Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Eroare enervanta Microsoft Visual Fox Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Salutari,

Scuze daca nu am incadrat corespunzator subiectul.
Lucrez la munca cu niste programe dezvoltate in Microsoft Visual Fox Pro.
Zilnic, imi da crashuri. Se blocheaza din senin si apare urmatoare eroare. La logare trebuie sa imi dea permisune de acces alt coleg, tot acest lucru inseamna timp mort si pe dreasupra este si exterm de enervant.
Am intrebat in stanga si in dreapta care este cauza problemei, insa fara sa primesc si o rezolvare.

Atasat cateva imagini in speranta ca ma puteti ajuta pentru a elimina aceasta eroare. Tind sa cred ca este ceva de Windows. Am facut toate upgrade-urile posibile de Windows si tot asa se comporta.

Multumesc

Attached Files


Edited by Danitos, 25 October 2016 - 12:09.


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Departamentul IT de la munca / compania care va ofera servicii IT ce zice? Dezvoltatorul platit/de la care ati cumparat softwareul ce zice?

#3
Danitos

Danitos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 16.11.2007
Departamentul IT nu stie nimic. Dezvoltatorul programului spune ca nu este o eroare din softul sau. Arunca vina pe pc-ul meu.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Arata-i eroare si el sa se uite in cod la linia din mesaj, intelege mai mult decat noi din afara. Sigur, putem decompila executabilul dar...

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Singura persoana (pot fi mai multe) care ia decizii intr-o firma este proprietarul,patronul.
Patronului tau i-ai expus problema?El stie ca nu poti fi util firmei,cel putin dupa parerea ta?
El va decide daca trebuie schimbat calculatorul,departamentul IT sau angajatul.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate sa fie din drepturile de access pe calculator, poate sa fie din cauza ca e windows home edition, poate ii trebuie o rulare in mod compatibil, poate sa fie si din cauza tipului de procesor care il ai.

Sunt multi de poate, dar cel mai bine e sa se ocupe cel de la IT de problema.

View Postneagu_laurentiu, on 25 octombrie 2016 - 12:43, said:

Arata-i eroare si el sa se uite in cod la linia din mesaj, intelege mai mult decat noi din afara. Sigur, putem decompila executabilul dar...

Si daca il decompilezi ce se intampla ?

PS: https://support.micr...n-us/kb/2722492

Edited by bumpocbum, 25 October 2016 - 13:23.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbumpocbum, on 25 octombrie 2016 - 13:17, said:

Si daca il decompilezi ce se intampla ?
Afli care dintre acel "poate" e problema.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In afara de faptul ca e cam ilegala treaba sursa tot nu o sa arate ca originalul.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
I-am spus sa trimita mesajul cu linia in cauza la producator. Si am mai spus ca am putea noi face asta dar nu e ok. Iar executabilul VFP se decompileaza si obtii 99.9% ca originalul, nu e un executabil "nativ" sa zic asa precum cel generat de compilatorul C++ (ca tot ne aflam pe aria asta!).

Edited by neagu_laurentiu, 25 October 2016 - 13:46.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postneagu_laurentiu, on 25 octombrie 2016 - 13:43, said:

I-am spus sa trimita mesajul cu linia in cauza la producator.

Nu e platit pentru asta si nici nu ar trebui sa il intereseze. Exista persoane specializate care trebuie sa ia problema in brate si sa o rezolve.

In alta ordine de idei exe-ul  nu poate fi protejat cu un program special anti-decompilare ? Sau cod "obfuscat" ?

@Danitos in mod normal cand cumperi un program platesti si mentenata/suportul tehnic pe un anumit interval de timp. Dar daca nu o rezolvi asa fa cerere la IT sa iti schimbe calculatorul.

Si eu am patit cu un set de programe scumpe tot ceva de genul tau, si producatorul foarte senin a recomandat sa cumpar calculatoare, win pe 64 si update la versiunea urmatoare a softului. Asa am facut si merg bine.
Este vorba de Autodesk...

Edited by bumpocbum, 25 October 2016 - 14:30.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbumpocbum, on 25 octombrie 2016 - 14:08, said:

Nu e platit pentru asta si nici nu ar trebui sa il intereseze. Exista persoane specializate care trebuie sa ia problema in brate si sa o rezolve.
Adica-ti crapa aplicatia, iti spune linia de cod unde si vrei ca altii aiurea-n tramvai sa se ocupe de amanunte tehnice? Nu cel care a scris-o stie cel mai bine?

View Postbumpocbum, on 25 octombrie 2016 - 14:08, said:

In alta ordine de idei exe-ul  nu poate fi protejat cu un program special anti-decompilare ? Sau cod "obfuscat" ?
VFP e o tehnologie moarta de ceva timp. N-as crede ca respectivul chiar are ceva in plus de ce obtine mediul de dezvoltare.

#12
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Prima e de la windows eroare, 99% virusi.
Reinstal curat, nu accesezi alte partitii sau dispozitive, drivere, program.
Sau test program pe alte 5 calculatoare, daca poti.

A doua e de la program, poate fi cauzata tot de prima.
Ai si un log, ce zice acolo ?

A treia e destul de inutila.
Daca era de la windows sau procesor sau ram, facea mereu erori.
Doar presupun ca vreodata a mers bine aceasta aplicatie.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDanitos, on 25 octombrie 2016 - 12:21, said:

Departamentul IT nu stie nimic. Dezvoltatorul programului spune ca nu este o eroare din softul sau. Arunca vina pe pc-ul meu.

View Postneagu_laurentiu, on 25 octombrie 2016 - 12:43, said:

Arata-i eroare si el sa se uite in cod la linia din mesaj, intelege mai mult decat noi din afara. Sigur, putem decompila executabilul dar...

Eu ma gandeam la user tu la dezvoltator....e ok. In mod normal IT-ul e platit sa se ocupe de problema....ma "babeste" face un SS ia legatura cu dezvoltatorul, ii spune problema, etc...Userul e platit sa foloseasca programul...si atat.
Cel putin in firmele mari cam asa se practica...La mine pana si la un icon care lipseste de la locul lui se apeleaza la departamentul IT. Userul trebuie sa produca nu sa caute aiurea cine stie ce minuni...

View Postneagu_laurentiu, on 25 octombrie 2016 - 14:47, said:

VFP e o tehnologie moarta de ceva timp.

Poate e moarta dar se foloseste la greu. SAGA iti spune ceva ?

PS: in mediile business in general se folosesc editii pro ale windows-ului...

Ca idee primara incerca sa instalezi programul pe alt calculator. Adica departamentul tau de IT...

Edited by bumpocbum, 25 October 2016 - 15:34.


#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Stiu ca pe buzunarele mele tot ce tine de VFP. SAGA e cel mai prost program. Da'-i cel mai ieftin. De unde si popularitatea. Insa nu intotdeauna ceva popular e si bun. Si zilele trecute vedeam anunt de joburi la astia pe .NET, trag concluzia ca vor o schimbare.

Edited by neagu_laurentiu, 25 October 2016 - 15:32.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt o gramada de firme, unele mari care folosesc acest program. Chiar in regim de client server. Ca o fi prost, ca o fi bun nu ma pricep dar e stabil, are viteza suficienta si raspunde la necesitati. Eu unul am facut programare acu 100 de ani in foxu-ul ala de DOS, parca 6.2 ii zicea. Si acum dupa atatia ani merge impecabil si inca pe statii cu win 8.1. Deci cel putin din punct de vedere IT SAGA e ok.

Revenind la initiator, parerea mea e ca nu are ce sa discute cu dezvoltatorul, paseaza problema la IT si cu asta basta. Cel mai probabil PC-ul e de vina. Pana nu il testeaza si pe alt sistem de operare nu poti sa zici ca softul e de vina.

Apropo la system requirements ce sistem de operare necesita softul ?

Edited by bumpocbum, 25 October 2016 - 15:44.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
https://msdn.microso...y/mt490122.aspx

Eu banuiesc o componenta .ocx care nu-i instalata cum trebuie sau vreo cale fara drepturi. Da' e doar speculatie. Dezvoltatorul poate sa-i spune mai aproape de adevar ce crapa (din linia in cauza).

Client-server la VFP e o gluma. Baza de date e doar un fisier (sau mai multe) partajate in retea, totul se duce si pe client, nu-i server de prelucrare ca la un SQL normal. Si crapa in  draci fisierele alea cand le tii deschise si inchizi aplicatia brusc.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul nu am sharat nimic in retea. Esti sigur ca firebird-ul foloseste sharing-uri ?

Si ce treaba are runtime-ul de la VFP cu link-ul de mai sus ?

Edited by bumpocbum, 25 October 2016 - 15:52.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu, ala-i server sql bun. Eu ziceam de baza de date FoxPro, din pachet. Ca se poate conecta VFP si la alte baze, da.

Ai zis ce configuratie minima suporta. Aia e (nu-i diferenta).

Edited by neagu_laurentiu, 25 October 2016 - 15:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate