Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Romania si imigrantii ce vor veni

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

#1
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Este din ce in ce mai evident ca Romania va avea si ea parte de imigrantii ei, probabil unii vor veni cu gandul de a ramane altii o vor folosi ca pe o poarta spre occident, dar dupa cum stim de multe ori te duci cu ideea ca stai cativa ani apoi pleci... dar nu mai pleci.
Acum avem si discutia ca UE va imparti intre membri numarul de refugiati... Si apar urmatoarele intrebari:

1. E Romania pregatita sa primeasca acesti imigranti cu o cultura si mentalitate total diferita de a noastra?
2. E Romania pregatita economic sa sustina o anume perioada ceteva mii de imigranti?
3. Avem un program care sa ajute la integrarea acestor oameni (invatarea limbii, cultura poporului roman etc)?
4. Se gandeste guvernul roman la infiintarea unui department care sa studieze problema imigratiei din alte tari si sa nu facem aceleasi greseli? (se poate lua ca exemplu bun Australia si Canada)

Treaba cu departamentul/divizia de imigratie o exista dar cred ca trebuie revizuita si "intarita", stiu alti bani alta distractie, dar daca nu se face ceva de acum, mai tarziu va fi mult mai greu si se vor cheltui mult mai multe resurse.
Cred ca pe langa problemele actuale parlamentul roman ar trebui sa puna pe masa de discutii si aceasta problema la modul serios.

#2
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Nu primim putori, doar oameni muncitori! Sa munceasca in locul celor plecati in afara, sa suplineasca importurile!

#3
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
1.Nu,dar asta nu-i o piedică.
2.Nu.
3.Nu.Nu facem noi prostii din astea.
4.Tot timpul se gândește guvernul la înființarea de departamente și posturi pentru rude,neamuri,cunoștințe,care să frece .....,pe un salariu nesimțit(raportat la activitatea prestată).
Deci treaba cu imigranții este o mană cerească.

Edited by ascended, 03 September 2015 - 18:01.


#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
O sa reuseasca cu accelasi succes ca si in cazul romilor.

Hai, haleala si nani ca maine ii zi de lucru.

#5
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Nu cred ca vor veni pentru pomana, sunt absolut sigur ca vor muncii, spre deosebire de altii.

#6
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011
nici vestul nu era pregatit sa primeasca romani...

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Ala care a infiintat SMURD-ul din ce tara este?

#8
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Fie ca vin pt pomana fie ca vin sa munceasca daca nu ii integrezi si nu ii inveti limba nu vor fi decat o greutate in plus si o sursa de infractiuni. Oricat de muncitori ar fi ei tot trebuie sa invete limba si pt asta trebuie o infrsatructura, cineva care sa se ocupe de oamenii astia.
Apoi vin si celelalte problem: cazare, religie si loc de ruga, scoli pt copiii imigrantilor... foarte multe problem care trebuiesc anticipate nu rezolvate pe parcurs.
Din pacata nu este o chestiune de daca ci de cand.

#9
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View PostEngineer_xxl, on 03 septembrie 2015 - 17:53, said:


1. E Romania pregatita sa primeasca acesti imigranti cu o cultura si mentalitate total diferita de a noastra?
2. E Romania pregatita economic sa sustina o anume perioada ceteva mii de imigranti?
3. Avem un program care sa ajute la integrarea acestor oameni (invatarea limbii, cultura poporului roman etc)?
4. Se gandeste guvernul roman la infiintarea unui department care sa studieze problema imigratiei din alte tari si sa nu facem aceleasi greseli? (se poate lua ca exemplu bun Australia si Canada)


Ponta a zis ca
1. da
2. da
3.da
4.da

despre ce vorbim?  ca doar avem oameni bravi la putere care gandesc ...

View PostBursul, on 03 septembrie 2015 - 18:05, said:

Ala care a infiintat SMURD-ul din ce tara este?
ala e un bou

#10
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011
un 'bou' care a facut ceva sa salveze vieti.

mda, sper din inima sa nu ajungi sa ai nevoie de ajutorul boului


Raed Arafat e palestinian

nascut in siria

#11
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View PostVampera, on 03 septembrie 2015 - 18:16, said:

un 'bou' care a facut ceva sa salveze vieti.

mda, sper din inima sa nu ajungi sa ai nevoie de ajutorul boului


adica tu crezi ca nu se gasea altul sa infinteze un astfel de serviciu?
ia zi pe ala cu planoru' la gasit?

nu ai tu grija mea..

#12
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Ca sa fac o paralela si cum vad eu Romania transpusa intr-o familie....Deci familia " Romania" este condusa de un tata si o mama cu 4 copii,traiesc intr-o casa care sta sa pice,ploua prin tavan,tevile sunt sparte,zidurile crapate,un parinte are serviciu castiga 300 eur /luna celalalt parinte este in somaj,1 copil este la scoala ceilalti 2 vagabonzi.
Avand imaginea asta in minte credeti ca aceasta familie imaginara este dispusa sa mai primeasca si sa creasca inca 2-3 copii?

#13
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011

View Postcasadivino, on 03 septembrie 2015 - 18:21, said:

adica tu crezi ca nu se gasea altul sa infinteze un astfel de serviciu?
ia zi pe ala cu planoru' la gasit?

nu ai tu grija mea..

ideea e ca nu s-a gasit nimeni pana nu s-a gasit el, si de cand s-a gasit el a salvat sute de vieti.

nu stiu cine e ala cu 'planoru', nu sunt cu stirile din romania la zi

View Postadycoke2, on 03 septembrie 2015 - 18:22, said:

Ca sa fac o paralela si cum vad eu Romania transpusa intr-o familie....Deci familia " Romania" este condusa de un tata si o mama cu 4 copii,traiesc intr-o casa care sta sa pice,ploua prin tavan,tevile sunt sparte,zidurile crapate,un parinte are serviciu castiga 300 eur /luna celalalt parinte este in somaj,1 copil este la scoala ceilalti 2 vagabonzi.
Avand imaginea asta in minte credeti ca aceasta familie imaginara este dispusa sa mai primeasca si sa creasca inca 2-3 copii?

familia aia nu primeste alta familie in grija din salariu ala de 300 euro, azilantiiprimesc ajutor din banii stransi din taxe si impozite

ce cota are romania la a primi imigranti? are un nr stabilit?

#14
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
nu va mai agitati..chiar daca vin la noi 1000 / 2000/5000 .... o mare parte tot in vest "trag", acolo e de supt !

#15
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postadycoke2, on 03 septembrie 2015 - 18:22, said:

Ca sa fac o paralela si cum vad eu Romania transpusa intr-o familie....Deci familia " Romania" este condusa de un tata si o mama cu 4 copii,traiesc intr-o casa care sta sa pice,ploua prin tavan,tevile sunt sparte,zidurile crapate,un parinte are serviciu castiga 300 eur /luna celalalt parinte este in somaj,1 copil este la scoala ceilalti 2 vagabonzi.
Avand imaginea asta in minte credeti ca aceasta familie imaginara este dispusa sa mai primeasca si sa creasca inca 2-3 copii?
Pai nu are romanu vorba ca acolo unde-s doi e loc si de al treilea?! mai ales daca al treilea vine si cu o "alocatie"...

PS: baieti hai sa nu individualizam imigrantii la imigrantul Arafat, oricum ar fi extraordinary daca toti imigrantii ar fi scoliti ca asta sau o mare parte din ei.

#16
Vampera

Vampera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.05.2011
pt max 5mii d epersoane fac romanii atata tam-tam?! haha!

#17
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View PostVampera, on 03 septembrie 2015 - 18:27, said:


ideea e ca nu s-a gasit nimeni pana nu s-a gasit el, si de cand s-a gasit el a salvat sute de vieti.

nu stiu cine e ala cu 'planoru', nu sunt cu stirile din romania la zi




tocmai ca nu esti vorbesti din nestiinta...
mai citeste sa vezi cate asa zise misiunii de salvare ratate din cauza incompetentei acestui serviciu, in frunte cu palestinianul asta !
nu vorbim de accidente banale de circulatie, etc...

#18
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostYukoto, on 03 septembrie 2015 - 18:03, said:

sunt absolut sigur ca vor muncii, spre deosebire de altii.


Ce e aia o muncie, ca poate vreau si eu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate