Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3619
r_bibire

r_bibire

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.11.2009
Buna ziua,
Va rog daca ma puteti ajuta cu indrumari (magazine) privind achizitionarea unor materiale pentru o instalatie sanitara executata ingropata cu PE-XA pipe in pipe. La magazinele on-line nu am certitudinea ca ce este in poza e si real (sau ceea ce-mi trebuie) iar in Bacau nu am gasit decat teava PE-XB iar in materie de fitinguri=0. Cand spun fitinguri ma refer la cele cu strangere cu cheia fixa nu cele cu inel alunecator sau cele cu sertizare (pe care le au cei de la R.......L) deoarece sculele nu merita investitia. Instalatia va fi DIY am mai facut instalatii din pex-al am citit tot topicul si stiu ce trebuie ca sa iasa instalatia cu adevarat pipe in pipe.
Eventual raspuns pe PM.
Va multumesc.

#3620
laurentiu972

laurentiu972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.05.2006
Am gasit o "negresa" infipta in teava.... s-a lipit si am refacut probele cu 4 bar:
- dupa 12 ore - deviatie insesizabila
- dupa 24 ore - 3.9 bar
- dupa 48 ore - 3.8 bar

Ce parere aveti, mai caut sau  exista vre-o alta explicatie pentru pierderea de presiune?
Multumesc

#3621
cata_uk005

cata_uk005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.05.2012
Buna ziua,urmeaza sa fac instalatia sanitara la casa si o sa folosesc sistemul pipe in pipe cu teava pex-a Rehau de 16...vreau sa va intreb daca:
- la teava pex-a pot folosi un copex bun,folosit si la instalatii electrice sau de la temperataura crescuta devine casant?(intreb asta pt ca copexul de la Rehau e mult mai mai scump)
- teava pex de 16 este ok si pt alimentare obiecte sanitare(adica daca face fata la debit)?
- distribuitoarelele de la ICMA italia sunt bune sau sunt de preferat cele de la TE-SA?
Va multumesc!

#3622
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cine va baga colacul de 100m de pex in colacul de 100m de copex ?
De ce nu cumperi pex gata izolat cu copex de fabrica ?

#3623
cata_uk005

cata_uk005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.05.2012

View Postflorin71_skoda, on 28 mai 2015 - 14:05, said:

Cine va baga colacul de 100m de pex in colacul de 100m de copex ?
De ce nu cumperi pex gata izolat cu copex de fabrica ?

Vreau sa folosesc pex rehau si copexul se vinde separat(tot rehau),iar de la distribuitoare la calorifere distanta maxima este de 14 m...tai cat am nevoie din colacul de pex si bag copexul(nu vad sa fie asta o problema).Intrebarea este daca copexul electric este bun si la teava pex de la calorifere?

#3624
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008
Ia copexul original si nu mai incercati sa faceti struto-camile.
Daca bugetul nu te lasa, foloseste alt sistem/teava.

Edited by gelunechifor, 03 June 2015 - 13:04.


#3625
cristianCT

cristianCT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.01.2015
Buna ziua
Imi puteti recomanda un arzator pentru a lipi o teava de cupru de 35 mm ieftin?
M—au uitat pe web dar vad ca sunt scumpe si eu nu am nevoie de ceva profesional si doar ca sa il folosesc pentru instalatia din baie

Va multumesc

Edited by cristianCT, 02 June 2015 - 14:56.


#3626
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Sculele in general sunt scumpe. Pe linga lampa de gaz mai ai nevoie si de rola taietoare, pisla, cositor, pasta....
Cred ca cel mai ieftin model de lampa cu gaz este asta:

Attached File  lampa_gaz.jpg   11.08K   6 downloads

Dar si modelul asta mai ieftin nu cred ca-l gasesti sub un 50-60 ron si-ti mai trebuie si o doza de gaz la ~5ron bucata.
Cauta pe la magazinele gen dedeman sau in piata / bazar pe la "rusi" sau cine vinde pe la voi prin bazar/piata tot soiul de chesti dinastea de "uz casnic" ieftine (flexuri, bormasini, pile, lant de drujba, etc).

Edited by florin71_skoda, 02 June 2015 - 17:52.


#3627
cristianCT

cristianCT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.01.2015
Da mersi pentru ca si pus asta ca exemplu
Eu am vz unul in dedeman la 100 lei si spun ca poate fi folosit pentru tevi pana la 28mm
Are 2 unitati de gaz si arzatorul si eu cred ca o sa fie bine
Restul le am deja cunparate de ceva vreme dar imi mai trebuieste si arzatorul

Si daca imi puteti spune ce se foloseste pentru a da o gaura in placa ca sa fac loc de trecere pentru teava de 35mm+izolatie?
Presupun ca se poate inchiria vreo masina de dat gauri pentru diamtrul asta dar vreau sa vad daca imi puteti spune ce folositi voi daca v—ati lovit de asta

Ms inca o data

#3628
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Merge si lampa din poza de mai sus la teava de 35 daca sti unde trebuie sa incalzesti si mai ales vara. Doar iarna sau la tevile mult mai groase este posibil sa fie nevoie de 2 lampi dinalea ca in poza de mai sus. Problema oricum nu este lampa in sine ci este gazul din butelie.

Cu una dinaia Rothenberg (de care banuiesc ca vrei sa-ti cumperi) garantat nu o sa ai probleme la teava de 35mm. Nu am inteles niciodata de ce scrie pe ea ca ar merge pina la 28mm cind alti lipesc cu ea si teava de 54mm. Banuiesc ca totul consta in stiinta de a lipi si nu in eticheta de pe lampa. Zic asta penru ca eu nu am lipit teava mai groasa de 28mm si am folosit doar lampa dinaia ieftina si gaz prost (ca dinaia am :D).

Banuiesc ca dinasta vrei sa-ti cumperi:
Attached File  lampa_gaz Rothenberg.jpg   136.65K   9 downloads

----------

Pentru inchiriat bormasina incearca tot la dedeman. Numai ca-ti trebuie burgiu lung de 42mm si nu stiu daca astia de la dedeman inchiriaza si burghie. Daca nu-ti dau si burghiu va trebui sa platesti pe cineva sa-ti dea gaurile de trecere.

#3629
cristianCT

cristianCT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.01.2015

View Postflorin71_skoda, on 02 iunie 2015 - 18:55, said:

Merge si lampa din poza de mai sus la teava de 35 daca sti unde trebuie sa incalzesti si mai ales vara. Doar iarna sau la tevile mult mai groase este posibil sa fie nevoie de 2 lampi dinalea ca in poza de mai sus. Problema oricum nu este lampa in sine ci este gazul din butelie.

Cu una dinaia Rothenberg (de care banuiesc ca vrei sa-ti cumperi) garantat nu o sa ai probleme la teava de 35mm. Nu am inteles niciodata de ce scrie pe ea ca ar merge pina la 28mm cind alti lipesc cu ea si teava de 54mm. Banuiesc ca totul consta in stiinta de a lipi si nu in eticheta de pe lampa. Zic asta penru ca eu nu am lipit teava mai groasa de 28mm si am folosit doar lampa dinaia ieftina si gaz prost (ca dinaia am :D).

Banuiesc ca dinasta vrei sa-ti cumperi:
Attachment lampa_gaz Rothenberg.jpg

----------

Pentru inchiriat bormasina incearca tot la dedeman. Numai ca-ti trebuie burgiu lung de 42mm si nu stiu daca astia de la dedeman inchiriaza si burghie. Daca nu-ti dau si burghiu va trebui sa platesti pe cineva sa-ti dea gaurile de trecere.

Da exact astea sunt:))par destul de bune si la pret nu sunt rau
Oricum instalatia o sa o fac vara
La asta m—am gandit si eu sa platesc pe cineva mai bine ca sa nu am probleme sa trebuieasca sa cumpar si burghiu ca costa ceva

Ms inca o data pentru sfaturi florin si cu ocazia asta ik multumesc si lui kolfleading pentru sfatuti pe pv

Cand o sa ma apuc si de caldurs cu caloriferele o sa revin sa va intreb despre pipe pexgol si cum sa il montez:))

Edited by cristianCT, 02 June 2015 - 20:20.


#3630
cristianCT

cristianCT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.01.2015
Salutati instalatori
Mai vin cu inca o intrebare daca sunteti amabili sa imi raspundeti
Cu puteti intelege trebuie sa fac o instalatie intr—o baie si acum intru intr—o dilema si problema
Pana o sa fac instalatia de apa calda si cadura pentru a incalzii apa cu centrala am un cazan pe lemne(de alea de fonta cu arzator) si dupa cum am inteles lipitura moale (in acest caz aliaj rothenberg) nu rezista peste 110grade
In acest caz ce as putea sa fac?merg pe teava de cupru de 18 si vreau sa stiu daca rezista si teava si lipitura pentru ca cazanul mereu depaseste 100 grade(apa clocoteste)

Daca o sa fie nevoie sa lipesc cu aliaj in sudura dura pot sa o fac cu lampa de mai sus postata?
Ms

Edited by cristianCT, 06 June 2015 - 18:37.


#3631
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostcristianCT, on 06 iunie 2015 - 18:35, said:

[...] dupa cum am inteles lipitura moale (in acest caz aliaj rothenberg) nu rezista peste 110grade [...]
Ai înțeles greșit... rezistă garantat. Chiar și un pic peste 200°C. Posted Image

#3632
cristianCT

cristianCT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.01.2015

View Postraduk, on 06 iunie 2015 - 23:34, said:


Ai Ăźnțeles greșit... rezistă garantat. Chiar și un pic peste 200°C. Posted Image
Asa ma gandeam si eu ca daca pt a lipi temperatura de lucru este de peste 200 grade de ce nu sa nu reziste pana macar la 200
Ca sa fiu sigur fac primul metru pana intra in perete cu teavs de otel

Ms

#3633
r_bibire

r_bibire

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.11.2009

View Postraduk, on 11 mai 2010 - 16:59, said:

Sînt bune cele de mai jos?  [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/peacefingers.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Buna ziua,
D-l Raduk de unde pot cumpara si eu fitingurile din fotografii?

Edited by r_bibire, 08 June 2015 - 13:27.


#3634
nastratin_hogea

nastratin_hogea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.05.2013
Buna ziua,am o intrebare pt.cunoscatori...la teava pehd(neagra cu dungi albastre) de 1/2'',3/'',1'',se pot termosuda fitinguri de ppr()alb sau verde?

#3635
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu, nu se poate .

#3636
nastratin_hogea

nastratin_hogea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 29.05.2013
mersi pt.raspuns

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate