Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Accident Skoda Octavia 1

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Buna seara. Astazi am fost implicat intr-un accident de circulatie, eu fiind cel vinovat. Atasez niste poze cu masina, si va rog sa ma ajutati cu niste preturi estimative SH pentru elementele avariate (elemente observate de mine acum pe seara, sub ele poate fi si altceva lovit): capota, grila cromata cu semn marca, far cu proiector incorporat, semnalizator, bara (la bara, cred ca o pot folosit tot pe aceasta, daca trag protectia pe care este fixata, bara nu este sparta, doar zgariata). Astea cred eu ca sunt avariate, radiatorul nu a curs. Poate si capota sa fie indreptata? Daca e nevoie, atasez poze maine facute pe lumina.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   163.8K   201 downloads
  • Attached File  2.jpg   163.51K   204 downloads
  • Attached File  3.jpg   166.56K   192 downloads


#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
https://www.olx.ro/o...-skoda-octavia/
https://www.olx.ro/o...-skoda-octavia/
https://www.olx.ro/o...-skoda-octavia/

Eu zic 3000. Da cineva alta suma?

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
La o prima cautare, cred ca asta e fix in culoarea ta, pentru capota ma refer.
Nu cred ca se mai indreapta cuta aia, sau oricum se va observa.
Poate iesi mai ieftin sa o cumperi cu totul.
Semnalizarea e si ea prezenta, doar farul nu se va potrivi.
Bafta.

#4
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Ma omori...cum 3000?

#5
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Vad ca modelul tau <= 2000 an de fabricatie. Adica fara facelift.

Din aceste motiv, va fi destul de greu dar nu imposibil sa gasesti reperele SH la dezmembrari.

Daca le gasesti, eu zic sa iei tot ce trebuie fara sa te bagi la reparatii. Nu pot fi prea scumpe SH...dar aprecierea asta se face raportandu-te la buzunarul propriu.

#6
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Multumesc de linkuri, dar nu asta doream, caut si eu pe olx. Speram sa stie cineva estimativ care sunt preturile, la cat sa ma astept? Cat sa ma imprumut la socru.....
P.S.: Acum cateva zile am facut un topic ca am un racord fisurat....ce gluma buna! Acum am altele fisurate.

#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Le cauti la culoare si le schimbi singur pt ca nu-i mare inginerie.Sper sa nu fie lovit ceva pe la motor, zu mersi ca nu ti-a sarit airbag.Senzorul cred ca e pe ranforsarea de la bara sau prin zona aia.

Poate o scoti in sub 1200-  1500 daca o faci singur si cauti la culoare.

Edited by ionutz_joe2009, 09 December 2016 - 21:33.


#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Sub 300 lei elementul de caroserie nu cred ca-ti vopseste cineva.
Acum depinde daca cunosti vreun vopsitor.
Cu restul te descurci singur.
Demontat/montat far, etc.
Sa nu uiti de reglaj faruri, dar aia e pistol cu apa, vreo 30-35 lei.

#9
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Te uiti la fiecare piesa stricata si copiezi codul ei pe o hartie. Cu hârtia in mana verifici codurile pe site-urile de piese auto si le cumperi de noi.
Va fi nevoie sa echilibrezi si farul-stânga.

Spun asta deoarece acum vreo 3 ani a fost dragoste mare intre Spark-ul meu si un Clio Symbol (din vina mea, bineinteles). Am inlocuit masca fata, far-dreapta, far-ceata-dreapta, rezervor lichid de parbriz etc. Le-am luat codurile si le-am cumparat singur de pe net. Cu vopsitul mastii cu tot (gri metalizat, cod GAN), piesele si manopera m-au costat intr-un service normal cam 1600 lei.
Inainte de asta fusesem la o estimare la reprezentanta Chevrolet din Ploiesti, unde mi-au spus ca reparatia o sa ma coste 3800 lei.

Edited by florinbad, 09 December 2016 - 21:42.


#10
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu le mai vopseste, le cumpara direct in culoare sau eventual colantare.Oricum tine mai bine colantarea mai ales pe capota.De pe capota sare vopseaua de la pietre, colantarea e cea mai buna solutie daca nu se gaseste la culoare si daca nu displace.

Edited by ionutz_joe2009, 09 December 2016 - 21:37.


#11
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Nu am putut deschide capota. Daca nu a curs apa, poate sa fie ceva afectat la motor? Nu aveam viteza foarte mare, eram in treapta 2. Deci sa ma astept la aprox. 1500 lei. Daca le gasesc negre, poate mai putin, ca nu le vopsesc? Oricum....o sa am sarbatori misto....Cat pot sa merg cu amiabila (ca dovada?) Ma scuzati de atatea intrebari, e primul accident in care sunt vinovat....

#12
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

 clausio, on 09 decembrie 2016 - 21:27, said:

Vad ca modelul tau <= 2000 an de fabricatie. Adica fara facelift.

Din aceste motiv, va fi destul de greu dar nu imposibil sa gasesti reperele SH la dezmembrari.

Daca le gasesti, eu zic sa iei tot ce trebuie fara sa te bagi la reparatii. Nu pot fi prea scumpe SH...dar aprecierea asta se face raportandu-te la buzunarul propriu.

E far cu geam din plastic in poza  deci dupa 2000, si proiector in far parca tot dupa 2000 a aparut. Modelul s-a fabricat pana in 2010 deci sunt multe si la dezmembrari.

#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Nu le gasesti vopsite de-a gata. Sunt doar grunduite. La service iti vor spune si codul culorii.

#14
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Masina e din 2002.

 florinbad, on 09 decembrie 2016 - 21:41, said:

Nu le gasesti vopsite de-a gata. Sunt doar grunduite. La service iti vor spune si codul culorii.
A pus cineva mai sus un link cu o skoda neagra de dezmembrat. Nu am pretentii, daca le gasesc negre asa le pun. Masina nu e noua. Nu sunt perfectionist, masina e doar o necesitate....Vreau sa ies cat mai ieftin sa pot merge cu ea.

Edited by Silviugabriel1984, 09 December 2016 - 21:46.


#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 florinbad, on 09 decembrie 2016 - 21:41, said:

Nu le gasesti vopsite de-a gata. Sunt doar grunduite.
Alea noi, da, sunt grunduite, pregatite pentru vopsire.
Dar poate gaseste in dezmembrari direct in culoarea masinii, sau o colanteaza cum a zis ion mai sus.

#16
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu renteaza vopsirea, e 500 roni de piesa daca se face la cuptor si la bot cam trebuie bine vopsita(pietre multe).E prea mult pt Octavia 1, pui si verde daca vrei :).Pune neagra Sh sau colanteaza.

Cred ca te duce la peste 3000 daca o faci la service cu piese noi si vopsite.

Edited by ionutz_joe2009, 09 December 2016 - 21:49.


#17
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Doamne ce preturi....500 lei vopsirea la un element? Cred ca merg cu capota in orice culoare pana la urmaPosted Image  Repet intrebarea de mai sus, e foarte importanta pentru mine: cat este valabila amiabila ca si dovada? Sper ca nu 30 de zile, ca am pus-o. Service? Piese noi?? Exclus....Caut dezmembrari, poate si cu un pic de rugina....Incep deja sa-mi dau pumni singur.

Edited by Silviugabriel1984, 09 December 2016 - 21:52.


#18
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

 ionutz_joe2009, on 09 decembrie 2016 - 21:36, said:

Nu le mai vopseste, le cumpara direct in culoare sau eventual colantare.
Asa cum s-a spus mai sus, cauti pe diverse site-uri piese sh, preturile difera ,de-aia nu poate nimeni sa estimeze la cat va ajunge totalul.
Ce pot sa-ti recomand e sa iei semnalizarea noua ,de pe vanzari online piese Skoda ieftine, eu am gasit cu 25 Ron, fata de 50 cat imi cerea la dezmembrari un smecher.
E normal sa nu poti deschide capota, e stricat mecanismul de inchidere.
Iar daca vorbim si de manopera tinichigerie-vopsitorie, iar apar variatii mari de pret, cum ai noroc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate