Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...
 

Sony A5000 vs s4mini camera ?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005
Tu ai zis ca trebuie sa mai invat , ce ar trebui sa mai invat de nu au iesit bine pozele de mai sus? Cum aduca lucruri care merita?

#38
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005
Apropo , carei treaba cu diafragma si ce legatura are cu dof.

#39
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
internet
google
camera foto ml sau dslr (că altfel nu vad de ce te-ar preocupa dof și diafragma)
iar dacă știi engleza e un avantaj

#40
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,121
  • Înscris: 19.01.2004
dedicatie pentru toti cei care vor sa invete fotografie:
http://www.morguefile.com/classroom

linkul de mai sus a facut deja istorie pe aria asta foto

#41
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Stii engleza?
Uite niste link-uri:
https://luminous-lan...gory/tutorials/
http://www.cambridgeincolour.com/ (vezi ca au un meniu cu Tutorials)
http://www.ronbigelo...es/articles.htm
http://www.silverlig...orials/toc.html

#42
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005
Poza spune tot , ms o sa ma uit prin ele.

Attached Files



#43
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Dă gata măcar cartea asta http://www.ebiblioph...ografii-reusite ;-) ... sau în engleză http://www.amazon.co...r/dp/0470250747
Spor ;-)

#44
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005
Deci pe scurt cu f22 ar trebui sa prin pozele mai clare decat cu f3.5 , dar parca e invers...

Attached Files



#45
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
La un obiectiv de kit sunt de evitat diafragmele deschise/inchise la maxim/minim - plaja optima e in jur de F8. De asemenea, daca faci focus pe un subiect aflat la infinit, nu vei vedea diferente intre f3.5 si f22. Oricum f3.5 (sau diafragma relativ deschisa) si f22 (sau diafragma relativ inchisa) sunt folosite in cazuri atat de diferite, incat nu prea are sens sa compari rezultatele.

#46
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005
Nu inteleg de ce detaliile la iarba par putin sterse , de ce ? E normal?
http://imgur.com/mJY8RHv

[ https://i.imgur.com/mJY8RHv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by razvan2k5, 04 September 2015 - 18:39.


#47
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu trebuie sa stergi exiful, daca vrei sa vedem despre ce este vorba.

Ar fi bine sa incercuiesti zonele care nu iti plac. To pui exemple de fotografii care zici ca nu sunt reusite, dar nu spui ce te supara. Din punctule meu de vedere, imaginea de mai sus nu este aberanta, este asa cum ar trebui sa fie.

Edited by DSops, 04 September 2015 - 19:30.


#48
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005
nu stiu ce e ala exiful dar google zice ca sunt informatiile de pe poza . Eu nu am sters asa ceva , probabil siteul . Am zis ce nu imi place , iarba , mi se pare ca ii lipsesc detaliile , adica sti ca este acolo dar nu sti cam cate fire ....

Model    ILCE-5000
   Shutter Speed    1/80 s
   F-Number f/8
   ISO ISO 100
   Exposure Bias Value 0.00 eV
   Metering Mode    Pattern
   Flash    Auto, Did not fire
   Focal Length 16 mm
   Lens Model   E PZ 16-50mm F3.5-5.6 OSS
   White Balance Details   Auto
   Date/Time Original   30-Aug-15 14:01:46
Poftim , sper sa fie suficient.

Daca stau sa ma gandesc cred ca este singura poza mai dubioasa , restu sunt cam neclare din cauza miscari mainii , nu am facut multe poze in natura .
In fine am si unele poze bune .

Attached Files


Edited by razvan2k5, 04 September 2015 - 19:49.


#49
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Cred ca ai asteptari prea mari de la obiectivul de kit...il am si eu la A6000 si stiu ce poate. La 16 mm oricum nu e cel mai sharp si in general sharpness-ul scade spre margini. Daca vrei super, uber, mega calitate, bagi bani intr-un obiectiv bun si atunci probabil vei avea rezultatele pe care le doresti (desi daca scopul tau in viata e sa numeri firele de iarba...scuze n-am putut sa ma abtin Posted Image ).

Daca vrei sa numeri firele de iarba fa poza de sus in jos, adica toata iarba sa fie in acelasi plan focal, la o distanta focala de 30-35 mm  -ar trebui sa obttii rezultate mai bune si sa poti identifica fiecare fir in parte (desi nu  asta face o fotografie sa fie reusita).

Daca ai timp, vezi ce cursuri au cei de la F64 si vei avansa mult mai redepe decat incercand sa intelegi singur sau intreband pe forumuri. Sau "lipeste-te" de cineva cu mai multa experienta si iesiti la shooting impreuna.

Edited by MSfoto, 04 September 2015 - 23:12.


#50
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005
Deci pana la urma e de la obiectiv , daca iau altu , deja e mult peste bugetul meu si cred ca nu o sa mai fie asa compacta camera ...

Multumesc de raspuns.

#51
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Nu numai de la obiectiv, desi obiectivul introduce limitari, pe care le-a evidentia razvan. O usoara neclaritate apare de la miscare aparatului in timpul declansarii, chiar daca ai IS in body (sper ca ai, exiful ar fi aratat si modelul camerei). IS este bun, dar nu face minuni, mai ales daca vrei sa numeri iarba. Pentru o fotografie maxim de "clara", este obligatoriu aparat perfect stabil (trepied bun sau altceva), declansare cu timer si MLU, IS dezactivat. Abia dupa ce toate acestea sunt satisfacute, vorbim de ce poate obiectivul.

#52
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
La 1/80 secunde si 16mm nu are un mare efect stabilizarea, merge si fara. Iar de MLU nu e cazul, fiind mirrorless nu prea are ce oglida sa ridice.

Dar in rest sunt de acord cu DSops - trepied daca ai un timp de expunere sub 1/30 (sau daca esti la "zoom" maxim de 50 mm), in rest stabilizarea (care e in obiectiv, nu in corp pentru modelul tau de aparat) e suficienta (trebuie dezactivata atunci cand faci de pe trepeied, pt ca ca incerca sa stabilizeze ceva ce nu necesita stabilizare si poate face mai mult rau).)

#53
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

 MSfoto, on 06 septembrie 2015 - 14:24, said:

Iar de MLU nu e cazul, fiind mirrorless nu prea are ce oglida sa ridice.

Asa e m-am grabit, dar problema ramane. Banuiesc ca shutterul este mecanic si induce vibratii puternice intr-un corp mic. Eu la Olympus am o optiune de ridicare timpurie a perdelei pentru reducerea vibratiilor. Poate are so Sony ceva similar.

#54
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
La Sony (cel putin la A6000) exista electronic first shutter, deci se injumatateste miscarea interna - nu am remarcat vibratii care sa impacteze calitatea pozelor (dar nu am cautat astfel de probele...poate sunt). La A7RII e chiar totalmente electronic, deci nu se mai misca nimic inauntru - bun si pt vibratii si pentru durata de viata, dar vorbim de peste 3000 de euro asa ca sa revenim cu piciarele pe pamant : trepied sau shutter mai rapid de 1/50 si nu ar trebui sa ai probleme.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate