Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Instalații SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#5203
donc

donc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 26.03.2009

View PostStrumfita, on 01 septembrie 2014 - 13:05, said:

Suprafata disponibila este mica si imi intra 4 panouri



Dupa ce am mai vb cu sotul, mi-am dat seama ca probabil casa aia o sa fie mai locuita decat ma gandeam la prima vedere.

Bunicii tocmai au iesit la pensie, iar la munte putem merge atat vara, cat si iarna noi, cei 2 copii sau prietenii.

In casa vreau sa am 12-14 grade, sa nu se degradeze peretii, pe ideea de a consuma cat mai putin gaz posibil.
E clar ca pretul gazului tot va creste... Daca se oftica tatucu Putin, inchide conducta in mijloc de iarna.
am si semineu, dar asa, de.. efect in principiu!

Pana la urma voi opta pt panouri, tuburile (desi sunt substantial mai ieftine), nu ma vad urcandu-ma la 15m iarna ca sa le curat de zapada! Posted Image

O instalatie pentru aport la caldura e o instalatie putin mai complexa. E bine sa ti se faca un studiu amanuntit al instalatiei si sa ti-l spuna si tie, sa stii la ce te astepti.
Din faptul ca nu ti s-a zis cam cat va fi,aproximativ,aportul, ca pe timp de vara vor fi probleme cu supraincalzirea panourilor, ma face sa cred ca nu prea stiu cu ce se mananca. Nu e deajuns ca materialele sa fie de top, e nevoie ca si cei ce le proiecteaza si le instaleaza sa stie foarte bine ce este o instalatie de energía solara térmica.
La munte,din cauza ca cerul poate fi mai des acoperit de nori pe timpul iernii, se preteaza mai bine tuburile vidate deoarece acestea absorb mult mai bine radiatia difuza,ce este principala radiatie in cazul cerului cu nori.
Nu zic sa le pui pe cele din oferta cu panouri vidate,sunt chinezesti, spun doar sa mai cauti si alte oferte.
Calculele pe care le-ai pus in mesaj sunt relative, in calculul unei astefel de instalatii intra mai multe variabile.
Oricum daca nu le poti pune la 45º-55º inclinare(mai bine 55º) si cat mai bine orientate pe sud,nu merita efortul financiar pe care-l depui.
O instalatie solara bine executata si dimensionata poate aduce multe sadisfactii beneficiarului.

#5204
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postflorin71_skoda, on 01 septembrie 2014 - 19:13, said:

@ursamajor, panourile solare reprezinta o varianta foarte viabila pentru a mentine in casa o temperatura pozitiva. (Prin viabil eu inteleg o solutie tehnica care satisface cerintele, In cazul nostru sa mentina temperaturi pozitive in casa de vacanta)
Soluțiile complete de încălzire pe care le-am consultat cuprind, pe lângă panourile solare, și-o centrală termică pe lemne. De ce oare? Îți spun eu: fiindcă viabilitatea soluției e dată de aceasta din urmă, nu de panourile solare. Nici nu vreau să mă gândesc ce randament au acele panouri solare, fie ele și "cele mai" ultraperformante, pe o perioadă de viscol prelungit...

#5205
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 03.11.2009

View Postursamajor, on 02 septembrie 2014 - 07:59, said:

Soluțiile complete de încălzire pe care le-am consultat cuprind, pe lângă panourile solare, și-o centrală termică pe lemne. De ce oare?
Solutia completa de incalzire inseamna doua sau chiar 3 surse de caldura, acumulare si cedare de caldura la nevoie cu automatizare dedicata, ventilatie cu recuperare de caldura, o izolatie foarte buna a imobilului, casa orientata spre Sud pentru a beneficia la maximum de Soare... si-or mai fi multe de spus.

Deci... doar panouri solare nu inseamna solutie completa... ci sunt doar o parte a solutiei.

Ca idee, doar preincalzirea cu panouri solare a apei reci din fantana (sa spunem de la 12 la 30 C) pentru a fi folosita ca ACM, poate fi vazuta ca aport la caldura... pentru ca se foloseste mai putin sursa principala de caldura pentru a ridica ACM de la 30 la 40 C.

Daca sunt destul de multe panouri solare pentru a incalzi 1000 Litri de apa la 45-50-60 C... atunci se poate spune ca primavara/toamna avem aport total la incalzire, problema fiind ca acele panouri trebuiesc descarcate termic pe timpul verii... in piscina (putem gandi ca piscina este parte a solutiei complete de incalzire?... deci gandind deschis... DA.. piscina este si ea parte a solutiei de incalzire)

#5206
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Decat sa mai dea banii pe piscina si consum de curent pentru transport agent termic nu mai bine pune prelate pe panouri ? :)

#5207
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 03.11.2009

View Postkpk1, on 02 septembrie 2014 - 09:04, said:

...nu mai bine pune prelate pe panouri ? Posted Image
...ba da!
Suntem in mileniul 3... cautam solutii complete, cel mai bine ar fi ca prelata sa fie automatizata (sau jaluzele), sa se deschida/strange comandata de un termostat legat si la automatizarea "smart" a casei Posted Image

#5208
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Foarte faina ideea. Esti primul la care vad.
Ma gandesc si la o automatizare cu senzor de ploaie ca sa eviti deteriorarea tuburilor de la grindina. Oare exista ?

Edited by kpk1, 02 September 2014 - 09:25.


#5209
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Lol, pe mine m-a costat casa mai puțin decât costă "soluțiile" ce le pomeniți. Mileniul 3? Probabil că va trebui să intrăm mai adânc în el până să se găsească adevărate soluții economice de încălzire pe timp de iarnă. Ori vom reveni la bordeiele sub pământ ca-n mileniul trecut, la care climatizarea e mai ușoară. Oricum, tendința asta e, imobiliarele tind să nu mai "recunoască" "îmbunătățirile" tip piscine sau alte farafastâcuri.

Edited by ursamajor, 02 September 2014 - 09:52.


#5210
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 03.11.2009
...orice se poate in ziua de azi!Posted Image
Senzor de ploaie inseamna chiar si doi electrozi infipti intr-o bucata de burete, care in momentul in care se umezeste/imbiba cu apa incepe sa conduca... si trimite un semnal... etc.

Eu nu am jaluzele pe panouri, ale mele sunt plane, destul de rezistente cred pentru ca au trecut testul la o grindina... care mi-a spart policarbonatul de la foisor... care este asezat vertical!



View Postursamajor, on 02 septembrie 2014 - 09:50, said:

...până să se găsească adevărate soluții economice de încălzire pe timp de iarnă.

...gandeste asa... solutii eficiente... nu musai economice, pentru ca pe termen lung vei castiga mai mult daca folosesti ceva eficient.
Eficienta inseamna inclusiv evitarea consumurilor inutile... nu economia

Edited by costicucu, 02 September 2014 - 09:55.


#5211
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ai prea mult marketing corporatist în minte...

#5212
alexuti2012

alexuti2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.11.2013
catre cei care s e pricep asi vrea sa fac un panou cu tuburi vidate cu presiune dar vreau sa construiesc singur colectorul fara boiler sus care am sa il pun jos idea e ca nu am soluti complete la construire colectorului idei ceva stiu ca trebuie sa fac totul pe garnituri si mam gindit si la teava din cupru si teuri vreau tuburi de f 58 dar nu vad cit de bine o sa etanseze vreau sa imi raspunda daca a facut cineva

am uitat boilerul osa fie dublu circuit montat jos cu pompa de circulatie

#5213
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View Postcosticucu, on 02 septembrie 2014 - 09:55, said:

..gandeste asa... solutii eficiente... nu musai economice, pentru ca pe termen lung vei castiga mai mult daca folosesti ceva eficient.
Eficienta inseamna inclusiv evitarea consumurilor inutile... nu economia

Vorbind de termen lung, exista studii pe termen lung (cat se amortizeaza costurile) privind fiabilitatea acestor sisteme?
Intrebarea principala e daca se amortizeaza investitia inainte ca sistemul sa necesite reparatii sau inlocuire partiala/totala.
A se mai lua in calcul ca intre timp pot aparea si alte tehnologii...

La ultimele inrebari aici sa ajuns la concluzia ca un astfel de sistem e util cand nu ai gaze la poarta...si sa incalzesti  din 2-3 sisteme, cu un cost care speri ca se amortizeaza pe termen lung.

Cat despre case de vacante, mai bine va ganditi de 3 ori in Romania, unii au ramas fara case, la propriu iar vecinu a plantat porumb pe terenul pe care era casa, macar pensiune sa fie...

Edited by Zyx, 07 September 2014 - 21:29.


#5214
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
la actualul pret al energiei (mic adica, in comparatie cu alte tari) nu cred ca este fezabil dpdv financiar un proiect solar pt aplicatii casnice
asta nu inseamna ca nu exista clienti pt asa ceva. mirajul de a-ti produce "gratis" apa calda intr-o anumita perioda a anului este suficient

#5215
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Buna,
M-am gandit sa-mi cumpar un panou solar pe care sa-l leg la un boiler cu o serpentina, prin termosifonare.
Acest nou boiler de 150-200l va fi folosit ca si preincalzitor pentru cel existent 100l incalzit electric/lemn.
Am citit toate paginile forumului insa nu m-am lamurit:

1.Pot folosi serpentina boilerului pentru termosifonare? (cu aerisitor si vas de expansiune)
2.Unde conectez apa calda: sus, jos? Pentru ca in interiorul boilerului, cred ca spirala e de jos pana sus!
3.Ce tip de panouri pot folosi in conditiile de mai sus (cu boiler, presurizate, nepresurizate, U-type, I-type) si cate elemente? Stiu, multe = mai bine, insa raport investitie/beneficii ma intereseaza. Voi folosi antigel daca as avea de castigat un oarece aport pe perioada toamna-primavara.
4.Face fata circuitul natural pe perioada verii sau imi trebuie neaparat pompa? Eventual, vara acopar o parte din panou.
5.Ma intereseaza sa compensez cat mai mult din incalzirea electrica ACM vara,toamna si primavara. Este corect orientat panoul (in poza este spre sud)? Inclinarea i-o dau la 55-60 de grade. Poza cu asezarea panoului este facuta pe 29 august la ora 18.30.
6.Are cineva ceva asemanator si daca da, ce probleme a intampinat?
7.Mi-a scapat ceva? Alta solutie...sfaturi...etc

Multumesc mult pentru ajutor si asa cum zicea cineva, lucrez in IT, deci rabdare si intelegere Posted Image !

Attached Files



#5216
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ai deja boilerul cumparat ? (ca panourile am inteles ca nu le ai)
Boilerul vrei sa-l montezi in casa, sau afara ?

#5217
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Acum am un boiler de 100 l incalzit electric/lemn. Boilerul de 150l va fi in casa la inaltimea din foto +- 20cm.
In coltul acela este centrala pe lemne.

Edited by doega, 09 September 2014 - 14:50.


#5218
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postgodaro, on 08 septembrie 2014 - 08:10, said:

la actualul pret al energiei (mic adica, in comparatie cu alte tari) nu cred ca este fezabil dpdv financiar un proiect solar pt aplicatii casnice
asta nu inseamna ca nu exista clienti pt asa ceva. mirajul de a-ti produce "gratis" apa calda intr-o anumita perioda a anului este suficient
Puteti dvs sa faceti o lista cu amortizarea utilajelor din casa ? Incluziv aragaz , masina de spalat etc. Sau de ce nu a casei .Sunt curios in cat timp imi amortizez investitia cu casa gardu si telefonu de fitze a lu` nevasta .
Get real oameni buni nu cumparam gadgeturi sa le amortizam. Daca ar fi asa am ramane la teracote si apa incalzita cu crengi de rachita . Le cumparam pentru confort , iar un sistem solar poate sa ofere confort in multe cazuri .

#5219
donc

donc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 26.03.2009

View Postdoega, on 09 septembrie 2014 - 14:47, said:

Acum am un boiler de 100 l incalzit electric/lemn. Boilerul de 150l va fi in casa la inaltimea din foto +- 20cm.
In coltul acela este centrala pe lemne.

Sa inteleg ca panoul vrei sa-l pui afara in fata casei si boilerul in casa?
La un termosifón, distanta dintre boiler si panou trebuie sa fie cat mai mica pentru a avea un bun randament, traseul cat mai drept,fara coturi .

#5220
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View PostFontanero, on 09 septembrie 2014 - 20:52, said:

Daca ar fi asa am ramane la teracote si apa incalzita cu crengi de rachita . Le cumparam pentru confort , iar un sistem solar poate sa ofere confort in multe cazuri .
Cine gândește așa nu gândește în perspectivă sau are bani de aruncat, caz în care nu văd de ce i-ar trebui sistem solar și nu ar prefera alt sistem mai ieftin și cu randament mai bun.
Personal văd lucrurile în perspectiva epuizării sau devenirii neeconomice de exploatat în viitor (mai apropiat decât cred unii), a combustibililor fosili. Sistemele solare trebuiesc privite ca alternativă, de fapt nu alternativă, ci ca sistem viitor de sine-stătător de producere a energiei/căldurii. Ori, deocamdată, randamentul lor e foarte prost (iarna aproape zero), invers proporțional cu prețul de aciziție, care este imens, comparativ cu alte surse. Lemnul să fie viitorul? Cărbunele, care încă mai există ca resursă?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate