Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sony A5000 vs s4mini camera ?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Am o mare dilema , care din cele 2 poze e mai buna si de ce ? Ideea era daca se mai merita sa dai 1700 lei pe un aparat cand telefonul le face aproximativ la fel...

Attached Files



#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Daca faceai poze aceluiasi obiect si in aceleasi conditii aveam ce sa discutam.

#3
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
ok, o sa fac , pana atunci caut 2 asemanatoare ... cat de cat

poate ajuta astea , cat de cat asa de comparatie...

Attached Files



#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Hmmm...nu prea le face aproximativ la fel,un profesionist va aduce o gramada de argumente in favoarea camerei foto dedicate.
Chiar si o camera de 800 lei face poze mai bune decat un smartphone de ultima generatie.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
mai stii jocurile alea pt copchii cu 2 imagini la care trebuia sa cauti 10 diferente? exact asta trebuie sa faci si tu, sa faci 2 poze identice si pe urma sa le pui una langa  alta si sa vezi diferentele.

oricum, de aici trag concluzia ca nu ai habar de ce inseamna fotografia si ce anume pune in valoare o fotografie, ce inseamna lumina, umbrele, etc.

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Nu ai habar de foto, de aia zici ca fac la fel poze. Am avut S4mini si stiu ce face camera aia. E ok pentru un telefon dar nu se poate compara nici macar cu o camera foto compacta, d'apai cu un mirorless/DSLR. Daca nu intelegi diferenta dintre ele sau nu te intereseaza atunci fa poze cu telefonul, camera ar fi o pierdere de bani.

#7
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View Postrazvan2k5, on 30 august 2015 - 17:58, said:

Ideea era daca se mai merita sa dai 1700 lei pe un aparat cand telefonul le face aproximativ la fel...


Absolut corect, nu are niciun sens. In mod sigur cu un aparat de 1700 lei nu vei face poze mai bune si mai are dezavantajul ca nu are internet si jocuri.

Edited by DSops, 30 August 2015 - 18:22.


#8
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
eu unu cel putin asta vad , mai ales aici , aceias imagine aproximativ si acelas timp , eu vad o diferenta mare in favoarea telefonului . E clar ca sunt un amator si nu cunosc , daia intreb .

Attached Files



#9
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
ascultă ce spune @Dany_Darke

nu ai nicio treabă cu fotografia și cu atât mai puțin cu modul în care se face o comparație
Ai și găsit să compari un telefon care bagă blur și suprasaturează fotografiile (ca să atragă o anumită categorie de oameni) cu un mirrorless foarte bun.
ca să faci o comparație, te rog să mergi într-un showroom și să măsori senzorul unui sony a5000 și apoi să cumperi un s4 mini, să-l spargi și pe urmă să vezi ce senzor are

#10
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Asta am si mira , telefonul are un rahat de camera mica si totusi scoate foarte ok pozele , vreau si eu sa nu mor prost . Am luat aparatul pentru ca am vazut ca scoate poze foarte ok , din spusele de pe net  , dar si telefonul face ok , vreau sa stiu diferentele .

#11
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Comparatiile se fac la 100%, nu asa ca ce vad eu pe ecran. Nu e rusine ca nu te intereseaza fotografia, dar ce faci acum e cam ce as face eu daca as compara Fiat-ul meu Punto cu seria 7 a vecinului. Adica, tot 5 persoane pot sa mearga inauntru si ajung de la Timisoara la Bucuresti chiar cu mai putina benzina consumata.

Dar pe mine nu ma intereseaza alte aspecte pe care pe vecinul il intereseaza si nici nu am bani de seria 7. Cam asa faci tu. Nu te intereseaza zoomu-ul optic si posibilitatea de inlocuire a obiectivului cu unul fisheye, tele, luminos, nu te intereseaza zgomot inexistent la ISO mare, nu te intereseaza culori, gama dinamica, te intereseaza ca o floare pozata de la 30 de cm arata nu stiu cum.

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
te rog să te oprești aici. cu ultimele 2 fotografii ai atins maximum de ....

#13
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Vream sa sti ce face diferit aparatul fata de telefon ,  sa pot sa profit de aparat cum trebuie. Sa stiu diferentele pentru ca nu prea le vad . Am pus doar o intrebare . nu stiu de ce sariti toti in sus . Era mai simplu un raspund de genu ... stie sa faca aia , aia si aia fata de telefon si gata...

#14
Fifi_v3

Fifi_v3

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.05.2015
Aparatul iti permite sa tragi Raw, sa folosesti ce natie de obiective vrei, nu isi scoate pozele pline de pureci cand fotografiezi un apus (decat daca nu stii sa il folosesti), iti ofera cu mult mai multe detalii in imagine decat  camera telefonului, nu iti constrange in niciun fel creativitatea...etc.
Ca fapt divers, unii dau poate 20.000 lei (doua sute de milioane vechi) pe un obiectiv ca sa poata obtine acel blur pe care il observi in poza cu floarea facuta cu Sony-ul, care apropo, e si normal sa spui  ca este in avantaj camera telefonului daca tu nu ai focalizat cum trebuie folosind camera DSLR-ul. (blur=ceata aia din fundal)

#15
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
ok , ms . Cred ca se chinuie putin obiectivul in pozele de aproape , nu mereu focalizeaza unde vreau si nu imi dau seama mereu . Sta cam slab aparatul in focalizare.

#16
Fifi_v3

Fifi_v3

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 132
  • Înscris: 29.05.2015
Doar ai impresia ca sta prost in focalizare, orice obiectiv are o distanta minima de focalizare.Daca incerci sa focalizezi pe un subiect aflat la o distanta mai mica decat scrie pe obiectiv, iti va rata foculul si vei obtine un rezultat in genul celui de mai sus.Acum nu stiu cum e la Sony, dar la Canon (posesor de Canon) daca nu iti confirma focusul nu te lasa sa faci poza.Decat daca folosesti focalizarea pe manual.

Sau...ai setat sa focalizeze pe toate punctele si ar fi normal sa rateze, senzorul focalizeaza unde crede el, nu unde vrei tu.Cel mai indicat ar fi sa folosesti focalizarea pe punct central, ulterior sa reincadrezi.Gasesti pe Google despre focalizarea pe punct central  pentru Sony A5000.

#17
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sper sa nu ma insel, dar la acel s4 mini, ai doar zoom digital, pe cand o compacta, nu mai spun de un dslr, are si zoom optic pe langa acel digital.

posibilitatile de fotografiere si de "pliere" in functie de conditiile in care se face poza, este net superioara la un aparat foto.

nu mai vorbesc de senzorii prezenti la un aparat foto, care sunt net superiori unei camere de telefon.

#18
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
http://www.f64.ro/so...t-argintiu.html

Asta este obiectivul standard . sa inteleg ca minim este 16 mm , adica 1,6 cm ?
DISTANTA FOCALA 16-50mm ( 24-75mm echivalent in format 135)
Ok o sa il trec pe punct central din setari  , deci tin apasat , focalizez si dupa mut unde vreau si dupa apas pana la capat? asta vrei sa zici?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate