Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Tarile Nordice

- - - - -
  • Please log in to reply
789 replies to this topic

#1
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
:console:

sunt interesat de scandinavia desi n-am fost niciodata dar numai prin carti, net......

cum este acolo in scandinavia-norvegia,suedia,finlanda,danemarca?

de ce este totul scump in norvegia?

cum este clima in sept si oct? vara?

cum sunt oamenii de acolo in scandinavia? Reci, aroganti, inchisi din fire sau draguti?

care-i cel mai frumos oras din scandinavia?
oslo,copenhaga,stockolm sau helsinki?

astept orice sfat pt cei care au calatorit in scandinavia B)

dave :peacefingers:  :D  :P

#2
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
Am fost anul trecut in Norvegia la sfarsitul lui Noiembrie - Decembrie.
Cel mai mult am stat la Oslo, cam 4- 5 zile;
Vremea mohorata; am inteles ca vara e mult mai misto( ajunge si la 30 de grade ?! ). Oricum, m-am plimbat cu ocazia asta prin muzee ( stateam f. aproape de muzeul lor national de arta, unde in afara de Munch - care merita cu prisosinta - nu prea ai ce vedea).
prin Noiembrie,  era zapada mare deja; cand am venit cu avionul si ne-am apropiat de aterizare, se vedea totul minunat de alb, un alb curat cum la noi mai rar gasesti.
La aeroport ( destul de mic, cam ca Otopeniul ), mult lemn si sticla+ aluminiu; de la aeroport la Oslo, e ceva de mers ( eu am luat trenul, care costa cam 15 euro!! ).Nu-ti spun cat erau taxiurile, ca nu poti sa crezi; cand eram in oras am facut socoteala: un bilet de tramvai venea cam 200 de mii lei.
Prin oras este demn de vazut Parlamentul ( mititel ) vis- a -vis de Palatul Regal, care este pe o colina; intre ele, un spatiu pietonal cu Teatrul National, Universitatea, etc.
Per ansamblu , un oras f. linistit, cu oameni civilizati si politicosi: sunt si ceva romani ( cel mai haios era un acordeonist, saracul- de culoare, evident - care tremura de frig dar nu se lasa , in cel mai frumos parc al lor, Vigeland ), dar nu prea am intrat in vorba cu ei, nu stiu de ce...
De vazut este Vigeland-ul, un fel de parc tematic plin de statui care , toate, au cate ceva din  etapele prin care trec fiintele umane, surprinzand foarte acut diverse stari sufletesti sau sentimente mai mult sau mai putin impartasite; cred ca merita vazut, desi am murit de frig ; pe ei nu parea sa-i afecteze; copii sunt incurajati sa intre in zapada sa se joace chiar sumar imbracati si nu-ti spun cati pensionari sportivi ( pe schiuri ) am vazut.
Mai este un complex muzeal in sud vestul orasului, unde este si un cartier rezidential superb. Aici sunt cele 3 corabii funerare vikinge recuperate pe la inceputul secolului al XIX din malul estuarelor. Doua sunt mai bine conservate si sunt incredibil de zvelte dar destul de incapatoare. Tot in zona mai sunt: muzeul etnografic-folcloric ( l-am sarit, ca n-am avut timp ), Kon-Tiki, Fram , Naval ...
Am mai fost si in afara orasului la pista de sarituri Holmenkollen; acolo poti sa-ti dai seama ca baietii aia care sar au cel putin o doaga lipsa ; pe de alta parte imaginea orasului si a fiordului merita toti banii.
Mai au o fortareata pe malul marii, Askerhus se cheama, care nu m-a dat pe spate. Cred ca m-a impresionat numai faptul ca un rege al Suediei , celebrul Carol al XII-lea ,a murit la asediul cetatii.
A! ei erau un fel de tarani ai Nordului, constant in umbra fratelui mai mare ( Suedia ), unde deja se constituise o clasa rafinata, de oameni cu bani si care stiau sa se bucure de viata; situatia s-a cam schimbat de cand a inceput sa curga petrolul din Marea Nordului, si au inceput sa dea si ei de bani.
Limba lor nu este ca a Suedezilor, chiar nu prea sunt incantati sa le vorbesti in Suedeza, desi toti o inteleg.
In rest, toate sunt la preturi inimaginabile pentru un roman bugetar; m-a scos prietena la care am fost la carciuma si un fel de mancare era de pe la 35 de euro in sus.
Engleza- vorbeste toata lumea.
Sunt f. corecti, politicosi... s.a.m.d. ( plictiseala groaznica, adica ).
Altceva nu mai imi vine in minte.
Stii ca nu sunt in UE, dar sunt in Spatiul Schengen; moneda lor e coroana .
Bye, F.

#3
marius

marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 15.09.2003
Am stat 3 luni in FI din februarie pana in mai...cand am ajuns erau -28 de grade...dar la plecare, in primele zile ale lui mai au fost vreo 15 grade cu +.....so cam asa e si prin septembrie..ieri au fost de exemplu 20 de grade si era senin (am vb cu un prieten ce s-a mutat acolo).
Lumea in FI....super amabila, super civilizata si "tehnologizata" si gata sa te ajute oricand...cel putin prin orasul in care am stat eu-Oulu..engleza vorbea mai toata lumea(mai bine sau mai prost, dar daca trebuia sa ajungi intr-un loc anume te puteai intelege cu oamenii).
De vizitat...castelul de gheata..parca la Rovaniemi era...oricum sa vezi cand e deschis (netopit :P).
Apoi cercul polar, cu casuta lui Mos Craciun....misto de tot...cam scump a fost mosul sa iti faci po za cu el...dar daca vrei amintire cu el..asta e :)
Sa te dai cu sania trasa de Husky(caini) si cu snowmobilu :w00t:
Incearca si un pescuit la copca daca mergi cand e frig....sau sa mergi cu masina km intregi pe marea inghetata si sa vezi spargatoarele de gheata de pe Discovery Channel  :coolspeak:
So, in concluzie...merita o excursie in Finlanda

#4
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
[quote name='marius' date='Sep 23 2005, 16:21']
Am stat 3 luni in FI din februarie pana in mai...

:photo: am auzit de limba finlandeza care se vorbeste in FI :rolleyes:
este cea mai grea limba cu cuvinte aparute de nicaieri care nu are nimic comun cu alte limbi.Limba finlandeza face parte din limbi fino-ugrice adica estoniana, maghiara, albaneza. ;)
:w00t: am invatat cateva cuvinte in finlandeza si este prea multa multa gramatica cu atitea terminatii. :console:
in FI se vorbeste si suedeza foarte diferita de limba materna care este importanta. :naughty:

cum este helsinki? B)

#5
marius

marius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 15.09.2003
Tinand cont ca nu prea am stat in Helsinky decat cateva ore mi s-a parut super ok...mi-a placut mult de tot....poate si pentru ca era primul oras vestic pe care l-am vizitat (a fost prima mea iesire din tara)..am uitat sa iti spun ca am fost in 1998 in Finlanda.Cred ca ti-am mai spus...iti recomand Finlanda :coolspeak:

#6
mariuspetru

mariuspetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 10.04.2005
Imagini de iarna din Oslo si Lillehammer

Attached File  IMG_1705.jpg   808.02K   365 downloadsAttached File  IMG_1663.jpg   776.11K   288 downloadsAttached File  IMG_1543.jpg   870.81K   344 downloadshment]Attached File  IMG_1547.jpg   1.09MB   277 downloadsAttached File  IMG_1641.jpg   906.58K   168 downloads[attachment=9812
:attachment]Attached File  IMG_1669.jpg   1.1MB   200 downloadsAttached File  IMG_1670.jpg   973.04K   180 downloads[attachmen
=98131:attachment]Attached File  IMG_1680.jpg   1MB   157 downloadsAttached File  IMG_1701.jpg   988.95K   151 downloads[att
chment=98135:attachment]

Attached Files


Edited by me_and_myself, 07 May 2007 - 16:48.


#7
oaritoni

oaritoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.03.2006
Ma intereseaza sa fac  o excursie prin nordul Europei,aadica Sankt Petersburg,Finlanda (inclusiv Laponia) si poate Nordvegia bineînteles prin perioada verii,adica mai la caldura,nu acum.
As vrea sa vad aurora boreala si noptile albe de la Sankt Petersburg.
Cine ma poate sfatui
  - când as putea merge ?!
  -ce as mai putea vedea ?
  -cazare ieftina ...

Merçi mult !

#8
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005

 oaritoni, on Mar 24 2006, 19:57, said:

Ma intereseaza sa fac  o excursie prin nordul Europei,aadica Sankt Petersburg,Finlanda (inclusiv Laponia) si poate Nordvegia bineînteles prin perioada verii,adica mai la caldura,nu acum.
As vrea sa vad aurora boreala si noptile albe de la Sankt Petersburg.
Cine ma poate sfatui
  - când as putea merge ?!
  -ce as mai putea vedea ?
  -cazare ieftina ...

Merçi mult !

din pacate Norvegia este cea mai scumpa tara din Europa.De aceea turistii nu prea se duc sa vada Norvegia din cauza preturilor de acolo.Dar este superba Norvegia de la nord la sud..... :coolspeak:

cat despre finlanda nu stiu ce sa spun.....numai paduri si lacuri vezi peste tot......poate nu-i la fel de scumpa decat Norvegia
ca mijloc de calatorie spre destinatie recomand avionul ;)

Dave -_-

#9
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
[quote name='oaritoni' date='Mar 24 2006, 19:57' post='1363565']
Ma intereseaza sa fac  o excursie prin nordul Europei,aadica Sankt Petersburg,Finlanda (inclusiv Laponia) si poate Nordvegia bineînteles prin perioada verii,adica mai la caldura,nu acum.


Cautand cu totul si cu totul altceva, am picat peste o asemenea oferta la Dal Travel: 7 zile in total, jumatate in Sankt Petersburg, jumatate la Helsinki. Treaba asta se numea... "Circuit Rusia" (???). Personal, pretul mi s-a parut exorbitant - fiind doar cu mic-dejun; la suma de baza se adaugau tot felul de taxe (de aeroport, de viza la rusi; plus excursiile la palatele tzarilor, unde scria "posibile/optionale", adica te taxeaza din nou...).
Dar daca iti doresti neaparat...
O zi, sau macar o jumatate de zi in Ermitaj e obligatorie!

#10
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Faina alegere,cu nordul Europei.Si eu am vazut oferte doar la Sankt Petersburg,si depaseau mia de euro.
Incearca sa-ti faci traseul,cu avion si cu hotel cu tot,prin diferite site-uri de profil:expedia.com sau travelocity.com.De obicei iti iese cu vreo suta doua mai ieftin ca la agentie.
Si vezi ca la rusi trebuie viza.

#11
myself1

myself1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 07.07.2005
daca iei prin agentii preturile sunt foarte umflate. daca iti faci tu grupul si mergeti impreuna, gasesti usor cu ghidul In Your Pocket de exemplu si hoteluri superieftine si mananci la supermarket si o sa iesi foarte ieftin chiar si superscumpa Norvegie...

#12
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Va rog sugestii/ informatii/ recomandari pentru o vacanta in Suedia.
Mercic

PS Plec cu avionul pina la Gotteborg si stau in casa unor prieteni.

Edited by me_and_myself, 07 May 2007 - 16:20.


#13
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

 Aprilia, on Jun 17 2006, 19:55, said:

Va rog sugestii/ informatii/ recomandari pentru o vacanta in Suedia.
Mercic

PS Plec cu avionul pina la Gotteborg si stau in casa unor prieteni.
Prima și singura idee care-mi vine în cap este să faci o vizită la Skagen.

#14
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Undeva intre Goteborg si Boras era o uzina Volvo, era interesant ca soseaua trecea prin mijlocul uzinei, stanga-dreapta hale si masini :photo:

O tara super, putine din Europa se pot compara cu ea...ma rog, idealul meu nu-s orasele-muzeu  :huh:

#15
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
eu am fost acum doi aini in Stockholm! superb oras! Cam scum dar merita. ai ce vizita. daca ajungi in stockholm sa nu ratezi sa vizitezi millesgarden! o gradina cu sculpturi. Sau globben o rena gigant sub forma de glob si multe alele. evident primaria, catedralele, ........ Poti sa te duci si la upsala un orasel din nordul stockolmului. foarte frumos. Oricum atentie ca sunt cam scumpe toate. eu m-am speriat. Manacarea daca stii de unde sa o iei este aproape ca la noi. tre sa stii pe unde sunt promotii  sau magazine mai ieftine. de obicei in cartierele considerate mai sarace.

#16
royal122

royal122

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.06.2006
Super tara Suedia :) am vizitat multe locuri din Goteborg si Stockholm .Daca ajungi in Goteborg nu trebuie sa ratezi sub nici o forma parcul de distractii Liseberg ,uite aici:
http://www.liseberg....seberg/engelska

#17
michella

michella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.09.2005
Am corespondat cu un prieten de origine finlandeza si mi-a spus ca oamenii sunt amabili, sar sa te ajute in orice moment, pusi pe distractie ... hobby-ul lor intalnit este multa sauna, paintball-ul, bautura care le tine cald in perioada geroasa - Finlandia  :D Am calatorit pe mii de site-uri pt a ma informa de Finlanda - Helsinki, Lahti, Tampere - zone unde ai ce vedea - Biserica ortodoxa, castelul Kajaani, muzeul de istorie, "orasul vechi" al Helsinki-ului si multe altele. Mi-am cumparat manuale de invatarea limbii finlandeze, asa de mult m-a atras aceasta zona incat am inceput sa o invat cat de cat si vreau sa ma perfectionez. Limba se aseamana cu maghiara, pronuntarea cuvintelor se face ca in lb romana, unele se aseamana chiar cu lb noastra, sunt cateva litere care se pronunta diferit, in schimb totul este ok. Am crezut ca vara asta voi ajunge inspre Nordul Europei, da' nu a fost sa fie, poate alta data cand voi avea finante cat trebui  -_-  :) .

Cei care au fost in Finlanda - Helsinki, Lahti, Tampere, Laponia as vrea un site unde sa ma interesez de plecarea avionelor dus-intors, costul lor, ... cazare pt bugetul unui roman mmodest  :P  ... cine stie ?

#18
Calator

Calator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.08.2006

 oaritoni, on Mar 24 2006, 19:57, said:

Ma intereseaza sa fac  o excursie prin nordul Europei,aadica Sankt Petersburg,Finlanda (inclusiv Laponia) si poate Nordvegia bineînteles prin perioada verii,adica mai la caldura,nu acum.
As vrea sa vad aurora boreala si noptile albe de la Sankt Petersburg.
Cine ma poate sfatui
  - când as putea merge ?!
  -ce as mai putea vedea ?
  -cazare ieftina ...

Merçi mult !

Eu te pot ajuta cu Sankt Petersburg, sper să nu vină prea târziu mesajul meu. Tocmai m-am intors dintr-o astfel de excursie. Preturile in Rusia sunt mari. Recomandabil este transportul cu avionul pana in Sankt Petersburg sau o alta varianta pana la Moskova si apoi croaziera pana la Sankt Petersburg (ca sa te bucuri de Noptile albe).
Perioada optima pentru Nopte Albe este vara adica iunie- sfarsitul lui august.

Pai in Sankt Petersburg sunt o gramada de vazut. Daca tot am inceput cu noptile albe, noaptea incepand cu 1.30 se incep sa se deschida podurile de pe Neva (ca sa treaca vapoarele). Este un spectacol fascinant de lumini cand soarele rasare. Catedrala Sf. Isaac are deschis turnul non stop in toata aceasta perioada, pentru ca turistii sa admire rasaritul de soare.

Ce ar fi de vazut in Sankt Petersburg:
- Catedralele: Kazan, Sf, Isaac, Biserica pe sânge (cu icoane, fresce și ornamente din mozaic de cristale semiprețioase), Fortăreața Petru și Pavel (unde sunt inmormântați țarii, inclusiv familia Romanov)
- Ermitaj- Palatul de Iarna (cel mai mare muzeu de arta din lume)- unde te poti bucura de lucrari și colecții ale marilor artiști. Trebuie sa iți faci o hartă cu ce vrei sa vezi, deoarece sunt multe de văzut. Îți recomand Sala de Malahit, Loggia lui Rafael, Camera Tronului, Sala de bal, Salonul Rembrand, Leonardo da Vinci, Salonul Armureriei, Salonul Grecesc, Italian, Egiptean, salonul pictorilor francezi- Rubens, trezoreria cu ceasul păun...găsești detalii la: http://www.hermitagemuseum.org/ ...oricum să nu ratezi colecția de ouă Faberge.
- croaziera pe canalele Nevei... canalele și podurile sunt spectaculoase;
- daca ai noroc te poti bucura de un spectacol de culoare, muzica și efecte la Teatrul de  balet Marinskaya;
- la 20 km de Sankt Petersburg- grădinile Petrodvareț și palatul Peterhof (se poate ajunge cu microbuzul sau croaziera din Sankt Ptersburg).
- la 30 km de Sankt Petersburg- Tsarskoe Selo- reședinta țaristă renumita prin camera de chihlimbar;
PS- daca ai vazut Palatul și grădinile Versailles, Micul și Marele Trianon vei fi surprins să vezi ce se află aici.

Altceva? Bulevardele sunt largi, ca și în Moskova, multă verdeață și curățenie, cel mai eficient mijloc de transport este metroul (Nu este spectaculos ca si cel din Moskova, dar este f. curat și eficient).

Te descurci mai bine cu limba franceză, engleza nu se prea vorbește (mai degraba te întelegi cu ei în romănă decât în engleză).

Prețurile...depinde de ceea ce vrei, de cum vrei sa simți Rusia- poti să mănânci la un fast food sau poți să mergi la un local specific. Eu am căutat să trăiesc ca rușii în cele 5 zile și prețurile nu mi s-au părut mult mai mari ca la noi, cu 20- 30% mai mult, dar mă așteptam la mai mult.

daca vrei sa afli mai multe detalii poti sa ma intrebi sau poti intra pe: http://www.virtualto...Petersburg.html

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate