Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Conflictul lui Viktor Orban cu romanii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
48 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Premierul Ungariei, Viktor Orban, a declarat joi, la Satu Mare, ca maghiarii chiar nu au ce sarbatori pe 1 decembrie si este bine ca isi asuma aceasta pozitie, decat sa ii minta pe romani.
El a spus ca Ministerul Afacerilor Externe de la Budapesta a procedat corect cand nu le-a mai permis oficialilor unguri sa participe la manifestarile dedicate Zilei Nationale a Romaniei.
"Eu sunt traditionalist si cred ca sinceritatea e cea mai buna metoda, chiar daca sunt la mijloc puncte nevralgice. Aici avem un punct nevralgic diplomatic, dar este mai bine sa iti asumi conflictul sincer decat sa ai doua fete.

Sincer m-am enervat cu declaratia asta. Ce conflict are boul asta cu noi? In loc sa aibe discursuri pentru reconciliere, pace si liniste intre romani si unguri, el vine in Romania si declara ca are un conflict cu noi. Si asa sunt oameni si de-o parte si de alta a taberei care au chef de scandal. Le da apa la moara.

Spoiler


#2
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
Face scandal ca sa-i trezeasca pe ungurii din Romania sa mearga la vot (pentru UDMR). Cel mai bine e sa fie ignorat.

#3
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Ii bolnav la cap saracu.

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Incepe sa-mi para nespus de rau ca Vadim s-a dus si nu-i unu' sa-i ia locul !

Il "colora"  tribunul pe unguras de nu-l spala toata Tisa si nici Balatonu', de maroneala  !Posted Image

Edited by argonaut, 08 December 2016 - 19:00.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Acum sincer, voiai sa te minta frumos?


Se cunoaste foarte bine situatia.

Ce a facut insa gresit mr Orban:
1. i-a indemnat pe etnicii maghiari sa nu sarbatoreasca 1 decembrie, ziua nationala a Romaniei dedicata tuturor cetatenilor indiferent de etnie
2. a facut acelasi rahat la nivel diplomatic.

Insa prin faptul ca spune lucrurilor pe nume nu e nimic gresit.

#6
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
E bine ca a dat-o pe bune, ma bucur, acum avem toate motiveledin lume.
Hai sa incercam o logica simpla, UDMR are un numar de N alegatori , comunitatea maghiara din Romania are un numar X de persoane cu drept de vot, scadem N din X si vedem citi sustin UDMR si ideile lor. Nu stiu cum aflam citi alegatori are UDMR dar daca sint un procent covirsitor din toti maghiarii devine foarte clar ca maghiarii sint tradatori ai Romaniei, o ardem statistic.
Ar mai fi si vrajeala ca nu toti ungurii sint la fel, corect, ideea era de votanti UDMR si de statistica. Asa nici toti islamistii nu sint rai, doar majoritatea lor.

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003

View PostLex404, on 08 decembrie 2016 - 18:59, said:

Acum sincer, voiai sa te minta frumos?


Se cunoaste foarte bine situatia.

Ce a facut insa gresit mr Orban:
1. i-a indemnat pe etnicii maghiari sa nu sarbatoreasca 1 decembrie, ziua nationala a Romaniei dedicata tuturor cetatenilor indiferent de etnie
2. a facut acelasi rahat la nivel diplomatic.

Insa prin faptul ca spune lucrurilor pe nume nu e nimic gresit.

Tu ai un conflict cu noi? Posted Image

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View PostBursul, on 08 decembrie 2016 - 19:09, said:

Tu ai un conflict cu noi? Posted Image

Nu, si m-am si plictisit  (rau de tot) de toata tavaleala inutila, de ambele parti.
Unii-s batuti in cap si altii paranoici. Descrierea generala a conflictului romano-maghiar din Romania.

Si dat fiind faptului ca m-am plictisit sa incerc a-mi plasa barca intre, chiar nu ma mai intereseaza subiectul. Pentru ca, nu avem cu cine. De ambele parti.

#9
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostBursul, on 08 decembrie 2016 - 19:09, said:

Tu ai un conflict cu noi? Posted Image
Toti maghiarii au un oarecare conflict cu romanii ,insa majoritatea romanilor sunt cam indiferenti la „atacurile” lor, cel putin sunt indiferenti momentan.

M-am dus asta-vara la Praid sa descoper salina, (la 200 de km de casa mea si nu am stiut ca exista asa ceva) cand ajung acolo parca am ajuns in alta tara , palavragea lumea pe maghiara, erau multi unguri veniti din ungaria asta e clar pentru ca acolo la ei nu prea ai ce vedea, intreb un paznic daca intrarea respectiva in tunel reprezinta intrarea in salina...mi-a raspuns de parca prefera sa ii dau cu un bulgare de sare in cap decat sa imi vorbeasca romaneste...

Edited by Benderbut, 08 December 2016 - 19:22.


#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View PostBenderbut, on 08 decembrie 2016 - 19:17, said:

Toti maghiarii au un oarecare conflict cu romanii ,insa majoritatea romanilor sunt cam indiferenti la „atacurile” lor, cel putin sunt indiferenti momentan.

Nu toti, dar in majoritate.
Si nu, romanii nu sunt indiferenti. E acelasi sentiment de ambele parti.

ps. si asta depinde de zone. De exemplu aia care n-au avut contact cu romanii prea mult (se aplica si reversul, romanii din Sud, Dobrogea) se simt "mai in conflict" .

Adcia, secuii o ard mai tare si romanii din afara arcului carpatic. Desi in viata de zi cu zi, rar se intalnesc.

In alte zone (CLuj, Timisoara, Vest, Alba) situatia e mult, mult mai calma si nu se simte mai niciun conflict. Boc e o exceptie.

Edited by Lex404, 08 December 2016 - 19:21.


#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBursul, on 08 decembrie 2016 - 18:54, said:

Sincer m-am enervat cu declaratia asta. Ce conflict are boul asta cu noi? In loc sa aibe discursuri pentru reconciliere
Asta e nationalism-populismul... o forma de extremism, ce reconciliere... e miscarea care a prins la ei, la polonezi e avansata si se chinuie unii si prin Germania cu politica anti-imigratie...
E un pericol de care nu trebuie sa uitam, caci el poate sa dezbine uniuni si oameni. Politica Romaniei este distantarea de aceste elemente si apropierea de nucleul european.

Pe o nota amuzanta:

http://www.timesnewr...arii-decat-udmr

"Viktor Orban i-a îndemnat pe unguri să voteze cu PSD, că face mai mult rău ţării decât UDMR"

Edited by andreic, 08 December 2016 - 19:27.


#12
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Din cauza tâmpeniilor astea, nu îl bagă nimeni în seamă la nivel european, deşi uneori are idei /poziţii bune.

#13
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostLex404, on 08 decembrie 2016 - 18:59, said:

Acum sincer, voiai sa te minta frumos?


Se cunoaste foarte bine situatia.

Ce a facut insa gresit mr Orban:
1. i-a indemnat pe etnicii maghiari sa nu sarbatoreasca 1 decembrie, ziua nationala a Romaniei dedicata tuturor cetatenilor indiferent de etnie
2. a facut acelasi rahat la nivel diplomatic.

Insa prin faptul ca spune lucrurilor pe nume nu e nimic gresit.

Ce cunoaste bine situatia?
Care situatie ?
Ce vrea Orban si ungurii pana la urma?
Hai spune-o direct, ca sa stim cum tratam problema

Edited by Astute, 08 December 2016 - 19:22.


#14
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,337
  • Înscris: 31.08.2006

View Postargonaut, on 08 decembrie 2016 - 18:57, said:

Incepe sa-mi para nespus de rau ca Vadim s-a dus si nu-i unu' sa-i ia locul !


  Ca si contrapondere ar fi mers si un Funarel, dar s-a pierdut in neant si asta.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu stiu ce cauta tipul asta la SM. Ar trebui declarat persoana indezirabila.

Daca eu vin la voi acasa, voi ma primiti cu ospitalitate , iar eu va spun ca sunteti niste prosti, cum reactionati ?

Edited by pasilla, 08 December 2016 - 19:25.


#16
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postandreic, on 08 decembrie 2016 - 19:20, said:


Asta e nationalism-populismul... o forma de extremism, ce reconciliere... e miscarea care a prins la ei, la polonezi e avansata si se chinuie unii si prin Germania cu politica anti-imigratie...
E un pericol de care nu trebuie sa uitam, caci el poate sa dezbine uniuni si oameni. Politica Romaniei este distantare a de aceste elemente si apropierea de nucleul european.
Nu te mai chinui sa legi antiislamismul lui Orban, PEGIDA si Lil Debul de un conflict local si inca calm.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003
Eu zic ca nu e niciun conflict...

#18
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Ceea ce face Orban este nesimtire la adresa unui vecin.

ia sa vina Orban cu pretentii teritoriale asupra unor teriotorii din Austria, pai i-o da peste bot austriacul de nu se vede.

Si-a luat nasul pa purtare cu romanii, pentru ca romanii sunt prea buni si nu i-o da peste bot

Cum ar fi ca Franta sa vina cu pretentii teritoriale asupra Germaniei ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate