Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Achizitie pc Gaming 3000 de lei

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!

Am suma de 3000(+ 200 de lei carcasa) de lei  suma poate fi usor usor depasita cu cativa zeci lei (dispun de toti banii)
Asa ca, in urmatoarele zile,( sa treaga sarbatorile astea mici  1 decembrie etc) voi cumpara pc, vreau sa vorbim aici pe lung tot ce se poate, vreau sa pun baza la configuratie calumea, adica sa pun ce este necesar pentru ca pc-ul sa mearga ok iar ulterior va venii cu mai multe(exemplu: un cooler calumea, un SSD 240 etc) , vreau ca acest bani sa merite.
Eu mi-am facut mai multe configuratii, si nu stiam ce sa aleg, daca e bine sau nu.
In prima faza voiam sa ma axez foarte mult pe procesor si placa video, dar dupa mi-am zis ca nu prea se pune accent pe procesor in jocuri, asa ca hai sa merg mult pe placa video.

Ulterior, m-am gandit ca pot sa mai scot din bani, in sensu ca as putea renunta la anumite piese acuma pentru moment, si sa le folosesc pe cele care le am in pc, dar nu stiu daca vor functiona, de exemplu' am un hard seagate de 500gb (nu stiu exact modelu, daca ma puteti ajuta sa aflu, va spun) si aici la rami am 2 placute de 2gb  kingston, iara nu stiu exact modelu, stiu doar ca sunt de 1333mhz de drr3, as vrea sa stiu daca functioneaza pe placa de baza
Accept si configuratie voastre.

Aici aveti cosu' meu
[ https://i.imgur.com/vW0Bm9u.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

PS: au mai ramas 200 de lei care ii pot baga in alte piese nu stiu, ce recomandati voi
Carcasa intra pe langa cei 3000 de lei, adica 200 de lei doar pentru carcasa.
Ce ma deranjeaza la configuratia respectiva e ca am o harababura de culori acolo, sursa putin verde, placa video alba, si restu mai negru si gri.

Edited by Calypsso, 01 December 2015 - 00:50.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
ce dubiosenii ai bagat acolo...

#3
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postgumball3000, on 01 decembrie 2015 - 01:01, said:

ce dubiosenii ai bagat acolo...

Tocmai ce ziceam, e o ciorba :))

D'aia am venit si aici :D

#4
IisusHristos

IisusHristos

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.11.2015
Tu nu ai nevoie de Ram si de HDD?
Nu te-ai gandit sa cumperi mai devreme cand erau reduceri?

Edited by IisusHristos, 01 December 2015 - 01:48.


#5
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
RAM-ii, HDD-ul, pasta termoconductoare, chestiile astea pe unde le-ai lăsat dacă nu te superi?

Sau crezi că arunci placa de bază în carcasă, scoţi procesorul din cutie, înfigi placa video în placa de bază, conectezi sursa la el, şi merge, gata cu Windows 10 licenţiat, GTA 5 descărcat de pe Steam, no?

Pentru un sistem, ai nevoie de următoarele componente:
- Carcasă.
- HDD - Hard Disk, dacă vrei Gaming, preferabil un SSD de 120 - 240, în funcţie de cum îţi manageriezi bugetul.
- Memorie RAM.
- Procesor.
- Sursă (nu trebuie să fie sursă de 1kWh, în cazul tău de 500W, pentru că Intel are un consum redus, maxim 96W, dacă te uitai pe site, decât să te uiţi la putere, mai bine ai căuta ceva cu protecţii pe ea, că la cum pică curentul în ROmânia, pe când ţi dragul mai mare, îţi puşcă ceva în el).
- Cabluri de legătură între HDD şi placa de bază.
- Pastă termoconductoare, care se aplică pe procesor atunci când montezi coolerul pe el.
- Ventilatoare pentru AirFlow, dacă bagi gaming, placa video se va încălzii, şi totuşi, de ce să nu o menajezi dacă ai posibilitatea.

Dacă chiar doreşti ceva de Gaming, îţi recomand să mergi pe AMD deoarece Intel-urile sunt concepute pentru laptopuri, pentru a oferii stabilitate, nicidecum pentru gaming. Au şi ei câteva procesoare, cele Gaming Edition care sunt mai bengoase, dar nu merită, părerea mea. Eu am achiziţionat o staţie grafică compusă din Intel Xeon Bloomfield la 2.13GHz, 12 GB pe DDR3-EEC, şi ulterior i-am adăugat eu un GeForce GTX 730, un HDD de 1 TB 64 MB cache, la 7200 RPM, o placă de reţea dedicată pentru gigabit, chiar dacă are integrată pe placa de bază, 2 ventilatoare, şi cam atât.
Dacă doreşti, te pot ajuta eu cu un wish-list, de pe un magazin mai de doamne ajută, adică de pe PCGarage, ca să nu te trezeşti cu altceva în colet, decât procesor, sursă, şi ce îţi doreşti tu pe acolo.
Mă amuză faptul că ţi-ai ales aşa monstruozitate de placă video, pe un astfel de procesor. Prioritizează puţin componentele plecând de la procesor, rami, după care placa video, şi cele enumerate mai sus. Dacă în momentul de faţă ai un sistem cât de cât, poţi să îi faci un upgrade. Însă în acest caz, postează mai multe detalii, să te putem ajuta corespunzător, nu doar să ne dăm cu părerea, şi să te prejudecăm.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Swagger, numai tampenii ai scris acolo...

A scris omul in primul mesaj ca are deja niste RAM,HDD.
Pasta termoconductoare vine deja aplicata pe talpa coolerului din pachet cu procesorul.
Cat despre intel ca ar fi doar pt laptop, am ras...

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Calypsso, nu demult ai mai deschis un topic din cate îmi amintesc.

#8
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Dacă am scris doar tâmpenii, de ce nu ai făcut tu atunci un reply mai potent? Şi scuză-mă, la Intel de ce ai râs? De ce 98% din laptopuri au Intel? Consum mic, căldură mult mai scăzută faţă de AMD, sau care e explicaţia? Şi nu o spun aşa, că nu am ce face, în timpul liber asamblez PC-uri luate de la 0, şi nu fac asta de 1 an. Până acum, nu am avut un aşa zis client care să vină şi să se plângă că nu i-au mers jocurile, sau că nu funcţionează PC-ul.

Cât despre detalii, da, am omis, scuze celui care a iniţiat topicul, şi am revenit cu un wish-list care se încadrează în buget:
http://www.pcgarage....shlist/1455108/

Un AMD Vishera la 4.0 GHz, o bestie, 12 GB RAM DDR3 . 1666MHz, 1 TB HDD, 120 GB SSD, placă de bază, sursă, şi placă video. Eu zic că sună foarte bine, am mers pe această configuraţie la câteva PC-uri montate de mine, şi sincer, duc fără nicio jenă toate jocurile.

#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Placa de baza cam slabuta pentru "bestie".
Ramii i-ai pus aiurea de tot.
Sursa e mediocra si cam scumpa.
Doar o GTX 750 Ti in 3200 lei?



#10
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
În loc de fx 8350 aș merge pe 8300 e cam la fel,ssd ul ală are probleme și placă de bază aș merge pe gigabyte 970 d3sp3.

Edited by geo579, 01 December 2015 - 09:26.


#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostSwagger, on 01 decembrie 2015 - 08:27, said:

Dacă am scris doar tâmpenii, de ce nu ai făcut tu atunci un reply mai potent? Şi scuză-mă, la Intel de ce ai râs? De ce 98% din laptopuri au Intel? Consum mic, căldură mult mai scăzută faţă de AMD, sau care e explicaţia? Şi nu o spun aşa, că nu am ce face, în timpul liber asamblez PC-uri luate de la 0, şi nu fac asta de 1 an. Până acum, nu am avut un aşa zis client care să vină şi să se plângă că nu i-au mers jocurile, sau că nu funcţionează PC-ul.

Cât despre detalii, da, am omis, scuze celui care a iniţiat topicul, şi am revenit cu un wish-list care se încadrează în buget:
http://www.pcgarage....shlist/1455108/

Un AMD Vishera la 4.0 GHz, o bestie, 12 GB RAM DDR3 . 1666MHz, 1 TB HDD, 120 GB SSD, placă de bază, sursă, şi placă video. Eu zic că sună foarte bine, am mers pe această configuraţie la câteva PC-uri montate de mine, şi sincer, duc fără nicio jenă toate jocurile.

Uite un topic ceva mai vechi insa de actualitate: http://forum.softped...d-fx-in-gaming/
Apoi, omul a spus ca vrea gaming, aici te axezi pe placa video nu pe procesor si 12 GB RAM, ca degeaba le pui daca placa video nu sare de 20 FPS in jocurile noi.
Peste 1 an sau doi ce face, mai baga iar inca 1500 lei in placa video pt ca nu i-ai pus acum ceva cum trebuie?
Da, ce ai pus acolo duce toate jocurile, dar la ce calitate, fps? de ce sa pui un procesor scump care nu-l ajuta nici 20% in gaming?
Da Intel au consum sczut, stau mai reci, au eficienta mai mare, compenseaza si ca raport performanta/pret, dar asta se intampla si la desktop-uri, nu decat la notebook-uri.

Mai grav e ca tu si crezi ceea ce scrii acolo.
Fie incepi si te uiti pe benchmark-uri si configurezi dupa cerintele celui care deschide topic, fie la urmatoarea abatere ai report.

Ramai doar la partea de asamblat si lasa-i pe altii sa configureze, daca te bazezi doar pe ce stii tu, fara sa iei in calcul si surse care te invata ce sa pui intr-un PC.

Edited by gumball3000, 01 December 2015 - 09:34.


#12
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Da, pana la urma tot singur am facut, am achizitionat pc-ul cu 3400 de lei fara carcasa si hard, ramii nu erau buni pe placa de baza respectiva, prea mica frecventa. Asa ca am pastrat doar hardu de 500gb si carcasa, care a incaput totu' la fix, oricum, va fii schimbata in viitor.

Inainte sa inchideti topicu'.  Vreau sa stiu ce este SSD, tot aud in stanga si dreapta, ca are multa lumea.

Attached Files

  • Attached File  1.png   102.82K   40 downloads

Edited by Calypsso, 04 December 2015 - 19:22.


#13
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Cam aiurea ce ai luat.

#14
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postjegmihai, on 04 decembrie 2015 - 19:24, said:

Cam aiurea ce ai luat.

de ce e aiurea? ....
Eu zic ca am iesit destul de bine, mai bun de atat nu se putea la banii care i-am avut.

#15
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Pentru placa aceea de baza cred ca era suficient un i5-4460 iar cu diferenta de 350 lei puteai sa cumperi mai multa memorie RAM sau un SSD.

#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mergea si o placa de baza mai ieftina. De banii astia puteai sa iei direct 8 gb ram sau o implementare mai buna de GTX 970 sau chiar un SSD.

#17
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Ce sa zic acuma, asta este.
Eu sunt multumit, totu' merge perfect, loc de mai bine va exista tot timpu.

#18
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ai luat un procesor pentru OC dar placa de baza cu chipset H97.

View PostCalypsso, on 04 decembrie 2015 - 20:46, said:

loc de mai bine va exista tot timpu.
Si daca exista sau va exista de ce sa nu profiti?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate