Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Facultatea de Medicina Veterinara

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Adriana-Rus

Adriana-Rus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.05.2016
. As vrea niste pareri. Cum e in primul an? Ce inveti mai mult ? etc

#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Foarte fain , inveti pentru examene .

#3
Adriana-Rus

Adriana-Rus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.05.2016
Cate examene sunt pe semestru?

Edited by Adriana-Rus, 28 June 2016 - 09:59.


#4
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Google e de mare ajutor in cazul tau !
http://fmvb.ro/socia...v.MV-Anul-1.pdf
Tu vrei sa dai la o facultate dar habar nu ai ce materii sunt ? Posted Image  Sfatul meu e sa lasi facultatea ca nu e de tine ...

Edited by cobi1, 28 June 2016 - 10:11.


#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Normal ca nu stii, ca doar de asta te interesezi in prealabil, sa vezi daca e ceea ce te astepti tu sa fie.
Nu mai fi rautacios, cobitsă..

#6
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006

 Adriana-Rus, on 28 iunie 2016 - 09:39, said:

. As vrea niste pareri. Cum e in primul an? Ce inveti mai mult ? etc


In primul an e greu sau usor in functie de colectiv si de cat esti de adaptata la schimbare. ca si materii o sa faci mai mult biologie, anatomie si alte prostii ce au legautra cu astea doua.

Edited by Kobra2602, 28 June 2016 - 10:32.


#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
La dracu, mamzel, eu sunt hoasca batrana, trecuta prin viata.. Cred sincer ca pt orice meserie trebuie si pasiune si rabdare.
Daca nici sa cauti singura cu Google, sper din suflet sa nu ajung cu catelusa la tine..

#8
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Mai, Adriana, mai, intervino, te rog!
Spune-mi ca postarea asta a fost faurită doar din dorinta unei dezbateri si a unei alinieri mai bune a propriilor tale ganduri si ca a venit in urma unei ample documentari preliminare si ca tu aici iti doresti doar cateva impresii de la oameni care chiar au fost studenti acolo sau sunt.
Nu ne lasa asa, Adrianaaa!

#9
Adriana-Rus

Adriana-Rus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.05.2016

 Prien, on 28 iunie 2016 - 10:35, said:

La dracu, mamzel, eu sunt hoasca batrana, trecuta prin viata.. Cred sincer ca pt orice meserie trebuie si pasiune si rabdare.
Daca nici sa cauti singura cu Google, sper din suflet sa nu ajung cu catelusa la tine..
Imi pare rau sa-ti zic, dar pe Google nu gasesc pareri de la oameni care chiar au studiat acolo, sau care studiaza. Pentru asta e forumul asta, pareri si sfaturi , nu critici si rautati.

 vlad29marko, on 28 iunie 2016 - 12:29, said:

Mai, Adriana, mai, intervino, te rog!
Spune-mi ca postarea asta a fost faurită doar din dorinta unei dezbateri si a unei alinieri mai bune a propriilor tale ganduri si ca a venit in urma unei ample documentari preliminare si ca tu aici iti doresti doar cateva impresii de la oameni care chiar au fost studenti acolo sau sunt.
Nu ne lasa asa, Adrianaaa!
Multumesc pentru incurajare. Cred ca de asta are nevoie un elev care este nedumerit , sau care vrea sa afle detalii, nu de critici, ca de ele ne-am saturat de-a lungul anilor de liceu.

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dsoara, v-ati prins, sunt rautacios. Faci facultatea ca dupa sa practici meseria si sa alini suferinta animalelor sau doar ca sa ai o diploma?
Restul sunt prostii. Ca examene sunt grele, unii profi tampiti, e ceva universl valabil
Am trecut si eu prin asa ceva si  la Electronica si la Istorie.
Nu ai luat macar 5, nu absolvi. Clar.Rstul sunt palavre. Ideea e de munca si nedormire.
De asta nu ai pomenit...Dne fereste..
PS. Imi permiti o intrebare? Dna doctor, cum te imaginezi cu mana pana la cot in   unei vaci? AI studiat voma unui catel?
Catelusa mea e epileptica. Si cand dupa o criza am ajuns cu ea  la un doctor i-am zis si amanuntul asta, ca mi  s-a parut mai apoasa., si cu doar cateva bucatele de carne, desi mancase acum cira 2 ore..
Omul a stiut sa il interpreteze..Si m-a felicita pt spiritul de observatie. Adevarul e ca voma putea de imi vnea sa vomez...Dar mi-am zis ca e necesar sa spun tot ce stiu..
Asa ca sa lasam mistoruriel. Eram in faculatea de Med veterinraa cu catelusa..
Cand am vazut niste oase de cal, in formol, cu tot felul de excrecente sau cum racu le spune..mi s-a taiat de orice..

#11
Adriana-Rus

Adriana-Rus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.05.2016

 Prien, on 29 iunie 2016 - 20:31, said:

Dsoara, v-ati prins, sunt rautacios. Faci facultatea ca dupa sa practici meseria si sa alini suferinta animalelor sau doar ca sa ai o diploma?
Restul sunt prostii. Ca examene sunt grele, unii profi tampiti, e ceva universl valabil
Am trecut si eu prin asa ceva si  la Electronica si la Istorie.
Nu ai luat macar 5, nu absolvi. Clar.Rstul sunt palavre. Ideea e de munca si nedormire.
De asta nu ai pomenit...Dne fereste..
PS. Imi permiti o intrebare? Dna doctor, cum te imaginezi cu mana pana la cot in   unei vaci? AI studiat voma unui catel?
Catelusa mea e epileptica. Si cand dupa o criza am ajuns cu ea  la un doctor i-am zis si amanuntul asta, ca mi  s-a parut mai apoasa., si cu doar cateva bucatele de carne, desi mancase acum cira 2 ore..
Omul a stiut sa il interpreteze..Si m-a felicita pt spiritul de observatie. Adevarul e ca voma putea de imi vnea sa vomez...Dar mi-am zis ca e necesar sa spun tot ce stiu..
Asa ca sa lasam mistoruriel. Eram in faculatea de Med veterinraa cu catelusa..
Cand am vazut niste oase de cal, in formol, cu tot felul de excrecente sau cum racu le spune..mi s-a taiat de orice..
Despre ce vorbim aici ? Cum sa studiez voma unui caine cand inca nici nu sunt studenta ? Sau credeti ca medicii se nasc cu instrumentele in mana si cunostintele necesare
?Si  da , ma vad ajutand o vaca, daca asta ati dorit sa spuneti . TOTUL se invata !Posted Image

Edited by Adriana-Rus, 15 July 2016 - 15:43.


#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dsoara, vreau sa va tratez la modul serios.
Daca chiar vreti sa practicati meseria asta, de ce nu duceti ca voluntar neplatit la un cabinet veterinar de pe langa casa dvoastra? Sau pe langa o ferma de animale?
Sa invatati sa manipulati un caine, o pisica, o vaca, un cal...Sa faceti deosebirea dintre o penseta dreapta si una curba, si la ce se foloseste fiecare, cum se sterilizeaza instrumentarul...Sunt multe secrete in meseria asta..
Sper ca dvoastra sa nu fiti lasata sa faceti macar o injectie, pt ca nu sunteti calificata..
Dar vazand cum fac cadrele va va intra in sange..
Sunt bata cu orice tip de medicina, dar ca inginer am pus mana pe multe aparate si scule.
Asa ca in doar cateva secunde pun stampila asupra manualitatii unui meserias.

Dvoastra aveti in jur de 18 ani. O sa renuntati la placerile unei vacante pt ca eu, un necunoscut, si batran si in afara bransei, de pe un forum, v-am zis asa ceva?
Daca da, de/scrieti in toamna cum v-ati petrecut vara..
Si ma veti obliga sa va respect. Sincer, imi doresc asta.

Edited by Prien, 16 July 2016 - 17:05.


#13
Adriana-Rus

Adriana-Rus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.05.2016
Credeti-ma ca m-as implica in mult mai multe chestii de genul acesta insa,  din pacate,  orasul in care locuiesc eu este unul mic, care nu ofera o atat de mare deschidere in cat sa am aceste oportunitati.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate