Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Proces cu primaria

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
CarpLove

CarpLove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.09.2012
Am primit un terrn de la primarie sami construiesc casa. Problema este ca primaru refuza sa bage curentu, apa si sa faca drumu. Din ce am auzit ar fi obligata primaria sa asigure aceste lucruri. Se poate sa le bag pe banii mei si apoi sa dau in judecata primaria pentru ami recupera cheltuielile?
Multumesc

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
ca sa-i inveti minte mergi si da-le inapoi terenul, sa se spele pe cap cu el.

#3
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Cu siguranta ai auzit prost.

#4
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostCarpLove, on 06 februarie 2016 - 08:17, said:

Am primit un terrn de la primarie sami construiesc casa. Problema este ca primaru refuza sa bage curentu, apa si sa faca drumu. Din ce am auzit ar fi obligata primaria sa asigure aceste lucruri. Se poate sa le bag pe banii mei si apoi sa dau in judecata primaria pentru ami recupera cheltuielile?
Da , trebuie dat in judecata ! Primar timpit  , sta pe un sac de bani si nu-ti " trage " tie una -alta ....
..........
Ce-ai auzit tu , este fosnetul vintului printre crengile copacilor uscati de la marginea drumului de pamit ...
Primaria nu " trage "nimic , cel mult face investitii ... Asta inseamna studii , bani , firme ...daca se justifica si daca proiectul este aprobat , dar mai ales daca sint bani .
Eu cred ca tu ceri prea multe ...

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Nu ai auzit bine. Ai nevoie de utilitati? Pui mana (citeste bani) si dezvolti retelele furnizorilor, o perioada vei fi proprietar si vei fi despagubit de vecinii care se vor intepa la ele, dupa care aleluia, ramai cu placerea de a sta in vila...
Daca mai stai si pe drum de servitute, chiar ca ai pus-o, primaria n-are nici-o obligatie.

La mine cineva s-a zbatut si a extins reteaua electrica pe drumul comunal cu vreo 4 stalpi, de a platit cam la 40.000 lei. Dupa care cei care ne-am legat la FDPC i-am platit fiecare 4.000 lei, basca traseul subteran pe drumul de servitute pana in casa, toata afacerea costand vreo 10.000 lei.

Daca erai ceva ruda cu primarul sau macar consilier... se schimba treaba Posted Image

Edited by claudiu1, 06 February 2016 - 08:38.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu cred ca exista in vreo tara civilizata vreo lege care sa oblige vreo primarie locala sa asigure obligatoriu intreaga lucrare de racordare la retelele de utilitati.

cine ti-a spus, ori si-a batut joc de tine, ori si acela a auzit de la altii care auzisera si ei de la unii care banuiau ceva cand un prieten statea de vorba cu cineva.

#7
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Milogul e mereu nefericit, vrea mereu la cheie si toate dotarile/utilitatile... In loc sa multumeasca pentru pomana, te injura ca nu e mai mult...
Terenul e "gratis" daca te incadrezi la niste conditii, dar utilitati/drum nu e obligata sa iti faca.

Edited by mmm3, 06 February 2016 - 08:44.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
la noi e prostul concept introdus de comunisti, dar care s-a propagat pana in zilele noastre fara o baza solida, anume ca statul trebuie sa-ti puna la dispozitie tot ceea ce ai nevoie, ca primaria este obligata sa-ti faca, sa-ti dea, sa-ti rezolve problemele si eventual sa-ti bage si-n traista, pt ca esti cetatean european cu drepturi.

#9
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Mai lipsea sa aiba dreptul sa ii plateasca tot primaria facturile la utilitati Posted Image

#10
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View PostCarpLove, on 06 februarie 2016 - 08:17, said:

Am primit un terrn de la primarie sami construiesc casa. Problema este ca primaru refuza sa bage curentu, apa si sa faca drumu. Din ce am auzit ar fi obligata primaria sa asigure aceste lucruri. Se poate sa le bag pe banii mei si apoi sa dau in judecata primaria pentru ami recupera cheltuielile?
Multumesc
Daca erai de la mine de la tara aveai gratis toate astea. Cand ma voi imbogati suficient de mult ma apuc de asfaltat comuna. Dar mai dureaza putin pana atunci, tu muta·te intre timp la mine in comuna. Curent e pe toate drumurile, iar apa se mai gaseste. Mai ales cand ploua.

#11
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
In cazul meu , am crezut ca scap mai ieftin cumparind doi stilpi de beton mai ieftini .
Nu a fost deloc asa . Stilpii trebuiesc cumparati doar de la ei , montarea stilpilor doar
ei o fac ,bransamentul doar al lor ,cumperi contoar de la ei pe care dupa ce il monteaza
nu mai este al tau .Primaria nu are nici o treaba in afara faptului ca da aviz de racordare
la reteaua electrica .Despre drum , am incercat asocierea cu vecinii pentru a pietrui drumul
dar esec total .La primarie la fel .Asa ca am cumparat pe banii mei si am rezolvat .Dar am fost
la un pas de amenda .....Nu aveam dreptul ....
Asa ca inca mai am 2 stilpi din beton de vinzare .....vecinii se culca la 6 seara (acum se intuneca
devreme) iar eu pazesc stilpii sa nu mii bata cu barosul pentru fier .

#12
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Ai primit terenul zici? Ce mai vrei? Pai multumeste primarului!

#13
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Daca primaria a intocmit toate acele planuri urbanistice de dezvoltare, zonal, etc, da, este obligata sa amenajeze drumul, sa traga reteaua de curent, apa, gaze.
Daca ai fi cumparat tu un teren extravilan si il treceai singur in intravilan constructii, atunci ar fi trebuit sa iti tragi utilitatile pe barba ta.

La noi s-a incetatenit ideea, in perioada de boom imobiliar, cand pretul terenurilor crestea ca voinicul din poveste, ca primarii sa stea relaxati in sezlonguri si sa priveasca fraierii cum, disperati, se chinuie sa faca ce trebuia sa faca primaria. De fapt, daca stau bine si ma gandesc, romanul este atat de prost incat a ajuns ca el sa finanteze din buzunarul propriu extinderea retelei de energie electrica, gaze, apa, cand asta ar fi obilgatia furnizorului, o companie privata. Ba chiar si extinderea reteleleor de supermarketuri...

In nicio tara civilizata nu se intampla asa ceva, ca viitorul proprietar sa traga utilitatile pe banii lui. Insa, noi am ajuns atat de bolnavi ca boala ni se pare o stare de normalitate.

Edited by draculescu, 06 February 2016 - 09:25.


#14
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Deci tu ai pus Rixthinna afisele ca urmeaza ploi ?

#15
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Apropo, la mine la tara arzi in sfanta biserica doar lumanari de la ei, chipurile nu afuma.
Deci, normal sa cumperi de la ei stalpi, etc...

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Calul de dar nu se cauta la dinti. Dupa ce ca ii da primaria teren moca mai face si mofturi. Saracu' primar, ii da teren moca se mai trezeste si dat in judecata.
Daca se vede cu utilitatile la poarta va avea pretentia sa ii faca primaria si casa.

View Postclaudiu1, on 06 februarie 2016 - 08:32, said:

La mine cineva s-a zbatut si a extins reteaua electrica pe drumul comunal cu vreo 4 stalpi, de a platit cam la 40.000 lei.
De banii aia imi luam un generator din asta mic de 5-7kw, 1-2 baterii din alea babane fara intretinere si de restul combustibil pe 20 de ani si nu mai aveam treaba cu nimeni.

Edited by Friskey, 06 February 2016 - 09:33.


#17
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015

View Postmariusyale, on 06 februarie 2016 - 09:24, said:

Deci tu ai pus Rixthinna afisele ca urmeaza ploi ?
Da, eu sunt cu afisele astea in campania electorala.Ploi la timp, case si curent mocca.
Ia sa candidez acolo! Pe unde e asta?

Edited by Rixthinna, 06 February 2016 - 09:29.


#18
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Rixthinna ....nu te gindi ca am tras stilpii de pe cimp cu tractorul....
I-am cumparat cu acte de la o firma care nu mai avea nevoie de ei .
Firma asta ii avea cumparati ,montati ,legati .pentru iluminatul curtii interioare
de la Enel.Tinind cont ca inca mai sunt stilpi din lemn (nu aceia cu creozot) ci
pur si simplu un trunchi de copac casuchiu  oare cei din beton sunt de unica
folosinta ?
Gata , ma mut la tine in sat.

Edited by mariusyale, 06 February 2016 - 09:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate