Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3493
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008
Nu inteleg de ce sa fie mai sigur cind producatorul pune teava (16,20,25 )direct in protectia special pentru acest sistem ( astfel incit sa poata fi inlocuita) .

La lucrare este si mai usor atunci cind intinzi teava cu tot cu protectie pentru-ca ai pierderi tehnice si de timp mai mici.

Edited by gelunechifor, 10 March 2015 - 12:06.


#3494
iraklion

iraklion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.03.2012
Niciodată nu știi ce este în interior. În al doilea rând când sunt împreună există riscul ca unul din articole să fie mai slab  calitativ.

#3495
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 iraklion, on 10 martie 2015 - 12:10, said:

Niciodată nu știi ce este în interior. În al doilea rând când sunt împreună există riscul ca unul din articole să fie mai slab  calitativ.

Nu reusesc sa te inteleg .
1) Cind cumperi  o teava aceasta este inscriptionata din metru in metru . E suficient sa te uiti la primul metru si vezi exact ce ai cumparat.
2) Riscul de a alege o componenta mai slaba calitativ sau chiar de dimensiuni care nu concorda cu sistemul e mai degraba spre modelul teava separata +copex separat decit la teava trasa prin copex direct de producator (asta daca nu cumva producatorul respectiv pune si teava si copex slab calitativ lucru care se poate intimpla si la cumpararea lor separata)

Edited by gelunechifor, 10 March 2015 - 12:17.


#3496
iraklion

iraklion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.03.2012
Mă refeream la faptul că atunci când un articol nu se vinde, din cauza calitatii, este împerecheat cu al doilea, se pune un preț atrăgător și se scoate la vânzare. Eu prefer să le aleg singur. Nu toți care cumpără se pricep. Mulți se orientează doar după preț.

#3497
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 iraklion, on 10 martie 2015 - 12:30, said:

Mă refeream la faptul că atunci când un articol nu se vinde, din cauza calitatii, este împerecheat cu al doilea, se pune un preţ atrăgător și se scoate la vânzare.

Inteleg, dar asta se intimpla exact la modelul teava separat +copex separat :)

#3498
iraklion

iraklion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.03.2012
Trebuie mare atenție în toate cazurile.

#3499
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

 gelunechifor, on 10 martie 2015 - 07:51, said:

Cu preizolat nu va ceda energie ca de aceea este izolat.
Cred ca ai vrut sa zici Cu colac dar fara a fi izolat.
Poti alege sa mergi cu pex pentru IPAT in loc de Cu colac.

m-am exprimat gresit cu preizolat , e vorba de teava de CU cu izolatie subtire pvc(exemplu cea  folosita la PDC-urile cu vaporizare directa in sol). nedumerirea mea e daca o teava de CU ingropata in placa/fundatie fara nimic pe ea ar fi atacata chimic de beton. ma gandeam la un colac de CU de 50 m lungime cu grosimea de 26 (32?) mm .

#3500
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008
Cred ca aici o sa gasesti ce te intereseaza despre Cu :

http://sistemecupru....ii-de-incalzire

Cu toate astea tot pex c/a ti-as recomanda pentru ceea ce vrei tu sa faci din punct de vedere al raportului calitate/pret.

Edited by gelunechifor, 10 March 2015 - 16:20.


#3501
Nordis

Nordis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 10.07.2014
Recomandati incalzirea mixta cu IPAT la parter si calorifere la etaj?

#3502
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008
Asta e o optiune personala nu tine de recomandari.

Recomandarea ar fi pentru IPAT atit  la parter cit si la etaj .

#3503
alexxa84

alexxa84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.03.2015
Buna seara,
Am o întrebare pt utilizatorul scurt pe 2:
As dori sa stiu de unde se poate achiziționa pex c in Constanta, sau care sunt firmele cu care dvs lucrați, asta in măsură in care se poate da numele firmei fara a se considera reclama.
Multumesc!

#3504
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010
M am uitat pe net pana acum si am vazut mai multe tipuri de PPR, alb vrrde,gri,diferentele fiind la presiune,dimnsiumi etc.
Intrucat sunt necunoscator va rog sa mi spuneti daca pentru o instalatie. Ce va invalzi 90 mp cu o centrala de 24 kw este deajuns alb sau gri asa cum mi a recomandar instalatorul. Intrbandu l pe el mi a argumentat aducand in discutie lucrul sub presiune si....numai stiu ce.
Multumesc.
Tevile se vor trage prin pereti

Edited by khezar, 29 March 2015 - 07:22.


#3505
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Culoarea este relevanta doar estetic. Nu iti va spune nimeni "pune albastra".  Teava trebuie sa corespunda tipului instalatiei si tipului de montaj. In cazul tau parametrii sunt presiune la temperatura si coeficient de dilatare. In principiu se poate pune orice teava PN 20 cu insertie de aluminiu sau fibra compozita.

#3506
khezar

khezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 22.12.2010
Am intrebet despre culori caci am vazut ca sunt prezentate sipe site ul rom..stal... asa sunt clasificate. Credeam ca unele sunt mai...iar celelalte sunt mai....Acum am vazut, dupa postul tau,  ca exista si albe si gri atat cu PN 20 cat si cu 25.  Iar acel D (care nu poate fi diametrul,nu? E dilatarea de care vorbea camsonat?) e si ala lafel .pretul e la felpentru acelasi produs  si cu acelasi PN si D. .. deci totul tine de aspectul exterior in cazul in care le faci aparente. Revenind la problema mea ,e in regula daca se ia in vedere un PN de 20 indiferent dacasunt albe sau gri. Multumesc

Edited by khezar, 29 March 2015 - 09:31.


#3507
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Si totusi, ne ofera cineva o explicatie serioasa asupra barierei de oxigen?
Care oxigen, de unde vine el, ce oxideaza dupa ce intra?
Daca iese din agent, ce strica, plasticul? Cum? Plasticul se duce dracu din alte cauze, nu din cauza oxidarii, din ce stiu eu, poate nu stiu, la chimie sunt cam praf. Oricum e irelevant tocmai pt.circuitele inchise, are sens tocmai la alimentarea cu apa.

Intra? Si strica ce? Iarasi plasticul? Alte componente? Care? Atata vreme cat la alimentarea cu apa avem oricum oxigen dizolvat mult, mult mai mult decat poatr patrunde prin teava, la aia de ce nu se.mai strica fitinguri, pompe, robinei ..sau ce se strica mai exact in urma oxidarii?

Si raduk are dreptate sa se intrebe, cum intra oxigenul, care e fenimenul fizic/chimic prin care oxigenul aflat la o presiune zero(atmosferica, 1 atm sa fim rigurosi) intra intr-o incinta in care presiunea este oricum mai mare?
Sa nu mai spunem ca trebuie sa migreze si prin plastic, sa nu mai spunem ca mai e si ingropat de regula plasticul ala?

Deci cum intra exact, cum il cheama pe arhimede.ala care a emis legea conform careia?  Mai in gluma, mai n serios, asta ar trebui denuntat la dna.

Si daca intra, ce strica efectiv de e atat de grav incat sa necesite "bariera"..daca strica fitinguri e vax, la alimentarea cu apa nu e.tot aia? Nu sunt.fitingurile toate expuse, nu se schimba?
Arnfi.grav daca strica teava dar atunci cum se intampla minunea? Si de ce se recomanda la incazire mai abitir decat la alimetarea cu apa, ca oxigen avem mai mult pe alimentarea cu apa.

Fara sa fiu instalator practician, mai cu chiuluiri, mai cu sila, si eu am trecut prin scoala cum necum...ori am chiulit mult prea mult, ori nu ma ajuta capul, scuze pt.asta, ori astia cu tevile fac misto de noi intr-un mare fel...
Om fi noi prosti dar sa fim si asa inculti?

Edited by parintele, 29 March 2015 - 11:34.


#3508
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 parintele, on 29 martie 2015 - 11:32, said:

Arnfi.grav daca strica teava dar atunci cum se intampla minunea? Si de ce se recomanda la incazire mai abitir decat la alimetarea cu apa, ca oxigen avem mai mult pe alimentarea cu apa.
........... astia cu tevile fac misto de noi intr-un mare fel...
Om fi noi prosti dar sa fim si asa inculti?
Instalatii de incazire pe teava de otel , functionale si in functiune de zeci de ani ( min 50 )...ok ....
Instalatii de incazire protejate de efectul " razelor de luna asupra galosilor de guma " si alte nebunii , n-am vazut sa reziste mai mult de 10 ani fara o buba majora ....

#3509
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Domne, toti am vazut, toti avem si instalatii de zeci de ani, lucreaza unele la de 5 ori presiunile porcariilor astora....si nu macane...deci da. Insa...
O fi bariera, nu contest, dar intreb, care e mecanismul prin care intra oxigenul si ce strica?
Pentru ca logica nu are sau e o chichita pe undeva..
Eu incerc sa inteleg, pt incultura mea generala, ceva ce pare de neinteles, adica o prosteala pe fata.
Cum nu am asa o parere ca sunt cel mai destept, poate nu o fi totusi prosteala, poate aia care cred dudele astea or fi mai scoliti ca mine, hai sa ma.luminez si eu ca nu mi am chiar mult asa de.trait si n-as vrea sa mor prostul prostilor.




#3510
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pai explicatia s-a dat deja.
Oxigenul intra din exterior in instalatie prin fenomenul de difuzie prin peretii tevilor fara bariera de oxigen.
Sunt afectate componentele de fier (otel) ale instalatiei.

La instalatii de apa potabila, elementele de fier (otel) sunt protejate prin emailare si anozi de magneziu de sacrificiu.

Caloriferele de otel insa nu sunt emailate pe interior.

Edited by kolfleading, 29 March 2015 - 12:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate