Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Solutii la noua criza financiara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Dupa previziuni, traind intr-o lume globalizata economic si politic aproape totul se va prabusi in ~2 ani o data cu instalarea noii crize economice, banci, corporatii, fabrici si viata nu va mai fi sustenabila in orase, criza din 2008 fiind un mic copil fiind nevoie de redenumirea ei, fiind Great doar ca e in sec 21, dar nu ca impact.

In aceste conditii se intrevad cam 2 optiuni pt oamenii de rand:
1.  unii deja cumpara aur ca moneda de schimb pentru a putea supravietui pe un termen mediu,  aurul fiind tot o moneda de schimb fara a rezolva problema pe termen lung

2. altii gasesc salvarea in mediul rural cam ca acum 60 de ani - evident asta implica munca fizica, munca fizica de care putini mai sunt capabili crescuti si obisnuiti in confortul capitalist din oras.  Din acest punct de vedere Romania sta bine, fiind inca o tara agrara oferind posibilitati in acest sens.

Insa apar si probleme de ordin social-anarhic, cei care nu vor/pot sa munceasca pt supravietuire vor recurge la jafuri, crime sau chiar sinucideri, prin Alberta-Canada rata sinuciderilor ar fi crescut de cand industria petroliera a luat-o la vale. Deci nimic nu va mai fi sigur intr-un haos total.

Un articol scris mai mult pt SUA sugereaza ca se poate supravietui in 5, intr-o comunitate ce se bazeaza mai mult pe resurse proprii  si meserii clasice, fara sa depinda de sistem si o pregatire psihica pentru a putea face fata.
http://www.zerohedge...next-six-months
http://ready4itall.o...eppers-library/

Acest articol rezuma mai bine ignoranta multora
https://reportajeliv...ati-va-popcorn/

In acelasi timp se observa si o presiune mare a bancilor/statelor de a plafona, in unele tari chiar elimina banii lichizi si totul sa se faca prin banci, banii reprezentand numere in conturi bancare.  In conditiile in care au aparut dobanzi negative, banii nu mai merita tinuti in banci pt ca din 100 lei peste 2 saptamani ai 99. Practic banii lichizi o data eliminati vom fi sclavii bancilor.

In acest context, se pregateste cineva pentru criza?  
Ce solutii adoptati?

Cei care cel putin stiu si sunt constieti, multi traind in ignoranta evitand adevarul fara sa rezolve problema.

Edited by Zyx, 09 February 2016 - 10:27.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

 Zyx, on 09 februarie 2016 - 10:22, said:

In acest context, se pregateste cineva pentru criza?  
Ce solutii adoptati?
Eu mi-am facut multe borcane cu muraturi. Sunt pregatit.

Nu stiu cati ani aveti p'aici, dar eu din 2 in 2 ani tot aud de crize, razboaie, zombie si am cam inceput sa ma plictisesc. Din pacate lumea nu mai vine cu idei noi.

Romania a avut in anii 90 razboi in stanga, acum are in dreapta. A venit inflatia, criza din SUA, criza din Argentina, criza din Islanda. Uite ca suntem sanatosi si ne merge bine. Apropo de Islanda, au murit aia cumva? Si-au invatat lectia si o duc bine mersi.
Eu zic ca nu mai vine nici o criza.

#3
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Romania traieste in primul rand o criza morala in conditiile in care coruptia a ajuns un mod de viata, asa ca pana sa vb.de o noua criza ar trebui s-o rezolvam pe-asta morala

#4
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
In Romania, nu se va simti nicio criza, pana in ianuarie 2017, dupa ce va fi trecut alegerile locale/parlamentare, pana atunci, toti vor tace malc. Poate se mai corecteaza preturile cu noua criza care bate la orizont, ca suntem mult prea mici pentru a influnta ceva la nivel global.

#5
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,338
  • Înscris: 31.08.2006
Nu stiu ce criza o fi in Romania, insa ieri vorbea un nene la Digi 24, spunandu-ne, pe baza de cifre, cat lapte si cata miere curg in tarisoara noastra.

#6
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
Am vazut si eu ieri cu salariul mediu pe economie, dar e nerealist in conditiile in care membrii guvernului si-au triplat salariile, la altii le-au crescut salariile cu pana la 30% si apoi facem o medie si da bine in statistica, chiar daca situatia este gri in teren.

#7
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
@aris86
E si asta o versiune, in Ro. Ce mama masii, e an electoral, toate duduie si e numa lapte si miere, saracu buget; ING si BCR deja au avertizat deficit de 3%...da cine sa auda.


 Bursul, on 09 februarie 2016 - 10:38, said:

Romania a avut in anii 90 razboi in stanga, acum are in dreapta. A venit inflatia, criza din SUA, criza din Argentina, criza din Islanda. Uite ca suntem sanatosi si ne merge bine. Apropo de Islanda, au murit aia cumva? Si-au invatat lectia si o duc bine mersi.
Eu zic ca nu mai vine nici o criza.

Pai Islanda nu a repetat acelasi greseli ca restu si a lasat bancile sa cada, a judecat bancherii,  a redat controlul poporului, cei drept si mic, usor de facut, normal ca o duc bine.
Daca toti faceau la fel, nu eram in situatia de fata acum.

Se tot prognozeaza pt ca masurile sunt la fel de proaste ca inaintea crizei din 2008, acelasi greseli, se lasa asteptata...dar e acum e aici.
Ma rog, te invit aici pt dovezi, nu doresc sa vorbim daca va fi s-au nu aici. DAARR, cifrele nu mint.

Edited by Zyx, 09 February 2016 - 10:57.


#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu vrea sa zica nimeni cuvantul "prabusire", dar cine urmareste bursele asiatice, vede cum se evapora miliardele zilnic, insa e mai usor sa auzi de atentate, emigranti si violuri.
2. Marile companii deja fac cost cutting accelerat (mai mult decat de obicei), pentru ca stiu ca nu urmeaza o perioada de boom, deci e vorba de supravietuire.

Ramane intreabarea daca pregatindu-ne de apocalipsa, o determinam sa apara.

Omul de rand nu are mijloacele necesare (materiale, know-how) pentru un cataclism socio-economic.

Populatia migreaza peste tot catre orase si e dependenta de industrie. Sa crezi ca te vei duce iar sa iti cultivi ogorul cu calul/boul nu e ceva de dorit si trebuie sa fii constient ca nici o vei putea face.

3. Islanda e un fel de Sectorul 3 al Bucurestiului. La noi nu ne intelegem ina ceeasi scara de bloc, deci de ce aberezi?

4. Stii ce arata cifrele? Arata ca e foarte usor sa te obisnuiesti cu binele, cand altii muncesc pentru tine!
Stiu ca nu e usor de inghitit, dar tot timpul au existat altii care au muncit pentru tine (omule civilizat): coloniile, sclavii, chinezii etc.

Parintii tai in copilarie abia aveau opinci, mancau carne Duminica si se spalau in rau odata pe luna!

Trebuie sa apreciezi cat de mult ai urcat, ca sa intelegi cat de mult poti cobora!

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
ok, criza ca criza dar cu sfarsitul lumii cum ramane?
vad ca in ultimul timp e concurenta intre acnd vine sfarsitul lumii si cand vine urmatoarea criza
pana la urma ne hotaram si noi odata?

#10
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
Nu vine sfarsitul lumii, mai degraba vine criza.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

 Zyx, on 09 februarie 2016 - 10:22, said:


In acest context, se pregateste cineva pentru criza?  
Ce solutii adoptati?


Mai in gluma,mai in serios io' propun achizitionarea de sandvich-uri McDonald's in cantitati nelimitate si depozitarea lor.In acest mod se asigura alimentele si nutrientii necesari.Zic asta pentru ca in topicul dedicat se zicea ca astia nu putrezesc,nu se altereaza rezista o vesnicie.
De asemenea se poate face comert cu aceste bunataturi,deci este revigorata si economia.

#12
bog4u

bog4u

    @Romān

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 20.12.2007
Criza a existat din toate timpurile: bunastarea celor putini este bazata pe saracirea celor multi.

Pentru omul de rand criza, asa cum e prezentata la tv, nu exista, el se afla intr-o permanenta lupta pentru supravietuire.

Da, durerea este la cei superbogati, carora li se evapora averile facute tot din nimic, insa aceasta nu este problema noastra .

#13
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 bog4u, on 09 februarie 2016 - 12:40, said:

Criza a existat din toate timpurile: bunastarea celor putini este bazata pe saracirea celor multi.

Pentru omul de rand criza, asa cum e prezentata la tv, nu exista, el se afla intr-o permanenta lupta pentru supravietuire.

Da, durerea este la cei superbogati, carora li se evapora averile facute tot din nimic, insa aceasta nu este problema noastra .


Lasa ca ii luam la sapa la porumb,  sa vezi ce frumos o sa fie, dar de ce va faceti griji? cine a trait cu 600 de lei pe luna va trai la fel de bine, cand nu ai nimic de pierdut parca nici nu iti pasa de criza aia

#14
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 Bursul, on 09 februarie 2016 - 10:38, said:

Uite ca suntem sanatosi si ne merge bine.

Nici una nici alta.

Quote

Eu zic ca nu mai vine nici o criza.

:D

 Adm, on 09 februarie 2016 - 11:09, said:

Ramane intreabarea daca pregatindu-ne de apocalipsa, o determinam sa apara.

Matale pusesi punctul pe i

Quote

Omul de rand nu are mijloacele necesare (materiale, know-how) pentru un cataclism socio-economic.

Se aude, OP ?
Suntem mult prea mici ca sa ne facem scenarii pre / post prabusire. Dar altfel da, sigur, se cam vede din avion ca mergem inspre hau.

Quote

Sa crezi ca te vei duce iar sa iti cultivi ogorul cu calul/boul nu e ceva de dorit si trebuie sa fii constient ca nici o vei putea face.

Ai sa o faci, si are sa iti placa daca o fi sa fie. Apropo, unii deja s'au apucat :)

Quote

Trebuie sa apreciezi cat de mult ai urcat, ca sa intelegi cat de mult poti cobora!

Ehe! ce bine mai zicea unul huiduit, e drept intr'alt context: suntem o specie cu amnezie.

#15
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
1) Nu mai daţi şpagă;
2) Fiţi mai economi;
3) Sprijiniţi companiile româneşti.

#16
solerastar

solerastar

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 594
  • Înscris: 23.12.2015
Bitcoin, aur si dolarii pana in 2018 ( urmat de short of course). Viitoarea criza va fi una eminamente a dolarului, de sigur acest lucru va duce la colapsul tuturor monezilor fiat de pe planeta asta. Se va implementa o noua moneda globala bazata pe SDR si blockchain, un soi de bitcoin controlat de bancile centrale.

Edited by solerastar, 09 February 2016 - 13:01.


#17
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 bog4u, on 09 februarie 2016 - 12:40, said:

Criza a existat din toate timpurile: bunastarea celor putini este bazata pe saracirea celor multi.


Ma faci sa ii dau dreptate dl-ui Lucian Boia, si nu imi place. Zice el din putul gandirii sale ca istoria nu se repeta. Daca e sa fie asa, cu atat mai mult acum. Marea diferenta fiind ca ai saraci de care amintesti s'au petrecut intr'alte timpuri. Erau saraci deoarece stapanirea le lua jumate din productie; altminteri oamenii aceia stiau produce, o faceau de minune, nu erau dependenti de facebook si nici nu visau cai verzi si fripturi cazatoare din cer pe la orase.
Cu alte cuvinte, industria asta de care am ajuns atat de dependenti se prea poata sa ne vina de hac. E o lama cu doua taisuri, iar populatia, needucata pentru ca asa e ea de fel, cum au aparut agricultura cum s'a inmiit precum bacteriile. Mai apoi, de curand au aparut ingramsamintele chimice iar a saltat populatia.

Atarnam de o sfoara care se subtiaza pe zi ce trece am impresia.

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003

 george90, on 09 februarie 2016 - 12:52, said:

Nici una nici alta.
Eu zic ca ne merge bine, in contextul crizelor trecute, actuale si viitoare. Evident ca se poate si mai bine, dar asta nu e vina crizelor. E vina, cum a zis si Valmont43, a coruptiei din Romania. Daca macar am fi ca ungurii, le-am da flit economiilor est-europene.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate