Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Viata in puscarie si dupa aceasta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#1
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Deschid acest topic pentru a dezbate, povesti, afla mai multe despre un anumit segment al societatii noastre, aflat vremelnic in privare de libertate.
Cu greu inteleg de ce se vorbeste atat de putin despre cei care sunt sau au fost in detentiune. Daca pe cei care au trecut prin acest regim i-as intelege pentru se supun in primul rand oprobiului public si prejudecatilor cu privire la fostii detinuti, noi ceilalti trebuie sa avem fata de compatriotii nostri aflati in penitenciare sau fostii detinuti o reala preocupare fata de soarta lor prezenta si viitoare.
In conditiile sociale ale Romaniei de astazi, acesta categorie sociala este discriminata, este o minoritate care trebuie sa se bucure de drepturi depline si egale cu ale tuturor cetatenilor, dar mai ales de sprijinul nostru al tuturor.
Am fost in penitenciare cu diferite ocazii, am vazut la suprafata cum stau lucrurile pe acolo, atata cat am putut (in calitate de vizitator ocazional si nu rezident), cunosc fosti detinuti sau condamnati penal care au o reala problema in integrarea si/sau reintegrarea in societate.
Este un subiect sensibil, chiar tabu pentru multi dintre noi, si pe care as dori sa-l tratam cu toata seriozitatea mai ales ca Romania se confrunta cu o reala problema in ceea ce priveste drepturile detinutilor, conditiilor de detentiune si reintegrarea lor dupa perioada de condamnare.
Cred, de asemenea, ca multe dintre condamnarile la pedeapsa inchisorii puteau fi evitate prin diferite alte forme alternative sanctionatorii.

#2
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostZorbaGrecu, on 08 decembrie 2016 - 17:04, said:

Deschid acest topic pentru a dezbate, povesti, afla mai multe despre un anumit segment al societatii noastre, aflat vremelnic in privare de libertate.
Cu greu inteleg de ce se vorbeste atat de putin despre cei care sunt sau au fost in detentiune. Daca pe cei care au trecut prin acest regim i-as intelege pentru se supun in primul rand oprobiului public si prejudecatilor cu privire la fostii detinuti, noi ceilalti trebuie sa avem fata de compatriotii nostri aflati in penitenciare sau fostii detinuti o reala preocupare fata de soarta lor prezenta si viitoare.
In conditiile sociale ale Romaniei de astazi, acesta categorie sociala este discriminata, este o minoritate care trebuie sa se bucure de drepturi depline si egale cu ale tuturor cetatenilor, dar mai ales de sprijinul nostru al tuturor.
Am fost in penitenciare cu diferite ocazii, am vazut la suprafata cum stau lucrurile pe acolo, atata cat am putut (in calitate de vizitator ocazional si nu rezident), cunosc fosti detinuti sau condamnati penal care au o reala problema in integrarea si/sau reintegrarea in societate.
Este un subiect sensibil, chiar tabu pentru multi dintre noi, si pe care as dori sa-l tratam cu toata seriozitatea mai ales ca Romania se confrunta cu o reala problema in ceea ce priveste drepturile detinutilor, conditiilor de detentiune si reintegrarea lor dupa perioada de condamnare.
Cred, de asemenea, ca multe dintre condamnarile la pedeapsa inchisorii puteau fi evitate prin diferite alte forme alternative sanctionatorii.
Foarte frumoasa alocutiunea. Dar care ar fi acele alte forme alternative sanctionatorii?

Edited by cleopatra00, 08 December 2016 - 17:08.


#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,295
  • Înscris: 14.06.2006
Sunt doua topice pe forumul asta... Unul in care povestesc experienta mea de o zi intr-un penitenciar si inca un topic in care un fost condamnat povesteste experienta lui.

#4
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

Quote

Cred, de asemenea, ca multe dintre condamnarile la pedeapsa inchisorii puteau fi evitate prin diferite alte forme alternative sanctionatorii.

Nimeni nu face puscarie azi in Romania pentru furtul unui cap de ata ; cata vreme nu te incadrezi la infractiuni cu violenta poti sa furi mult si bine nu-ti face nici dracu' nimic.

Se incadreaza la evitarea pedepsei cu inchisoarea ?

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,295
  • Înscris: 14.06.2006
Experienta mea: http://forum.softped...l__ penitenciar
Experienta condamnatului: http://forum.softped...l__ penitenciar

#6
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postcleopatra00, on 08 decembrie 2016 - 17:07, said:

Foarte frumoasa alocutiunea. Dar care ar fi acele alte forme alternative sanctionatorii?

As putea vorbi facea referire plecand de la un caz concret. De exemplu:
-recent, un grup de persoane au pus la punct un mecanism economic, bazat pe anumite fapte prevazute de legea penala (fals si uz de fals),  prin care au facut rost de resurse banesti de la diferite institutii financiare. Cu acei bani oamenii si-au format, dezvoltat, niste afaceri. Isi plateau bine mersi datoriile pana cand un mare parchet a interceptat niste convorbiri telefonice.
In acel moment, parchetul  inceput cercetarea penala, a oprit toate faptele/actele de comert si a pus sechestru pe toate bunurile faptuitorilor astfel ca s-a ajuns in situatia in care au inceput sa curga si sa creasca si prejudiciile civile, prin neplata datorilor celor vizati. Deci, pe langa stat, au intervenit si alte persoane, in speta societatile financiare prejudiciate civil... si uite asa a inceput sa se rostogoleasca bulgarele. Sumele au crescut exponential. Procese, termene, bani cheltuiti, atat de stat cat si de inculpati, resurse financiare si umane uriase.
Ce simplu ar fi fost daca, la descoperirea acestui mecanism financiar, s-a fi ahjuns la o intelegere cu faptuitorii, si anume; "Stim ce ati facut, stim cine sunteti, aveti doi ani sa va platiti sumele imprumutate si 1.000.000 de euro la stat". Si bineinteles si termen de incercare./ amanarea aplicarii pedepsei, fara sechestru. Atat, nimic altceva. In schimb, avem 7-8 de procese, oameni in puscarii unde platim fiecare dintre noi, iar sumele pierdute definitiv, atat de catre stat cat si de catre parti civile prejudiciate.

View PostDecember, on 08 decembrie 2016 - 17:10, said:

Sunt doua topice pe forumul asta... Unul in care povestesc experienta mea de o zi intr-un penitenciar si inca un topic in care un fost condamnat povesteste experienta lui.

Am cautat, nu l-am gasit pe al tau si as dori sa fie unul dedicat solutiilor si constientizarii acestei realitati.

View PostDecember, on 08 decembrie 2016 - 17:13, said:


Esti moderator, alipeste-l pe ala la acesta

Edited by ZorbaGrecu, 08 December 2016 - 17:30.


#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,295
  • Înscris: 14.06.2006

View PostZorbaGrecu, on 08 decembrie 2016 - 17:26, said:

Esti moderator, alipeste-l pe ala la acesta
Nu pot, eu moderez ale arii.
Dar cred ca e ok si topicul tau, topicele indicate de mine erau strict ca informatie generala. Ma rog, al meu are si cateva poze :)

Edited by December, 08 December 2016 - 17:30.


#8
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Ar fi bine sa ramana si topicul acesta, parerea mea.

#9
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostDecember, on 08 decembrie 2016 - 17:29, said:

Nu pot, eu moderez ale arii.
Dar cred ca e ok si topicul tau, topicele indicate de mine erau strict ca informatie generala. Ma rog, al meu are si cateva poze Posted Image

Am citit (pe diagonala) ce ai scris, da, confirm cele spuse de tine, ci o mica precizare. Oarecum s-a mai schimbat ceva in acesti 5 ani si sunt diferente destul de mari intre penitenciarele din tara. Unele inca mai pastreaza "mirosul" de temnita, altele merg spre schimbare.

Edited by ZorbaGrecu, 08 December 2016 - 17:33.


#10
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostZorbaGrecu, on 08 decembrie 2016 - 17:26, said:

As putea vorbi facea referire plecand de la un caz concret. De exemplu:
-recent, un grup de persoane au pus la punct un mecanism economic, bazat pe anumite fapte prevazute de legea penala (fals si uz de fals),  prin care au facut rost de resurse banesti de la diferite institutii financiare. Cu acei bani oamenii si-au format, dezvoltat, niste afaceri. Isi plateau bine mersi datoriile pana cand un mare parchet a interceptat niste convorbiri telefonice.
In acel moment, parchetul  inceput cercetarea penala, a oprit toate faptele/actele de comert si a pus sechestru pe toate bunurile faptuitorilor astfel ca s-a ajuns in situatia in care au inceput sa curga si sa creasca si prejudiciile civile, prin neplata datorilor celor vizati. Deci, pe langa stat, au intervenit si alte persoane, in speta societatile financiare prejudiciate civil... si uite asa a inceput sa se rostogoleasca bulgarele. Sumele au crescut exponential. Procese, termene, bani cheltuiti, atat de stat cat si de inculpati, resurse financiare si umane uriase.
Ce simplu ar fi fost daca, la descoperirea acestui mecanism financiar, s-a fi ahjuns la o intelegere cu faptuitorii, si anume; "Stim ce ati facut, stim cine sunteti, aveti doi ani sa va platiti sumele imprumutate si 1.000.000 de euro la stat". Si bineinteles si termen de incercare./ amanarea aplicarii pedepsei, fara sechestru. Atat, nimic altceva. In schimb, avem 7-8 de procese, oameni in puscarii unde platim fiecare dintre noi, iar sumele pierdute definitiv, atat de catre stat cat si de catre parti civile prejudiciate.
Solutia ta nu e prea ok. Trebuie sa plec insa cand revin iti explic si de ce.

#11
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 27.09.2006

View PostZorbaGrecu, on 08 decembrie 2016 - 17:26, said:

... recent, un grup de persoane au pus la punct un mecanism economic, bazat pe anumite fapte prevazute de legea penala (fals si uz de fals),  prin care au facut rost de resurse banesti de la diferite institutii financiare. Cu acei bani oamenii si-au format, dezvoltat, niste afaceri. Isi plateau bine mersi datoriile pana cand un mare parchet a interceptat niste convorbiri telefonice.
...
Ce simplu ar fi fost daca, la descoperirea acestui mecanism financiar, s-a fi ahjuns la o intelegere cu faptuitorii, si anume; "Stim ce ati facut, stim cine sunteti, aveti doi ani sa va platiti sumele imprumutate si 1.000.000 de euro la stat".

Deci tu propui asa: sa incercam toti sa furam, daca putem si scapam nepedepsiti super ("Isi plateau bine mersi datoriile" si, as adauga eu, traiau bine mersi), daca ne prinde, platim prejudiciul + o "amenda" si gata, am scapat? Taaaaaaaaaaare bun sistem ar fi asta ...

#12
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postcleopatra00, on 08 decembrie 2016 - 17:31, said:

Ar fi bine sa ramana si topicul acesta, parerea mea.

Multumesc.
In lumea reala chiar sunt preocupat de acest subiect si am fost initiatorul unui proiect care se doreste a veni in ajutorul celor aflat in stare de detentie. Am participat in cadrul acestui proiect la sesiuni de comunicari cu detinutii.

View Postbaliosss, on 08 decembrie 2016 - 17:38, said:

Solutia ta nu e prea ok. Trebuie sa plec insa cand revin iti explic si de ce.

Este un exemplu doar de solutie care ar putea aduce beneficii tuturor. Un exemplu simplist, dat cu titlu de pro-cauza, fara mari pretentii.

View PostLuvRaluK, on 08 decembrie 2016 - 17:39, said:

Deci tu propui asa: sa incercam toti sa furam, daca putem si scapam nepedepsiti super ("Isi plateau bine mersi datoriile" si, as adauga eu, traiau bine mersi), daca ne prinde, platim prejudiciul + o "amenda" si gata, am scapat? Taaaaaaaaaaare bun sistem ar fi asta ...

atentie, aici n-am vorbi de furt, in exemplul meu... si nici de infractiuni comise cu violenta. Eu inteleg ca prin exemplul meu s-ar putea intelege ca incurajam furtul sau alte infractiuni.

#13
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
Se înțelege ca nu sunt oamenii interesați de subiect. Poate pușcăriașii, dar nu cunosc personal astfel de ipochimene. Ar fi intetesanta însă o statistica pe etnii a celor de la diribau. Am fi foarte surprinși.


#14
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Spor la studiat!

http://forum.softped...u/page__st__558

#15
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
O idee îs poate face orice om care sta cateva ore într-o instanța ce judeca infracțiuni.



As scrie mai multe, dar mi-e ca îmi iau puncte.


#16
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View PostZorbaGrecu, on 08 decembrie 2016 - 17:44, said:

atentie, aici n-am vorbi de furt, in exemplul meu....

Nu, n-au furat, "au facut rost de resurse banesti" cu acte false.

#17
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostBogzaG, on 08 decembrie 2016 - 18:19, said:

Se înțelege ca nu sunt oamenii interesați de subiect. Poate pușcăriașii, dar nu cunosc personal astfel de ipochimene. Ar fi intetesanta însă o statistica pe etnii a celor de la diribau. Am fi foarte surprinși.

Limita intre a sta linistit in patul tau si a ajunge intr-o puscarie este foarte subtire. Ma-ndoiesc ca sunt oameni care n-au comis in viata lor o fapta care poate fi asimilata unei infractiuni.

#18
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
Luați de la voicu (nu minte, asa e in fiecare arest sau penitenciar, vb de etnii): mobile.hotnews.ro/stire/7064474



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate