Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Se da liber la impuscat ursi, lupi și pisici sălbatice. Sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Implicati-va.

http://www.mmediu.ro...-salbatica/1883

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil mai trebuie "reduse" exemplarele, preau s-au inmultit...

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu vad liber, vad niste cifre foarte mici ce includ capturarea pentru repopulare/reintroducere in alta parte, pentru sanatatea si securitatea publica, etc.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Carnivorele nu au adesea concurenta sau pradatori, de aceea tind sa se inmulteasca f mult si sa curete alte specii.

Stiu ca toti se gandesc acum la Tiriac & Co, dar chestiile astea se fac cu cap.
Cine a studiat pt permisul de vanator stie.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sa le ia frate sa le duca unde e nevoie de ele... in vestul europei!
sa le exporte, sa faca bani!
cine dracu are nevoie de ursi?!? de maidanezi?!?

eu nu locuiesc in vreo zona afectata dar i-as mierli pe toti! inclusiv mistreti, ca si aia strica! la fel si ciorile! deci m-as implica maxim!

in vestul europei au fost eradicati!, noi ne inchinam la ei [...], e mai importanta o dihanie de urs sau mistret decat un om!... e mai ocrotit de lege!

Edited by Barboso, 29 September 2016 - 09:06.
Mai usor in privinta caracterizarilor !


#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Sunt prea multe si au inceput sa le faca probleme celor cate taie lemn "de pe terenul lor".

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Adm, on 29 septembrie 2016 - 07:09, said:

Carnivorele nu au adesea cocnurenta sau pradatori, de aceea tind sa se inmulteasca f mult si sa curete alte specii.

Este exact pe dos, reducerea prazii ameninta intii sa curete carnivorele care le maninca! Cifrele din literatura sint de genul 10 000 kg de prada (ca biomasa vie) necesara pentru 90 kg de pradator, indiferent de specie. In lumea animala nu se maninca la McD, nu exista ajutor social si nu se naste la spital. Un dezechilibru se corecteaza urgent, poate sa-ti dispara si 80% din populatie intr-un singur sezon intr-o anumita zona daca e nasol.

#8
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Mamica cu puisori, priviti-i ce frumos se joaca:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a1EjP6p4yV0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Ca sa traducem putin. Carnivorele mari (desi sunt putine si protejate de legi internationale) se mai hranesc, atunci cand apuca, cu ierbivorele cu preponderenta la fel de salbatice, reducand astfel posibilitatile eroilor bolnavi carora le spune "vanatori", de a-si satisface cerintele bolii de care sufera. adica uciderea animalelor. Avand in vedere ca majoritatea legiuitorilor sufera crunt de boala asta, le sta in putere sa-si potoleasca simptomele prin...legi. Desigur, urmeaza inmultirea "necontrolata" a ierbivorelor, care produc "daune imense" si ...liber la ucis si respectivii daunatori. Dar, asa cum spunea cineva mai sus, ce nevoie avem noi de ursi, rasi, pisici salbatice sau lupi? Trebuie "eradicati", daunatorii astia din padurile NOASTRE, ale oamenilor...Posted Image

Edited by Barboso, 29 September 2016 - 09:02.
Atentie la limbaj !


#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 toto_riina, on 29 septembrie 2016 - 07:49, said:

Mamica cu puisori, priviti-i ce frumos se joaca:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/a1EjP6p4yV0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Name song, please !




E o idee buna daca s-ar "exporta" animale salbatice in Europa unde numarul lor e aproape inexistent.
Dar cine e dornic sa faca o fapta buna planetei echilibrand ecosistemul si sa castige bani din asta ?

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Mamica cu puisori, priviti-i ce frumos se joaca:

sa se joace la tine in sufragerie daca te tine!

europenii sunt tampiti de le-au masacrat... noi suntem mai jmekeri ca ne mananca ursii pe strada!

ia-ti ma tu urs daca-ti trebuie! noua nu ne e necesar!

poti sa salvezi si gandacii de bucatarie daca vrei!
cand un animal (sobolan) e considerat daunator! poa sa fie protejat de mama legii!... trebuie exterminat!

Edited by Nero-d, 29 September 2016 - 08:34.


#12
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 Purpura, on 29 septembrie 2016 - 04:00, said:


Da tu de ce nu te implici?!!!
Ia sa te vad, cand privesti la ursul care tocmai si-a cules cativa ciucalai/stiuleti/cucuruzi de porumb din lanul tau, apoi s-a pus pe mancate in liniste, fara sa te deranjeze. La urma, trebuie sa fi si tu putin caritabil. Nu?!!!
Poti sa-l deranjezi? Iti zic eu, nu. Ca nici el nu te deranjeaza pe tine.
Ar trebui rariti tzugulanii si huidele salbatice, ca alea cand ti-au patruns in lanurile de porumb, ori alte culturi, le fac praf/una cu pamantul. Si profita din plin tocmai cand timpul e pe plouate, cu nori. Sa nu-ti spun ce scurmaturi iti fac pe terenul cultivat. Nu poti sa faci diferenta intre plug si ei. Asadar tzugulanii sa fie vanati!
Implica-te!

Edited by PicoDazore, 29 September 2016 - 08:32.


#13
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 Nero-d, on 29 septembrie 2016 - 08:29, said:

sa se joace la tine in sufragerie daca te tine!

europenii sunt tampiti de le-au masacrat... noi suntem mai jmekeri ca ne mananca ursii pe strada!

ia-ti ma tu urs daca-ti trebuie! noua nu ne e necesar!

poti sa salvezi si gandacii de bucatarie daca vrei!
cand un animal (sobolan) e considerat daunator! poa sa fie protejat de mama legii!... trebuie exterminat!
Un sobolan e daunator pentru tine dar pentru alta specie reprezinta supravietuirea.Eu zic sa eradicam si vitele,porcii,gainile si alte specii...Aaaaaaa,am uitat alea sunt bune pentru "papica"!
De sute/mii de ani exista ursi,lupi...etc si vine un ....... si propune eradicarea lor ,ca "in occident nu exista"!!
Prietene eu te-as da hrana ursului ala!Nu cred ca ar fi mare paguba pentru cineva!

#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pentru tine aa fi paguba. pentru ca ursul ar muri si ai putea fi invinuit de ucidere de urs din culpa!
nu cred ca ai vazut in viata ta urs sau lup sau mistret in salbaticie...

evident ca sunt bune pentru papica!
e ca si cum ai proteja buruienile in detrimentul plantelor de cultura de dragul biodiversitatii!

daca eu cresc si ingrijesc oaie ca sa te hranesc pe tine si lupul omoara oaie ca sa se hraneasca el, provocandu-mi mie o paguba, lupul trebuie sa piara!...
ca altfel ai sa pieri tu!

ursul si omul sunt incompatibili!
nu pot coexista in acelasi areal de raspandire!... selectia naturala spune ca ursul sa piară!

Edited by Nero-d, 29 September 2016 - 08:52.


#15
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 Nero-d, on 29 septembrie 2016 - 08:29, said:

europenii sunt tampiti de le-au masacrat... noi suntem mai jmekeri ca ne mananca ursii pe strada!  
Pai chiar au fost / sunt tampiti. De au ajuns acum sa se uite (live la zoo cand si daca au ocaziala, daca nu doar la cate un documentar sau in reviste) la un lup / urs ca la extraterestri.

#16
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 Nero-d, on 29 septembrie 2016 - 08:45, said:

pentru tine aa fi paguba. pentru ca ursul ar muri si ai putea fi invinuit de ucidere de urs din culpa!
nu cred ca ai vazut in viata ta urs sau lup sau mistret in salbaticie...

evident ca sunt bune pentru papica!
e ca si cum ai proteja buruienile in detrimentul plantelor de cultura de dragul biodiversitatii!

daca eu cresc si ingrijesc oaie ca sa te hranesc pe tine si lupul omoara oaie ca sa se hraneasca el, provocandu-mi mie o paguba, lupul trebuie sa piara!...
ca altfel ai sa pieri tu!

ursul si omul sunt incompatibili!
nu pot coexista in acelasi areal de raspandire!... selectia naturala spune ca ursul sa piară!
Doare? Sunt doar curios...:)

#17
Maxy21

Maxy21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 24.07.2013
Vai ce ne mai creste inima in noi cand vin "strainezii" pe aici si spun "ce tara frumoasa aveti" isi aduc aminte de cum era la ei acum 100-200 ani si ne mai spun si sa o pastrati asa , ca e superba.Dar ei vin doar in vizita cateva zile si pa . Pleaca in tara lor si isi vad de viata lor si de nivelul lor de trai la care noi nici nu visam. Iar noi ramanem saracii si salbaticii europei . Vin "ieuropenii" pe la noi sa viziteze salbaticii europei cum vin "occidentalii" si viziteaza triburile aborigene. Asta vrem ?

Avem aparatori de maidanezi , de tantari, sobolani.
Daca stateai la munte si iti batea ursul in geam cum iti bat vecinii in calorifer la bloc nu mai gandeai asa. Sa iti manance din animalele pe care le cresti cu greu cred ca ti-ai iesi din minti.
Asa venea aia "Sfrijit" Bardot de vizita cainii din adaposturi dar nu a trecut si pe la cimitir sa stoarca o lacrima pentru cei omorati de caini.

Cainii sunt frumosi vand îi vizitezi odata la 1-2-3 ani dar daca ai sta noaptea cu ei sub geam ? Sa îi auzi cum latra pana adormi de nervi ? Cum este ? Sau sa stai 10 minute in fata blocului cand vii seara de la , munca sa convingi cainii sa te lase sa intri in bloc ? Funny ?

Ideea este simpla : " Orice se inmulteste fara masura , trebuie sa se intervina "  Asa a fost dintotdeauna.

Next level ?

O sa apara ONG-uri care sa apere cancerul,sida si tbc-ul ca si alea sunt lasate de Dumnezeu si ... cine suntem noi sa ne bagam in creatia Lui.

Edited by Maxy21, 29 September 2016 - 10:05.


#18
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Din partea mea sa fie redusi la zero bucati in natura. Doar la zoo sa ramana.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate