Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cancer de colon

- - - - -
  • Please log in to reply
565 replies to this topic

#253
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,925
  • Înscris: 07.11.2007
drsim, constipatia o tin cat de cat sub control. problema care ma ingrijoreaza e ca am avut acele dureri cumplite si la scaun normal, care cedau dupa scaun.
si da, control post-histerectomie am facut si e totul ok.

#254
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006

 biker17, on 12th September 2011, 10:55, said:

mamei mele(54 ani) i s-a facut o ecografie (pentru ca vineri a avut hemoglobina =4.8 si hematocritul =16 i s-au facut pana acum 3 transfuzii de sange) si medicul i-a spus ca are tumora de 7 cm "cu unghi hepatic". puteti sa-mi spuneti cat de grav este si daca se poate trata?
LE: a mai facut astazi inca o ecografie la alt medic (renumit in judet) si i-a spus ca are cancer de aprox 10 cm dar deocamdata nu exista metastaze. puteti sa-mi spuneti cat e de grav si daca exista sanse? multumesc anticipat

#255
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
va rog frumos daca puteti sa-mi dati si mie detalii despre ecografia abdominala. atasez o poza pentru ca n-am inteles tot ce scrie.

Attached Files



#256
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011

 biker17, on 12th September 2011, 16:02, said:

LE: a mai facut astazi inca o ecografie la alt medic (renumit in judet) si i-a spus ca are cancer de aprox 10 cm dar deocamdata nu exista metastaze. puteti sa-mi spuneti cat e de grav si daca exista sanse? multumesc anticipat

consult la oncologie,chirurgie
un examen CT

#257
george_mierloiu

george_mierloiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.02.2009
Buna ziua...vin si eu cu o problema. Tatal meu a fost operat de ocluzie si a fost gasita o tumora. Dupa toate analizele diagnosticul a fost de cancer de colon(T3 - T4), moderat, bine diferentiat, a invadat seroasa dar nu a depasit-o. Tumora a fost extirpata, 2 ganglioni din 9 au fost invadati iar tumora a fost clasificata ca G1(low grade). La 5 saptamani de la operatie i s-a facut tomografie unde nu s-a fost gasit nimic in ficat, stomac, plamani, in schimb s-au gasit 3,4 ganglioni de 4 milimetri undeva(nu mai tin minte denumirea...ceva cu miel..) dar care doctorul a zis ca nu pot fi legati de boala deocamdata. Pot fi de la cancer pot sa nu fie de la cancer. Momentan asteptam tratamentul cu citostatice(care nu s-a putut incepe mai devreme din cauza unei complicatii la operatie). Intrebarea mea este: cat de grav este? Putem vorbi de o posibila vindecare(cu putin noroc si ajutorul lui D-zeu) sau vorbim doar de supravietuire cativa ani?

#258
drsim

drsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 05.07.2011

 george_mierloiu, on 14th September 2011, 09:52, said:

Buna ziua...vin si eu cu o problema. Tatal meu a fost operat de ocluzie si a fost gasita o tumora. Dupa toate analizele diagnosticul a fost de cancer de colon(T3 - T4), moderat, bine diferentiat, a invadat seroasa dar nu a depasit-o. Tumora a fost extirpata, 2 ganglioni din 9 au fost invadati iar tumora a fost clasificata ca G1(low grade). La 5 saptamani de la operatie i s-a facut tomografie unde nu s-a fost gasit nimic in ficat, stomac, plamani, in schimb s-au gasit 3,4 ganglioni de 4 milimetri undeva(nu mai tin minte denumirea...ceva cu miel..) dar care doctorul a zis ca nu pot fi legati de boala deocamdata. Pot fi de la cancer pot sa nu fie de la cancer. Momentan asteptam tratamentul cu citostatice(care nu s-a putut incepe mai devreme din cauza unei complicatii la operatie). Intrebarea mea este: cat de grav este? Putem vorbi de o posibila vindecare(cu putin noroc si ajutorul lui D-zeu) sau vorbim doar de supravietuire cativa ani?

Prognosticul in cazul cancerului de colon depinde de stadiul bolii. In stadiile incipiente (T, N0, M0) supravetuirea la 5 ani, dupa interventii, poate ajunge si la 90% . Dar, odata cu cresterea stadiului rezultatele scad. La pacientii cu implicare ganglionara, supravietuirea la 5 ani nu depaseste 50%, dar in cazurile cu localizare pe partea dreapta al colonului – nu mai mult de 20%. Rezultatele de supravietuire la distanta al pacientilor cu cancer de rect sunt mai proaste. In medie supravietirea la 5 ani, la pacienti dupa interventii radicale pentru cancer de rect, este de 50%, si depinde de stadiul procesului.
Este obligatoriu controlul periodic al pacientilor operati pentru cancer colorectal pentru depistarea precoce al recidivelor locale sau metastazelor care pot aparea. Este indicat la 3 luni  tuseul rectal, colonoscopia sau irigografia colonului ramas dupa rezectie, o data  la 6 luni – ecografia abdominala, hepatica si a pelvisului, RX pulmonar. Din analize este recomandat titrarea antigenului carcino-embrionar. In caz de suspiciune de recidiva este necesara tomografia computerizata sau rezonanta magnetica.
85% din recidivile locale apar pe parcursul primilor 2 ani dupa operatie, dar termenul mediu este de 13 luni. Aproximativ la 1/3 din pacienti cu recediva depistata precoce e posibil de efectuat o rerezectie. Restul, cu regret, se limiteaza la terapia paleativa (radio- si chmioterapie) care usor amelioreaza starea pacientilor.

#259
george_mierloiu

george_mierloiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.02.2009
Multumesc frumos pentru raspuns. Eu nu prea inteleg: chimioterapia omoara celula canceroasa sau doar o incetineste?? Din spusele dvs sunt cam 50 - 50 sanse de supravietuire la 5 ani. Mi s-a mai spus chestia asta, dar concret ce inseamna? Daca de la 5 ani de la interventie nu apare nimic(recidiva sau metastaze) se considera vindecat sau cum?? Si totusi daca chimioterapia ar omori celulele canceroase scapate in urma operatiei de ce mai apare recidiva sau metastaze?

#260
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Chimioterapia oprește multiplicarea celulelor.
Se vorbește despre supraviețuire la 5 ani tocmai pentru că nu se poate considera vindecat.

#261
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
dar se poate vedea la ecografia abdominala daca e maligna sau benigna? sau daca sunt metastaze la ficat?

#262
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Se poate vedea daca sunt metastaze la ficat. Pentru caracterul de malignitate e nevoie de biopsie.

#263
Emma25

Emma25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.09.2011
buna...acum o luna si ceva in timpul scaunului am observat sange....la inceput nu am dat importanta crezand ca s-a fisurat vreun vas ceva,dar dupa o perioada.....pur si simplu imi curgea sange si in afara scaunului,adica daca stateam si citeam o revista auzeam cum picau picaturi de sange in apa din w.c.(poate este scarbos,dar nu mi se pare normal sa am sangerari si in afara scaunului,dar tin sa precizez  ca asta se intampla dupa scaun)aceste sangerari au tinut o luna de zile..de vreo 2-3 saptamani nu am mai avut deloc.pe llanga sangerari,am avut si dureri(poate e normal),chiar si acum mai am dureri,stari de oboseala....as fi dormit toata ziua si toata noaptea....tin sa precizez ca intr-o luna am pierdut cam 7 kg cu toate ca nu am avut un regim alimentar dietetic...am mancat moderat....dar am evitat sa ma satur....as vrea sa fac o colonscopie cu toate ca nu mai am sangerari,dar imi e cam frica...vreau sa stiu daca ti se face vreun fel de anestezie locala sau ceva...nu sunt prea rezistenta la durere....multumesc anticipat

#264
dan_slack

dan_slack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 22.07.2006

 Emma25, on 28th September 2011, 22:45, said:

buna...acum o luna si ceva in timpul scaunului am observat sange....la inceput nu am dat importanta crezand ca s-a fisurat vreun vas ceva,dar dupa o perioada.....pur si simplu imi curgea sange si in afara scaunului,adica daca stateam si citeam o revista auzeam cum picau picaturi de sange in apa din w.c.(poate este scarbos,dar nu mi se pare normal sa am sangerari si in afara scaunului,dar tin sa precizez  ca asta se intampla dupa scaun)aceste sangerari au tinut o luna de zile..de vreo 2-3 saptamani nu am mai avut deloc.pe llanga sangerari,am avut si dureri(poate e normal),chiar si acum mai am dureri,stari de oboseala....as fi dormit toata ziua si toata noaptea....tin sa precizez ca intr-o luna am pierdut cam 7 kg cu toate ca nu am avut un regim alimentar dietetic...am mancat moderat....dar am evitat sa ma satur....as vrea sa fac o colonscopie cu toate ca nu mai am sangerari,dar imi e cam frica...vreau sa stiu daca ti se face vreun fel de anestezie locala sau ceva...nu sunt prea rezistenta la durere....multumesc anticipat
Emma,

Te rog sa mergi cat mai repede la doctor.
Nu amana nici macar o zi, mergi chiar la un spital de urgenta si spui ce simpotme ai avut, cum ai slabit, oboseala etc.
Nu vreau sa te sperii!
Colonoscopia nu este dureroasa, e doar neplacuta.

Iti doresc multa sanatate.

Dan

#265
sstrikE

sstrikE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.09.2011
Buna ziua,as vrea sa pun si eu o intrebare.Bunicul meu in varsta de 76 de ani a fost diagnosticat cu o tumoare pe intestinul gros de circa 7-10 cm.As vrea sa stiu si eu daca se poate cam cat duce o operatie de acest gen in bucuresti si daca ar fii periculoasa...mentionez ca are tensiunea mare si nu prea vrea sa se opereze.Niste remedii naturiste macar pentru stagnare cunoaste cineva?.Multumesc anticipat!

#266
george_mierloiu

george_mierloiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.02.2009
Vin si eu cu o intrebare pentru doctorii care au mai intalnit asa ceva. Tatal meu a inceput tratamentul cu xeloda(pastile) si o perfuzie(nu stiu cum se numeste). Perfuzia o face o data pe luna iar pastilele le ia timp de 3 saptamani si o saptamana pauza. Timp de 2 saptamani jumatate totul a fost perfect fara absolut nici un efect secundar. Dupa a inceput o usoara diaree care s-a transformat intr-una severa. I s-a intrerupt tratamentul(oricum se cam implinise cele 3 saptamani) dar diareea nu s-a oprit nici dupa 5 zile. Doctorii spun ca ar fi trebuit sa se opreasca la 1, 2 zile dupa incetarea tratamentului. I s-au facut analize, totul este ok, diareea nu este de tip infectios. Ati mai intalnit cazuri unde efectele secundare sa tina asa mult dupa incetarea tratamentului??

#267
fatih

fatih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 13.07.2010
Salutare tuturor,

Am implinit aproape un an jumate dupa operatie si ma pregatesc de o noua serie de analize de sange, apoi CT (sau PETCT). In vara am facut o colono si endo-scopie, cu rezultate ok. Apropo de cei care sperie de operatiunile astea, la Euroclinic se fac cu anestezie generala. Adormi pe masa si te trezesti dupa 30-40 de min in salon, habar n-ai de nimic.
In alta ordine de idei, ati auzit de incidenta consumului de gluten in cancerele de tub digestiv? Am citit de curand ca ar putea fi o legatura...

#268
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006
mama a fost operata de cancer la colon (colectomie subtotala cu anastomoza ileo-sigmoidiana T-T). acesta e dignosticul de la colonoscopia dinaintea operatiei (n-a venit inca rezultatul final histopatologic):
1. adenom tubular cod 8211/0
2. adenocarcinom slab diferentiat cod 8140/3
3. adenom tubular cod 8211/0

1 si 3-fragmente de mucoasa intestinala colonica cu o proliferare epiteliala cu arhitectura tubulara, tapetate de un epiteliu pseudostratificat cu nuclei mariti, hipercromi, cu aspect de displazie adenomatoasa usoara(grad jos)
2- se observa o proliferare de glande atipice, tapetate de un epiteliu alcatuit din celule cu nuclei hipercromi, cu polaritate pierduta, pleomorfism accentuat si mitoze numeroase. stroma din jurul glandelor este desmoplazica, inflitratul inflamator este abundent

puteti sa-mi spuneti cat de grav este?

#269
rambonica

rambonica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.03.2011

 fatih, on 13th October 2011, 12:41, said:

Salutare tuturor,

Am implinit aproape un an jumate dupa operatie si ma pregatesc de o noua serie de analize de sange, apoi CT (sau PETCT). In vara am facut o colono si endo-scopie, cu rezultate ok. Apropo de cei care sperie de operatiunile astea, la Euroclinic se fac cu anestezie generala. Adormi pe masa si te trezesti dupa 30-40 de min in salon, habar n-ai de nimic.
In alta ordine de idei, ati auzit de incidenta consumului de gluten in cancerele de tub digestiv? Am citit de curand ca ar putea fi o legatura...
buna fatih,eu in decembrie implinesc 3 ani de la operatie.am facut la 3 luni analize de sange ,din 6 in6 luni am facut   RMN (NU RADIAZA ca CT)o data pe an colonoscopie dar endo-scopie nu mi s-a recomandat.apropo unde ai citit despre gluten?

#270
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006

 biker17, on 15th October 2011, 11:11, said:

mama a fost operata de cancer la colon (colectomie subtotala cu anastomoza ileo-sigmoidiana T-T). acesta e dignosticul de la colonoscopia dinaintea operatiei (n-a venit inca rezultatul final histopatologic):
1. adenom tubular cod 8211/0
2. adenocarcinom slab diferentiat cod 8140/3
3. adenom tubular cod 8211/0

1 si 3-fragmente de mucoasa intestinala colonica cu o proliferare epiteliala cu arhitectura tubulara, tapetate de un epiteliu pseudostratificat cu nuclei mariti, hipercromi, cu aspect de displazie adenomatoasa usoara(grad jos)
2- se observa o proliferare de glande atipice, tapetate de un epiteliu alcatuit din celule cu nuclei hipercromi, cu polaritate pierduta, pleomorfism accentuat si mitoze numeroase. stroma din jurul glandelor este desmoplazica, inflitratul inflamator este abundent

puteti sa-mi spuneti cat de grav este?
nimeni?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate