Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tarile Nordice

- - - - -
  • Please log in to reply
789 replies to this topic

#19
marius teo

marius teo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 27.06.2006
he he he . excursia asta mi-am propus-o si eu !!!

dar ... altfel!

eu vreau sa merg pana la capul nord la 71 grade latitudine. pe vas de croaziera. vad si copenhaga, oslo, helsinki, stockolm, fordurile(Sogne ford-cel mai tare din lume) si costa nene!!!


http://www.5stars-of...apeexplorer.htm


http://www.ont.ro/ne...-capul-nord.htm

#20
oaritoni

oaritoni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 22.03.2006

 marius teo, on Aug 4 2006, 10:50, said:

he he he . excursia asta mi-am propus-o si eu !!!

dar ... altfel!

eu vreau sa merg pana la capul nord la 71 grade latitudine. pe vas de croaziera. vad si copenhaga, oslo, helsinki, stockolm, fordurile(Sogne ford-cel mai tare din lume) si costa nene!!!
http://www.5stars-of...apeexplorer.htm
http://www.ont.ro/ne...-capul-nord.htm

Eu ma gândeam ceva de gen student travel.Sunt student si am calatorit destul prin Europa,ceva de genul interrail + auberge de jeunesse / hostel sau camine universitare .Asta e varianta pe care am practicat-o pâna acum prin Franta,Italia,Spania,Cehia,etc ....
Cu vreo 500 de euro o dai destul de bine în 2 saptamâni de umblat de obicei (zic asta din eexperienta ). Sincer  ma cam sperie preturile de pe aici.Eu plec din nou saptamâna care vine la Nice,si m-ar interesa o tura de genul asta daca mai gasesc pe cineva.Daca te intereseaza astept postul tau.Adevarul e ca nu am gasit pe nimeni pâna acum pt asa ceva,totzi vor Grecia,Italia,etc de care sunt deja satul !

#21
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
O oferta interesanta pt. tarile nordice - la Omnia Turism cu autocarul, 23 de zile, prinde si Polonia, tarile baltice, Scandinavia, Germania. Cam  € 1400.

Cred ca pentru anul asta e cam tarziu (plecarea e in luna august), dar o au in program in fiecare an, vara.

#22
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

 Fujitsu, on Aug 6 2006, 09:19, said:

O oferta interesanta pt. tarile nordice - la Omnia Turism cu autocarul, 23 de zile, prinde si Polonia, tarile baltice, Scandinavia, Germania. Cam  € 1400.

Cred ca pentru anul asta e cam tarziu (plecarea e in luna august), dar o au in program in fiecare an, vara.

M-ar tenta si pe mine de nu se poate, insa Omnia Turism imi da fiori de groaza pe sira spinarii. Am vorbit intr-adevar si cu o persoana relativ multumita de ei, insa ea avea un mare spirit de aventura, le spunea la fiecare oprire "la revedere, eu ma duc singura, ne vedem peste 3 ore" si asa ca a reusit sa vada multe din lucrurile propuse. 23 de zile pentru un astfel de circuit care prinde atat de multe tari e cam spoiala. Oferta ar fi interesanta daca ar avea incluse sa zicem 2 tari, maxim 3.

#23
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006

 raluca2005, on Aug 6 2006, 10:43, said:

... insa Omnia Turism imi da fiori de groaza pe sira spinarii. Am vorbit intr-adevar si cu o persoana relativ multumita de ei, insa ea avea un mare spirit de aventura, le spunea la fiecare oprire "la revedere, eu ma duc singura, ne vedem peste 3 ore" si asa ca a reusit sa vada multe din lucrurile propuse. 23 de zile pentru un astfel de circuit care prinde atat de multe tari e cam spoiala. Oferta ar fi interesanta daca ar avea incluse sa zicem 2 tari, maxim 3.

Am fost cu Omnia la Paris: autocar vechi (sa zicem ca asa s-a nimerit), hoteluri super (pe bune, la cazare n-am avut de ce sa ma plang), ghida ciubucareasa (am refuzat categoric sa platesc asa-zisele optionale care le-a oferit pe sestache, in pofida insistentelor) dar totusi destul de informata, respectarea programului cu aproximatie (pleca mai devreme din unele localitati). Am cerut bani inapoi (ulterior) pentru ca nu ni s-au oferit locurile promise initial in autocar si chiar i-am si primit.
Altfel, agentia e ok  :D .
Turul e cam lung intr-adevar, dar tarile scandinave sunt scumpe sa mergi pe cont propriu, si mi s-a parut o oferta buna. Intr-adevar, cu sistemul descris de tine, raluca, adica "ne vedem peste 3 ore la autocar".

#24
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

 Fujitsu, on Aug 6 2006, 13:09, said:

Am fost cu Omnia la Paris: autocar vechi (sa zicem ca asa s-a nimerit), hoteluri super (pe bune, la cazare n-am avut de ce sa ma plang), ghida ciubucareasa (am refuzat categoric sa platesc asa-zisele optionale care le-a oferit pe sestache, in pofida insistentelor) dar totusi destul de informata, respectarea programului cu aproximatie (pleca mai devreme din unele localitati). Am cerut bani inapoi (ulterior) pentru ca nu ni s-au oferit locurile promise initial in autocar si chiar i-am si primit.
Altfel, agentia e ok  :D .
Turul e cam lung intr-adevar, dar tarile scandinave sunt scumpe sa mergi pe cont propriu, si mi s-a parut o oferta buna. Intr-adevar, cu sistemul descris de tine, raluca, adica "ne vedem peste 3 ore la autocar".

Asta ma dispera si pe mine la ei, ca nu se tin de cuvant cu vizitarea de obiective, multe dintre ele ajungi sa le vezi doar din autocare si ca nu aloca suficient timp fiecarui oras sau tara in parte, altfel iti iau fata cu circuitele. De hoteluri lumea intra-devar ca nu s-a prea plans, insa chestia e ca dai atentie mai mare la hotel cand iti iei un sejur, in circuite esti mereu pe drumuri, speri doar sa ai un acoperis deasupra capului cand esti mort de somn si o masa decenta dimineata.

Nici eu nu as avea suficient sa merg in multe pe cont propriu, ce sa mai zic in tarile scandinave, mi-e frica insa ca efectiv nu o sa am timp sa vad cu ei mai nimic si ca o sa ajung sa dau bani putini si sa vad putin. Si mai mult sa ma enervez. Dar vorba ta, decat deloc... si oferta nu e rea. Daca ajungi sa te duci, sa imi zici macar cum a fost.

#25
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
Iubesc intotdeauna VARA :D  de aceea Scandinavia are cele mai lungi zile de vara care tin de la luna mai pana sfarsitul lui august....Periaoda de varf ("nopti albe") este iunie si iulie mai ales in nordul Scandinaviei....
de ex: la Oslo soarele rasare la ora 3 si ceva dimineata si apune la 22,35 seara (iunie-iulie)...in schimb Tromso din nordul Norvegiei nu exista rasarit si nici apus(ora exacta)...numai soare si lumina dar iarna este intuneric total intre 27 nov-15 ian.

intr-adevar, tarile scandinave sunt cele mai scumpe tari dar cele mai mari venituri(tari bogate).....Oslo, Copenhaga sunt cele mai scumpe orase din lume....Oslo nu este ceva fermecator(oras modest-cca 580.000 loc) ,oamenii reci dar  foarte toleranti...specific nordic....Copenhaga-mult mai superb si mai primitor....Stockolm numita si "Venetia Nordului" cu multe canale si insule /insulite- cel mai mare oras din Scandinavia, Helsinki(Finlanda)-oras monoton, fara farmec,

Cele mai frumoase locuri sunt fiorduri care se afla numai in Norvegia ca Sognefjord,Hardangerfjord,Trondheimfjorden.....dar cel mai frumos fiord norvegian este Geirangerfjorden.

Poate Scandinavia nu este locul potrivit pt o baie in ape reci in miezul verii(ba chiar se poate scalda acolo numai scandinavii -obisnuiti cu locuri), dar farmecul tipic nordico-scandinav ramane de neuitat

#26
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Sunt in Helsinki de vreo 4 luni de zile si am reusit sa imi fac o impresie cat de cat despre Finlanda si finlandezi.
Oamenii sunt foarte civilizati, foarte organizati, educati,open-minded, nonconformisti insa cam betivi. Bautul este la ei sport national, beau pana se pun in cap, si aproape oriunde. Cel mai "socant" a fost cand am mers prima oara intr-un club si am vazut femei bete in seara aia, cat toata viata mea...
Sunt innebuniti dupa sauna, pescuit, karaoke, picnic(in zilele insorite toata lumea e la picnic care pe unde apuca: parcuri, malul marii, insule etc),biciclete, jogging.
Distractia lor se rezuma de multe ori la bautura. Am fost de vreo 2 ori la Stockolm cu vaporul, si multi mergeau pe vas doar sa bea, sa manance, sa se distreze nici macar nu coborau in Stockolm. La orele 3-4 dimineata >90% din cei de pe vas erau beti..:D. Multi merg la tallin ca sa cumpere bautura ieftina de acolo, au niste carucioare, gen cum au taranii nostri care vand in piata, cu care cara bautura :D.(poza atasata)
90% au ochi albastri si sunt blonzi, si >60% poarta ochelari de vedere. .
Vremea este destul de capricioasa cu vara f scurta, si iarna lunga..toate bune si frumoase pana cand incepe sa bata vantul, cand inevitabil se face al naibii de frig.
Vara , zilele sunt fff lungi, in iunie - iulie aproape ca nu se intuneca, temperaturile rar depasesc 25 de grade, iar apa marii nu are mai mult de 20 grade.
Iarna din ce mi-au povestit alte persoane, este foarte urata si incepe de pe la jumatatea lunii octombrie. Temperaturile ajung si pe la -30 grade, iar marea este inghetata pana prin luna martie.Cea mai urata luna este noiembrie, iar cea mai frumoasa este decembrie- multa zapada si spiritul sarbatorilor.
Transportul in comun este ff bine pus la punct, insa si destul de scump pentru un turist. Un bilet valabil 1 ora doar in oras, costa 2 EUR. Pentru rezidenti un abonament pe toate liniile doar in oras este 50-60 eur, iar regional 80EUR.
Cazarea atat la hotel cat si chiriile sunt destul de scumpe, uneori chiar exagerat de scumpe.Viata in general este destul de scumpa, si multi finlandezi isi urasc tara exact pt acest lucru.
In nordul Finlandei(Lapland,Rovaniemi etc) inca n-am ajuns, aveam planificat luna asta, dar s-a anulat...insa toti mi-au spus ca cel mai mult merita mers vara.
Zicea cineva mai sus ca Helsinkiul este un oras monoton si fara farmec..asa este intra-adevar.....comparat cu Stockolmul :D. Mie Copenhaga mi s-a parut cam la fel cand vine vorba de monotonie

@michella, pentru preturi poti accesa: www.kilroy.fi
In rovaniemi exista destule locuri de cazare, unele chiar ieftine(30-40EUR/noapte camera). Un zbor Helsinki-Rovaniemi, este ~150-170EUR dus intors, pret normal, insa poti gasi si la pret mai bun..~100-120EUR daca iti iei din timp.

Va stau la dispozitie pentru alte intrebari despre Finlanda(Helsinki,Espoo,Vantaa) :P

Attached Files


Edited by MATRIXU, 14 August 2006 - 20:51.


#27
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
sunt placut impresionat despre ce ai scris :) .....
sa stii ca nu iubesc iarna -_-  si nu vreau sa aud de cuvantul asta.....intr-adevar in Scandinavia sunt cele mai grele ierni dar nu intotdeauna....daca esti pe coasta -de ex. pe coasta Norvegiei ca orasele Bergen sau Trondheim iernile nu sunt deloc friguroase ba chiar ploioase chiar in dec-ian in timp ce in centrul si nordul Scandinaviei nici nu-ti poti imagina acolo- ger cumplit pana la -30 C, multa zapada,6 luni frig si bezna....Dar totul este bine organizat si in cele mai indepartate locuri:electricitate, drumuri,....

cel mai placut loc tot timpul in raport cu clima este Danemarca :D -cel mai sudic capat al Scandinaviei: o tara joasa numai de campie 95%( nu sunt munti deloc),sistem f dezvoltat de drumuri, canale si poduri, oameni f civilizati si tolernati, vreme potrivita cu ierni reci cu putina zapada, veri calduroase pana la 30 C, are cel mai mare PIB(nivel de trai foarte ridicat dar tara la fel se scumpa ), multe insule si insulite.....

#28
saankarite

saankarite

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.08.2006
am stat anul trecut 2 saptamani in Suedia (in Skane, partea de sud). Orase vizitate: Malmo, Lund, Helsingborg, Ystad. O saptamana am stat in Molle, o statiune mica in peninsula Kullaberg (undeva la mijlocul distantei intre Malmo si Goteborg).
Suedia mi s-a parut una din cele mai extraordinare locatii.. Oameni foarte prietenosi, toata lumea vorbeste cel putin engleza la nivel cel putin mediu.
Temperaturile pe perioada verii nu prea sunt ridicate (cea mai mare temperatura - in iulie - 26 grade).
Am facut baie in mare, insa a fost o experienta crunta. apa era atat de rece incat iti inghetau picioarele instantaneu.
Preturile sunt mari, chiar foarte mari pentru un roman mediu. Insa la ei salariile sunt pe masura, asa ca nimeni nu se plange. In Suedia nu este voie sa fumezi in locuri publice (asta include orice birt, cafenea, restaurant). Doar pe strada, pe terase, sau in curtea blocului. Nici in apartamentul pe care l-am inchiriat in Malmo nu aveam voie sa fumam.
Bautura este monopol de stat si poate fi cumparata doar din magazine specializate (SystemBolanget) si e scumpa. Insa daca vrei cumparaturi, poti foarte bine sa iei autobuzul pana in Copenhaga unde nu sunt astfel de restrictii. Si mult mai ieftin. :)
Standardul de viata e foarte ridicat si nu (prea) sunt cersetori sau hoti (decat din randul imigrantilor). Am vazut pana si magazine (de fructe, e adevarat) fara vanzatori. Toate produsele erau cantarite la kilogram, iti luai punguta, puneai banii intr-o cutie si eventual iti luai si rest! As fi curios pe cand am putea vedea asa ceva si la noi!!!
Sudul Suediei e plin de locuri de vizitat, si daca ajungeti, nu cred ca veti regreta.
Noi deja planuim o excursie (peste 2-3 ani) in care sa mergem mai sus, in inima Suediei (sau de ce nu, si Norvegia).



intr-adevar, o experienta unica sunt acele nopti albe. Soarele apunea in jur de ora 12 si rasarea dupa 3 ore mai tarziu. Iar noaptea propriu-zisa, era de fapt un amurg mai intunecat.
Splendid!!
Poza atasata este facuta in Molle aproape de miezul noptii!!

Attached Files


Edited by saankarite, 18 August 2006 - 00:22.


#29
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Sfarsitul lunii iunie, inceputul lunii iulie...cam asa arata noaptea:
- prima poza aproximativ 23:30
-  a doua poza aproximativ  1:00
- a treia poza aproximativ 3:00 ...coada la taxiuri :D
- a patra poza pana in ora 4:00...lumea "treaza" se intorcea acasa

Acum s-a cam revenit la normal...adica pe la 10 e deja intuneric..sa vedem cat de fun va fi la iarna cand incepand cu ora 13:00 incepe sa se intunece... :cursing:

Attached Files


Edited by MATRIXU, 18 August 2006 - 20:35.


#30
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
Matrixu, sunt foarte impresionat de pozele facute acolo  :D Mersi!!!!
este incredibil cum arata pozele facute in plin sezon estival -nopti albe(iunie-iulie)!!!
inca n-am fost  sa vad Scandinavia din pacate dar sunt pasionat de tarile nordice numai vara ca sa admir noptile albe si multe altele.....
in plus am inceput sa invat limbi nordice treptat de la suedeza la finlandeza- cele trei limbi ca suedeza, norvegiana si daneza sunt apropiate dar cu unele modificari/dialecte intre limbi in timp ce finlandeza este total diferita si nu face parte din limbi nordice....oricum finlandeza este o limba fara inteles si cel mai greu de invatat....cele 3 limbi stiu ca se vorbeste si engleza in Scandinavia care este un avanatj important.

din pacate pt noi  sau din alte tari, a vizita Scandinavia este ceva putin auzit din cauza pretului deosebit de ridicat dar si a climei (vara racoroasa) insa farmecul scandinav este de neuitat....

:notangel:

#31
Calator

Calator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.08.2006
Nopti albe in Sankt Petersburg:
Attached File  Sf_Nicolae_ora_22.50.JPG   277.21K   180 downloads Biserica Sf. Nicolae- ora 22.50
Attached File  Nevsky_Prospect_ora_23.45.JPG   214.96K   191 downloads Pe bulevardul Nevsky Prospect- ora 23.45
Attached File  Podusi_SP_ora_2.10.JPG   204.25K   270 downloads Poduri in Sankt Petersburg la ora 2.10
Attached File  Poduri_SP_ora_2.45.JPG   299.75K   232 downloads si la ora 2.45 (cand pe Neva circulatia este deschisa vaselor mari)

#32
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Ma duc 3 zile la Copenhaga, in decembrie, exclusiv turism (adica nu in delegatie), deci pentru plimbari. Banuiesc ca ai ce vedea/face 3 zile - de fapt ajung dupa-amiaza si plec dimineata, deci am o seara si 2 zile pline. O sa imi fac idee despre obiective de pe net, dar nu strica niste informatii si ponturi daca are cineva. Va rog!

#33
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
http://forum.softped...m...st&p=926012

#34
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Mersi!
Pe cinstea mea ca nu mi l-a gasit cu search. Mi-a gasit numai posturi in care Copenhaga se pomenea pe alaturi. Foarte ciudat.

Poti sa stergi subiectul in cazul asta.

Mai am o intrebare: se poate plati cu euro? Accepta, la un curs calumea?

Edited by abancor, 19 October 2006 - 11:55.


#35
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

 abancor, on Oct 19 2006, 12:51, said:

Mai am o intrebare: se poate plati cu euro? Accepta, la un curs calumea?
Nu, nu se poate. Doar în coroane daneze.

#36
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
merita sa faci mici 'drumetii' si pe langa oras...legoland ori malmo.. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate