Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

De la ALDE citire: Meseria de politician e riscanta, mai riscanta ca a unui soldat in Afganistan

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
92 replies to this topic

#1
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,577
  • Înscris: 05.11.2009
Ce parere aveti de ultima declaratie a lui Daniel Barbu, senator ALDE? Oare in asa tara ticaloasa traim, incat sa nu apreciem si sa nu micsoram pericolele enorme prin care trec puliticienii nostrii? Ca se stie ca atunci cand o freci pe la Bora Bora, pe banii furati de la romani, te poti trezi oricand mancat de un rechin. Ditamai riscurile la care se supun saracii parlamentari. Oare ce ar trebui sa facem ca sa le fie mai bine acestor eroi? Spagamol gratis odata la 10 minute? Desfiintarea tiranilor de la dna? Legalizarea furturilor facute de acesti semizei?


Quote

Profesia de politician este una "mai riscanta decat misiunea unui soldat in Afganistan" dar, in acelasi timp, este si "o vocatie", considera senatorul ALDE Daniel Barbu.
"V-ati ales o meserie grea. E cea mai grea dintre meserii. Uneori este mai grea decat meseriile pe care le consideram foarte periculoase, cum este cea de miner. Meseria de politician este grea si foarte putina lume stie de fapt ce faceti cu adevarat in fiecare zi a saptamanii, adesea si sambetele si duminicile. E o meserie grea, in zilele noastre, pentru ca este o meserie riscanta. E mai riscanta decat misiunea unui soldat in Afganistan. Stim bine ca, din pacate, si nu numai in Romania, dar la noi intr-o maniera care este extrem de violenta, spatiul public a devenit un fel de teatru de operatiuni in care orice ales local sau national isi risca libertatea, sanatatea, in fiecare zi ", le-a spus Barbu, vineri, celor prezenti la Liga Alesilor Locali ALDE, potrivit Agerpres.
Barbu a demisionat pe 12 decembrie 2014 din functia de ministru al Culturii dupa ce a facut o comparatie intre importanta finantarii programului anti-HIV/SIDA si cea a festivalurilor culturale.
"La dezbaterile pe bugetul 2014, m-a frapat, m-a cutremurat cu adevarat urmatorul lucru. Credeti-ma, nu vreau sa par cinic in fata dumneavoastra, cu tot respectul pentru respectiva categorie de concetateni ai nostri. Bugetul, programul national pentru prevenirea si tratarea HIV/SIDA este jumatate ca buget din toate programele Ministerului Culturii. Deci, ai Ministerul Culturii si programul national de combatere si tratament HIV/SIDA. Jumatate. Unu la doi. Dupa parerea mea, nu suntem in Africa de Sud. Nu sunt milioane de concetateni afectati de acest hidos flagel al epocii noastre. Personal, nu inteleg. Am fost cutremurat cand mi-am dat seama cate Festivaluri Shakespeare sau cat de amplu am putea face evenimentul, Festivalul Shakespeare de la Craiova, daca nu am avea acel program sau daca acel program ar fi la jumatate", a spus atunci Barbu.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Am auzit cand a zis chioru ala ca meseria de politician e mai riscanta decat a fi soldat in afganistan
Vedeal-as in caruciorul cu rotile

#3
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Stelute in stelute sa pe stelute stelute cu stelute in stelute.

Cam asta e parerea mea despre individ.

#4
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Eu i-as invita in Afganistan atunci. Sunt de acord si cu pensii speciale pentru ei. Care mai prinde...

#5
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
E riscant sa fii hot, ca poate te prinde careva si...

#6
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,577
  • Înscris: 05.11.2009

View Posttruet, on 23 septembrie 2016 - 18:35, said:

E riscant sa fii hot, ca poate te prinde careva si...

unde? In romania? Mai ales daca esti parlamentar? :P Pai de multe ori ai sanse mai mari ca justitia, mai ales cand colegii parlamentari de hotie, voteaza impotriva justitiei

#7
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
stiu ca e de foarte prost gust sa te iei de aspectul oamenilor, dar cand ma uit la el....
eu cred ca are Down, un mic procent din cei cu trisomie 21 nu sunt (atat de ) retardati, evident la ce declaratii face el cred ca are o forma mai usoara de retard...

Edited by newbie13, 23 September 2016 - 18:39.


#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Sa nu-i jignim pe cei care au Down si sunt mai oameni decat specimenul in cauza.

Edited by gerbil, 23 September 2016 - 18:42.


#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Poate că n-ar fi o idee rea câţiva jihadişti prin Palatul Parlamentului...

#10
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postvanitty, on 23 septembrie 2016 - 18:27, said:

Ce parere aveti de ultima declaratie a lui Daniel Barbu, senator ALDE?

[ https://66.media.tumblr.com/bf0b5dcc00c7f66dba9701a2c2bd36fd/tumblr_nia3peftop1rz1p6so1_500.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

eu cred sincer ca baietii astia toti o vor termina prost, Canal-style. Candva. Cred sincer ca prindem.

Edited by shefu_de_combinat, 23 September 2016 - 18:53.


#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Nu mai bine ar pleca in afganistan si cu izmenaru la conducere ?
Tariceanu cu motocicleta si uite asa sa se duca toti la trandaveala in afganistan

#12
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postpetre69, on 23 septembrie 2016 - 19:02, said:

Nu mai bine ar pleca in afganistan si cu izmenaru la conducere ?

Nah, ca din afghanistan te mai intorci.
Din 10 ani de gulag, nu prea. Pe bune, sunt atatea proiecte de infrastructura care abia asteapta niste oameni cu tarnacoape si lopeti.

sau exista si varianta extrem de corecta la care au ajuns baietii astia:

https://en.wikipedia...fences_in_China

"execution for economic crimes" mi se pare absolut singura solutie care ne mai scapa de astia.

Edited by shefu_de_combinat, 23 September 2016 - 19:22.


#13
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
@shefule,

Imi place cum gandesti. Nu stiu cine esti, ce faci, da' parca am fi frati Posted Image

Edited by Alecsandru010, 23 September 2016 - 19:08.


#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Tehnic , afirmatia este corecta. Din Afganistan nu te prea ia DNA-ul .

#15
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
sa ne aducem aminte  ce fata de injiner cu talent are presedintele Adunaturi  Liberale



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pjOF4DIm67A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by casadivino, 23 September 2016 - 19:12.


#16
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
tariceanu si dragnea impreuna, what a missed opportunity. Pacat ca nu vrem niciunu la parnaie, ca ar exista atatea posibilitati in aceasta era a tehnologiei...

#17
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,845
  • Înscris: 25.10.2004
la hahalera3 s-aude altfel, cica nu a zis de militari.
omu' vorbea de viata de ....mineri........din Afganistan Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by catalinn, 23 September 2016 - 19:35.


#18
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Yup.. stiam io ca mi-e cunoscut gibonu':

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/29bKUeIlG7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate