Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Informatii utile pentru cei care vor vota la alegerile din 11 decembrie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Fata de anii precedenti legea electorala prevede niste schimbari.

In anii trecuti se putea vota pe listele suplimenatre in oricare judet, de data asta nu mai este posibil.

Prividindu-i pe alegatorii din Romania:
Cei care vor sa voteze si n-au nici buletin, nici viza de flotant in judetulul unde locuiesc trebuie sa mearga in judetul unde au domicilul pentru a putea vota.

Privindu-i pe alegatorii din afara Romaniei, ei trebuie in plus de actul de identitate valabil eliberat de autoritatile din Romania, si de o dovada ca locuiesc in afara Romaniei.  Iata mai jos o lista cu documentele care pot dovedi ca un alegator locuieste in Franta.  Cred ca documente echivaente pot fi utile pentru romanii din alte state.

Quote

Reamintim actele necesare pentru votul în Franța la alegerile parlamentare din 11 decembrie 2016
Dacă aveți domiciliul în Franța, este suficient să prezentați pașaportul românesc, valabil, cu mențiunea "domiciliul în Franța".
Dacă aveți reședința în Franța, sunt necesare:

1. carte de identitate românească, valabilă sau pașaport românesc, valabil.
2. un act emis de autoritățile franceze (sau administratia tarii de resedinta a celui care voteaza in strainatate), care dovedește reședința în Franța.

Lista actelor care dovedesc reședința în Franța:
- titlu de sejur (titre de séjour, carte de résident) ;
- recipisă temporară care înlocuiește titlul de sejur expirat sau pierdut ;
- adeverință, certificat sau atestat prin care primarul/funcționarul primăriei certifică și semnează faptul că solicitantul domiciliază în Franța ;
- certificat sau adeverință de școlarizare ;
- atestat care conține numărul național de asigurare medical;
- ultimul aviz de impozitare ;
- dovadă a calității de șomer (cu valabilitate de un an) ;
- permis de conducere ;
- card de asigurare medicală (carte vitale) ;
- atestat de domiciliu eliberat de Ministerul de Interne francez ;
- carte de identitate franceză;
- pașaport francez.

*Nu se acceptă facturi de utilități, contracte de cumpărare sau închiriere ori atestate de domiciliu care nu sunt vizate de primăria din localitate.

*pentru administratia franceza facturile de utilitati sunt suficiciente pentru justificarea domiciliului.


Va rog sa pastram acest topic doar pentru informare si nu pentru dezbatere, si sa adaugati orice alta informatie care poate fi utila!  

Multumesc!



Români, mergeti la vot!


PS: remarc ca mesajele oficiale vorbesc de administratie numindu-le autoritati.   Si au trecut 27 de ani de cand nu ar mai trebui sa fie autoritati.   Mesajul pe care l-am citat vine de la administratia româna, mentalitatile se schimba greu.

Edited by zardato, 07 December 2016 - 08:59.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Pentru Liban se cere Pasaportul romanesc + Permisul de sedere sau extrasul de stare civila. Sau, pasaport cu mentionarea domiciliului in strainatate.

Pentru Turcia: Ikamet Izni + pasaportul romanesc.

Pasaportul cu mentionarea domiciliului in strainatate (CRDS) inlocuieste toate documentele. Cine il are (si ar trebui, la urma urmei) il poate folosi la vot fara alte documente. Evident, daca domiciliul mentionat este tara in care va veti prezenta la vot.

Documente valabile, inclusiv cele straine. Nu de alta dar am vazut o discutie de genul.

Spor la votat! Si votati cum trebuie, si pentru mine.

#3
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postzardato, on 07 decembrie 2016 - 08:35, said:

In anii trecuti se putea vota pe listele suplimenatre in oricare judet, de data asta nu mai este posibil.
Cu alte cuvinte, pentru cei aflati in tranzit dispare dreptul de a vota, corect?

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postzardato, on 07 decembrie 2016 - 08:35, said:

Privindu-i pe alegatorii din afara Romaniei, ei trebuie in plus de actul de identitate valabil eliberat de autoritatile din Romania, si de o dovada ca locuiesc in afara Romaniei.
.....
Români, mergeti la vot!
Eu nu mai am niciun act de identitate romanesc valabil. Si cred ca sunt multi in situatia mea...

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
diaspora poentru ce voteaza?

pastram topicul clean dar mai bagam cate un comentariu rautacios, cate o hatereala la PS

Quote

Cu alte cuvinte, pentru cei aflati in tranzit dispare dreptul de a vota, corect?

cu aceleasi cuvinte... votul e pe colegii!!!... dumneata nu ar trebui sa ai dreptul sa votezi in alt colegiu decat locuiiesti
daca locuiesti in timisoara, n-ai dreptul sa votezi senatorii de galati
lasa-i p-aia din galati sa decida pe cine vor senatori si deputati!

Edited by Nero-d, 07 December 2016 - 09:36.


#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostKarhu, on 07 decembrie 2016 - 09:31, said:

Eu nu mai am niciun act de identitate romanesc valabil. Si cred ca sunt multi in situatia mea...
Lasa, ca tu oricum l-ai votat pe Mos Craciun. Posted Image

#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostNero-d, on 07 decembrie 2016 - 09:33, said:

daca locuiesti in timisoara, n-ai dreptul sa votezi senatorii de galati
lasa-i p-aia din galati sa decida pe cine vor senatori si deputati!
Deci, daca de exemplu sunt si eu, nu stiu, intamplator ma grabesc sa merg undeva, cu treaba, ghinion de nesansa, corect?

#8
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Postbladhaund, on 07 decembrie 2016 - 09:48, said:

Deci, daca de exemplu sunt si eu, nu stiu, intamplator ma grabesc sa merg undeva, cu treaba, ghinion de nesansa, corect?
Dreptul la vot nu este o obligatie.  Va organizati in asa fel incat sa votati.  Cine vrea, poate, adidas torsion!  Posted Image)
Fara sa vorbim despre legea prost, foarte prost facuta, pentru cateva miloane de romani in afara granitelor sunt doar 2 senatori si 4 deputati.

Edited by zardato, 07 December 2016 - 10:07.


#9
PMN

PMN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 17.10.2016
Daca te-ai mutat? Ai vreun numar de telefon la casa sa poti afla unde votezi? La adresa veche ? Vrei sa faci o verificare unde apari pe lista?
Au un asemenea telefon, adresa, unde se poate verifica informatia asta?

#10
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostKarhu, on 07 decembrie 2016 - 09:31, said:

Eu nu mai am niciun act de identitate romanesc valabil. Si cred ca sunt multi in situatia mea...

Inseamna ca n-ai mai stat de mult in Romania si probabil nici nu o vei face in viitorul apropiat. De ce ai vrea sa votezi??

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpotae, on 07 decembrie 2016 - 10:24, said:

De ce ai vrea sa votezi??
Corect, sa voteze cei carora votul le poate influenta viitorul.
Adevarul e ca nici nu prea mai stiu ce si cum e cu partidele si candidatii respectivi, doar ce mai citesc aici in Poiana...

#12
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostKarhu, on 07 decembrie 2016 - 10:32, said:

Corect, sa voteze cei carora votul le poate influenta viitorul.
Adevarul e ca nici nu prea mai stiu ce si cum e cu partidele si candidatii respectivi, doar ce mai citesc aici in Poiana...
probabil nu mai ştiu...
dar ştiu exact cine le'a tăiat venitul şi cine îl îngheaţă, de cine au fost puşi pe fucţii şi pentru ce anume.
personal n-am votat de 20 de ani, fiind alegerile cum erau... măsluite prin lege.
anul ăsta sunt OK şi voi alege stînga.

View Postpotae, on 07 decembrie 2016 - 10:24, said:

Inseamna ca n-ai mai stat de mult in Romania si probabil nici nu o vei face in viitorul apropiat. De ce ai vrea sa votezi??
păi... cum se face.. .sau cum se făcea... în 3 zile media l-a făcut preşedinte pe cel mai mare excursionist şi concediar al neamului romînesc, ce şi-a pus guvernul lui zero doar pentru a le umfla salariile, pensiile, pensiile speciale, avionul, maşinile...etc... şi îngheţa celorlalţi. Simplu.

votul acasă este opţiunea ideală pentru alegeri adevărate.
punct... (şi de la punct... vorba marelui conducător...)

Edited by sarac.lipit, 07 December 2016 - 11:10.


#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postsarac.lipit, on 07 decembrie 2016 - 11:04, said:


păi... cum se face.. .sau cum se făcea... în 3 zile media l-a făcut preşedinte pe cel mai mare excursionist şi concediar al neamului romînesc, ce şi-a pus guvernul lui zero doar pentru a le umfla salariile şi îngheţa celorlalţi. Simplu.
Asta-i o exagerare, sa nu-i zic prostie.
Dar daca ar fi adevarat, ce zice media acum? Cine castiga alegerile? Posted Image

#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Corect, sa voteze cei carora votul le poate influenta viitorul.
si cei care platesc taxe in RO!

ar trebui date niste legi si pentru diaspora... sa mai aiba si niste obligatii... nu doar drepturi... daca tot ii mananca in fund sa se implice...

Edited by Nero-d, 07 December 2016 - 11:38.


#15
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostPMN, on 07 decembrie 2016 - 10:21, said:

Daca te-ai mutat? Ai vreun numar de telefon la casa sa poti afla unde votezi? La adresa veche ? Vrei sa faci o verificare unde apari pe lista?
Au un asemenea telefon, adresa, unde se poate verifica informatia asta?
https://www.registrulelectoral.ro/

View Postericmario, on 07 decembrie 2016 - 11:08, said:

Asta-i o exagerare, sa nu-i zic prostie.
Dar daca ar fi adevarat, ce zice media acum? Cine castiga alegerile? Posted Image
chiar nu le sesizezi direcţia?
deja bate la ochi...

#16
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Va rog, va rog!  Sa postam mai ales mesaje cu informatii utile pentru cei care vor sa voteze si au acest drept!   Va multumesc!

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostNero-d, on 07 decembrie 2016 - 11:12, said:

si cei care platesc taxe in RO!

ar trebui date niste legi si pentru diaspora... sa mai aiba si niste obligatii... nu doar drepturi... daca tot ii mananca in fund sa se implixe...
n'ar treabă diaspora, nici 10% nu au votat... şi gata... au ales diaspora!!!
aici e totul făcut mediatic, plimbări autobuzistice plus cele minim 2 milioane voturi în plus
ce nebun mai crede că ai 19 milioane votanţi în decembrie 11 ????? nici populaţie nu există în ţară la acea dată....

Edited by sarac.lipit, 07 December 2016 - 11:30.


#18
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostNero-d, on 07 decembrie 2016 - 11:12, said:

si cei care platesc taxe in RO!
Deci cei care nu platesc taxe in RO sa nu voteze? Imi place ideea: taie pensionarii si bugetarii de la vot. Sigur asta vroiai?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate