Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Depanare magnetofon Kashtan-1 fara sunet

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
MrSergiu

MrSergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2016
Salut! am un magnetofon Kashtan-1 care de la un timp se auzea foarte incet, mai nou nu se mai aude nimic in el. Inainte sa ma apuc de scos finalii ( KT819g) pe care ii suspectez si sa ii controlez, as dori sa stiu de la cunoscatori daca mai sunt si alti parametrii de masurat cu finalii inca montati. Mentionez ca pe langa terminalele finalilor sunt urme de caldura.
Aveti aici poze cu modulele de amplificare si aspecte din mag daca va intereseaza.
https://postimg.org/...i97z6/01c2a2af/

#2
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007
verifica finalii.
imi aduc aminte ca mergea 2n3055 foarte bine.
era nevoie de ceva ingeniozitate dar se monta si functiona perfect.
il montam cu capsula pe radiator, baza si emitorul era lipit direct pe placa si colectorul era conectat cu ajutorul unui fir prins cu surub de urechea tranzitorului.
intotdeauna 2 2n3055.nu incerca sa-i amesteci.

#3
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Nu cred ca ar fi finalii de vina . Aia se ard cand forjezi mag-ul, or tu zici ca se auzea incet de un timp...Eu daca as fi in locul tau as cere ajutor pe forumul electronistilor . De verificat eu as verifica intai condensatorii electrolitici , aia rusesti sunt cunoscuti cu pb.
LE : Verifica ce tensiune ai pe C-E finalilor.

Edited by tinel231, 28 September 2016 - 16:49.


#4
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Sugestie: ai verificat mai intai capul de redare? Preamplificatorul si apoi amplificatorul final cu un semnal bun de test.

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cand ai sters capul ultima data? De cata vreme e capul? E cel original, sau unul nou?
Si da, electroliticii sovieticilor erau mai prosti decat ai nostri.
Altfel, ai mai reparat? Ai idei clare de ce e intr-un amplif audio?
Nu, nu vreau sa fiu rau.
Dar "urmele de caldura" ma fac sa fiu circumspect..

Edited by Prien, 28 September 2016 - 21:53.


#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Finalii sunt ultimii pe care i-as banui.Oricum,ideea cu 2N3055 e de pe vremea lui ceausescu.Acum se gasesc tranzistori echivalenti cu capsula identica.
Primii banuiti sunt:condensatorii electrolitici,semireglabilii,contactele comutatoarelor...era sa uit potentiometrele.
Din pacate,din postarea ta reiese faptul ca nu te pricepi la electronica de acest tip.Oricum,succes! Poate fi un inceput,pentru a invata.

LE: ai incercat sa-l pui pe inregistrare (Rec.) si sa-i bagi semnal audio pe mufele de intrare?...E posibil sa se schimbe ceva si daca doar actionezi comutatoarele,in special pe cel de inregistrare,dar si pe cele de piste.

Edited by danpet, 29 September 2016 - 06:20.


#7
MrSergiu

MrSergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2016

 tinel231, on 28 septembrie 2016 - 16:49, said:

Nu cred ca ar fi finalii de vina . Aia se ard cand forjezi mag-ul, or tu zici ca se auzea incet de un timp...Eu daca as fi in locul tau as cere ajutor pe forumul electronistilor . De verificat eu as verifica intai condensatorii electrolitici , aia rusesti sunt cunoscuti cu pb.
LE : Verifica ce tensiune ai pe C-E finalilor.
Magul e al tatalui meu, si el zicea ca colegii lui de munca care aveau ii spuneau sa nu il dea la maxim ca se duc finalii, dar na, tineretea:))

#8
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Cineva care stie putina electronica,poate sa masoare finalii,fara sa-i scoata de pe placa,sa vada daca sunt buni sau arsi...e foarte simplu,daca stii sa masori un tranzistor!

Daca erai din Sibiu,te puteam ajuta,dar nu inteleg de ce unii membri de forum nu vor sa spuna de unde sunt...au ceva de ascuns?

Edited by danpet, 29 September 2016 - 09:51.


#9
vasilenecula

vasilenecula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 21.04.2011
verifica condensatoarele electrolitice,rusesti,cu probleme  ,pune esr-ul npe ele

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

 vasilenecula, on 30 septembrie 2016 - 10:53, said:

verifica condensatoarele electrolitice,rusesti,cu probleme  ,pune esr-ul npe ele
Sau mai bine inlocuieste-i pe toti, preventiv..Oricum nu costa prea mult..
PS. Crezi ca are esr-metru?

#11
MrSergiu

MrSergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2016
Revin cam tarziu cu raspunsurile dar cum nu mi-a permis timpul sa ma ocup si de altele pana acum, nu am avut cand Posted Image . Acum, revenind la subiect, am schimbat toti electroliticii cu probleme si finalii de pe un modul, dar sunetul e la fel de slab. Testez modulele separat, alimentate din sursa magului dar cu semnal audio din alta parte.

Edited by MrSergiu, 03 July 2017 - 15:39.


#12
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Nu-i bine!
Fa invers: reda o banda, ia semnal de pe intrarea AAF si amplifica-l cu altceva.
Ai sa vezi ca tot slab se aude.

Edited by Mircel, 03 July 2017 - 19:10.


#13
MrSergiu

MrSergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2016
Imi vine sa imi dau palme Posted Image , motivul pentru care se auzea incet, aproape deloc si dupa schimbarea finalilor era pentru ca il puneam la un difuzor ars, difuzor ars care era si motivul pentru care s-au ars finalii vechi.. Am pus la o boxa de camera si se aude perfect, acum mai ramane problema cu vu-metrul care nu merge si cu lipsa semnalului audio, unde cred ca baiul e la comutatoarele de la selectorul de game, despre care stiu ca au nazuri multe de la o vreme, insa despre vu-metru nu stiu ce sa zic, luminozitatea este foarte scazuta, si nu raspunde in nici un fel la semnal, ramane aproape de zero. Am crezut la inceput ca vu-metrul e cu leduri, dar dupa ce l-am scos afara am vazut ca e ceva asemanator cu un tub, daca nu chiar asta e. Aveti vreo idee despre ce ar putea avea vu-metrul? Condensatorii electrolitici devalorizati au fost toti schimbati.

#14
MrSergiu

MrSergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2016
Nici o idee despre vu-metru? ..

#15
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
[ https://i.imgur.com/98BQwuT.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
MrSergiu

MrSergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2016
Multumesc pentru schema, nu m-am gandit sa caut pe google schema separata de la vu-metru  Posted Image , am una completa a magnetofonului dar e neclara si nu se vad detaliile.

Edited by MrSergiu, 05 July 2017 - 21:22.


#17
MrSergiu

MrSergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2016
Am gasit problema "luminozitatii" vumetrului, un cablu parlit Posted Image  cu contact imperfect la conector, acum se aprinde cum ar trebui, baiul e ca barele ambelor canale sunt blocate la mijloc. Sa fie integratele de vina?

#18
MrSergiu

MrSergiu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.09.2016
In momentul de fata, magnetofonul se prezinta asa: Ambele module de amplificare, folosite separat (scoase din magnetofon) se aud asa cum ar trebui, dar cu ele in magnetofon am sunet la fel de slab ca si inainte doar pe un canal, celalalt e nefunctional.
   Vu-metrul, care acum 2 zile se aprindea normal dar ramanea blocat la jumatate pe ambele canale, acum e blocat la maxim, asa ca in poza de jos, dar aprinse si ultimele 3 segmente verzi.
https://s14.postimg....1007_045519.jpg
   Integratul din stanga jos de pe placa vu-metrului se incinge anormal de mult, stiu ca e normal sa se incalzeasca, dar in timp ce celalalte doua (cel identic cu el si integratul final pentru vu-metru) sunt reci, asta frige. Daca deconectez mufa vu-metrului, nu apare nici o modificare la sunet.
   Alimentarea selectorului de game e dusa, l-am alimentat de la alta sursa la 12V (nu sunt sigur ca asta e tensiunea normala, dar a mers, aparent). Urmeaza sa verific sursa magului sa vad de ce nu are alimentare selectorul de game.

Edited by MrSergiu, 13 July 2017 - 16:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate