Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pe cine sau ce naiba sa votez ?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
414 replies to this topic

#1
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013
Ceva vreme in urma, colegul nostru @petre ne mana la vot, foarte elocvent, pe topicul deschis in acest sens.
Si acum vad in postarile lui indemnul sa mergem la vot, sa cshimbam ceva.

Azi dimineata cand mergeam spre birou, am sesizat ca peste soseaua din centru au rasarit bannerele electorale.

Arunc privirea pe unul si ce vad :
Bannerul de culoare galbena cu sageata albastra gazduieste patru portrete bust, a patru cetateni, probabil cei aflati pe locurile eligibile.

Primul e primarul proaspat ales (reales de fapt) un traseist care in timpul mandatelor sale s-a plimbat de la PNL la UNPR, apoi la PSD, ALDE, ca acum sa-l vad din nou penelist de frunte. El ii recomanda pe ceilalti candidati.

Al doilea e un faimos penelist de frunte, fost ministru, fost candidat, fost de toate, care nu stiu ce naiba cauta in provincie, de vreme ce-i bucurestean.

Urmatoarea poza e o fatuca blonda de care nu stiu mai nimic, atata doar ca e parlamentar si a fost supranumita " toanta parlamentului", sotul e anchetat penal pentru mita  si e de prin Botosani, de loc.

Dar surpriza e la a patra prezenta ...

FSN-ist de frunte, PDSR-ist faimos, vicepres la CJ din partea PSD, membru in conducerea municipala si judeteana a PSD de vreo 25 de ani, candidat la primarie din partea PSD, zambeste gales de pe fasia de polyplan, cersindu-mi votul pentru PNL, de asta data.

Deocamdata doar banner-ele PNL si PSD atarna pe stalpi. Probabil ca mai incolo vor aparea si cateva afise cu partidele de nisa care zac prin cine stie ce cotloane ale urbei, propunandu-mi spre vot alti "oameni politici" pe care sa-i trimit  in Parlament.

Ia spuneti voi dragi colegi, pe cine sau ce naiba sa votez ca sa-mi reprezinte interesele ?!


Senzatia mea este ca nu vom scapa niciodata de astia, celor batrani le iau locul cei mai tieri dar la fel de viciosi iar daca nu are cine, apare "ajutorul" din partea asa zisei opozitii, pentru completarea golurilor.

In orasele voastre cum sta situatia ?

#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca nu stii cu cine sa votezi care mai e rostul votului ? Toti is la fel si chiar nu conteaza cine iese ... pierdere de vreme si votul asta , din pacate .

#3
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View Postcobi1, on 28 octombrie 2016 - 17:06, said:

Daca nu stii cu cine sa votezi care mai e rostul votului ? Toti is la fel si chiar nu conteaza cine iese ... pierdere de vreme si votul asta , din pacate .


Nu, indiferent, du-te si voteaza, nici nu conteaza pe cine, voteaza care crezi ca-i raul mai mic daca nu altceva.

In primul rand pentru ca este dreptul tau (si daca ar fi dupa mine, si obligatia, prin lege) pentru care multi s-au zbatut, si  in al doilea rand pentru ca daca nu votezi lasi conducere in mana electoratului "profesionist".  Indeplinesti visul oricariu partid politic.

#4
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 07.05.2006
Ar trebui votati toti, pusa stampila la toti, poate se prind ca-i iubim pe toti, poate...

#5
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mă bag la Theodor Paleologu.

#6
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Si daca plec la vot eu sau mai bine zis tu schimbam ceva ?
Nu vezi ca toti fura ? toti sunt in aceiasi oala ? Da-o incolo de treaba,Romania pentru mine e deja moarta,n-am nici o speranta ca ceva se va schimba in viitor !.
Asadar de ziua alegerilor cred ca am sa dau o vizita pe la bunici sa gust vinul de anu 'asta.

Edited by Petran_Marius, 28 October 2016 - 17:20.


#7
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Cetateanul turmentat Argonaut va vota pana la urma cu un Catavencu.
Ca n-are altceva.
:lol:

#8
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Eu votez USR, la mine in circumscriptie candidatul USR este Manuel Costescu.

Vedeti cine candideaza pentru USR la dumneavostra in circumscriptien poate merita votul! ;)

#9
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View PostPetran_Marius, on 28 octombrie 2016 - 17:19, said:

Si daca plec la vot schimb eu sau mai bine zis tu ceva ?
Nu vezi ca toti fura ? toti sunt in aceiasi oala ? Da-o incolo de treaba,Romania pentru mine e deja moarta,n-am nici o speranta ca ceva se va schimba in viitor !.
Asadar de ziua alegerilor cred ca am sa dau o vizita pe la bunici sa gust vinul de anu 'asta.

De ce mai ma dau jos dimineata din pat ca oricum ma culc seara?

N-ai ce sa faci direct decat sa procedezi tu normal, responsabil si civilizat si sa te astepti si la cei din jurul tau sa faca la fel.

@ Zardato, mai ai putin si ii bati pe aia de la PSD la propaganda, ca ma exprim politicos. Lasa oamenii sa voteze cum cred.

Edited by vlad1102, 28 October 2016 - 17:22.


#10
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
[ https://az616578.vo.msecnd.net/files/responsive/embedded/any/desktop/2016/03/08/635930235494410496176080813_difference.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Pai ti-ai dat raspunsul din primul post
Ai vazut toate sarlele si javrele pe panouri ca au bani din contracte cu statul si tot felul de smecherii
Usr ai vazut ?
Nu
E , atunci ai cu cine sa votezi

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Orice numai PSD& co NU.


USR ar fi o varianta forte potrivita :D

#13
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013
In primavara n-am fost la vot si imi propusesem sa nu merg nici in toamna. Intre timp m-am razgandit. O sa votez cu ecologistii pentru ca:
- nu au avut (sau nu stiu eu sa fi avut in ultimii ani) reprezentanti in parlament
- aia cred  in cel putin o idee: trebuie sa avem grija de mediu
- imi place tipa de la ministerul mediului; n-are legatura cu votul dar ma influenteaza subtil Posted Image
Votul asta va fi ceea ce numesc eu un compromis rezonabil.

Edited by ariadna09, 28 October 2016 - 17:24.


#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Poate va reusi si usr sa stranga doi trei lei din donatii sa puna si ei un afis ceva ....
Nu e tata, USR e de votat si cu asta basta
Singurul partid fara talhari , absolut nimic nu avem de pierdut dar in schimb putem castiga niste politicieni care sa mai munceasca si pt noi

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postvlad1102, on 28 octombrie 2016 - 17:11, said:

Nu, indiferent, du-te si voteaza, nici nu conteaza pe cine, voteaza care crezi ca-i raul mai mic daca nu altceva.

In primul rand pentru ca este dreptul tau (si daca ar fi dupa mine, si obligatia, prin lege) pentru care multi s-au zbatut, si  in al doilea rand pentru ca daca nu votezi lasi conducere in mana electoratului "profesionist".  Indeplinesti visul oricariu partid politic.
la fiecare alegeri ma disperati cu " e dreptul tau ", oameni buni, mai aveti si alte drepturi pe langa dreptul la vot, cum ar fi, si alt coleg de-al nostru tot o spune, dreptul sa protestati
de unde mania asta sa ne exercitam dreptul de vot, sa ii dam cu stampila in fata draga tata, ca-l iubim atat de mult
admirabil, argonaut spune foarte bine, nici unul dintre candidati nu-mi reprezinta interesele
apoi, raul cel mai mic, este o cretinitate -- https://en.wikipedia...Trolley_problem  tot rau este

Edited by MarianG, 28 October 2016 - 17:27.


#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Toti sunt la fel , mo. Stai acasa ...sau mergi cu prietenii la o bere . Am mai scris-o si in alte postari :

Daca voturile noastre ar conta , nu ne-ar lasa nimeni sa votam .

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Votati USR!!!


Votati si pentru mine :D Ca eu nu pot, dar sa votati USR!

Pentru a scapa romania de Teleormanizare!

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMaster_Yoda, on 28 octombrie 2016 - 17:20, said:

ti tu spui ca aia din partea stanga sunt multumiti de decizile celor pusi in functie ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate