau malt sub forma solida sau de sirop, produse care contin suficienti nutrienti necesari fermentetiei. Cel mai simplu si la indemana oricui este de adaugat la fiecare 20 litri de must intre 500 de grame si un kilogram de faina integrala de porumb sau din alte cereale. Rezultatele sunt satisfacatoare fara a se inregistra modificari ale calitatii oricarui parametru (gust,miros...). Ai bagat nutrienti pt sportivi ??? Si ce-ai obtinut ? Mai nenea, am vazut multe si am auzit si mai multe...dar steroizi la fermentat inca nu! Ca sa nu te mai chinuiesti si sa nu te otravesti cu mana ta am sa-ti recomand o reteta ca sa obtii "vodca aia fiarta de doua ori, cum ii zici tu. O stiu de la militarii rusi dislocati in Cosovo, si am experimentat-o si eu cu succes de multe ori ca sa fac alcool neutru pentru cornata ce nu lipseste nici intr-un an din camara mea... Iata despre ce este vorba : 5 kilograme de zahar si 60 de grame de nutrienti – acuma stim ce inseamna asta, nu?, se amesteca in 20 de litri de apa calda pana obtinem un sirop si temperatura scade sub 30 de grade Celsius, moment in care se adauga o drojdie uscata (aici cantitatea difera putin in functie de zona, duritatea si provenienta apei, altitudine, de « maistor », de tipul si calitatea drodiilor, etc). Daca dorim sa obtinem un alcool neutru,adica sa nu aibe nici un gust deosebit, iz, sau mai simplu spus « smec », provenit de la nutrientii folositi - ba nene numa nu mai baga steroizi !!!  (in unele cazuri de la zaharul de o calitate mai indoielnica) sau de la vasul de fermentatie, adaugati in amestec carbune de mangal, acesta avand capacitatea de absobtie a substantelor de congenerare de pe parcursul procesului de fermentatie, practic filtrand static compusul. Trebuie sa va spun ca este de preferat carbunele din lemn de tei, insa nu constituie regula, fiind bun orice carbune activ...Daca nici pe asta nu stii de unde sa-l iei iti zic eu ca-l gasesti la orice farmacie,dar pe bani bunicei - dar pentru ca poate dai si tu o bere candva, sa stii ca acelasi lucru e carbunele ala pentru gratar, din benzinarii. Insa, atentie, acest carbune se va inlatura obligatoriu prin decantare, inaintea procesului de distilare, deoarece la cald, printr-un proces revers,  va elimina in totalitate substantele colectate, si deci rezultatul folosirii lui fiind nul. Pentru ca sa evit orice suspiciune cu referire la tainuirea unei cat de mici informatii datorita careia prducerea alcoolului ar avea de suferit, vreau sa va asigur ca daca chiar exista, eu nu am cunostiinta de asa ceva, deoarece practic formula cu caracter mediu, rezultata din faptul ca este necesara o cantitate aproximativa de 17 grame de zahar pentru fiecare procent de alcool obtinut, arata cam asa : la 20 de litri de must cu un continut de 14% alcool va fi necesara o cantitate de 17x20x14=4760 grame, adica 4,760 kilograme de zahar. De aici poti singur sa tragi o concluzie...Acuma, sincer, nu mai pot sa stau pe net ca mai am treba... (am stat cam mult pt ca scriu cam anevoios) dar promit sa revin...mai ales pentru sosocluj...
Sanatate maxima tuturor.

#130
strava

strava

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2010

 sosocluj, on 18th February 2010, 16:26, said:

BUUNN. acum 2 intrebari catre voi, mai ales catre strava.

1.Am o oarecare cantitate de AMIDON DE PORUMB, ai putea sa-mi spui ce trebuie sa fac pentru a-l transforma in maltoza respectiv in bautura alcoolica? habar n-am de chimie, sincer. am terminat arheologia, deci....

2. Am o oarecare cantitate de sirop de glucoza (e ca mierea textura) - cum pot sa-l transform in bautura alcoolica?
Acia mi-s, si-o sa-ncerc sa te lamuresc ce si cum...Mai intai nu stiu din ce sursa ai amidonul ala de porumb, si cine te-o invatat sa faci din el bautura, dar trebuie sa te atentionez ca porumbul este produsul primar cel mai riscant de a fi preparat pentru masa de distilat...In general amidonul din porumb se foloseste in industria alimentara ca aditiv, mai pe la placinte, creme...din cate ma pricep eu, si e cam scump...indiferent de ce "oarecare cantitate" ai avea pentru a face alcool din el...Prin distilare fermentului se obtine o cantitate mult mai mare de metanol decat in mod obisnuit din alte cereale...nici eu nu stiu exact formulele ce tin strict de chimie, insa pot sa-ti dau cu siguranta date despre cantitatea de etanol pe care poti sa o obtii.Dintr-un kil de amidon obtii cam un gram jumate de vodca 40% sau 0,5 - 0,7 gr de alcool pur !!! Sunt cele mai mari valori in domeniu!!! In general din porumb nu se face alcool acasa. Cu vreo 30-40 ani in urma, in zonele unde se cultiva intensiv porumb, erau afisate pe toti pomii si toate gardurile anunturi, cum ca cine are porumb excesiv sa-l dea pe alcool la fabrica de nutreturi combinate, si sa nu-l bage la cazanul de tuica...Tranzactiile sa feceau direct la primarii... Eu n-am facut niciodata si te sfatuiesc sa nu faci nici tu, instalatiile artizanale si sistemul de separare a fractiunilor s-ar putea sa nu dea rezultate tocmai bune...Intr-adevar se face Wisiki,Burbon sau Gin din porumb, dar instalatiile sunt cu coloane de rectificare, deflagmatoare, controlul temperaturii fiind digital si pe etaj in parte...cine vede pentu prima oara o asemenea instalatie va avea senzatia ca-i decor pentru filmele sf...Este mult mai complicat ca si cum s-ar crede...Este adevarat ca alcoolul se obtine in cea mai mare parte din amidon, substanta cu compozitie mai complicata decat glucoza, dar industrial! Amidonul trebuie trecut mai intai intr-o forma mai simpla, si anume maltoza...Daca ai sa citesti atent ce am scris si anterior, vei obtine informatiile pe care le vrei...nu vreau sa repet...Prepararea industriala a etanolului cuprinde mai multe operatii.La obtinerea amidonului se folosesc ca materii prime cerealele sau cartofii care se sfarama si se amesteca cu apa la temperatura de 60 de grade C si de preferinta sub o presiune de cca 3 atm pana cand rezulta o coca. Independent, se pregateste malt, prin incoltirea orzului. Maltul terciuit cu apa este amestecat cu coca de amidon in zaharificator, un dispozitiv prevazut cu agitator si serpentina de racire. Temperatura nu trebuie sa depaseasca 60 de grade C, deoarece altfel amilaza este distrusa. Dupa cca o ora, amestecul din zaharificator se transforma intr-un lichid subtire cu gust dulce, cea mai mare parte din amidon fiind astfel transformata in maltoza.Sper ca te-ai prins cam despre ce e vorba...tu ai amidonul. Lichidul obtinut este racit la 15-20oC, dupa care i se adauga drojdie de bere. Aceasta se inmulteste si, dupa un timp, incepe o fermentatie energica. Fermentatia alcoolica dureaza 2-3 zile.Daca faci rost de drojdie uscata "turbo" poti reduce timpii de fermentatie pana la 12 ore. Ai mare grija, vasele in care se produce fermentatia trebuie racite, deoarece prin fermentarea fiecarui kg de zahar se degaja 133 kcal. Bioxidul de carbon format in acest timp poate fi colectat din bubler pe un tub din orice si scos pe un geam afara...Spun asta pentru ca cel mai la indemana, pentru a evita supraincalzirea, este ca procedeul sa se desfasoare intr-o pivnita la racoare cu un sistem vas in vas (turnandu-se apa rece daca temparatura creste puternic) existand riscul acumularii si cred ca stii ca bioxidul de carbon nu-l detecteaza nici un simt al nostru si ca provoaca moartea... Prin fermentatia alcoolica se produce un lichid, numit plamada, care contine pana la (atentie!!!) 18% alcool, in cazul in care in mod normal din zaharurile fructelor se poate obtine maximum de 14%, restul fiind apa, cantitati mici de glicerina, alcooli propilic, butilic, amilic etc. Acest lichid este supus unei prime distilari, in urma careia rezulta etanolul brut, de 90% concentratie. Reziduul de la distilare se numeste borhot si este folosit ca nutret pentru vite, deoarece contine proteine, grasimi etc. Alcoolul brut este supus rectificarii, in coloana de rectificare, obtinandu-se ca produs de distilare un alcool de 95,6 %, iar ca reziduu de distilare glicerina si fuzelul, un lichid uleios, format din alcooli superiori (propilic, butilic, amilic).Coloanele ,cred ca stii,sunt de mai multe feluri...dar sa nu intram in amanunte, pentu ca eu oricum nu-ti recomand sa faci alcool din porumb acasa...sau marog, amidonul din porumb...Oricum nu stiu de ce totusi ai vrea sa te complici...treba ta!
Cu siropul de glucoza (C6H12O6)  altfel stau lucrurile. Pentru cultura ta generala si ca sa intelegi fenomenul cauta reactia Gay-Lussac definita inca din 1789...si totusi cam necunoscuta printre amatorii de licori la alambic...AM MAI POMENIT-O PE FORUM...acuma cati au fost curiosi sa si afle despre ce-i vorba nu stiu...Poti proceda in cazul siropului de glucoza foarte simplu aflandu-i concentratia de zaharuri si urmqand  reteta "classik" care am dat-o inainte, doar ca tu ai deja mustul de fermentat...Va iesi ceva fff bun din toate punctele de vedere la a doua distilare...ceva "beton"!!! Sa filtrezi prin carbune si produsul finit! Da? Asa se obtine ceva curat si non toxic. Alcoolul de 95,6 % este un amestec azeotrop, cu punct de fierbere 78,15 grade C, de aceea, pentru obtinerea unui alcool pur (alcool absolut) nu se poate recurge la inca o distilare, ci se aplica metode speciale, de exemplu tratarea cu substante care se combina cu usurinta cu apa (oxid de calciu, sulfat de calciu calcinat etc.) urmata de distilare, asta fiind a treia, si numai cum am spus... Iar despre porumb, sfatul meu e sa nu-l bagati la cazanul de tuica...ca de altfel de preferat numic in afara de fructe...Aia-i tuica de casa traditionala, in fond si la urma urmei, iar pentru alcool neutru folositi zaharul rafinat din sfecla sau trestie, (exclus din oase - daca se mai fabrica pe undeva, ceea ce e greu de crezut)...Respectati toate etapele procesului de fabricatie asa cum scrie la carte, s'o-m inchina un ficioc de tuica si la o suta de ani! Sa m-auda Dumnezeu...
   Soso, dragule, tie n-am decat sa-ti urez succes, si la toata lumea numa'bine si noroc !




#131
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
strava, eu îți citesc cu interes deosebit toate posturile dar la faza cu "steroizii" m-ai speriat :). Am observat că ai obiceiul să citești printre rânduri, nu ești atent întotdeauna la conținut. Tu ai multe cunoștințe și vrei să scri multe, dar fără o paragrafare și o așezare ordonată a ideilor pe aliniate ne e greu să citim, să găsim și să înțelegem tot conținutul. Deci încearcă te rog să folosești aliniate când treci de la o idee la alta.

Nu intru în amănunte că nu e cazul, dar te asigur că ceea ce am pus eu NU sunt steroizi, sunt suplimente ce conțin vitamine, minerale, enzime digestive și aminoacizi, atât. Pe scurt, steroizii anabolici androgeni sunt substanțe de sinteză obținute din testosteron, folosite în sportul de performanță la îmbunătățirea capacităților fizice și care bine-nțeles sunt interzise. Deci sunt cu totul ALTCEVA decât suplimentele nutritive, care, la rândul lor conțin numai substanțe pe care le conțin și alimentele, numai că mult mai concentrate și în doze mult mai mari. Să nu mai facem confuzie.

Poate acele suplimente nu sunt alegerea cea mai bună (sunt pentru oameni, nu pentru ciuperci și totuși a fermentat foarte energic timp de 5 zile, fără ele s-ar fi oprit fermentația poate după 1 zi-2), totuși este un compromis, să faci băuturi alcoolice în casă fără să ai un homebrew shop în oraș nu-i tocmai la îndemână, așa că ne descurcăm cum putem. La oraș sunt mai greu de găsit multe din ingrediente decât la țară.

Melasa (că tot ai adus vorba) poate doar la plafar, însă cred ca se vinde mai scump ca zahărul deși ea normal e mult mai ieftină, fiind un reziduu provenit din obținerea zahărului și folosit ca furaj pentru animale. Ironia la noi la oraș este tocmai faptul că produsele brute, așa cum sunt ele obținute natural sunt imposibil de găsit, iar dacă le găsești sunt la prețuri nejustificat de mari. Să-ți dau numai un exemplu, trebuie să alergi după făină integrală de te găsesc dracii prin Bucureștiul ășta, toate sunt ultra rafinate și procesate că altfel n-ar ține pe rafturi.

Deocamdată atât am vrut să precizez, o să revin și asupra celorlalte idei mai târziu că acum nu am timp.

Multă sănătate și ție și continuă "să ne dumirești în esența problemei" că nu ne sperie detaliile tehnico-științifice. Pentru leneși există alte topicuri :)

#132
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 strava, on 22nd February 2010, 11:28, said:

Hai sa te cred si cu dextroza...(sunt totusi curios cum ai obtinut presiunea necesara...si daca ai obtinut-o cum ai mentinut-o)

simplu, am pus 2 kile dextroza în apă caldă aerată bine înainte, am pus "vitaminele" măcinate la blender și dizolvate în apă + drojdie proaspătă cu apă, în total 10l de wash. A început să fermenteze energic în mai puțin de 30 minute și s-a menținut vreo 4 zile iar a 5-a zi mai slab. Data viitoare voi folosi zahăr de masă că e mai ieftin și voi pune 5kg la 20l de wash.
Nu am mințit nimic în topicul ăsta vreodată.

 strava, on 22nd February 2010, 11:28, said:

iar cereale germinate sau încolțite în cantitate mică, fără conotație comercială de consum, nu poartă denumirea de malț

Eu nu am spus asta, defapt malțul reprezintă boabele încolțite, măcinate care conțin amilaza.

 strava, on 22nd February 2010, 11:28, said:

Cel mai important dizaharid rezultat în urma acestui proces este maltoza despre care sustii ca o detii

Iarăși, nu am spus eu că am maltoză în casă.

 strava, on 22nd February 2010, 11:28, said:

Cred ca am mai spus aterior, daca nu cumva ma insel, la cereale, malt si fructe, nutrientii nu sunt necesari.

Eu din câte am citit ar cam fi necesari și pe acolo, lipsa fosfatului sau sulfatul de amoniu ar fi principala cauză a opririi fermentației și producerii de "congeners", cu atât mai mult la washurile "goale" care au doar sucroză/dextroză/maltoză/amidon/etc.

 strava, on 22nd February 2010, 11:28, said:

Vitamina B1 se recomanda a se folosi intr-o cantitate de 3 miligrame (de regula o pastila) la fiecare 4,5 litri de vin

Pastilele ce le-am pus conțin 150mg din fiecare B, probabil e mult prea mult, însă e vreo problemă pentru drojdii?

 strava, on 22nd February 2010, 11:28, said:

melasa sau malt sub forma solida sau de sirop

Știu, ar fi ideal dar nu găsesc. melasa e o sursă mult mai bună și mai complexă de nutrienți pentru drojdii decât zahărul ordinar, dar asta găsim, din asta facem.

 strava, on 22nd February 2010, 11:28, said:

Ai bagat nutrienti pt sportivi ??? Si ce-ai obtinut ? Mai nenea, am vazut multe si am auzit si mai multe...dar steroizi la fermentat inca nu!

Sună nostim dar cred că am lămurit în postul dinainte ce am pus eu defapt, nicidecum steroizi.

În rest informație foarte valoroasă, mare parte le-am citit și pe homedistiller.org probabil că sunt luate din cărți.

#133
strava

strava

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2010

Quote

fără o paragrafare și o așezare ordonată a ideilor pe aliniate ne e greu să citim,
   Dragule, unde ai dreptate, ai dreptate! Din dorinta de a expune cat mai amanuntit explicatii pe marginea unei teme date, se trece de la un subiect la altul fara intentia voita... Iar pana nu termin de scris ce am sa-ti transmit promit ca nici macar prin fata pivnitei nu trec,  d'apoi sa ma bag sa gst ceva...si sigur n-are sa-ti fie greu sa ma intelegi...

Quote

"să ne dumirești în esența problemei"
   Tocmai aicea-i baiu',incerc sa explic cat mai pe indelete si ma pierd in amanunte, iar daca mai incerc sa adug cateva cuvinte si la vre-un amanunt... mi's pe campii, indiferent de anotimp... observi ca-ti dau dreptate si aici.

Quote

Melasa (că tot ai adus vorba) poate doar la plafar, însă cred ca se vinde mai scump ca zahărul deși ea normal e mult mai ieftină, fiind un reziduu provenit din obținerea zahărului și folosit ca furaj pentru animale
   Nu stiu ce-i la capitala cu "plafarul"... Iara vre-un smecher de asfalt s-a pricopsit pe spatele altora... La noi se stie ca-i firma de la Orastie (100% ca marca inregistrata), care se ocupa cu plantele medicinale si exporta pana si-n America... melasa n-ai sa gasesti acolo... Incearca la Fabrica de Zahar, sau intreba la un abator, undeva, ca se stie de la ce ferme provin animalele, imposibil sa nu intri pe fir...si sa aflii drumul melasei...

Quote

te asigur că ceea ce am pus eu NU sunt steroizi, sunt suplimente ce conțin vitamine, minerale, enzime digestive și aminoacizi
   Si aici sunt de acord cu tine, dar nu in totalitate...Trebuie sa-ti spun ca un compus de sinteza concentrat cu caracter nutritiv are nevoie de substanta anabolizanta (daca este destinat consumului uman !)...Complexul acela care l-ai folosit contine astfel de substante negresit! Daca are in compozitie substante sintetizate de origine organica animala are exact steroizii aceia pe care i-ai definit... Daca sunt vitamine, minerale si alti compusi, si exclud componentele de origine organica animala, in componenta lor intra extracte cu efect euforic din plante, (ca sa-ti dau un ex f. cunoscut - taurina - care multi o asociaza cu ceva de la tauri). Nu vreau sa o lungesc, dar ma simt obligat sa te invit sa studiezi metabolismul alcoolului...Complexul ala ce l-ai folosit tu se comporta cam asemanator cu medicamentele luate cu alcool, acesta fiind substanta cu efect euforic. Alcoolul NU SE DIGERA ! ... la fel ca si pastilele tale...Iar pentru ca arderile sa aiba loc de cateva ori mai repede si sa se produca direct proportional cu fluxul substantelor care ajung sa fie transformate in energie, este nevoie de stimulenti... Acestia sunt substante relativ descoperite recent (ca de altfel intreg mecanizmul), cu mirosuri specifice neobisnuite, si au efecte euforice...Spuneam ca sunt de acord cu tine doar pentru faptul ca la nivel mondial produsele farmaceutice (ceea ce este si ce ai pus tu ca nutrient in plamada) sunt 90% (DA!!! noua zeci la suta !!!) substante cu efect Placebo... dar din moment ce zici ca bautura ta are si dupa a doua distilare un miros pregnant pe care nu-l poti asocia cu nici un altul obisnuit... ai avut, fara suparare, steroizi la fermentat ... Si daca pastilele nu le-ai avut din alta sursa, ai dat bani frumusei pe ele... Pana la descoperirea acestor substante, care ridica controverse in lumea oamenilor de stiinta, substanta euforica folosita era alcoolul, sau ...asa se explica faptul ca in toate leacurile "babesti" sau naturiste, plantele se macereaza in alcool...Si un sfat: in ceai nu pune zahar, inlocuieste-l cu un fartai de tuica...substantele din planta infuzata vor fi asimilate mult mai bine de organism...

Quote

eu îți citesc cu interes deosebit toate posturile
   Ma bucura acest lucru, si iti multumesc pentru pertinenta de care dai dovada... daca ar fi mai multi ca tine (daca-mi permiti sa folosesc persoana intai) s-ar lamuri multe neadevaruri care circula, si mai putine greseli la tema noastra de discutie, pentru ca in momentul de fata, potrivit unor sondaje, se estimeaza  ca in 4.600 de comune din tara exista mult mai multe instalatii de fabricare a alcoolului (gurile spun ca ar fi de doua ori mai multe) fata de cele aproximativ 60.000 care au fost identificate si care produc circa 130 milioane de litri pe an...   Organizatia patronala a industriei alcoolului si a bauturilor alcoolice din tara noastra a catalogat Romania ca fiind cea mai mare producatoare de "tarii" in gospodariile particulare, si printre primele din lume la productia ce se sustrage taxelor... :notangel:

Quote

Sună nostim dar cred că am lămurit în postul dinainte ce am pus eu defapt, nicidecum steroizi.
   Ba da, cativa... Curiozitatea mea este cam ce s-a transmis in produsul final...de la pasta de electrozi stiu, de la gainat stiu, de la pastilele de curatat hornurile stiu, de la pufoaica stiu, de la naftalina stiu, de la antigel stiu... in cazul tau n-ar trebui sa fie asa de grav... dar uite ca se mai inventeaza cate ceva... :puke:

Quote

melasa e o sursă mult mai bună și mai complexă de nutrienți pentru drojdii decât zahărul ordinar
   Zaharul nu este o sursa ca nutrient pentru drojdie, am a mai corectat aceasta afirmatie. Este total eronat ce circula in popor cum ca drojdia se hraneste cu zahar...multi amatori din aceasta cauza nu pun drojdie in fructele culese (in cazul fructelor si al cerealelor nu sunt neaparat necesare adaousurile de drojdii si nici de nutrienti, acestea fiind omniprezente in natura si colectete odata cu materia prima)... stiu ei ceva cum ca din zahar iasa alcoolul, iar pe seama ca drojdiile mananca zaharul, iar daca zaharu-i putin, putin va iesi si alcool...te-ai prins ? Dar nu este de loc asa! Mai amintesc de multe ori reactia Gay Lussac ?...  :cursing:

Quote

Pastilele ce le-am pus conțin 150mg din fiecare B, probabil e mult prea mult, însă e vreo problemă pentru drojdii?
   Ba chiar nici o problema, la fel cum ai pune o vaza de portelan sau un plici de muste... numai vitamina B1 (BEEE UNUUU!!!) prezinta interes din partea drojdiilor. Restul se regasesc in produsul final sub diferite forme... si intr-adevar scuteste consumatorul de a mai fi nevoit sa manance paine si implicit de frica ca o sa dobandeasca beri-beri...

Quote

Eu din câte am citit ar cam fi necesari și pe acolo, lipsa fosfatului sau sulfatul de amoniu ar fi principala cauză a opririi fermentației și producerii de "congeners", cu atât mai mult la washurile "goale" care au doar sucroză/dextroză/maltoză/amidon/etc.
   NUUU SUUUT  N E - C E - S A R I punct. Dragule, de acolo de unde ciupesti informatiile ori nu ai explicatii complete, ori, ca sa te parafrezez, citesti printre randuri... aici ca sa-ti explic pe indelete mi-ar lua iarasi o groaza de timp... Dar hai totusi sa-ti spun cum stau in mare lucrurile... Verifica despre ce plamada este vorba in contextul de unde ai luat informatia... In general toti aditivii astia de care vorbim noi se folosesc ca sa grabeasca procesele care in mod normal s-ar desfasura pe o perioada mai lunga de timp. In momentul in care procesele se forteaza nu ai cum sa-ti dai seama cand este momentul sa-i mai "dai ce-i trebuie", in mai toate cazurile procesele ajungand la final cand degeba mai vrei sa "ajuti" cu ceva...(cam cum se intampla pe la parastasele din regiunile balcanice sau ceva de genul pomenelor... mananca altii, mortul in nici un caz...).Da-i individului ce-i trebuie cat e viu, ca dupa ce moare degeaba ai remuscari si dai altora, ca nu mai ajuta la nimic. De aceea drojdiile, ca si omul, isi iau ce le trbuie si-si fac treba linistiti atata timp cat nu-i graba si obligatie...cand grbesti si obligi trebuie sa oferi mai mult... iar in existenta insuficienta a ceea ce este necesar intervine adaptarea, iar cand lipsa e totala - disperarea. Ironie a sortii, dar drojdiile "rup" zaharul din disperare...

"nu am spus eu că am maltoză în casă."
   Asa este, sooory, ma refeream de fapt la dextroza...pentru ca eram curios cum ai obtinut-o, prin ce metoda ai obtinut presiunea necesara si cum ai mentinut-o ???

"malțul reprezintă boabele încolțite, măcinate care conțin amilaza"
   USCATE si apoi macinate. Uscatoarele in fabrici ocupa spatii mari si au un sistem de functionare sofisticat (reprezinta peste 30% din investitia totala !!!), iar de procentul umiditatii  din malt depinde in mare parte calitatea produsului final... De aceea nici nu poti acasa, la nivel amator, sa faci malt, cel putin nu in cantitatea dorita, (inclusiv depozitarea lui necesita conditii speciale !!!), si de cele mai multe ori nu iasa uscat, ci prajit, fapt care impiedica obtinerea amilazei... care de fapt nu se gaseste in bob, si nici in malt ci in ceea ce se obtine in etapa urmatoare...Nu-mi vine sa cred ca ai omis partea cu uscarea germenilor...dar hai sa cred ca ai omis-o involuntar.

Quote

am pus 2 kile dextroza
   Ce fel, provenienta, cum ai "fabricat-o"? Da si tu ceva din casa... nu numai pentru mine personal... sunt sigur ca sunt si altii interesati... :kisstogether:

"voi pune 5kg la 20l de wash"
   La 20 de litri de APA... iar daca te rog, frumos si civilizat, asa-i ca n-ai sa mai importi termeni de pe cine stie ce saituri si sa-i folosesti macar cand e vorba de un produs traditional romanesc. Stiu ca asa-i moda pe la Bucuresti, dar noi astia mai prosti de la tara iti garantez ca n-o sa bem niciodata tuica de la oras... ceea ce n-as putea sa garantez ca nu se intampla invers :naughty: ... Hai c-am fost putin si rautacios...Mai in gluma, mai in serios, la cate cazane de tuica sunt pe la noi, eu zic sa nu mai faceti tot felul de prostii prin beciuri de bloc, uscatorii, balcoane, etc., si mai bine faceti-va prieteni pe la tara, si intr-o saptamana de concediu duceti-va la ajutor si va garantez ca o sa fiti asigurati cu tuica buna de la mama ei, cateva luni, ca bani prin sate, sa fiti platiti, nu-s, da-n tuica poti sa-noti :coolspeak: ... In fond si la urma urmei totul in viata asta depinde de sanatate si noroc...
                                                                              ...hai noroc!!! :peacefingers:

#134
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 strava, on 24th February 2010, 15:26, said:

Si aici sunt de acord cu tine, dar nu in totalitate...Trebuie sa-ti spun ca un compus de sinteza concentrat cu caracter nutritiv are nevoie de substanta anabolizanta (daca este destinat consumului uman !)...Complexul acela care l-ai folosit contine astfel de substante negresit! Daca are in compozitie substante sintetizate de origine organica animala are exact steroizii aceia pe care i-ai definit... Daca sunt vitamine, minerale si alti compusi, si exclud componentele de origine organica animala, in componenta lor intra extracte cu efect euforic din plante, (ca sa-ti dau un ex f. cunoscut - taurina - care multi o asociaza cu ceva de la tauri). Nu vreau sa o lungesc, dar ma simt obligat sa te invit sa studiezi metabolismul alcoolului...Complexul ala ce l-ai folosit tu se comporta cam asemanator cu medicamentele luate cu alcool, acesta fiind substanta cu efect euforic. Alcoolul NU SE DIGERA ! ... la fel ca si pastilele tale...Iar pentru ca arderile sa aiba loc de cateva ori mai repede si sa se produca direct proportional cu fluxul substantelor care ajung sa fie transformate in energie, este nevoie de stimulenti... Acestia sunt substante relativ descoperite recent (ca de altfel intreg mecanizmul), cu mirosuri specifice neobisnuite, si au efecte euforice...Spuneam ca sunt de acord cu tine doar pentru faptul ca la nivel mondial produsele farmaceutice (ceea ce este si ce ai pus tu ca nutrient in plamada) sunt 90% (DA!!! noua zeci la suta !!!) substante cu efect Placebo... dar din moment ce zici ca bautura ta are si dupa a doua distilare un miros pregnant pe care nu-l poti asocia cu nici un altul obisnuit... ai avut, fara suparare, steroizi la fermentat ... Si daca pastilele nu le-ai avut din alta sursa, ai dat bani frumusei pe ele... Pana la descoperirea acestor substante, care ridica controverse in lumea oamenilor de stiinta, substanta euforica folosita era alcoolul, sau ...asa se explica faptul ca in toate leacurile "babesti" sau naturiste, plantele se macereaza in alcool...Si un sfat: in ceai nu pune zahar, inlocuieste-l cu un fartai de tuica...substantele din planta infuzata vor fi asimilate mult mai bine de organism...

Strava, eu zic că ar fi cazul să lăsăm polemica despre "steroizi" la o parte, era mai bine dacă nu ziceam că se folosesc de către sportivi, sau dacă ziceam "suplimente naturale"? pentru că la urma urmei asta sunt, substanțe naturale, doar ceea ce se găsește și în alimente! Steroizii de sinteză (folosiți ca doping) sunt substanțe ilegale, derivați ai testosteronului, defapt e o întreagă clasă de hormoni steroidici care sunt sintetizați natural în corp din colesterol și în categoria cărora intră toți hormonii sexuali (estrogen, progesteron, testosteron) precum și hormoni ai glandelor suprarenale (mineralocorticoizi si glucocorticoizi). Cine e prins cu ele e băgat la deținere de droguri și face pușcărie, deci tu crezi că m-aș fi apucat eu să spun pe forum că am steroizi și că îi folosesc la nutriția drojdiilor? Mai mult decât atât, suplimentele acelea le-am luat de la magazin, sunt perfect legale și aprobate de ministerul sănătății, nu au nici o substanță dopantă în ele. Și încă un amănunt care sper să te convingă definitiv și să nu mai pronunți vreodată cuvântul "steroizi" pe topicul ăsta, este faptul că acele pastile sunt folosite de sportivi care se antrenează, participă la concursuri și sunt testați anti-doping! deci dacă ele ar avea ceva de pe lista aia a substanțelor dopante, acel sportiv ar fi imediat suspendat, i s-ar retrage medalia iar produsul respectiv și implicit compania și-ar distruge reputația , s-ar retrage de pe piață și ar risca niște procese și daune nasoale, poate chiar pușcărie. Nu știu de ce a fost nevoie să țin pledoaria asta inutilă și plictisitoare pentru un lucru atât de banal și care nu are nici o legătură cu topicul, dar dacă trebuie, trebuie, ca să nu se mai scrie prostii. Ce substanțe euforice? nu există așa ceva, dacă vrei, îți scriu toate ingredientele pe care le conține. Iar când mai folosești cuvântul "steroizi" te rog să faci o minimă documentare înainte, nu de alta dar poate mai citesc și alții înafară de noi doi pe forumul ăsta și să nu îi plictisim cu informații pe lângă subiect care mai sunt și greșit pe deasupra, apoi să citească dezmințiri la acele afirmații. Eu când mă apuc sa scriu ceva despre fermentație sau distilare dau un search înainte sau mă uit naibii pe homedistillers să nu scriu vreo prostie.

 strava, on 24th February 2010, 15:26, said:

Ma bucura acest lucru, si iti multumesc pentru pertinenta de care dai dovada... daca ar fi mai multi ca tine (daca-mi permiti sa folosesc persoana intai) s-ar lamuri multe neadevaruri care circula, si mai putine greseli la tema noastra de discutie, pentru ca in momentul de fata, potrivit unor sondaje, se estimeaza  ca in 4.600 de comune din tara exista mult mai multe instalatii de fabricare a alcoolului (gurile spun ca ar fi de doua ori mai multe) fata de cele aproximativ 60.000 care au fost identificate si care produc circa 130 milioane de litri pe an...   Organizatia patronala a industriei alcoolului si a bauturilor alcoolice din tara noastra a catalogat Romania ca fiind cea mai mare producatoare de "tarii" in gospodariile particulare, si printre primele din lume la productia ce se sustrage taxelor...

Foarte bine, face și omul ceva bun și repede să plătească taxe... păi ăia care ne pun să plătim amenzi și toate taxele alea pentru producere de alcool HABAR NU AU câtă muncă și deidicație e ca să scoți 1kil de țuică. Cunosc pe cineva care l-a reclamat un vecin că face țuică, a venit cu sectoristul și i-a dat amendă, acum e obligat să plătească mereu taxe pentru producere de băuturi alcoolice.


 strava, on 24th February 2010, 15:26, said:

Ba da, cativa... Curiozitatea mea este cam ce s-a transmis in produsul final...de la pasta de electrozi stiu, de la gainat stiu, de la pastilele de curatat hornurile stiu, de la pufoaica stiu, de la naftalina stiu, de la antigel stiu... in cazul tau n-ar trebui sa fie asa de grav... dar uite ca se mai inventeaza cate ceva...

In produsul final nu avea ce să se transmită decât mirosul acela chimic care poate este dat de anumite volatile, habar n-am, oricum pastilele au un miros pregnant de cum deschizi cutia. Dacă ai băgat vreodată nasul într-un flacon de eurovita, ai văzut că ți-a strâmbat nasul, deci cam tot aia e. Cred că dacă ziceam "eurovita" sau "polivitaminizant" scăpam de orice probleme și nu mai trebuia să explic acum nimic. M-am gândit că pastilele având săruri minerale de K, Ca, Mg, P, Zn, Mn, Fe plus azotul din aminoacizi plus vitaminele B, e o soluție de compromis.

 strava, on 24th February 2010, 15:26, said:

Zaharul nu este o sursa ca nutrient pentru drojdie, am a mai corectat aceasta afirmatie. Este total eronat ce circula in popor cum ca drojdia se hraneste cu zahar...multi amatori din aceasta cauza nu pun drojdie in fructele culese (in cazul fructelor si al cerealelor nu sunt neaparat necesare adaousurile de drojdii si nici de nutrienti, acestea fiind omniprezente in natura si colectete odata cu materia prima)... stiu ei ceva cum ca din zahar iasa alcoolul, iar pe seama ca drojdiile mananca zaharul, iar daca zaharu-i putin, putin va iesi si alcool...te-ai prins ? Dar nu este de loc asa! Mai amintesc de multe ori reactia Gay Lussac ?...

Știu asta, de când am citit postul tău de atunci în care ai scris că "Frate,drojdiile nu maninca zahar!ASA SE CREDEA IN TRECUT!Drojdiile se hranesc cu NUTRIENTI", de atunci mi-am schimbat viziunea... sau vizuina :). Sunt deacord că drojdiile nu descompun zahărul decât în condiții anaerobe, în disperarea de a nu se sufoca desfac moleculele de glucoză pentru a scoate oxigenul pe care îl folosesc ca să nu moară, și elimină etanolul și bioxidul de carbon. Ulterior, în condiții de stres ele își pot metaboliza chiar propriul etanol, mai departe nu mai știu ce se întâmplă dar pot să aflu imediat. Oricum nu am vrut să spun că se hrănesc cu zahăr, ci că zahărul nu le asigură nimic nutritiv în comparație cu melasa care dealtfel este o sursă foarte bună de vitamine și săruri minerale. Defapt melasa ar fi partea ce mai valoroasă de la sfeclă dar care în mod paradoxal se duce la animale. Prin urmare omul a ajuns să mănânce mai prost decât animalele.

 strava, on 24th February 2010, 15:26, said:

Ba chiar nici o problema, la fel cum ai pune o vaza de portelan sau un plici de muste... numai vitamina B1 (BEEE UNUUU!!!) prezinta interes din partea drojdiilor. Restul se regasesc in produsul final sub diferite forme... si intr-adevar scuteste consumatorul de a mai fi nevoit sa manance paine si implicit de frica ca o sa dobandeasca beri-beri...

La faza cu vaza de porțelan sau plici de muște chair m-a bufnit râsul, dar cărbunele de care aminteai în postul trecut este într-adevăr un amănunt important pe care o să-l rețin, că fermentatul se poate filtra static cu ajutorul cărbunelui.

În altă ordine de indei, nu știu dacă după distilare mai ajung acele B-uri în țuică, oricum ar fi o treabă bună, gândește-te că B-urile participă și la metabolizarea alcoolului printre altele.

 strava, on 24th February 2010, 15:26, said:

NUUU SUUUT  N E - C E - S A R I punct. Dragule, de acolo de unde ciupesti informatiile ori nu ai explicatii complete, ori, ca sa te parafrezez, citesti printre randuri... aici ca sa-ti explic pe indelete mi-ar lua iarasi o groaza de timp... Dar hai totusi sa-ti spun cum stau in mare lucrurile... Verifica despre ce plamada este vorba in contextul de unde ai luat informatia... In general toti aditivii astia de care vorbim noi se folosesc ca sa grabeasca procesele care in mod normal s-ar desfasura pe o perioada mai lunga de timp. In momentul in care procesele se forteaza nu ai cum sa-ti dai seama cand este momentul sa-i mai "dai ce-i trebuie", in mai toate cazurile procesele ajungand la final cand degeba mai vrei sa "ajuti" cu ceva...(cam cum se intampla pe la parastasele din regiunile balcanice sau ceva de genul pomenelor... mananca altii, mortul in nici un caz...).Da-i individului ce-i trebuie cat e viu, ca dupa ce moare degeaba ai remuscari si dai altora, ca nu mai ajuta la nimic. De aceea drojdiile, ca si omul, isi iau ce le trbuie si-si fac treba linistiti atata timp cat nu-i graba si obligatie...cand grbesti si obligi trebuie sa oferi mai mult... iar in existenta insuficienta a ceea ce este necesar intervine adaptarea, iar cand lipsa e totala - disperarea. Ironie a sortii, dar drojdiile "rup" zaharul din disperare...

Dacă tu spui te cred, nu mai pomenesc nimic de nutrienți la plămadele naturale, 100% din fructe... dar te rog nici tu să nu mai pomenești nimic de "steroizi" :)

 strava, on 24th February 2010, 15:26, said:

"nu am spus eu că am maltoză în casă."
   Asa este, sooory, ma refeream de fapt la dextroza...pentru ca eram curios cum ai obtinut-o, prin ce metoda ai obtinut presiunea necesara si cum ai mentinut-o ???

Dextroza am luat-o tot de la magazine de suplimente (să nu mă suspectezi și aici de ceva, te rog) pe cutie scrie că este dextroză monohidrată (alfa-D-glucoză) obținută prin hidrolizare, din cereale.

Păi presiunea s-a format când a început să fermenteze plămada, nici o metodă specială. De menținut probabil s-a menținut cu ajutorul acelor pastile :D

 strava, on 24th February 2010, 15:26, said:

"malțul reprezintă boabele încolțite, măcinate care conțin amilaza"
   USCATE si apoi macinate. Uscatoarele in fabrici ocupa spatii mari si au un sistem de functionare sofisticat (reprezinta peste 30% din investitia totala !!!), iar de procentul umiditatii  din malt depinde in mare parte calitatea produsului final... De aceea nici nu poti acasa, la nivel amator, sa faci malt, cel putin nu in cantitatea dorita, (inclusiv depozitarea lui necesita conditii speciale !!!), si de cele mai multe ori nu iasa uscat, ci prajit, fapt care impiedica obtinerea amilazei... care de fapt nu se gaseste in bob, si nici in malt ci in ceea ce se obtine in etapa urmatoare...Nu-mi vine sa cred ca ai omis partea cu uscarea germenilor...dar hai sa cred ca ai omis-o involuntar.

Da, măcinate am vrut să scriu dar am uitat.

 strava, on 24th February 2010, 15:26, said:

Ce fel, provenienta, cum ai "fabricat-o"? Da si tu ceva din casa... nu numai pentru mine personal... sunt sigur ca sunt si altii interesati...

Am scris mai sus că am cumpărat-o de la magazin unde se vând suplimente, 100% naturale. Se poate comanda și prin internet nu cred că e o alternativă economică. Am găsit cu 8lei kilu, deci prea mult. Ea defapt costă mult mai puțin dar intervin o mulțime de adaosuri ale intermediarilor.

 strava, on 24th February 2010, 15:26, said:

"voi pune 5kg la 20l de wash"
   La 20 de litri de APA... iar daca te rog, frumos si civilizat, asa-i ca n-ai sa mai importi termeni de pe cine stie ce saituri si sa-i folosesti macar cand e vorba de un produs traditional romanesc. Stiu ca asa-i moda pe la Bucuresti, dar noi astia mai prosti de la tara iti garantez ca n-o sa bem niciodata tuica de la oras... ceea ce n-as putea sa garantez ca nu se intampla invers :naughty: ... Hai c-am fost putin si rautacios...Mai in gluma, mai in serios, la cate cazane de tuica sunt pe la noi, eu zic sa nu mai faceti tot felul de prostii prin beciuri de bloc, uscatorii, balcoane, etc., si mai bine faceti-va prieteni pe la tara, si intr-o saptamana de concediu duceti-va la ajutor si va garantez ca o sa fiti asigurati cu tuica buna de la mama ei, cateva luni, ca bani prin sate, sa fiti platiti, nu-s, da-n tuica poti sa-noti :coolspeak: ... In fond si la urma urmei totul in viata asta depinde de sanatate si noroc...
                                                                              ...hai noroc!!!

Nu de apă am vrut să zic, defapt wash = plămadă, fermentat, must, cidru sau cum i s-o mai zice, adică toată compoziția aceea care fermentează. Ca să ajungi la 20 l de fermentat (wash) trebuie să pui cam 17 l de apă, pentru că 5 kg de zahăr, după calculele altora mai studioși, ar disloca vreo 3 litri de apă și în final, în condiții optime ar produce vreo 14.7% alcool. Personal n-am făcut cercetări, dar dacă ei zic, așa o fi.

Scuze dacă mai murdăresc câteodată limba română cu termeni împrumutați, dar la mine nu e o fiță de București, chiar nu mă simt cu nimic superior celor de la țară, și să-ți explic ceva, eu citesc foarte mult în engleză, pentru că generația din care fac eu parte are acces mult mai rapid la internet decât la cărți. Cum tot internetul este în engleză care e limbă universală (și e foarte bine că-i așa) citesc și eu tot în engleză, dealtfel informații în română nu prea găsești pe net, iar cărțile mi se par rudimentare acum. Dacă vreau să găsesc un cuvânt sau informații despre acel cuvând numai "CTRL+F" apăs și am găsit imediat, în cărți mi-ar lua o grămadă de timp.

La partea cu "țuica de țară vs. țuica de la oraș" nu aș fi în totalitate decord. De ce? pentru că nici cu tăranii nu mă laud. Defapt țuică de oraș nici nu prea există, cred că sunt singurul om de la oraș care fac alcool în apartament și asta mai mult ca pe un hoby, nu sunt alcoolic. Ști care e problema care am întâlnit-o foarte frecvent? oamenii sunt foarte ignoranți și proști, cred numai în folclor și în ceea ce se aude. NU PUN MÂNA SĂ CITEASCĂ, asta e cel mai grav!! TOȚI pe care îi cunosc de la țară și fac țuică la cazanele lor, NICI UNUL nu separă fracțiunile. Evident, dacă în mod normal ar trebui să arunce fruntea (aceea fiind cea mai toxică) ei preferă să o amestece cu tot distilatul (să zicem 30l de țuică) la un pahar revine relativ puțin metanol și alți compuși dăunători din ceea ce ar fi trebuit să fie fruntea, care până la urmă sunt metabolizați cu oarecare succes dar cu ceva dureri de cap și poate în timp vreo ciroză, ca preț plătit pentru ignoranța lor. Câteodată se mai întâmpla să adune o găleată de "frute" și să se cinstească atunci, pe loc cu ea, iar mai apoi să auzi de ei la știrile de la ora 5 că au murit intoxicați iar lumea va trage concluzii greșite, cum că țuica la cazan ar fi otravă, dar nu spune că ăia erau niște dobitoci care au murit din prostie și din ignoranță. Acum să nu facem chiar atâta caz, toate băuturile alcoolice conțin mai mult sau mai puțin metanol, însă dacă poți să arunci puțin de la început și să te oprești și tu ca omul normal când vezi că vine slabă, să obți o băutură bună și mai sănătoasă, faci așa... ei zic "cum să arunc fruntea ai înnebunit? păi aia e cea mai tare". Ei sunt convinși în sinea lor că fac bine și nu ai cum să-i deturnezi. De asta spun că pe bună dreptate, și noi cei de la oraș, avem părțile noastre bune, un acces la internet te poate scăpa de astfel de probleme. Și trebuie să recunoști că internetul a pătruns mai repede la noi, decât la voi, deși le avem și noi pe ale noastre...

În încheiere mai vreau să te întreb un lucru: Dacă avem o țuică de la țară, care nu a fost separată (frunte, mijloc, coadă), deci cam nasty, cum o putem face să fie mai curată? M-am gândit că dacă o fierbem unpic pe aragaz înainte să o consumăm, componenții cei mai ușori volatili (printre care se află și metanolul, acetona, etc) se vor evapora primii, evident vom pierde din tărie, dar țuica va fi mai puțin toxică. Este o idee, ce părere ai? este o metodă sigură de "curățare" a unei băuturi? Dacă în cazul alcoolilor inferiori ar putea fi o metodă, cu cei superiori chiar nu avem ce face, decât să-l înjurăm pe cel care a făcut țuica. Oricum din câte am citit nu ar fi chiar așa periculos cu alcoolii superiori (fusel) decât că și ei deasemeni sunt mai toxici decât etanolul.

Și eu îți urez numai noroc și sănătate, sincer îți admir promptitudinea și devotamentul cu care ne răspunzi la toate întrebările. Se vede că pentru tine este o mare pasiune și eu apreciez asta :)

Edited by ghebos, 24 February 2010 - 22:31.


#135
strava

strava

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2010

 ghebos, on 24th February 2010, 22:20, said:

Dacă avem o țuică de la țară, care nu a fost separată (frunte, mijloc, coadă), deci cam nasty, cum o putem face să fie mai curată? M-am gândit că dacă o fierbem unpic pe aragaz înainte să o consumăm, componenții cei mai ușori volatili (printre care se află și metanolul, acetona, etc) se vor evapora primii, evident vom pierde din tărie, dar țuica va fi mai puțin toxică.

   Logic te-ai gandit foarte bine...insa la fel cum ai bagat "nasty" (si l-am cautat in dex si sa mor daca l-am gasit) asa e ceva in neregula cu "fiertul" pe masina de gatit care functioneaza cu aragaz. Daca ai tuica cu frunte, atunci fii sigur ca si din coada ai parte acolo berechet, "taria" fiind adusa la valoarea pe care o are tuica prin colectarea fractiunii de sfarsit, ca si echilibru procentual... in nici un caz etapa nedesfasurandu-se cum ar trebui, prin adaugarea de apa distilata demineralizata (stiu ei ce stiu, cei care procedeaza asa, cu apa-n tuica cu fractiunea de inceput neseperata, lichidul devine tulbure, ba chiar deca se pune apa obisnuita devine laptos - daca vrei am sa-ti detaliez fenomenul alta data)... Daca tu vei incalzi tuica pana la temperatura la care sa nu pierzi alcoolul potabil, dar sa elimini cele trei elemente "dinamita" (acetona - metanol - acetat de etil) cu puncte de fierbere sub cel al etanolului, vei fi in mult mai mare pericol decat sa o bei asa cum este, pentru ca vei inspira substantele, cestea trecand din plamani direct in sange in starea pe care o au in momentul volatilizarii (cazangii sunt 99,9 % fericitii posesori de ciroza tocmai din cauza asta - de idioti nu-mi pare rau) ... si oricum vei obtine o posirca cu certficat extra...coada ramanand acolo, componentele ei fiind greu volatile (2 si 1 propanol  - apa - butanol - furfural) si n-ai sa te scapi de ea fara sa nu pierzi ce de fapt vrei sa separi...sa nu mai socotesti faptul ca poti sa arunci in aer incaperea evaporand dinamita cu buna stiinta la flacara deschisa  :nonobad: ...stiu caz real la voi in Crangasi, si s-a crezut ca-s de vina cei de la gaze,... nu s-a mai cercetat si s-a musamalizat rapid treaba, ca era un apartament al lui nu stiu cine, folosit doar "ocazional" si "la nevoie"...(te salut Marinus, daca ajungi cumva pe forumul asta, amatorule!).

   Solutia pe care eu ti-o sugerez este,in cazul in care ai asa ceva, sa o distilezi din nou, cum scrie la carte, si veac sa nu mai iei de la cine nu cunosti...eu am o deviza: DECAT IEFTIN, MULT, SI PROST, MAI BINE MAI PUTIN, DE CALITATE, LA ACEIASI BANI ! Sfatul meu ramane valabil in a va face prieteni, voi cei de la oras, la tara... este evident ca sunteti mai cititi, fara drept de apel...tocmai de aceea am si recomandat acest lucru... iar ca sa asisti la "fiertul tuicii" din prunele la care ai contribuit si tu sa fie culese nu-ti trebuie inca un concediu...gasesti tu o portita... si separi tu cu mana ta fractiunile, chiar daca nu poti sa convingi sa faca ce-i corect DIN PRIMA si pe altii...Este taranu'ntr-adevar mai catar decat altii, dar nu-i prost, si daca-i convins ca nu-i bine ce face iti garantez ca nu mai face...dar fara sa-i demonstreze cineva ce si cum... de unde sa stie ?

   Pentru care "gresesc" intentionat, exista dragule si pentru ei "medicamente"... nu luati fratilor de la ei nici degeaba... ca o sa va caute ei sa va cheme la "fiertul tuicii"... sa vedeti cu ochii vostri ca "tuica-i curata"... Insa problema este cati si dintre oraseni stiu sau vreu sa se implice...  :confuzzled:

   Te rog din suflet sa mai citesti o data ce am scris in lagatura cu acel cuvant ... In cantitatile necesare stimularii arderilor este nedetectabil (ca de altfel majoritatea celor cu efect asemanator)... przenta lui in urina este detectata doar cand raporturile de substante sunt gresite sau cand se ingurgiteaza o supradoza... gandeste-te de ce inainte de antrenament nu e voie sa consumi zahar, ci numai dupa (chiar recomandat)... Oricum am dat drumul la o informatie care este cunoscuta intr-un cerc foarte redus si care provoaca si asa polemici si controverse... dar nu conteaza, conservatorismul primeaza...Hai gandeste de ce o cantitate rezonabila de alcool iti creaza pofta de mancare, pe cand una mai-mai, iti inhiba senzatia de foame... De fapt am sa procedez altfel, pentru ca zici ca netul iti va da raspunsuri la toate... eu am sa intreb iar tu vai raspunde... De ce Mutu a fost depistat pozitiv la sibutramina iar in prospectul medicamentului nu era trecuta? De ce nu-si face simtita prezenta atunci cand este ingurgitata conform indicatiilor din prospect? Sunt interese prea mari iar noi suntem prea mici ca sa ne bagam nasul...

   In esenta, ma bucur nespus ca am trezit interesul pe marginea acestui subiect, si sa stii ca nu este singurul care ma face sa ma implic ...bine, acesta chiar ma stradui sa-l clarific practic, calatorind special in acest scop, eu insumi fiind producator...  Ma deranjeaza prostia si indolenta, lipsa de pregatire si mai ales propagarea unor neadevaruri la scara larga si sustinerea lor...

   Nu stiu cat va avea efect asupra majoritatii ceea ce discutam noi, si cate invataminte se vor trage de aici, insa stiu sigur ca nu am tacut si am vrut sa ma fac auzit cu niste adevaruri, incercand sa fac praf  mituri si practici incorecte...bas iti multumesc c-ai intrat in cardasie...

   ...iar pentru ca te-am facut sa te amuzi pe tema vazei si al pliciului, imi da o stare reversa de bine, pentru ca atunci cand reusesti sa descretesti fruntea cuiva insemna ca ai daruit putin "bine"... Asa doresc sa faca guvernul cu noi... dar iara-s prea mic...important este ca doresc lucru asta... si cine stie, pote se adevereste treba cu "ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se intample!"

Va doresc ce-mi doresc si mie, Dumnezeu va'nbucure

#136
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

 strava, on 25th February 2010, 12:58, said:

prin adaugarea de apa distilata demineralizata (stiu ei ce stiu, cei care procedeaza asa, cu apa-n tuica cu fractiunea de inceput neseperata, lichidul devine tulbure, ba chiar deca se pune apa obisnuita devine laptos - daca vrei am sa-ti detaliez fenomenul alta data...
No zi, că-s curios, numa tot așa pe aliniate, că-i mai bine de citit :D

 strava, on 24th February 2010, 15:26, said:

...de la pasta de electrozi stiu, de la gainat stiu, de la pastilele de curatat hornurile stiu, de la pufoaica stiu, de la naftalina stiu, de la antigel stiu...
Poi zi-ne și nouă :)

#137
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007

 strava, on 25th February 2010, 12:58, said:

Logic te-ai gandit foarte bine...insa la fel cum ai bagat "nasty" (si l-am cautat in dex si sa mor daca l-am gasit) asa e ceva in neregula cu "fiertul" pe masina de gatit care functioneaza cu aragaz. Daca ai tuica cu frunte, atunci fii sigur ca si din coada ai parte acolo berechet, "taria" fiind adusa la valoarea pe care o are tuica prin colectarea fractiunii de sfarsit, ca si echilibru procentual... in nici un caz etapa nedesfasurandu-se cum ar trebui, prin adaugarea de apa distilata demineralizata (stiu ei ce stiu, cei care procedeaza asa, cu apa-n tuica cu fractiunea de inceput neseperata, lichidul devine tulbure, ba chiar deca se pune apa obisnuita devine laptos - daca vrei am sa-ti detaliez fenomenul alta data)... Daca tu vei incalzi tuica pana la temperatura la care sa nu pierzi alcoolul potabil, dar sa elimini cele trei elemente "dinamita" (acetona - metanol - acetat de etil) cu puncte de fierbere sub cel al etanolului, vei fi in mult mai mare pericol decat sa o bei asa cum este, pentru ca vei inspira substantele, cestea trecand din plamani direct in sange in starea pe care o au in momentul volatilizarii (cazangii sunt 99,9 % fericitii posesori de ciroza tocmai din cauza asta - de idioti nu-mi pare rau) ... si oricum vei obtine o posirca cu certficat extra...coada ramanand acolo, componentele ei fiind greu volatile (2 si 1 propanol  - apa - butanol - furfural) si n-ai sa te scapi de ea fara sa nu pierzi ce de fapt vrei sa separi...sa nu mai socotesti faptul ca poti sa arunci in aer incaperea evaporand dinamita cu buna stiinta la flacara deschisa  :nonobad: ...stiu caz real la voi in Crangasi, si s-a crezut ca-s de vina cei de la gaze,... nu s-a mai cercetat si s-a musamalizat rapid treaba, ca era un apartament al lui nu stiu cine, folosit doar "ocazional" si "la nevoie"...(te salut Marinus, daca ajungi cumva pe forumul asta, amatorule!).

   Solutia pe care eu ti-o sugerez este,in cazul in care ai asa ceva, sa o distilezi din nou, cum scrie la carte, si veac sa nu mai iei de la cine nu cunosti...eu am o deviza: DECAT IEFTIN, MULT, SI PROST, MAI BINE MAI PUTIN, DE CALITATE, LA ACEIASI BANI ! Sfatul meu ramane valabil in a va face prieteni, voi cei de la oras, la tara... este evident ca sunteti mai cititi, fara drept de apel...tocmai de aceea am si recomandat acest lucru... iar ca sa asisti la "fiertul tuicii" din prunele la care ai contribuit si tu sa fie culese nu-ti trebuie inca un concediu...gasesti tu o portita... si separi tu cu mana ta fractiunile, chiar daca nu poti sa convingi sa faca ce-i corect DIN PRIMA si pe altii...Este taranu'ntr-adevar mai catar decat altii, dar nu-i prost, si daca-i convins ca nu-i bine ce face iti garantez ca nu mai face...dar fara sa-i demonstreze cineva ce si cum... de unde sa stie ?

   Pentru care "gresesc" intentionat, exista dragule si pentru ei "medicamente"... nu luati fratilor de la ei nici degeaba... ca o sa va caute ei sa va cheme la "fiertul tuicii"... sa vedeti cu ochii vostri ca "tuica-i curata"... Insa problema este cati si dintre oraseni stiu sau vreu sa se implice...  :confuzzled:

   Te rog din suflet sa mai citesti o data ce am scris in lagatura cu acel cuvant ... In cantitatile necesare stimularii arderilor este nedetectabil (ca de altfel majoritatea celor cu efect asemanator)... przenta lui in urina este detectata doar cand raporturile de substante sunt gresite sau cand se ingurgiteaza o supradoza... gandeste-te de ce inainte de antrenament nu e voie sa consumi zahar, ci numai dupa (chiar recomandat)... Oricum am dat drumul la o informatie care este cunoscuta intr-un cerc foarte redus si care provoaca si asa polemici si controverse... dar nu conteaza, conservatorismul primeaza...Hai gandeste de ce o cantitate rezonabila de alcool iti creaza pofta de mancare, pe cand una mai-mai, iti inhiba senzatia de foame... De fapt am sa procedez altfel, pentru ca zici ca netul iti va da raspunsuri la toate... eu am sa intreb iar tu vai raspunde... De ce Mutu a fost depistat pozitiv la sibutramina iar in prospectul medicamentului nu era trecuta? De ce nu-si face simtita prezenta atunci cand este ingurgitata conform indicatiilor din prospect? Sunt interese prea mari iar noi suntem prea mici ca sa ne bagam nasul...

   In esenta, ma bucur nespus ca am trezit interesul pe marginea acestui subiect, si sa stii ca nu este singurul care ma face sa ma implic ...bine, acesta chiar ma stradui sa-l clarific practic, calatorind special in acest scop, eu insumi fiind producator...  Ma deranjeaza prostia si indolenta, lipsa de pregatire si mai ales propagarea unor neadevaruri la scara larga si sustinerea lor...

   Nu stiu cat va avea efect asupra majoritatii ceea ce discutam noi, si cate invataminte se vor trage de aici, insa stiu sigur ca nu am tacut si am vrut sa ma fac auzit cu niste adevaruri, incercand sa fac praf  mituri si practici incorecte...bas iti multumesc c-ai intrat in cardasie...

   ...iar pentru ca te-am facut sa te amuzi pe tema vazei si al pliciului, imi da o stare reversa de bine, pentru ca atunci cand reusesti sa descretesti fruntea cuiva insemna ca ai daruit putin "bine"... Asa doresc sa faca guvernul cu noi... dar iara-s prea mic...important este ca doresc lucru asta... si cine stie, pote se adevereste treba cu "ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea sa ti se intample!"

Va doresc ce-mi doresc si mie, Dumnezeu va'nbucure


Eu sunt interesat să știu de ce adăugarea de apă în țuica căreia nu i s-a separat prima fracțiune, devine tulbure, și chiar lăptoasă, cu cât mai multe amănunte de finețe, cu atât ne va ajuta mai bine să cunoaștem fenomenul și să nu facem greșeli, ori să fim măcar în stare să diferențiem o băutură bună de una proastă.

Defapt stai să lămurim două lucruri distincte: Punctul de fierbere și punctul de evaporare! Una e să obți vaporii de alcool pe țeava de la cazan și alta e să elimini vaporii de alcool încălzind pur și simplu într-un vas fără capac. În primul caz, substanțele vor ieși prin țeavă NUMAI atunci când vor atinge punctul de fierbere (în cazul metanolului 64 grade C) pentru că numai presiunea degajată de fierbere poate propulsa vaporii pe conductă. În al doilea caz este vorba de o vaporizare liberă, lentă, care din câte știu, la metanol, ca și la alți alcooli este de ~12 grade C. Poarta denumirea de punct de evaporare și reprezintă temperatura minimă la care o substanță începe să se evapore, în cazul metanolului ~ 12 grade C.

Evident că noi vom încălzi țuica la mai mult de 12 grade a.î. să obținem o scădere în volum de 3%. Iar ca să nu riscăm, vorba ta, să ne intoxicăm cu vapori de metanol, acetona și etil acetat, deschidem gamul larg, închidem ușa de la bucătărie și ne ducem în altă cameră, dacă avem si o hota este excelent. Sau ieșim cu țuica pe balcon și o fierbem unpic la butelie :D. Evident sunt soluții de compromis, dar hai să-ți spun care e problema: la mine în familie unchiul meu face țuică de corcodușe, prune, caise și tescovină din boasca de la struguri, de o viață! Nici nu vrea să audă să arunce vre-un pic, când i-am zis că se face separarea frunții credea că glumesc. Oricum, nu știu ce să cred, noi toți am băut țuică și vin de la ei toată viața și n-am avut nici pe dracu. Cirotici nu avem nici unul în familie iar unchiul care face țuica bea în unele perioade câte un litru de țuică pe zi. După părerea mea sinceră, nici țuica și nici vinul lui unchi-miu nu au gust ok. Vinul pot să-l asemăn foarte ușor la miros cu cel de veceu iar țuica parcă are tămâie. Cu siguranță că ei greșesc multe dar dacă le zic au impresia că-i jignesc. Iar dacă stau să-mi aduc aminte, vinul pe care îl făcea bunicul era foarte bun, de când s-a prăpădit bunicul cred că unchii mei nu au preluat cum trebuie rețeta.

#138
strava

strava

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2010
Buna tuturor...cu afinitate aparte, salut ghebos!

   Am vrut sa-ti raspund aseara, insa asa de obosit am fost incat dupa ce am scris destule randuri, habar nu am pe ce am apasat si s-a sters totul...sa ma crezi ca n-am mai avut vlaga si nervi sa o iau de la capat...

   Pentru ca ziua s-a marit iar temperaturile permit sa se inceapa munca, o sa ma citestiti mai rar...asta nu inseamna ca deloc, oricand, daca stiu sa dau o informatie reala, adevarata care sa fie utila cuiva, am sa o fac cu deosebita placere...

Quote

Eu sunt interesat să știu de ce adăugarea de apă în țuica căreia nu i s-a separat prima fracțiune, devine tulbure, și chiar lăptoasă, cu cât mai multe amănunte

   Nu numai prima ci si ultima, aceasta fiind chiar mai vizibil cu musca pe caciula...Alcoolul, mai ales in prezenta mineralelor si al sarurilor precipita grasimile, uleiurile esentiale asemanandu-se cu acestea. Pune apa in parfum - asta fiind o coada adevarata, si vei observa fenomenul pe indelete, la fel cum poti sa pui apa-n acetona - asta fiind ceea ce avem in capul distilatului...N-ai sa vezi ceva interesant daca combini parfumul cu acetona, acestea diminuindu-si reciproc mirosurile si (!nu e cazul sa gusti!) gusturile... cam asa ceva se-ntampla si cu tuica, numai ca aici ti-am dat un exemplu "concentrat" cu elemente de "finete" feminina...parfumul si acetona, dupa parerea mea cel mai relevant si concludent. Alcoolul potabil, fara fractiunile de cap si coada este perfect solubil in apa, avand proprietatea de comprimare...Sunt convins ca stiai, insa nu sunt sigur ca stii ca in unele cazuri se urmareste voit obtinerea in bautura a fractiunii de coada, instalatiile fiind speciale, presiuni de 4 -8 atm...control asupra traseului mediu al moleculelor, transfer de masa, temperaturi inalte...bla-bla-bla... Interesant este ca toate aceste bauturi se beau, prin traditie, diluate cu apa, iar aspectul lor laptos nu deranjeaza pe nimeni...la vedere! Yen Yraki, Mastica, Ouzo, Absinth, acesta din urma avand o istorie tumultoasa deoarece s-a constatat că în urma consumului creștea agresivitatea, putând duce până la crimă, ajungandu-se chiar la o stare de nebunie, producția și consumul de absint au fost interzise în Belgia (1905), Elveția (1908), Statele Unite ale Americii (1912), Italia (1913), Franța (1915) și Germania (1923).Tu fiind un tip inteligent, nu-ti ramane decat sa tragi concluziile si sa te gandesti de ce este comercializat din nou în Elveția din 2004, după ce a fost interzis în 1908, sub acuzația (nefondată ser zice azi) că ar produce orbire sau demență...

Quote

După părerea mea sinceră, nici țuica și nici vinul lui unchi-miu nu au gust ok. Vinul pot să-l asemăn foarte ușor la miros cu cel de veceu iar țuica parcă are tămâie. Cu siguranță că ei greșesc multe dar dacă le zic au impresia că-i jignesc
Asa ca dragule, mergi tu frumusel la unchil tau cand face tuica, si fara polemici, (ar fi si culmea sa se lase convins de anumite sfaturi dupa litaru' de dinamita lichida...sunt sigur ca ti-ai auzit.. "bine ma' invata oul pe gaina!") separa-ti ce-i de baut si restul lasa-il, ca mai devreme sau mai tarziu o sa ai negresit cirotic si dement in familie...



  

Quote

țuica parcă are tămâie

   !!! Grija mare, gustul asemanator cu cel al tamaiei, sau marog, smecul ala care-ti vine pe nas care te trimite la biserica cand da popa cu cadelnita, provine de la carbohidratii din pastilele de curatat hornurile de funingine...de regula... :o  acuma nu pot sa fac o afirmatie in cazul tuicii unchiului tau, n-am gustat-o, nu stiu...Multi producatori aduga, in lipsa butoaielor din lemn destinate maturarii distilatului, te miri ce...de la aschii de lemn, seminte, samburi, pana la diferite esente si chimicale. Mai tragic este ca se pun adaosuri aromatizante ca sa se acopere diferitele smecuri care ar trada calitatea...Insa poti face un experiment simplu: dai foc intr-o lingurita si daca flacara nu este albastruie, cu tenta invizibila la lumina, ci are o culoare destul de clara, cu scaparari rosiatice...ii bai flacau.Pastilele alea nu sunt scumpe si dau o tarie distilatului de nu-ti vine sa crezi...numai ca taria nu vine din etanol...Partea proasta e ca nu poti sa-ti dai seama decat daca esti cunoscator, altfel doar prin analize de laborator...(in Franta protectia consumatorului are un compartiment aparte, cu laboratoare specializate,dotate cu aparatura de ultima generatie, care se ocupa exclusiv de bauturi...).

  

Quote

Cu siguranță că ei greșesc multe dar dacă le zic au impresia că-i jignesc. Iar dacă stau să-mi aduc aminte, vinul pe care îl făcea bunicul era foarte bun, de când s-a prăpădit bunicul cred că unchii mei nu au preluat cum trebuie rețeta.

   Bunicul tau, fie iertat, sigur din dragostea pentru familie, vi-a oferit ce-i mai bun cu putinta...Nu vreau sa comentez, pentru ca s-ar putea interpreta...dar am avut si eu bunic si-am invatat de la el numai lucruri bune...extraordinare! In oltenia am intalnit, cand vine un frate stabilit la oras sa ia ceva vin sau tuica de de la cel care a ramas stapan pe vatra parinteasca..."...'tul 'n qr si pe ma-sa, (parca n-ar fi una pt amandoi), lasa ca-i dau eu sa se sature...ce-i mai trebuie?"Dar probabil ca ce am intalnit eu e un caz izolat...singular...unic...si nemaiintalnit...si vreau sa fiu absolvit de faptul ca as face vreo aluzie...

   Ziceai ceva de 12 grade, 3%...Sunt date strict tehnice de laborator...La metanol apare evaporarea libera la acea temperatura teoretic mai mult...adica practic, o molecula...mai vezi un clip pe youTube...inca o molecula...mai listam programele la tv...inca o molecula...Distilarea fractionata nu inseamna separarea fractiunilor cap, mijloc si coada...ci separarea substantelor prin controlul punctului de fierbere cu ajutorul temperaturii, dintr-un compus cel putin binar...Sunt convins ca ai sa verifici ce-ti spun...Nu are nimic de a face cu punctul de evaporare...Treba cu obtinerea unei calitati mai ridicate prin fierberea bauturii este falsa! Singura modalitate este folosirea unui aparat purificator...

  Morosene, cred ca poti culege si tu info din ce am scris mai sus...si cred ca daca numele pe care-l folosesti pe forum ti se trage de la regiunea in care traiesti, ai putea sa dai si tu cateva raspunsuri si informatii pretioase...eu nu o sa mai am timp pt asa ceva...la tara incepe munca, iar eu colac peste pupaza, sunt si-n constuctie...

   Am prieteni in Negresti care sunt profesorii profesorilor universitari in facutul tuicii... dar acuma fierb prin Australia...

   Va las cu bine :peacefingers:

Edited by strava, 26 February 2010 - 10:28.


#139
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

 strava, on 26th February 2010, 10:21, said:

Morosene, cred ca poti culege si tu info din ce am scris mai sus...si cred ca daca numele pe care-l folosesti pe forum ti se trage de la regiunea in care traiesti, ai putea sa dai si tu cateva raspunsuri si informatii pretioase...
As putea, insa de multe ori e greu sa distingi intre folclor si experiență.
Sint convins ca multi dintre cei care se pricep horincit aplica principiile astea din experienta, si din faptul ca asa au fost invatati, fara sa le cunoasca "chimia" interioara.

E ca si cu leacurile de buruieni, s-au vindecat oamenii mii de ani cu ele, pînă si medicii recunosc ca-s foarte bune, problema e ca in zilele noastre au ajuns asa de amestecate cu folclor incat nu mai stii ce sa alegi, asa ca te duci la doctor :D


Quote

Am prieteni in Negresti care sunt profesorii profesorilor universitari in facutul tuicii... dar acuma fierb prin Australia...
No vezi, aicea-i baiu  :rolleyes:

#140
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006

 ghebos, on 25th February 2010, 19:19, said:

...cu cât mai multe amănunte de finețe, cu atât ne va ajuta mai bine să cunoaștem fenomenul și să nu facem greșeli, ori să fim măcar în stare să diferențiem o băutură bună de una proastă.
Si nu numai atit, dar sa putem si sa ne deschidem gura cand vedem ca cineva greseste, sau o face chiar lată.

Da' Stava, nu ne-ai zis cu  ...de la pasta de electrozi stiu, de la gainat stiu, de la pastilele de curatat hornurile stiu, de la pufoaica stiu, de la naftalina stiu, de la antigel stiu...

P.S. Asa e, sint morosan, nu asa ma cheama :)

#141
ghebos

ghebos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 14.10.2007
Strava, cam așa e atmosfera pe forumuri, nu prea se implică lumea să întrebe, să dea răspunsuri, să vină cu informații și linkuri utile e greu. Sunt sigur că sunt o mulțime pe aici care citesc, care fac tuică de o viață, au citit cărți și sunt și iuți la degete... dar, să nu tocească butoanele la tastatură. Morosanul a participat și el nu poți să zici

Bine că măcar cu tine pe forum nu am impresia că vorbesc singur.

Și ca să vezi strava, că mereu vin cu întrebări pertinente, o să ridic o problemă la care sigur nu te-ai gândit: dacă metanolul este toxic (defapt o să vedem că nu el, ci compușii rezultați în urma metabolizării lui) și este eliminat odată cu separarea primei fracțiuni la distilare... cum facem cu metanolul din vin sau bere??

Nu putem spune că în vin nu se produce metanol, defapt ar trebui să înțelegem în amănunt fenomenul. Metanolul se formează din esterii metilici conținuți în pectina fructelor. Deci de vină sunt componentele structurale ale fructelor/plantelor. Înseamnă că cu cât plămada este mai săracă în astfel de componenți, cu atât mai mici sunt șansele să producem metanol. Dar cum facem cu boasca de la struguri? când îi aud pe unii... "da, dar vinul este o băutură VIE!" o fi ea vie, dar mahmureala de la ea e dureroasă, pe când cea de la o votcă de calitate, nu.

N-am spus la multa lume că fac alcool din zahăr (decât la câțiva prieteni) dar celor cărora le-am spus au râs și au zis la mișto "da bă, și noi făceam alcool când eram în armată, din pastă de dinți și din spirt trecut prin pâine, hahaha". Defapt ei habar nu au că ceea ce obțin eu este un produs CURAT. Am băut și 500ml de băutură din producția proprie (cam 200ml alcool pur odată) și deși, fie vorba între noi, m-am faultat unpic, dimineață m-am trezit fresh, ca și cum n-aș fi băut nimic seara. De la vinul pe care îl laudă unchiul, mereu am dureri de cap. Metanolul și deshidratarea, asta e!

#142
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,070
  • Înscris: 12.12.2006
Mai, io am contribuit cat am putut si am stiut, dar cand deja au venit la discutie oameni care sint chiar cunoascatori, n-o sa ma bag numa sa ma aflu in vorba.
Sint lucruri pe care le stiam - ca horinca buna se face din fructe curate - dar nicodata n-am aflat (si nici nu aveam de unde) cum de iese mau multa daca pui găinaț, cum de iese alcool din pufoaica etc.
Asa daca iti vine unu sa se dea smecher ca el face cu gainaț si-i buna, io ce sa-i zic, ca nu-s de acord si gata :)  Si el o tine pe-a lui mai departe. Cand am o explicatie stiintifica am ce sa-i bag inainte, si poate mai salvez pe cate unu.

Iarasi se pun toate putregaiurile in cada de fermentatie, dar zic moșii ca nu-s bune alea putrede, ca nu-i tot una sa fermenteze sau sa putrezeasca, ceea pare si logic. Dar nu am idee ce se intampla la nivel chimic.

#143
strava

strava

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2010
'S'ara buna,

   Amu d'un fartai de ceas intrai-n casa, si iute iute sa vad ce mai scrieti...Aprecierile voastre sunt intr-u totul ok...Morosene, fii pe pace ca nu-i sarlatan pe lumea asta sa-si dea arama pe fata...Nici nu-ti vine sa crezi cat % din tuica care se vinde in general, chiar si de la om d'acasa, nu-i curata...La mine se mai incing "fecioresti" si la nimeni nu-i vine sa creada ca a doua zi nu saca moarea de pe cureci...Si vestea mi s-a dus si m-am trezit la poarta cu clienti pentru tuica...insa fara suparare eu "de vanzare nu am", a mea toata-i buna si o tin pentru mine si cui mi-o pica mie bine sa-l cinstesc in batatura mea...Are cineva macar idee la ce bani ar trbui sa se vanda o fele de tuica curata, care poti s-o bei o data, si a doua zi sa te trezesti odihnit si cu pofta de viata...

   Ziceai Ghebi (nu-mi place, zau, cum ti-ai zis, nu te supara!) chiar tu, cata daruire si munca e sa obtii un litru de tuica, din aia curata, ca dinamita lichida se gaseste i-ha-ha si-i chilipir... - desi te-am suspectat, sincer, ca n-ai produs gram...

   Tuica ca si tuica, dar vinarsul? Asta pentru ca ai pomenit de otrava lui unchi-tu ala destept si priceput... mai bine de un milion de ori alcoolul tau din zahar... de fapt nu-i altceva la prima distilare decat tuica de sfecla, daca zaharul e de pe la noi, si e curata pentru ca zaharul e rafinat din leguma...Singura metoda care este la indemana amatorului este carbonul activ...chiar si-n cazul zaharului se foloseste pentru purificare...Baga vinul ala la cazan si, decat o damigeana "proasta" mai bine-o fele extra!

   Vezi morosene ca ai dat o informatie "premium" daca te bagi si tu? Da fratioare! Prima conditie in a scoete ceva bun si curat este calitatea fructului, bravo prietene!...nu-i totuna putrgaiul cu fermentul...iar fructul trebuie sa fie copt! Mai vad si pe la noi pe ulite cm umbla cu prajinile si "bat" prunii nimanui numai ca prunele sa nu la culeaga altul... ca peste doua tri zile nu mai are timp sa vin sa le culeaga...nu conteaza ca distilate ajung criminalii neuronilor...Numarul unu calitatea fructului si vasul in care va avea loc fermentarea...

   Sa nu va suparati pe mine ca am sa inchei, dra mi se inchid ochii si mai unpic si dua cu capul in tastatura...

Dumnezeu va 'mbucure ! :peacefingers:

#144
strava

strava

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.02.2010
Neata, si bine ca n-o mai scapat nimeni 'on cuvintel p-acia...

   nu de alta dar sa-mi termin eu ideea. Vorbeam de calitatea fructelor si de vasul in care se vor pune la fermentat. Ideal ar fi ca vasul sa fie dintr-un material acceptat in industria alimentara...Antefolosirii, vasul obligatoriu trebuie spalat si sterilizat rudimentar, prin oparire cu apa clocotita. NU SE FOLOSESC NICI UN FEL DE DETERGENTI SAU ALTE SUBSTANTE ASEMANATOARE IN CAZUL MATERIALULUI LEMNOS! La tara vasele sunt din lemn, si se curata cu peria de radacina, sare, otet, soda bicarbon, si apa clocotita... Locatia conteaza si ea. Daca fermentatia nu va dispune de temperatura obtima ori va fi intarziata, ori se va opri.Attached File  plamada1.jpeg   4.74K   157 downloads                               Attached File  plamada.jpeg   3.46K   151 downloads                                Attached File  images.jpeg   4.05K   129 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate