Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Examen programare C (compilare pe foaie) exercitii

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013
Studiez la facultatea de Calculatoare si Tehnologia Informatiei iar examenul la Programarea Calculatoarelor II ( I a fost in primul semestru) nu se dă pe calculator. Ni se dau niște coduri (exemple mai jos) iar noi trebuie să le parcurgem dând rezultatul lor pe foaie, un fel de compilare in cap. Unde pot găsii secvețe de cod in C pentru a mă pregătii? (spre ex o culegere pdf, un document word etc.)

Examenul va fi din urmatoarele capitole: Tablouri (unidimensionale, multidimensionale etc.), Pointeri, Structuri, Uniuni, Alocarea dinamică a memoriei, Funcții, Directive pentru preprocesor fiecare cu subcapitolele aferente.
[img]http://s33.postimg.org/4dfb61n3j/exercitii1.png[/img][img]http://s33.postimg.org/o3q2vp167/exercitii2.png[/img]


#2
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Este o cretinitate. Mai toate facultățile ,,promovează” examenele pe hârtie la materii unde nu se pretează o astfel de abordare.

În afară de partea de algortmică + teorie aplicată (concepte OOP, de exemplu) totul ar trebui să se dea pe calculator.

#3
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Asta trebuia sa te intereseze prin martie. Acum...
Si ce fel de facultate de calculatoare daca tu nu stii sa folosesti un google? De engleza nu te intreb ca vad ca nici romana nu cunosti..
Facultatea se numeste Universitatea Europeana de Relatii Internationale si Ecologie?

#4
BomfunkMCs

BomfunkMCs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 08.03.2013

 Rhesus, on 29 mai 2016 - 23:35, said:

Este o cretinitate. Mai toate facultățile ,,promovează” examenele pe hârtie la materii unde nu se pretează o astfel de abordare.

În afară de partea de algortmică + teorie aplicată (concepte OOP, de exemplu) totul ar trebui să se dea pe calculator.
Da, ai mare dreptate aici însă ăsta-i sistemul, trebuie să ne adaptăm la el ca studenţi ca să  „supravieţuim”. Mersi de răspuns.

 rinser, on 29 mai 2016 - 23:37, said:

Asta trebuia sa te intereseze prin martie. Acum...
Si ce fel de facultate de calculatoare daca tu nu stii sa folosesti un google? De engleza nu te intreb ca vad ca nici romana nu cunosti..
Facultatea se numeste Universitatea Europeana de Relatii Internationale si Ecologie?
Ar trebuii să nu răspunzi acestui topic dacă nu poţi ajuta, observaţiile tale sunt futile. Google se scrie cu „G” mare tind să te anunţ iar engleza şi facultatea la care studiez sunt chestii care nu te vizează pe tine. Salut.

#5
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
http://www.learn-c.org/
http://c.learncodethehardway.org/book/

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
500000 de proiecte scrise in C: https://github.com/s...dvsearch&l=C&l=

Have fun.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

 BomfunkMCs, on 29 mai 2016 - 23:24, said:

Nu e nimic anormal cu astfel de exercitii pe hartie, sunt jucarioare pana la urma si pot demostra intelegerea unor aspecte din capitolul studiat. Iar antrenamentul il faci in fata calculatorului realizand programele cu specific, imaginatia fiecaruia e importanta atat acum cat si in productie.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005
Nu am facut eu mari programe sau cine stie ce chestii complicate de programare dar, din mica mea experienta de programator ti-o spun ca eu cand construiam algoritmii de programare ii faceam pe hartie cu pixul adica si incercam sa "compilez" programul in capul meu decat sa tastez sute de linii de cod si sa dau compile de fiecare data ca sa le corectez de fiecare data.
Stiu, suna anapaoda sa faci compilare in cap. Asa gandeam si eu cand eram in facultate...doar ca, odata intrat in brazda, lucrurile se vad cu totul altfel.

De exemplu si la noi se facea un pic de informatica ( nu am fost pe profil de info ) iar profesorul ne dadea teste grila cu cursurile pe masa. Ma crezi ca multi habar nu aveau unde sa caute o informatie intr-un curs ? Deci hai sa nu mai dam vina pe sistem in toate cazurile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate